Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ερώτηση (να πω την αλήθεια πολλές αλλά ας ξεκινήσω με αυτήν):

Πρόκειται να βάλω πάνελ στο σπίτι και ετησίως θα περισσεύουν 2-3χιλ kw/h, με έναν γρήγορο υπολογισμό στην πράξη θα το δούμε. Αντί λοιπόν να τα χαρίζω στην ΔΕΗ, σκέφτηκα μήπως ξεκινήσω το mining. 

Η σκέψη μου είναι να πάρω κάποια μητρική που να μπορεί να υποστηρίξει τουλάχιστον δύο κάρτες γραφικών γιατί ίσως στο μέλλον βάλω και δεύτερη ή τρίτη (κάποια προτίμηση; ). Και να πάρω κάποια παλαιότερη π.χ. gtx 1050ti, από τις 3060, 1660 και τέτοιες, ίσως μεταχειρισμένη άρα θα την αγοράσω πιο φτηνά, όπου θα παράγουν αλλά θα καίνε περισσότερο ρεύμα την ώρα...

Ο σκοπός είναι να κάνω δοκιμές και αν δω ότι πάει καλά ίσως να πάω σε κάτι πιο σύγχρονο.

 

Διαβάζω το νήμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη τι με συμφέρει και αν αξίζει με το "δωρεάν ρεύμα" που θα περισσεύει... Η σκέψη ήταν για 8άρια πάνελ αλλά εκεί θα πρέπει να πληρώνω το επιπλλέον που καίω, οπότε τα 10άρια είναι η επιλογή αλλά εκεί θα περισσεύει... Βέβαια σκέφτομαι ότι θα έχω κάποιο κόστος από το νυχτερινό ρεύμα (>0,8 λεπτά/kwh και από τη χρήση του δικτύου), αλλά όταν καταλήξω τι θα πάρω τότε θα το υπολογίσω (π.χ. 200w/h είναι 1752wh όπου τα 6/24 είναι νυχτερινό)

Τι λέτε αξίζει να το σκεφτώ ή μπα;

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, filarhos είπε

Βέβαια σκέφτομαι ότι θα έχω κάποιο κόστος από το νυχτερινό ρεύμα (>0,8 λεπτά/kwh και από τη χρήση του δικτύου), αλλά όταν καταλήξω τι θα πάρω τότε θα το υπολογίσω (π.χ. 200w/h είναι 1752wh όπου τα 6/24 είναι νυχτερινό)

Τι λέτε αξίζει να το σκεφτώ ή μπα;

Βάλε στους υπολογισμούς σου και τα

1) Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις

2) Ρήτρα Αναπροσαρμογής

τα οποία εξαρτώνται άμεσα από τις kwh που θα καις και θα αποτελούν τη μεγαλύτερη χρέωση του λογαριασμού σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2022 στις 9:38 ΠΜ, nightelf25 είπε

Καλημέρα και πάλι. Μάλλον δε τα λες όλα. Το Mining όντως εξαρτάται από το efficiency και το roi αλλά ο αριθμητής της επιστροφής του ποσού επένδυσης (ROI) εξαρτάται και από την αγορά που κάνεις. Π.χ. δεν έχει την ίδια επιστροφή μία κάρτα 5700χτ που αγόρασες το καλοκαίρι ή ακόμα καλύτερα τον Νοέμβριο του 2020, με μία αντίστοιχη που αγόρασες τον Νοέμβριο του 2021. Ελπίζω να μην διαφωνείς και σε αυτό.

Ο καθένας όταν κάνει μία τέτοια τύπου επένδυση θα πρέπει να ξέρει να υπολογίζει τα συγκεκριμένα στοιχεία.  Και όταν κάνεις μία επένδυση προσπαθείς να βρεις και έσοδα από άλλες πηγές, όπως για παράδειγμα "εξοικονομώ κατ οίκον" όπου μπορείς να εντάξεις τα φωτοβολταϊκά με την αντίστοιχη έκπτωση, ή αγορά καρτών γραφικών και λοιπών εξαρτημάτων αν έχεις τιμολόγιο, δεν υπολογίζεις όλο το ποσό αφού , το ΦΠΑ μπορείς να το πάρεις πίσω. 

