Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Βγήκε η 3060 για προπαραγγελια στο αμαζον Ισπανίας.

496€

https://www.amazon.es/_itm/dp/B08X12YK8G?tag=partalertes-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL

Φήμες θέλουν την NV να φυμωνει τις mining επιδόσεις της 3060 στο μισό μέσο drivers για να προωθήσει και καλά τις ειδικά σχεδιασμένες για mining κάρτες που θα βγάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Φήμες θέλουν την NV να φυμωνει τις mining επιδόσεις της 3060 στο μισό μέσο drivers για να προωθήσει και καλά τις ειδικά σχεδιασμένες για mining κάρτες που θα βγάλει 

Δεν είναι φήμες είναι πραγματικότητα .. βέβαια αυτό γίνεται μέσω driver για τον Algo του eth. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να τίθεται θέμα αν επιτρέπουν οι εταιρείες το mining και αν βγάζουν driver fixes, κτλ. Μήπως είναι παράνομο το mining και δεν το ξέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να τίθεται θέμα αν επιτρέπουν οι εταιρείες το mining και αν βγάζουν driver fixes, κτλ. Μήπως είναι παράνομο το mining και δεν το ξέρω;

Για το καλό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Για το καλό σου;

Ποιο καλό μου; Θα πάθει κάτι η υγεία μου αν δεν πάρω κάρτα φέτος; Ρε είστε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, omitziz είπε

Έχω 16 slots κενά , δεν έχω psu και με τρώει για τις 3060 :)

192bit ειναι οι 3060; αν μια 3060 ti βγαζει καμια 60αρα σε eth η 3060 θα πιανει τα 45; Ελλάδα ποσο να την περιμένουμε; για το θέμα των drivers θα υπάρξει λύση; ούτε ανάκριση απο την ασφάλεια να σε περνούσα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmt2 είπε

192bit ειναι οι 3060; αν μια 3060 ti βγαζει καμια 60αρα σε eth η 3060 θα πιανει τα 45; Ελλάδα ποσο να την περιμένουμε; για το θέμα των drivers θα υπάρξει λύση; ούτε ανάκριση απο την ασφάλεια να σε περνούσα χαχαχα

Στοκ εντελώς ξεκινάει στα 42-44 και πέφτει στα 25-26 λόγο drivers κλειδώματος κτλπ. Οπότε εάν σπάσει και πέσει σωστό uv μπορεί να πάει 46-48.

Για τα άλλα κανένας δεν ξέρει ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι ότι ξέρουμε ήδη το mining perf της 3060 αλλά όχι ακόμη το gaming perf. Μα αφού οι κάρτες είναι μόνο για gaming :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κια εγω καινουριος στο mining. Έχει κανεις την Aorus 5700xt?

Την εχω στο silent BIOS και γενικα σε οτι ρυθμισεις και να παιξω, το memory temp δεν πεφτει κατω απο 96-98C.

Με το παρακατω setup βγαζω 49,5MH/s,

image.png.96b52e047d76969da5ed5df707d521c1.png

Αν απλά ανεβασω τις μνημες στα 1840MHz τοτε το temp παει στα 100C σταθερα και η αποδοση στα 52,5MH/s.

Καμια ιδεα να πεσει το memory temp?

Επεξ/σία από Arkudas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkudas είπε

Καμια ιδεα να πεσει το memory temp?

Δεν έχεις πολλές επιλογές:

1) Ανεμιστήρες στο 100% ή/και βελτίωση του airflow του κουτιού (π.χ. να βάλεις έναν 120mm να στοχεύει την κάρτα)

2) Υδρόψυξη (αλλά προφανώς δεν αξίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε "συμβατικές" μητρικές (δηλαδή 4 ως 6 το πολύ pci-e slots) πως κάποιοι βάζουν 10 και 12 κάρτες; Τι riser/pci-e extenders χρησιμοποιούν;

 

3 ώρες πριν, omitziz είπε

Στοκ εντελώς ξεκινάει στα 42-44 και πέφτει στα 25-26 λόγο drivers κλειδώματος κτλπ. Οπότε εάν σπάσει και πέσει σωστό uv μπορεί να πάει 46-48.

Για τα άλλα κανένας δεν ξέρει ακόμα 

To "κλείδωμα" λογικά θα κάνει throttle τη συνεχή χρήση της VRAM, και θα είναι σε BIOS - δε νομίζω να είναι στο driver. Αν είναι στο driver θα σπάσει από τις πρώτες μέρες. Είμαι περίεργος όμως αν αυτό το "κλείδωμα" επηρεάσει και άλλα gpu compute workloads, πχ rendering που επίσης η VRAM χρησιμοποιείται πολύ έντονα. Θα είναι ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να τίθεται θέμα αν επιτρέπουν οι εταιρείες το mining και αν βγάζουν driver fixes, κτλ. Μήπως είναι παράνομο το mining και δεν το ξέρω;

Γιατί διατείνονται ότι αγαπάνε τους gamers, το παραδοσιακό αγοραστικό κοινό τους που αγοράζει τα προιόντα τους παντώς καιρού και ανεξαρτήτως mining, και κάνουν ότι μπορούν να είναι happy και να τους εξυπηρετήσουν.

Έτσι όπως πάνε, στις συσκευασίες πλέον δεν θα βάζουν γραφικά και rendering μοντέλα, αλλά σύμβολα των crypto.

52 λεπτά πριν, Arkudas είπε

Καμια ιδεα να πεσει το memory temp?

Να την ανταλλάξεις με καμοία Sapphire 😄

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε "συμβατικές" μητρικές (δηλαδή 4 ως 6 το πολύ pci-e slots) πως κάποιοι βάζουν 10 και 12 κάρτες; Τι riser/pci-e extenders χρησιμοποιούν;

 

To "κλείδωμα" λογικά θα κάνει throttle τη συνεχή χρήση της VRAM, και θα είναι σε BIOS - δε νομίζω να είναι στο driver. Αν είναι στο driver θα σπάσει από τις πρώτες μέρες. Είμαι περίεργος όμως αν αυτό το "κλείδωμα" επηρεάσει και άλλα gpu compute workloads, πχ rendering που επίσης η VRAM χρησιμοποιείται πολύ έντονα. Θα είναι ενδιαφέρον

εισαι σιγουρος οτι γινεται αυτο ,πρωτη φορα το ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...