Προς το περιεχόμενο

Ειμαι στα καλα μου?


StumbledOnThis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι ειπε ο Σακαρος.. 😁

7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εδώ τα ίδια δεν συζητάγατε ? 

 

Που τα θυμασαι ρε ηρωα? Αν μου ξαναφανε το μηχανακι μπορω να στειλω pm? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Αν έχουν το ίδιο σε  airflow version (4000d airflow) θα ήταν εξαιρετικά

Αμφιβαλλω μιας και δεν εχει σιτα μπροστα, θα δειξει. Δεν μπορει να ειναι πολυ κακο παντως νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη ηρθε, ευχαριστω ολους που με βοηθησαν στην επιλογη.

Dell S2721DGFA 27"

Προς το παρον ειμαι σε φαση προσαρμογης, γιατι ειχα 29 ultrawide μεχρι τωρα. Με λιγες ρυθμισεις δειχνει μια χαρα, την εχω βαλει στα 120Hz προς το παρον μεχρι να ερθει το PC. Η κακομοιρα 1050ti δεν σηκωνει το Cyberpunk77 σε αυτα τα Hz.

20210111_171535.jpg.5ecc7e130fd11e140b81b892e6c66112.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StumbledOnThis είπε

Η οθονη ηρθε, ευχαριστω ολους που με βοηθησαν στην επιλογη.

Dell S2721DGFA 27"

Προς το παρον ειμαι σε φαση προσαρμογης, γιατι ειχα 29 ultrawide μεχρι τωρα. Με λιγες ρυθμισεις δειχνει μια χαρα, την εχω βαλει στα 120Hz προς το παρον μεχρι να ερθει το PC. Η κακομοιρα 1050ti δεν σηκωνει το Cyberpunk77 σε αυτα τα Hz.

20210111_171535.jpg.5ecc7e130fd11e140b81b892e6c66112.jpg

αν σου φένεται κίτρινο το άσπρο, 

βάλε custom preset -> δεξία joystick -> gain - > red 95 green 94 blue 100 (μπορεί να θέλει να παίξεις λίγο για να πετύχεις το λευκό) (αυτά για 75 brightness/contrast. Σε πιο χαμηλό brightness μπορει λίγο διαφορετικά)

Επίσης στο chrome βάλε εδώ chrome://flags "forced color profile p3 d65" για να έχεις το πλήρες gamut της οθόνης και στο chrome

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

αν σου φένεται κίτρινο το άσπρο, 

Σακη καταρχας ευχαριστω για ολη τη βοηθεια που μου εχεις δωσει, παρ'ολο που σας τα εχω πρηξει χαχαχ. Ελαβα μηνυμα πριν λιγο και το νεο PC θα ειναι εδω μεσα σε 3 μερες. Οσον αφορα το ασπρο, για μενα ηταν πολυ λευκο! Εβαλα το warm preset, χαμηλωσα brightness ΚΑΙ contrast και ειναι οκ....  προς το παρον. Σε τρεις μερουλες θα ασχοληθω περισσοτερο με την νεα καρτουλα.

28 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Επίσης στο chrome βάλε εδώ chrome://flags "forced color profile p3 d65" για να έχεις το πλήρες gamut της οθόνης και στο chrome

Οταν λες "εδω" που ακριβως?

Θοδωρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επιβεβαιωσω ποσο τρελλα ειναι τα πραγματα αυτη τη στιγμη.....

Εκανα την παραγγελια μου στις 4 Ιανουαριου, με τις ακολουθες τιμες:

Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Gaming OC PRO 8GB [GV-N306TGAMINGOC PRO-8GD] - 483.06     - Τωρα 679.00

MSI MAG Z490 Tomahawk - 169.27   - Τωρα 203,73

Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4 3200MHz (Kit of 2) - Black [CMK32GX4M2B3200C16] - 134.60   - Τωρα 139.02

Corsair 4000D Windowed Mid-Tower Case Tempered Glass - Black [CC-9011198-WW] - 66.85   - Τωρα 82,90

Intel Core i5-10600K [BX8070110600K] - 197.50   - Τωρα 237,48

Cooler Master V750 Gold V2 Full Modular [MPY-750V-AFBAG-EU] - 109.60   -Τωρα 135.90

(τιμες skroutz τωρα).

 

Ουτε χρηματιστηριο να επαιζα.