Το γεγονός αν ξέρω τις ΑΤΙ καλύτερα από εσένα, δε χρειάζεται να στο αποδείξω, διότι θεωρώ ότι δεν είναι διαγωνισμός αλλά συζήτηση. Ούτως σι άλλως, αφού θες να το πας με ακρίβεια μέτρησης, δεν είναι σωστή η μέτρηση πάνω στο wattometer του τοίχου, διότι δεν μετράς μόνο τη κάρτα αλλά και όλα τα υπόλοιπα που έχει μαζί (cpu, motherboard, riser, efficiency psu). Χονδρικά το υπολογίζεις, αν θεωρήσεις ότι βγάζοντας την κάρτα γραφικών και μετρώντας το σύνολο του υπόλοιπου μηχανήματος, το έχεις ως βάση για να μετράς τα ρεύματα των καρτών. 

Αν βγει το eth από την εξίσωση, εσύ δεν υπολογίζεις και την υπεραξία της κάρτας? Άρα δεν επιστρέφεται ένα ποσό της αρχικής επένδυσης, αν δε θέλεις να συνεχίσεις, έστω και ένα 20 %? Δεν είδες και τελευταία ότι γίνεται και προσπάθεια για dual mining σε ETH/TON η ETH/ALPH;

Πολλά αλλάζουν και πάντα υπάρχουν οι απρόβλεπτες συνθήκες σε ότι επένδυση και αν κάνεις. Λέγεται risk managment. 

Ένα τελευταίο, γιατί πρέπει να σου τα λέω όλα εγώ; Όπως σου είπα δεν είναι διαγωνισμός, αλλά συζήτηση.

Μόλις τώρα, PeterMee είπε
Στις 22/2/2022 στις 9:38 ΠΜ, nightelf25 είπε

Καλημέρα και πάλι. Μάλλον δε τα λες όλα. Το Mining όντως εξαρτάται από το efficiency και το roi αλλά ο αριθμητής της επιστροφής του ποσού επένδυσης (ROI) εξαρτάται και από την αγορά που κάνεις. Π.χ. δεν έχει την ίδια επιστροφή μία κάρτα 5700χτ που αγόρασες το καλοκαίρι ή ακόμα καλύτερα τον Νοέμβριο του 2020, με μία αντίστοιχη που αγόρασες τον Νοέμβριο του 2021. Ελπίζω να μην διαφωνείς και σε αυτό.

Ο καθένας όταν κάνει μία τέτοια τύπου επένδυση θα πρέπει να ξέρει να υπολογίζει τα συγκεκριμένα στοιχεία.  Και όταν κάνεις μία επένδυση προσπαθείς να βρεις και έσοδα από άλλες πηγές, όπως για παράδειγμα "εξοικονομώ κατ οίκον" όπου μπορείς να εντάξεις τα φωτοβολταϊκά με την αντίστοιχη έκπτωση, ή αγορά καρτών γραφικών και λοιπών εξαρτημάτων αν έχεις τιμολόγιο, δεν υπολογίζεις όλο το ποσό αφού , το ΦΠΑ μπορείς να το πάρεις πίσω. 

Το γεγονός αν ξέρω τις ΑΤΙ καλύτερα από εσένα, δε χρειάζεται να στο αποδείξω, διότι θεωρώ ότι δεν είναι διαγωνισμός αλλά συζήτηση. Ούτως σι άλλως, αφού θες να το πας με ακρίβεια μέτρησης, δεν είναι σωστή η μέτρηση πάνω στο wattometer του τοίχου, διότι δεν μετράς μόνο τη κάρτα αλλά και όλα τα υπόλοιπα που έχει μαζί (cpu, motherboard, riser, efficiency psu). Χονδρικά το υπολογίζεις, αν θεωρήσεις ότι βγάζοντας την κάρτα γραφικών και μετρώντας το σύνολο του υπόλοιπου μηχανήματος, το έχεις ως βάση για να μετράς τα ρεύματα των καρτών. 

