Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατεβασε το core στο 1200 πηγαινε το core 0.800 και την μνημη 1830 και πες μου αν ακομα λαγκαρει.

 

Core 1200mh @ 800mv,mem 1750 τα ίδια.

ας πούμε πάει ο γιος να ανοίξει βιντεοκλήση στο viber κ σέρνεται το video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα κι από εμένα. Νέος κι εγώ με μια Sapphire 5700 XT nitro+. Αν μπορούσες @Arkin να βοηθήσεις κι εμένα, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Bεβαιως. Πρωτα απο ολα κατεβαζεις απο εδω το nicehash miner φτιαχνεις και ενα λογαριασμο στο site. Κανεις login και στο προγραμμα του miner με τα στοιχεια που εφτιαξες για το site. Ρυθμισεις για 5700xt nitro θα ελεγα να βαλεις 1858 μνημη θα παιζει δηλαδη στα 1850 σταθερα η αλλιως 925 ανα dimm 1200 core και 0.820 vcore. Τα fans δες τα εσυ να βλεπεις να εισαι κατω απο 85 memory junction μεσω hwinfo και θα εισαι κομπλε. Πατας play στο προγραμμα και εισαι ετοιμος. Προσθετεις και την τραπεζα σου στο nicehash στελνοντας 1 ευρω για confirm και τελος. 

https://www.nicehash.com/download-center

1 λεπτό πριν, isaias1983 είπε

Core 1200mh @ 800mv,mem 1750 τα ίδια.

ας πούμε πάει ο γιος να ανοίξει βιντεοκλήση στο viber κ σέρνεται το video...

Γινεται μονο στο viber? Δοκιμασες youtube μεχρι 1080p? Viber δεν εχω δοκιμασει αλλα σε youtube ταινιες που βλεπω 1080p παντα δεν εχει θεμα ουτε σε browsing κτλ. Σε 4k video στο youtube ριχνει τα μισα frames οσο ειναι ανοιχτο το mining. Δεν εχω καμερα να δοκιμασω το viber αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι 100% αυτο μιας και 1200 800 1778 εχω απο ρυθμισεις και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα στα παραπανω που εγραψα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω εγω τους miners με amd καρτες...

εχετε crashes και ποσο συχνα?...αν δεν κανετε mining με nicehash αλλα στο ethermine.org σας κρασαρει?

η εγω μονο το χω το θεμα τελικα?

γινομαι γραφικος και εχω ξαναρωτησει αλλα δεν γινεται ετσι δουλεια...

αν πειραξω τα fun curve το πηρε ο δ^*&*&*^%$λος..

το αφηνω και με τις ρυθμισεις που κανω στα υπολοιπα το φερνει το adrenaline στις 1100 με 1200 καθε καρτα...

τι κανω λαθος? 

 

settings.png

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι οκ, και εδώ και χρόνια βγαίνουν κάρτες για χωρίς καν outputs. Ειδικά δηλαδή για miners. Η και οι quadro / tesla κλπες οι οποίες επίσης δεν είναι για gamers. Το οτι το branding / marketing πουλάει περισσότερο στους gamers λογικό είναι. Αν κάναμε marketing για mining θα είχε γίνει ο χαμός του Δράμαλη.

Έγω έφερα και υπαρκτό παράδειγμα, που δείχνει τι πραγματικά ενδιαφέρει ΑΜD και nvidia. Το πρόβλημα στους mining drivers των RX570 / RX580 λύθηκε σε 2-3 μέρες! ΜΕΡΕΣ. Τα blackscreen που ταλαιπώρουσαν τους gamers λύθηκαν σε κάμποσους μήνες. Για ποιό κομμάτι της πίτας λοιπόν βλέπεις να ενδιαφέρεται περισσότερο η AMD ας πούμε? 

Το να λες οτι οι καρτες είναι για gaming είναι σαν να λέμε οτι τα αυτοκίνητα είναι για να πηγαίνουν στο super market. 

Κοίτα...όλα τα αυτοκίνητα κινούνται σε 4 τροχούς για να σε πηγαίνουν κάπου. Αν τώρα κάποια μέρα, ξαφνικά κάποιος έλεγε ότι μπορείς να βγάλεις χρήματα βάζοντας ένα αυτοκίνητο να δουλεύει με ΦΟΥΛ στροφές χωρίς να πηγαίνει πουθενά, και ξαφνικά υπήρχε ένα ενδιαφέρον για αυτοκίνητα από μια μερίδα "επενδυτών" που θα τα έπαιρνεγια αυτό τον σκοπό, φυσικά οι εταιρείες θα έτριβαν τα χέρια τους και θα μοσχοπουλούσαν.
Μετά από λίγο καιρό όμως, όταν οι τιμές λόγω ζήτησης θα είχαν αυξηθεί, οι "οδηγοί" θα έβρισκαν λιγότερα αυτοκίνητα, σε υψηλότερες τιμές και θα άρχιζαν να παραπονιούνται.