Επεξ/σία από StumbledOnThis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ημιτουμπανος ηρθε! (Για μενα υπερτουμπανος γιατι προερχομαι απο i5 4570 και gtx 1050ti :-) )

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την υπομονη τους, οπως και για τα λαθη που με βοηθησατε να αποφυγω.

Μολις τωρα ανοιξε το μηχανημα, κατεβαζω ακομα drivers για την 3060ti, τα drivers των win10 επιτρεπανε μεχρι 120Hz στην οθονη.

Ακομα δεν εχω μπει ουτε bios να δω τι παιζει και αν ολα ειναι χρονισμενα οπως πρεπει. Τον ssd με το λειτουργικο τον βρηκε αυτοματα, τωρα μενει να διαβασω για την διαδικασια migration για να μεταφερω τα περιεχομενα στον nvme (gen3 οπως πολυ σωστα με συμβουλεψες Niko13).

Η συναρμολογηση μου φανηκε πολυ καλη, 0 καλωδια ορατα, 0 sag στην gpu. Μονο αυτα που εβαλα εγω χαχαχ (2Xssd).

Σε θορυβο καμμια σχεση με αυτο που ειχα πριν, παρ'ολο που ειναι τιγκα στους ανεμιστηρες (2Χ140 μπροστα, 2Χ140 πανω, 1Χ120 πισω).

Η εταιρεια που τα παρηγγειλα ηταν συνεπης απ'την αρχη μεχρι το τελος πρεπει να πω, με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας μου περναγε απ'το μυαλο καποιου ειδους δυσαρεστη εκπληξη (δεν λεω τι ειδους :-) )

Φωτογραφια shit οπως και το κινητο που την εβγαλε, δεν εχει πολλα να δειτε παντως. Μια μαυρη μαυριλα ειναι ολο το κουτι εκτος απο την Noctua και το logo της Gigabyte (μεχρι να το σβησω και αυτο).

20210113_181857.jpg.0f612e55a6edaadd764bf6f3d38bed18.jpg

Η ψυκτρα ισα ισα χωρεσε στο κουτι btw. Οι μνημες ειναι κατω απο τον μπροστα ανεμιστηρα της ψυκτρας και δεν φαινονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StumbledOnThis είπε

Ο ημιτουμπανος ηρθε! (Για μενα υπερτουμπανος γιατι προερχομαι απο i5 4570 και gtx 1050ti :-) )

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την υπομονη τους, οπως και για τα λαθη που με βοηθησατε να αποφυγω.

Μολις τωρα ανοιξε το μηχανημα, κατεβαζω ακομα drivers για την 3060ti, τα drivers των win10 επιτρεπανε μεχρι 120Hz στην οθονη.

Ακομα δεν εχω μπει ουτε bios να δω τι παιζει και αν ολα ειναι χρονισμενα οπως πρεπει. Τον ssd με το λειτουργικο τον βρηκε αυτοματα, τωρα μενει να διαβασω για την διαδικασια migration για να μεταφερω τα περιεχομενα στον nvme (gen3 οπως πολυ σωστα με συμβουλεψες Niko13).

Η συναρμολογηση μου φανηκε πολυ καλη, 0 καλωδια ορατα, 0 sag στην gpu. Μονο αυτα που εβαλα εγω χαχαχ (2Xssd).

Σε θορυβο καμμια σχεση με αυτο που ειχα πριν, παρ'ολο που ειναι τιγκα στους ανεμιστηρες (2Χ140 μπροστα, 2Χ140 πανω, 1Χ120 πισω).

Η εταιρεια που τα παρηγγειλα ηταν συνεπης απ'την αρχη μεχρι το τελος πρεπει να πω, με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας μου περναγε απ'το μυαλο καποιου ειδους δυσαρεστη εκπληξη (δεν λεω τι ειδους :-) )

Φωτογραφια shit οπως και το κινητο που την εβγαλε, δεν εχει πολλα να δειτε παντως. Μια μαυρη μαυριλα ειναι ολο το κουτι εκτος απο την Noctua και το logo της Gigabyte (μεχρι να το σβησω και αυτο).

20210113_181857.jpg.0f612e55a6edaadd764bf6f3d38bed18.jpg

Η ψυκτρα ισα ισα χωρεσε στο κουτι btw. Οι μνημες ειναι κατω απο τον μπροστα ανεμιστηρα της ψυκτρας και δεν φαινονται.