Αν βγει το eth από την εξίσωση, εσύ δεν υπολογίζεις και την υπεραξία της κάρτας? Άρα δεν επιστρέφεται ένα ποσό της αρχικής επένδυσης, αν δε θέλεις να συνεχίσεις, έστω και ένα 20 %? Δεν είδες και τελευταία ότι γίνεται και προσπάθεια για dual mining σε ETH/TON η ETH/ALPH;

Πολλά αλλάζουν και πάντα υπάρχουν οι απρόβλεπτες συνθήκες σε ότι επένδυση και αν κάνεις. Λέγεται risk managment. 

Ένα τελευταίο, γιατί πρέπει να σου τα λέω όλα εγώ; Όπως σου είπα δεν είναι διαγωνισμός, αλλά συζήτηση.

ευτυχως που βρηκαμε εσενα ρε παληκαρι να μας ανοιξεις τα ματια...

που ζουσαμε τοσα χρονια....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PeterMee είπε

ευτυχως που βρηκαμε εσενα ρε παληκαρι να μας ανοιξεις τα ματια...

που ζουσαμε τοσα χρονια....

 

Καλημέρα! Ρε φίλε, δε ξέρεις σε πιο μιλάς και η ειρωνεία σου είναι στα μέγιστα. Τι να σου πω?

Αλλά τι να πείς ......  Όπως καταλαβαίνει ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kkatzos είπε

Βάλε στους υπολογισμούς σου και τα

1) Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις

2) Ρήτρα Αναπροσαρμογής

τα οποία εξαρτώνται άμεσα από τις kwh που θα καις και θα αποτελούν τη μεγαλύτερη χρέωση του λογαριασμού σου.

Μάλλον πρέπει να περιμένω να μπουν πρώτα και να δω τι πλεόνασμα θα έχω...

Κάπου είχα υπλογίσει με ότι είναι σχετικό με τον συμψηφισμό κατανάλωση, εκτός νυχτερινού, κάτι σε 0,06/kwh αλλά πρέπει να το ξαναδώ...

Υ.Γ. Φοβάμαι μήπως μπαίνω αργά, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω το πλεόνασμα της παραγόμενης ενέργειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, narta είπε

 

RIP hardware δισεκατομμυρίων 

4 ώρες πριν, filarhos είπε

Μάλλον πρέπει να περιμένω να μπουν πρώτα και να δω τι πλεόνασμα θα έχω...

Κάπου είχα υπλογίσει με ότι είναι σχετικό με τον συμψηφισμό κατανάλωση, εκτός νυχτερινού, κάτι σε 0,06/kwh αλλά πρέπει να το ξαναδώ...

Υ.Γ. Φοβάμαι μήπως μπαίνω αργά, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω το πλεόνασμα της παραγόμενης ενέργειας...

Φιλαράκι στην ήδια φάση με εσένα είμαι και να σου πω την αλήθεια ακόμα το σκέφτομαι εαν αξίζει το ρίσκο. Βαλε και την πρόταση που έγινε για το ban των proof of work, νομίζω παίζουμε επικίνδυνα. Κι εγώ είμαι 0.06 ευρώ / kwh ΖΕΝΙΘ ρεύμα + αέριο dual energy αλλα απο ότι φαίνεται μόνο 0.06 λεπτά δεν θα πληρώνουμε ... 

Δες το για helium εαν έχεις την δυνατότητα να βάλεις σε καμια ταράτσα που δεν έχεις να ανησυχείς και για ρεύμα. Βέβαια πρέπει να έχεις και καλή τοποθεσία αλλιώς ούτε αυτό αξίζει. Το δικό μου που είναι σε καλή τοποθεσία τα πάει πολύ καλά. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα εαν τελικά καταλήξω να μην προχωρήσω στο στήσιμο GPU mining rig. 

Τζάμπα και τα 350 ευρώ που έδωσα και πήρα τα parts του rig ... Μάλλον θα γίνει ενα desktop gaming pc :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, djnoizeteck είπε

RIP hardware δισεκατομμυρίων 

Φιλαράκι στην ήδια φάση με εσένα είμαι και να σου πω την αλήθεια ακόμα το σκέφτομαι εαν αξίζει το ρίσκο. Βαλε και την πρόταση που έγινε για το ban των proof of work, νομίζω παίζουμε επικίνδυνα. Κι εγώ είμαι 0.06 ευρώ / kwh ΖΕΝΙΘ ρεύμα + αέριο dual energy αλλα απο ότι φαίνεται μόνο 0.06 λεπτά δεν θα πληρώνουμε ... 

