Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δοκιμασα ενα 4 ωρο ethermine, δεν μπορω να πω οτι δινει καλυτερα λεφτα απο nicehash ,το γυρισα παλι σε nicehash και us,φαινεται να μην εχει θεματα προς το παρον 

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος με nicehash πληρωνει αμεσα χωρις θεματα. Θα ψαχτω λιγο με revolut ωστε να στελνω εμβασματα των 15 ευρω χωρις προμηθεια οπως ανεφερε χθες ενας φιλος στο θεμα. Συνεχεια με τα 3ευρα δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος με nicehash πληρωνει αμεσα χωρις θεματα. Θα ψαχτω λιγο με revolut ωστε να στελνω εμβασματα των 15 ευρω χωρις προμηθεια οπως ανεφερε χθες ενας φιλος στο θεμα. Συνεχεια με τα 3ευρα δεν λεει.

εγω την εχω γλυτωσει απο αυτα 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλάβατε ολοι για οσα ειχα να πω για τους server του Nicehash, πραγματικά ειχα καρκινιασει ειχα βαλει ακομα και σκατα ρυθμίσεις (0 core/1100mem 70%power)στις 3070/3060ti μου και εδώ και πολλές μέρες ειχα παντα 4-5%++ rejects, με ολα αυτα που ετυχαν χθες το γύρισα το βράδυ στον US server και επαθα σοκ το πρωί με βαρια settings(-502 core/1250mem 56% power) ειχα στα 4000 shares 0.8% rejects!! Πρώτη φορά τοσα λιγα μετα απο τοσες βδομάδες που ειχα δοκιμασει οτι oc settings υπήρχαν στο ίντερνετ.. Μόνιμος κάτοικος US πλέον, και θα παραμείνω λιγο ακομα στο Nicehash αφού πληρώνει τοσο συχνά και σωστά, και απο Μάρτιο δοκιμάζω το ethermine που παίζει εκεί να είναι ακομα καλύτερα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι παιδευεστε με pools βρε σεις. Με US server στο nicehash πεταει γυρω στο 1.5% stale shares ο ευρωπαικος εχει το θεμα. 

Έχω γυρίσει 3 από τους 24 στον USA να δω πως θα πάει. 

Το ping με απασχολεί εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μια από τα ίδια με nicehash...

2000shares/75 rejected στον EU server.

Βέβαια και στον US server που το γύρισα από το πρωί μου βγάζει πολλά rejected... 

 

Δοκιμάζω εδώ και καμιά ώρα mining με ethermine και μου εχει 0 rejected shares...

Ποτέ δεν είδα με nicehash 0 rejected την 1η ώρα... Πάντα έχω τουλάχιστον 4-5 rejected... 

Μόνο σε μένα έχει τόσο υψηλό ποσοστό το nicehash?

Μπορεί να μου πει κανείς την άποψή του για τα rejected της φωτογραφίας?

Είναι φυσιολογικά?

Ευχαριστώ

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ειναι θεμα παροχου-συνδεσης, με Wind fiber εδω και 2 βδομαδες δεν εχω κανενα rejected με Nicehash eu

δεν εχω κανενα προβλημα και μαλιστα ενω παραλληλα εχω κανει download-upload Gb αρχειων

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@p00shMε ποια καρτα και τι ρυθμισεις στη καρτα? Αν εχεις και στο US rejects τοτε μαλλον εχεις unstable overclock. 

Καποια γρηγορα tips που μου ερχονται στο μυαλο που λενε οτι ανεβαζουν το stability μας:

1) Γυρναμε σε Gen2 το Pcie speed στα bios. Μερικοι απενεργοποιουν και τον Driver του ηχου, φυσικα αν παιζετε στο Pc που minarete μην το κανετε το τελευταιο.

2) Βγαζουμε drivers με DDU και οταν τους βαζουμε επιλεγουμε μονο τα απαραίτητα, δλδ Physx/Driver για nvidia, μονο τον driver για Amd αν θυμαμαι καλα.

3) Προσεχουμε πολυ τι ρυθμισεις εχουμε βαλει και πειραματιζομαστε αρκετα με το memory clock για Ethereum, το core παιζει σχεδον μηδενικο ρολο ΑΛΛΑ δεν ειναι ολα τα settings ιδια σε ολες τις καρτες δλδ ο youtuber επειδη πηγε 1300 το memory δεν σημαινει οτι και η καρτα μας ειναι Stable εκει αλλα μπορει να ειναι στα 1150 πχ.