Μεγειές φίλε μου! Να το χαρείς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, StumbledOnThis είπε

Ο ημιτουμπανος ηρθε! (Για μενα υπερτουμπανος γιατι προερχομαι απο i5 4570 και gtx 1050ti :-) )

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την υπομονη τους, οπως και για τα λαθη που με βοηθησατε να αποφυγω.

Μολις τωρα ανοιξε το μηχανημα, κατεβαζω ακομα drivers για την 3060ti, τα drivers των win10 επιτρεπανε μεχρι 120Hz στην οθονη.

Ακομα δεν εχω μπει ουτε bios να δω τι παιζει και αν ολα ειναι χρονισμενα οπως πρεπει. Τον ssd με το λειτουργικο τον βρηκε αυτοματα, τωρα μενει να διαβασω για την διαδικασια migration για να μεταφερω τα περιεχομενα στον nvme (gen3 οπως πολυ σωστα με συμβουλεψες Niko13).

Η συναρμολογηση μου φανηκε πολυ καλη, 0 καλωδια ορατα, 0 sag στην gpu. Μονο αυτα που εβαλα εγω χαχαχ (2Xssd).

Σε θορυβο καμμια σχεση με αυτο που ειχα πριν, παρ'ολο που ειναι τιγκα στους ανεμιστηρες (2Χ140 μπροστα, 2Χ140 πανω, 1Χ120 πισω).

Η εταιρεια που τα παρηγγειλα ηταν συνεπης απ'την αρχη μεχρι το τελος πρεπει να πω, με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας μου περναγε απ'το μυαλο καποιου ειδους δυσαρεστη εκπληξη (δεν λεω τι ειδους :-) )

Φωτογραφια shit οπως και το κινητο που την εβγαλε, δεν εχει πολλα να δειτε παντως. Μια μαυρη μαυριλα ειναι ολο το κουτι εκτος απο την Noctua και το logo της Gigabyte (μεχρι να το σβησω και αυτο).

20210113_181857.jpg.0f612e55a6edaadd764bf6f3d38bed18.jpg

Η ψυκτρα ισα ισα χωρεσε στο κουτι btw. Οι μνημες ειναι κατω απο τον μπροστα ανεμιστηρα της ψυκτρας και δεν φαινονται.

με γεια ! 

στο nvidia control panel εδώ αυτά 

image.png.8b27a900a1ba25c6b155083f7eaa36a1.png

image.png.0d0bbe017141851833ede810b68e148b.pngδιαχείριση χρωμάτων το icc profile από το site της dell (driver)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sakiz105 κατι δεν παει καλα εδω. Οι μονες επιλογες που εχω ειναι 120 & 60 Hz. Στα color profiles δεν εχω επιλογη για RGB και τα χρωματα εξοδου ειναι στα 8bpc.

Επεξ/σία από StumbledOnThis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, StumbledOnThis είπε

Sakiz105 κατι δεν παει καλα εδω. Οι μονες επιλογες που εχω ειναι 120 & 60 Hz. Στα color profiles δεν εχω επιλογη για RGB και τα χρωματα εξοδου ειναι στα 8bpc.

εχεις περάσει νέους drivers και χρησιμοποιείς καλώδιο dp? Επίσης στην ανάλυση να γράφει "native" όπως και από το osd της οθόνης να έχεις ενεργοποιημένο το freesync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε ολα. Μην σε κουραζω ρε συ. Θα το ψαξω να δω τι γινεται. Με την 1050ti δουλευε στα 144 και rgb. Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια ρυθμιση στο bios που δεν ειδα? Επισης στο personalize των windows μου ζηταει να ξανακανω activation λογω αλλαγης hardware. Ισως ειναι αυτο. Ψαχνω να βρω που στο διαολο εχω βαλει το κλειδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, StumbledOnThis είπε

Ναι σε ολα. Μην σε κουραζω ρε συ. Θα το ψαξω να δω τι γινεται. Με την 1050ti δουλευε στα 144 και rgb. Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια ρυθμιση στο bios που δεν ειδα? Επισης στο personalize των windows μου ζηταει να ξανακανω activation λογω αλλαγης hardware. Ισως ειναι αυτο. Ψαχνω να βρω που στο διαολο εχω βαλει το κλειδι.

 

πολύ πιθανό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...