Δες το για helium εαν έχεις την δυνατότητα να βάλεις σε καμια ταράτσα που δεν έχεις να ανησυχείς και για ρεύμα. Βέβαια πρέπει να έχεις και καλή τοποθεσία αλλιώς ούτε αυτό αξίζει. Το δικό μου που είναι σε καλή τοποθεσία τα πάει πολύ καλά. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα εαν τελικά καταλήξω να μην προχωρήσω στο στήσιμο GPU mining rig. 

Τζάμπα και τα 350 ευρώ που έδωσα και πήρα τα parts του rig ... Μάλλον θα γίνει ενα desktop gaming pc :P

 

Είναι πολύ αργή η επιστροφή, έλεγα ότι με ένα μικρό ποσό (= κάποιες φτηνές κάρτες με μικρή απόδοση σε σύγκριση με την κατανάλωση αλλά με σχεδόν δωρεάν ρεύμα) θα έκανα κάτι να παράγει ένα μικρό ποσό και να μην δωρίζω 2-3χιλkwh τον χρόνο (~360-540€ αν βάλω τιμή 0,18) στη ΔΕΗ.

Αυτό με το helium το έχεις κάνει εσύ; Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει, πάντως η κατανάλωση του είναι πολύ μικρή...

 

Υ.Γ. Λίγο offtopic: Τι άλλο θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό το επιπλέον ρεύμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Τυχεροι οσοι προλαβανε την προσφορα της δεη τοτε που επαιζε κοντα στα 10-12 σεντ αν δεν κανω λαθος...εγω το γυρισα στο home enter με 0.18 και ευτυχως το εψαξα λιγο παραπανω και δικαιουμαι και KOT Β οποτε θα εχω και απο εκει εκπτωση οποτε θα μου βγαινει ακομη φθηνοτερα η kwh ζητησα να μου βαλουν και νυχτερινο ρολοι και εχει ο θεος.Θα φτασει στο θεο το ρευμα ειδικα αν συνεχιστει ο πολεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με βαση μικρες ή μετριες ανατιμησεις δεη, μια η δυο 6600 ή 3050 ποσο μηνιαιο κερδος μπορουν να εχουν? 30 ευρω καθαρα η καθε καρτα μπορει να πιανει? 

Στις 24/2/2022 στις 8:50 ΜΜ, icenex είπε

Τυχεροι οσοι προλαβανε την προσφορα της δεη τοτε που επαιζε κοντα στα 10-12 σεντ αν δεν κανω λαθος...εγω το γυρισα στο home enter με 0.18 και ευτυχως το εψαξα λιγο παραπανω και δικαιουμαι και KOT Β οποτε θα εχω και απο εκει εκπτωση οποτε θα μου βγαινει ακομη φθηνοτερα η kwh ζητησα να μου βαλουν και νυχτερινο ρολοι και εχει ο θεος.Θα φτασει στο θεο το ρευμα ειδικα αν συνεχιστει ο πολεμος.

ο βλαδιμηρος για να μην τον κοψουν σουβλακια οι ρωσοι συντομα θα δινει πολυ φτηνα φυσικο αεριο κ ενα σωρο αλλα πραγματα.

οι δυτικοι βρηκαν ευκαιρια να πεσουν ολοι σαν τα πιρανχας πανω σε φαγητο

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2022 στις 2:55 ΜΜ, filarhos είπε

Είναι πολύ αργή η επιστροφή, έλεγα ότι με ένα μικρό ποσό (= κάποιες φτηνές κάρτες με μικρή απόδοση σε σύγκριση με την κατανάλωση αλλά με σχεδόν δωρεάν ρεύμα) θα έκανα κάτι να παράγει ένα μικρό ποσό και να μην δωρίζω 2-3χιλkwh τον χρόνο (~360-540€ αν βάλω τιμή 0,18) στη ΔΕΗ.

Αυτό με το helium το έχεις κάνει εσύ; Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει, πάντως η κατανάλωση του είναι πολύ μικρή...

 

Υ.Γ. Λίγο offtopic: Τι άλλο θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό το επιπλέον ρεύμα;

Λίγο καθυστερημένα αλλα τώρα το πρόσεξα!

