Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tectonic είπε

1.25 min θα δεις και για τις 2 . ειναι 2 φορες πιο efficient απο τις 1660 . + εχεις καλυτερη μεταπωλητικη αξια

LOL

Καμία σχέση. Στις AMD το νούμερο που δείχνει ο miner δεν είναι καθόλου ακριβές.

Στη Vega που είχα ήταν +35-40W η πραγματική. Στις 5700 είναι +20-25W.

Βάλε κάνα +20W από αυτά που δείχνει για να είσαι μέσα.

edit: Το δείχνει παρακάτω. Η 6600ΧΤ δείχνει 46W αλλά τραβάει 59W. Αυτά με tweaked voltage και powerplay tables

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβώς 20watt παραπάνω τραβάει η 6xxx σειρά από όσο δείχνει στο πρόγραμμα σε mining. 9watt καίει σε idle αυτά είναι αληθινά χωρίς mining είναι στα 55 watt όλο το σύστημα σε mining πάει στα 146 η 6700xt ενώ γράφει 80 στο πρόγραμμα. Ιδιο σχεδόν efficiency νομίζω έχουν με 6700xt. 60 watt για 29mh και 100watt για 47.5mh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ακριβώς 20watt παραπάνω τραβάει η 6xxx σειρά από όσο δείχνει στο πρόγραμμα σε mining. 9watt καίει σε idle αυτά είναι αληθινά χωρίς mining είναι στα 55 watt όλο το σύστημα σε mining πάει στα 146 η 6700xt ενώ γράφει 80 στο πρόγραμμα. Ιδιο σχεδόν efficiency νομίζω έχουν με 6700xt. 60 watt για 29mh και 100watt για 47.5mh. 

μια 6600 απλη ή 3050 ποσα περιπου μπορει να κερδιζει το μηνα αυτη την περιοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2022 στις 5:32 ΜΜ, djnoizeteck είπε

Λίγο καθυστερημένα αλλα τώρα το πρόσεξα!

Το έχω κάνει ναι, έχω βάλει 1 hotspot μέχρι στιγμής, χονδρικά αυτό που κάνει ειναι οτι τους παρέχεις κάλυψη στο δίκτυο και πληρώνεσαι σε HNT. To επόμενο halving επίσης είναι τον επόμενο Αύγουστο οπότε έχουμε ακόμα!

Σε καλή τοποθεσία (προυποθέσεις: ταράτσα, εξωτερική εγκατάσταση + να μην έχει αρκετά άλλα hotspots στην περιοχή σου) υπολόγιζε περίπου 6 ΗΝΤ τον μήνα. Με την τωρινή τιμή του ΗΝΤ είναι περίπου 135 ευρώ/ μήνα.

Σε χειρότερη τοποθεσία με περισσότερα hotspot τριγύρω και μικρότερο ύψος της κεραίας (εαν μένεις στον 2ο όροφο π.χ. και δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις εγκατασταση στην ταρατσα για τον χ-ψ λόγο) τότε σαφώς και θα βγάζει λιγότερα.

Εαν κάνεις υπολογισμούς, κάρτα που να σου βγάζει 130 ευρώ καθαρά τον μήνα - γιατί ξαναλέω με το helium το ρεύμα δεν το υπολογίζεις καν -  και να κοστίζει 800 ευρώ όσο ενα helium hotspot (ΟΛΟ το σύστημα όχι μονο η κάρτα) θα δείς πολύ απλά οτι δεν υπάρχει.

Μετα απο αυτές τις σκέψεις μου λοιπόν κατέληξα τελικά στο να επενδύσω σε μερικά ακόμα hotspots για helium και όχι τελικά σε GPU. Θα πάρω μόνο μία και αυτή LHR, ωστε και να μην συμφέρει το gpu mining με όλα αυτά που γίνονται η οτιδήποτε πάει στραβά απλά θα την κρατήσω για εμένα μετά να παίζω κανένα game.

Επίσης εαν θέλεις και άλλη εναλακτική λύση, τσέκαρε το Weather XM. Έλληνες team στο project που φαίνεται να έχουν εμπειρία σε οτι εχει να κάνει με τα δεδομένα του καιρού. https://weatherxm.com/

Βέβαια ακόμα δεν έχουν βγεί whitepaper και tokenomics οπότε κανείς δεν ξέρει πόσα θα βγάζει ανα ημέρα η ποιά θα είναι η τιμή του coin τους όταν γίνει release στο market. 

Edit: Εννοούσα οτι δεν ξέρει κανείς πόσα coins (weather credits οπως τα ονομάζουν) θα βγάζει ο miner καθημερινά. Το weather credit θα έχει fixed τιμή 1USD οταν γίνει release στο market. 

Σε ποια hotspot λες να πας? Εγώ προς το παρόν έχω ενα controllino

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

μια 6600 απλη ή 3050 ποσα περιπου μπορει να κερδιζει το μηνα αυτη την περιοδο;

1.60 κερδιζει μια 6700xt με 47.5MH οποτε μια 6600 απλη με 28ΜΗ θα ειναι στα 90 λεπτα πανω κατω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Arkin είπε

1.60 κερδιζει μια 6700xt με 47.5MH οποτε μια 6600 απλη με 28ΜΗ θα ειναι στα 90 λεπτα πανω κατω.

Οπα, μια στιγμη. (και να με συγχωρειτε που μπαινω στα νερα σας μιας και ασχετος) 90 λεπτα τον μηνα ειναι το κερδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Οπα, μια στιγμη. (και να με συγχωρειτε που μπαινω στα νερα σας μιας και ασχετος) 90 λεπτα τον μηνα ειναι το κερδος; 

την μερα αδερφε μου......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

μια 6600 απλη ή 3050 ποσα περιπου μπορει να κερδιζει το μηνα αυτη την περιοδο;

 

22 ώρες πριν, Arkin είπε

1.60 κερδιζει μια 6700xt με 47.5MH οποτε μια 6600 απλη με 28ΜΗ θα ειναι στα 90 λεπτα πανω κατω.

 

18 λεπτά πριν, alexcrx είπε

την μερα αδερφε μου......

Καταλαβαινεις την σύγχυση μου πιστευω. Ειπα και εγω ολος αυτος ο χαμος για .90 και 1.60 τον μηνα γίνεται; Ετοιμος ημουν να αρχισω να δινω εγω 2€ τον μηνα μπας και μείνει καμια καρτα χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2022 στις 5:11 ΜΜ, Stefanos683 είπε

μια 6600 απλη ή 3050 ποσα περιπου μπορει να κερδιζει το μηνα αυτη την περιοδο;

https://whattomine.com/coins

Βάλε το νούμερο απο τις κάρτες που διαθέτεις και δές τι συμφέρει περισσότερο και με τι κάρτα (προφανώς και αυτή τη στιγμή συμφέρει σε όλες το ΕΤΗ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2022 στις 5:40 ΜΜ, Finarfin είπε

τι κεραια? εχω και εγω controllino

Η κεραια παιζει ρόλο με το που βρίσκεται το HNT miner... Αλλη κεραια θες φλατ περιοχες αλλη για βουνα και λοφους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Η κεραια παιζει ρόλο με το που βρίσκεται το HNT miner... Αλλη κεραια θες φλατ περιοχες αλλη για βουνα και λοφους.

 

Δυτικα προαστια αττικης τι προτινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...