Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πως μπορώ να ξέρω πόσα watt καταναλώνω σε 24 h  για να υπολογίσω το κόστος του mining ??

από που κάνουμε την μέτρηση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spirakosgeo είπε

πως μπορώ να ξέρω πόσα watt καταναλώνω σε 24 h  για να υπολογίσω το κόστος του mining ??

από που κάνουμε την μέτρηση ??

https://www.helppost.gr/dei/ypologismos-reuma-katanalosi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stefanos_13 είπε

ευχαριστώ, αλλά το θέμα είναι πόσα  watt τραβάει η κάρτα και γενικότερα όλο το pc όταν κάνει mining.

γιατί απ όσο γνωρίζω ανάλογα την εργασία που κάνει τραβάει διαφορετικά watt (ποσοστό επί των watt του τροφοδοτικού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gogos47 είπε

καλησπερα τι εγγραφο στειλατε για την ενεργοποιηση στο nicehash

 γιατι με την ταυτοτητα δοκιμασα 5 φορες και μου βγαζει αυτο 

 

Screenshot_4.png

 

3 ώρες πριν, raul7 είπε

Κι εμένα το ίδιο μου βγάζει. Την ταυτότητα έστειλα κανονικά, και σε καθαρή φωτό γιατί όταν δεν φαίνεται καλά βγάζει άλλο μήνυμα.

Λες να μπορεί να αναγνωρίσει το προγραμμα αυτό ότι είναι παλιά η ταυτότητα; Στο σάιτ της αστυνομίας λέει ότι θέλει επανέκδοση η ταυτότητα αν έχει περάσει δεκαπενταετία, άρα αν έχεις καμία παλιά σαν εμένα ίσως ήρθε ο καιρός για νέα.

Προφανώς αν θέλετε να ασχοληθείτε με κάτι εκτός ελλαδισταν, πρέπει να ανανεώσετε επιτέλους την ταυτότητα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spirakosgeo είπε

ευχαριστώ, αλλά το θέμα είναι πόσα  watt τραβάει η κάρτα και γενικότερα όλο το pc όταν κάνει mining.

γιατί απ όσο γνωρίζω ανάλογα την εργασία που κάνει τραβάει διαφορετικά watt (ποσοστό επί των watt του τροφοδοτικού)

για την κάρτα ευκολα μέσω του λογισμικού της (πχ το radeon software για ΑΜD) .Aπο εκεί και πέρα υπάρχουν βατόμετρα που μπορούν να σου δείξουν ακριβώς πόσο ρευμα τραβάει η συσκευη σου. Υπάρχουν και κάποια software τα οποία υποτίθεται ότι κάνουν για αυτή την δουλειά αλλα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panospeter είπε

Το να υποστηρίζεις ότι οι κάρτες γραφικών κατασκευάζονται απο τις εταιρίες με γνώμονα ότι θα χρησιμοποιούνται και για mining είναι το ίδιο μα το να υποστηρίζεις ότι το παρακάτω προιόν κατασκευάστηκε και για μασάζ προσώπου:

https://woow.gr/p/ravdos-gia-masaz-swan-epanafortizomeni-r/

Δεν έχει σημασία τι υποστήριζω εγώ και εσύ. Η ίδια η AMD έβγαλε hotfix στους drivers των RX570 / 580 μέσα σε ελάχιστες μέρες για να διορθώσει το χαμηλότατο hashrate που είχαν από κάποιο epoch και μέτα. Η ίδια η AMD δηλαδή σου λέει οτι φτιάχνει κάρτες και για mining. Αφού εδώ βγάζουν και ειδικές εκδόσεις χωρίς outputs, αυτές για ποιούς τις βγάζουν, για τους gamers? :P 

Οι κάρτες φτιάχνονται για να κάνουν υπολογισμούς σε ακραία παραλληλίσιμα σενάρια. Ένα από αυτά είναι και το mining. Άρα φτιάχνονται και για mining. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε η 3060 για προπαραγγελια στο αμαζον Ισπανίας.

496€

https://www.amazon.es/_itm/dp/B08X12YK8G?tag=partalertes-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Βγήκε η 3060 για προπαραγγελια στο αμαζον Ισπανίας.

496€

https://www.amazon.es/_itm/dp/B08X12YK8G?tag=partalertes-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL

Τι σκοπευεις να κανεις mine? Και τι ταχυτητα περιμενεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billgeo είπε

Τι σκοπευεις να κανεις mine? Και τι ταχυτητα περιμενεις?

 

Δεν το έβαλα για εμένα.

Το έβαλα γιατί μερικούς μπορεί να τους ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν έχει σημασία τι υποστήριζω εγώ και εσύ. Η ίδια η AMD έβγαλε hotfix στους drivers των RX570 / 580 μέσα σε ελάχιστες μέρες για να διορθώσει το χαμηλότατο hashrate που είχαν από κάποιο epoch και μέτα. Η ίδια η AMD δηλαδή σου λέει οτι φτιάχνει κάρτες και για mining. Αφού εδώ βγάζουν και ειδικές εκδόσεις χωρίς outputs, αυτές για ποιούς τις βγάζουν, για τους gamers? :P 

Οι κάρτες φτιάχνονται για να κάνουν υπολογισμούς σε ακραία παραλληλίσιμα σενάρια. Ένα από αυτά είναι και το mining. Άρα φτιάχνονται και για mining. 

Εάν αυτό που λες για την AMD είναι αλήθεια (που θα είναι για να το λες αφού ασχολήσε), συν του ότι η Nvidia θα κόψει κομμάτι της παραγωγής της για να φτιάξει αποκλειστικά κάρτες mining, κακώς οι gamers την λένε στους miners.

Τα πυρά τους πρέπει να πάνε στις εταιρίες που το επιτρέπουν (update AMD) και το προμοτάρουν (Nvidia CMP), ασχέτως αν λένε ότι τους έχει πιάσει ο πόνος για τους gamers και κάνουν ότι μπορούν.

Άλλα όταν (μάλλον άμα για να μην διαφωνήσουμε) λήξει η τρέλα του mining, αντί οι gamers να τους μαυρίσουμε, θα τρέξουμε να πάρουμε τις κάρτες τους αμέσως και θα πούμε και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panospeter είπε

Εάν αυτό που λες για την AMD είναι αλήθεια (που θα είναι για να το λες αφού ασχολήσε), συν του ότι η Nvidia θα κόψει κομμάτι της παραγωγής της για να φτιάξει αποκλειστικά κάρτες mining, κακώς οι gamers την λένε στους miners.

Τα πυρά τους πρέπει να πάνε στις εταιρίες που το επιτρέπουν (update AMD) και το προμοτάρουν (Nvidia CMP), ασχέτως αν λένε ότι τους έχει πιάσει ο πόνος για τους gamers και κάνουν ότι μπορούν.

Άλλα όταν (μάλλον άμα για να μην διαφωνήσουμε) λήξει η τρέλα του mining, αντί οι gamers να τους μαυρίσουμε, θα τρέξουμε να πάρουμε τις κάρτες τους αμέσως και θα πούμε και ευχαριστώ.

Αφού βγάζει και ειδικό driver βελτιστοποιημενό για blockchain :P 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-blockchain-beta

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...