Το έχω κάνει ναι, έχω βάλει 1 hotspot μέχρι στιγμής, χονδρικά αυτό που κάνει ειναι οτι τους παρέχεις κάλυψη στο δίκτυο και πληρώνεσαι σε HNT. To επόμενο halving επίσης είναι τον επόμενο Αύγουστο οπότε έχουμε ακόμα!

Σε καλή τοποθεσία (προυποθέσεις: ταράτσα, εξωτερική εγκατάσταση + να μην έχει αρκετά άλλα hotspots στην περιοχή σου) υπολόγιζε περίπου 6 ΗΝΤ τον μήνα. Με την τωρινή τιμή του ΗΝΤ είναι περίπου 135 ευρώ/ μήνα.

Σε χειρότερη τοποθεσία με περισσότερα hotspot τριγύρω και μικρότερο ύψος της κεραίας (εαν μένεις στον 2ο όροφο π.χ. και δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις εγκατασταση στην ταρατσα για τον χ-ψ λόγο) τότε σαφώς και θα βγάζει λιγότερα.

Εαν κάνεις υπολογισμούς, κάρτα που να σου βγάζει 130 ευρώ καθαρά τον μήνα - γιατί ξαναλέω με το helium το ρεύμα δεν το υπολογίζεις καν -  και να κοστίζει 800 ευρώ όσο ενα helium hotspot (ΟΛΟ το σύστημα όχι μονο η κάρτα) θα δείς πολύ απλά οτι δεν υπάρχει.

Μετα απο αυτές τις σκέψεις μου λοιπόν κατέληξα τελικά στο να επενδύσω σε μερικά ακόμα hotspots για helium και όχι τελικά σε GPU. Θα πάρω μόνο μία και αυτή LHR, ωστε και να μην συμφέρει το gpu mining με όλα αυτά που γίνονται η οτιδήποτε πάει στραβά απλά θα την κρατήσω για εμένα μετά να παίζω κανένα game.

Επίσης εαν θέλεις και άλλη εναλακτική λύση, τσέκαρε το Weather XM. Έλληνες team στο project που φαίνεται να έχουν εμπειρία σε οτι εχει να κάνει με τα δεδομένα του καιρού. https://weatherxm.com/

Βέβαια ακόμα δεν έχουν βγεί whitepaper και tokenomics οπότε κανείς δεν ξέρει πόσα θα βγάζει ανα ημέρα η ποιά θα είναι η τιμή του coin τους όταν γίνει release στο market. 

Edit: Εννοούσα οτι δεν ξέρει κανείς πόσα coins (weather credits οπως τα ονομάζουν) θα βγάζει ο miner καθημερινά. Το weather credit θα έχει fixed τιμή 1USD οταν γίνει release στο market. 

Επεξ/σία από djnoizeteck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δουν τα ματάκια μας πολλες αγγελίες μεταχειρισμένων καρτών $$$ 😁

Τα πολλά λεφτά στο mining δεν τα βγάζεις όταν το μάρκετ είναι πάνω, άλλα όταν δεν ασχολείται κανείς και το difficulty πέφτει έτσι ώστε να minareis χ3-χ4 rewards ακομα και αν η τιμή τους ειναι χ10 πιο κάτω.

Minaro από το 2017 ΕΘ και τα περισσότερα κέρδη βγήκαν στο μπεαρ μάρκετ.

Βεβαια το ρευμα απο το καλοκαιρι και μετα, με την ενσωμάτωση της ρήτρας, ειναι ενα προβλημα οποτε πλεον θα παω σε efficient επιλογες οπως η 6600 που τραβαει 37-40 watt στα 29hash 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2022 στις 9:58 ΠΜ, Tectonic είπε

Βεβαια το ρευμα απο το καλοκαιρι και μετα, με την ενσωμάτωση της ρήτρας, ειναι ενα προβλημα οποτε πλεον θα παω σε efficient επιλογες οπως η 6600 που τραβαει 37-40 watt στα 29hash 

Mήπως είσαι στα 70W με την 6600 ΧΤ ;. Και η 1660S μια χαρα είναι στα 72W και 30Mh/s

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...