Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά restarts & freezes


dermitzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον υπολογιστή μου. Σε άσχετους χρόνους (συνήθως σε idle) θα μου κάνει κάποιο restart ή θα σβήσουν οι οθόνες και τα φώτα του πληκτρολογίου (αλλά όχι τα led του κουτιού) χωρίς να ανταποκρίνεται ούτε στο κουμπί του restart και στο κουμπί του κλεισίματος όταν το πατάω παρατεταμένα οπότε κλείνει μόνο με το να κλείσω το τροφοδοτικό.

Δεν εμφανίζει κάποιο BSOD ή κάποιο σφάλμα. Στο Reliability Monitor βγάζει μόνο ότι τα "Windows was not properly shut down" χωρίς κάτι παραπάνω. Έχω κάνει BIOS & Chipset upgrade, έχω κάνει κάποια stress tests χρησιμοποιώντας τα HWinfo, Prime95 και Furmark αλλά δεν έγινε κάποιο restart ή freeze στο PC ούτε πέφτουν τα volts των 12, 5 και 3 κάτω από τα φυσιολογικά. 

Σήμερα συγκεκριμένα έχουν γίνει 4 restarts και 1 freeze. Στο επισυναπτόμενο αρχείο έχει 1 log του HWinfo κάποια λεπτά μέχρι να γίνει το τελευταίο freeze.

Τα specs του υπολογιστή είναι τα εξής:

  • Asus Prime x470 Pro
  • AMD Ryzen 2700X
  • G.Skill F4-3200C14-8GTZR
  • NVidia RTX 2080
  • EVGA 750 G3
  • 2 Οθόνες + 1 τηλεόραση συνδεδεμένη

Επίσης όλα είναι πάνω σε UPS της CyberPower.

Όλα τα κομμάτια αγοράστηκαν καινούρια πριν από περίπου 2 χρόνια.

Καμία ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει;

4.1.2021_22.16.CSV

Επεξ/σία από dermitzos
Προσθήκη πληροφοριών για το freeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θελουμε λιγες παραπανω πληροφοριες για το τι μπορει να συμβαινει οπως θερμοκρασιες κτλ.
Επισης εχεις κανει Overclock ;; Καθως επισης και πολλα αλλα.
Τωρα οπως "ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ" μοιαζει για μητρικη η καρτα γραφικων, αλλα μπορει να ειναι και επεξεργαστης.

Τωρα ειναι δυσκολη η περιπτωση σου και ισως καλυτερα να φωναξεις εναν τεχνικο. Γιατι αν κανουμε τηλεδιαγνωση ειναι πολυ πιθανο να γινει ζημια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες για αρχή κάποιο άλλο psu(ίσως απο κάποιον φίλο σου/συγγενικό πρόσωπο) για δοκιμή.

επίσης δές υγεία/performance με Hdsentinel  τους σκληρούς δίσκους.

 

 

Επεξ/σία από coolerman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό EVGA SuperNova 750 G3 750W που έχεις είναι πολύ καλό και αρκετό για το σύστημα σου.

Εκτός από αυτά που είπαν οι φίλοι παραπάνω (π.χ. τεστ με άλλο τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών, κάνε memtest ή δες με το crystaldiskinfo της υγεία του δίσκου κλπ. ) δες με τον task manager αν έχεις σε idle μεγάλη κίνηση στον SSD.

 

Μαύρες οθόνες είχα και εγώ (όχι συχνά όμως) όταν ξεκινούσαν τα windows 10, μέσα στα 2 πρώτα λεπτά, και έπρεπε να κλείσω από το power button.

Tελικά μάλλον είχα πρόβλημα και με τα Windows Update και Cryptographic Service, το οποίο έγινε εμφανές με το firefox :

Έπρεπε να σβήσω τους δυο φακέλους και τα κλειδιά

HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\SystemCertificates\Root\ProtectedRoots

HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\SystemCertificates\Root

Μετά από αυτό διορθώθηκε και το high disk usage και μέχρι τώρα και οι μαύρες οθόνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει memtest και το αντίστοιχο "memtest" των windows και βγήκαν καθαρά. Επίσης HD Sentinel δείχνει 98% και 96% στους δίσκους.

Θέμα θερμοκρασίας δεν είναι (όπως φαίνεται και από το αρχείο που ανέβασα) και δεν έγινε την ώρα του stress test αλλά σε idle.

Το θέμα φαίνεται να ήταν πιο απλό μιας και τις τελευταίες 7 ώρες χρήσης δεν έχει γίνει κάποιο freeze: Άνοιξα το κουτί, έβγαλα και ξαναέβαλα τα καλώδια του τροφοδοτικού, RAM και κάρτα γραφικών. Ίσως κάτι να είχε κουνηθεί; Αν και μου φαίνεται δύσκολο γιατί είναι σε σημείο που δεν έχει επαφή. 

Επεξ/σία από dermitzos
Καταλάθος δημοσίευση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dermitzos είπε

Έχω κάνει memtest και το αντίστοιχο "memtest" των windows και βγήκαν καθαρά. Επίσης HD Sentinel δείχνει 98% και 96% στους δίσκους.

Θέμα θερμοκρασίας δεν είναι (όπως φαίνεται και από το αρχείο που ανέβασα) και δεν έγινε την ώρα του stress test αλλά σε idle.

Το θέμα φαίνεται να ήταν πιο απλό μιας και τις τελευταίες 7 ώρες χρήσης δεν έχει γίνει κάποιο freeze: Άνοιξα το κουτί, έβγαλα και ξαναέβαλα τα καλώδια του τροφοδοτικού, RAM και κάρτα γραφικών. Ίσως κάτι να είχε κουνηθεί; Αν και μου φαίνεται δύσκολο γιατί είναι σε σημείο που δεν έχει επαφή. 

hard freeze..χμμ

σε idle ή σε game?

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα restart που σε κανει σε τυχαιο χρονικο σημειο ειναι καθαρα απο ρευματα , κανε για αρχη μια δοκιμη χωρις το ups αν στο ξανακανει (μονο το pc βγαλε , οθονες η οτιδηποτε αλλο εχεις επανω του αστο)

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όπως είπα και πιο πάνω, μετά που "ξεκούμπωσα" τα καλώδια του τροφοδοτικού, τις RAM και την GPU δεν μου έχει ξανακλείσει ή κάνει restart. Αν τυχόν γίνει πάλι, θα δοκιμάσω αυτά που μου λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...