Κάπου εκεί οι εταιρείες θα σκέφτονταν, πώς μπορώ να βγάλω περισσότερα...από τους "οδηγούς", γιατί αυτοί είναι που κοιτάζουν επιδόσεις, γκάζια, άνεση, εμφάνιση κλπ εκεί που παίζει το χρήμα...οι άλλοι κοιτάνε μόνο πόσα λεφτά βγάζει που δεν με διαφοροποιεί από τον ανταγωνισμό. Άρα θα κάνω ένα μάρκετινγκ τρικ για να έχω τους "οδηγούς" ευχαριστημένους που τόσο καιρό την έχουν φάει από τους "επενδυτές" και θα βγάλω και ένα παρεμφερές προϊόν για "επενδυτές" αν θέλουν, μόνο με μηχανή ψυγείο και εξάτμιση, χωρίς σασί-καθίσματα-τιμόνι-ρόδες...

Έτσι όλοι ευχαριστημένοι...και η εταιρεία κερδισμένη... Τώρα αν οι "επενδυτές" είναι και "οδηγοί" ταυτόχρονα και τα θέλουν 2-σε-1 ε, τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GKat76 είπε

ποιους drivers εχεις κατεβασει? 

εχεις κανει undervolting κλπ?

εχω τις ρυθμισεις που σου ειπα πριν στους τελευταιους οδηγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ougxar είπε

εχω τις ρυθμισεις που σου ειπα πριν στους τελευταιους οδηγους

οκ...θα το δω...

τσιαρς!!

devfee "σφηνα" να παρει το share...και μετα γεια σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω όσους με 3080: 

Έχει κανείς crash ?

Φαίνεται να λειτουργεί κανονικά , αφήνω τον υπολογιστή και μετά από λίγο έχει κάνει restart χωρίς event log κάτι .

Aorus Master 

Core clock : 1275 

Mem + 900 από msi afterburner δεν ξέρω αν είναι safe αυτό .

γύρω στο 93-94 Mh/s hashimoto

Η junc.temp ακομα και στοκ να βαλω δεν πεφτει κατω απο 94 ενω ειναι σταθερα οσο το κοιταω 98-100

 

image.png.4a784dc58b7a7c39010f4b54c0dfee0e.png

image.png.0c5db26c44c7a0277e119a55e0160075.png

 

Επεξ/σία από vill_la
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, vill_la είπε

Να ρωτήσω όσους με 3080: 

 

 

Δεν χρειαζεται curve, απλα βαλε το core φουλ αριστερα στην μπαρα (ή και γενικα απο -200 και πισω ειναι οκ). Φαινεται να τραβαει πολλα watt, οποτε ισως λογω temps. Δοκιμασε με 65% pl

@vill_laβασικα μιας και εχεις 3080, μπορεις να δεις τα temps απο το hwinfo64 για τις μνημες.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Bεβαιως. Πρωτα απο ολα κατεβαζεις απο εδω το nicehash miner φτιαχνεις και ενα λογαριασμο στο site. Κανεις login και στο προγραμμα του miner με τα στοιχεια που εφτιαξες για το site. Ρυθμισεις για 5700xt nitro θα ελεγα να βαλεις 1858 μνημη θα παιζει δηλαδη στα 1850 σταθερα η αλλιως 925 ανα dimm 1200 core και 0.820 vcore. Τα fans δες τα εσυ να βλεπεις να εισαι κατω απο 85 memory junction μεσω hwinfo και θα εισαι κομπλε. Πατας play στο προγραμμα και εισαι ετοιμος. Προσθετεις και την τραπεζα σου στο nicehash στελνοντας 1 ευρω για confirm και τελος. 

https://www.nicehash.com/download-center

 

Μόνο αυτό και είσαι έτοιμος να κάνεις mining????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, outlaw star είπε

Μόνο αυτό και είσαι έτοιμος να κάνεις mining????

 

Ναι. Γενικά παίζεις και με τις ρυθμίσεις για να βρεις το καλύτερο hashrate στην πιο χαμηλή κατανάλωση που να είναι και σταθερό φυσικά. Κάθε κάρτα κλοκαρει αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Με έχετε ψήσει να αφήνω ένα 8ωράκι τις καθημερινές την 3080, που λόγω δουλειάς έτσι και αλλιώς το pc είναι off :P 

 

Σε μια εβδομάδα θα το έχεις κάνει 24ωράκι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...