4) Απο οτι εψαξα στο reddit δεν παιζει ρολο αν εχουμε high latency στο US server του Nicehash, πληρωνομαστε για καθε επιτυχημενο share εφοσον αυτο ειναι Complete τιποτα αλλο δεν μετραει, αν και εχετε και εκει rejects κατα πασα πιθανοτητα δεν εχετε stable oc.

5) Ενημερωθειτε,ψαξτε και διαβαστε σε reddit/youtube για τις καρτες σας αλλα και γυρω απο το Mining, 2 καναλια που ακολουθησα εγω προσωπικα και εμαθα πολλα ηταν o Red panta και ο Son of a Tech.

6) Μην ξεχασετε στο Nicehash>Advanced να βαλετε ΟΝ το P0 state διοτι δινει λιγα εξτρα mh/s. 

Αυτα μου ερχονται πολυ γρηγορα στο μυαλο.

Επεξ/σία από shinigami
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το ξαναπω, το nicehash ειναι μαπα.

Με 1 ωρα ασχολια παραπανω μονο στην αρχη για το σεταρισμα θα εχεις ενα πολυ πιο σταθερο και αποδοτικο setup

-----------------

Ερωτηση για κατόχους 1060 6GB:

Αν κανεις σας εχει δοκιμασει το T-REX miner, ποσα MH/s σας βγαζει (και με τι clocks)?

(εγω τωρα με Phoenix και -100 core, +500 memory, -strap 1 και powerlimit 80, ειμαι στα 23MH και 110Watt καταναλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

trex με 1%

Παρατηρώ ότι στα stats στο ethermine μου βγάζει 1 stale αλλά ο miner δεν έχει καθόλου stales και γενικά rejected, είναι 0%. Το έκανε και πριν στο ethermine αυτό αλλά μετά από λίγη ώρα ανανέωσε και το έκανε 0 stales..

Τα shares που δείχνει στη σελίδα είναι της τελευταίας ώρας. Οπότε ένα stale που έγινε πριν 50 λεπτά, πολύ πιθανών στην επόμενη ανανέωση (>10') δεν θα το μετρήσει. Αν δείξει 0 σημαίνει ότι δεν είχες νέο stale, αλλά αν δείξει πάλι 1, είναι νέο stale share. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

εγω την εχω γλυτωσει απο αυτα 😛

 

Ναι ρε συ μισθοδοσια κομπλε εισαι εδω.

4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Άρχισε η κατρακύλα ... 😄😄😄😄😄

Δεν πειραζει επομενο ηταν καποια στιγμη. Ο miner παντως δινει 6+ ευρω ας πεσει οσο θελει το btc εφοσον το mining εχει καλο profit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για την ώρα εγώ. Στα 1300 τελικά μου έδινε περισσότερα stale. Βέβαια ακόμα δεν μπορώ να προσδιορίσω αν φταίει η σύνδεση γτ και πάλι είχα 1-4 stale σε κάποιες περιόδους. Το πρωί όμως που το κατέβασα από 1300 σε 1200, αυξήθηκε το daily λίγο. Βέβαια παίζει να είναι και λόγω της δυσκολίας που έπεσε από τα ξημερώματα

Screenshot_20210222-162648_Opera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος με nicehash πληρωνει αμεσα χωρις θεματα. Θα ψαχτω λιγο με revolut ωστε να στελνω εμβασματα των 15 ευρω χωρις προμηθεια οπως ανεφερε χθες ενας φιλος στο θεμα. Συνεχεια με τα 3ευρα δεν λεει.

Δε χρειάζεται να ψαχτείς με Revolut.

Για εμβάσματα κάτω από 15€ δεν υπάρχει χρέωση από Εθνική και Πειραιώς.

Οπότε θεωρητικά το σπάσιμο σε 15ευρα γίνεται. Ή σε 14,99€ καλύτερα 😉

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ρε συ μισθοδοσια κομπλε εισαι εδω.

Δεν πειραζει επομενο ηταν καποια στιγμη. Ο miner παντως δινει 6+ ευρω ας πεσει οσο θελει το btc εφοσον το mining εχει καλο profit.

Τωρα αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις? Γιατί το είδα και εγώ...

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε χρειάζεται να ψαχτείς με Revolut.

Για εμβάσματα κάτω από 15€ δεν υπάρχει χρέωση από Εθνική και Πειραιώς.

Οπότε θεωρητικά το σπάσιμο σε 15ευρα γίνεται. Ή σε 14,99€ καλύτερα 😉

Καλά σοβαρά? Δεν υπάρχει χρέωση κάτω από 15 ? Πειραιώς? .Μια χαρα

16 λεπτά πριν, omitziz είπε

Άρχισε η κατρακύλα ... 😄😄😄😄😄

Τα άλλαξα σε ευρω στις 43000 μαλλον καλά έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...