Προς το περιεχόμενο

Ειμαι στα καλα μου?


StumbledOnThis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει καποιος τι διαφορα εχουν τα Display Port καλωδια του εμποριου? Εχει καποιος να προτεινει καποιο απο Msystems?

Με HDMI καλωδιωση η οθονη δουλευει κανονικα στα 144Hz, χωρις 10bpc color depth ομως. Με το DP καλωδιο φτανει μεχρι 120Hz με πολλα άλλα features να μην δουλευουν. Μετα απο πολυ ερευνα και ταλαιπωρια κατεληξα οτι ειναι πολυ πιθανον να φταιει το καλωδιο, παρ'ολο που με την προηγουμενη 1050ti καρτουλα δουλευε κανονικα μεχρι 165Hz. Να πεταξω λοιπον καποια χρηματα ακομα μπας και δουλεψουν ολα οπως πρεπει.

Επεξ/σία από StumbledOnThis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έβαλες δλδ το display port της κ δεν σου φτάνει 165?
Δοκίμασε κ με κάποιο άλλο. Η συγκεκριμένη με το HDMI φτάνει στα 144 και με το display port πιάνει τα 165.
Κ αυτό συμβαίνει λόγω κάρτας. Οι nvidia με το G-SYNC θέλουν μόνο display port ενώ οι amd με το FreeSync δουλεύουν κ στα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι yiatsek. Με το display port καλωδιο φτανει τα 120Hz και με το HDMI τα 144. Και να σου πω δεν με νοιαζουν τοσο τα λιγα επιπλεον Hz οσο το Output Color Depth που και με τα δυο καλωδια φτανει μεχρι 8bpc και οχι τα 10bpc που θα εφτανε κανονικα αν δουλευε το Display Port καλωδιο. Ακομα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο φταιει, γιατι στην προηγουμενη καρτα (1050ti) το display port δουλευε κανονικα στα παντα (Hz, bpc). Και γιατι να μην εχω και το G-sync οπως λες. Αυριο μαλλον παω για αγορα, ειναι ψιλοακριβουτσικα τα ρημαδια και δεν ξερω και ποια ειναι καλα. Ενας τροπος κατηγοριοποιησης που εχω δει στο skroutz ειναι τα Hz, αλλα εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο γιατι και παλι μπορει να μην δουλευει, οποτε παω για το πιο ακριβο που θα βρω και ο θεος βοηθος :-)

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, StumbledOnThis είπε

Ακριβως ετσι yiatsek. Με το display port καλωδιο φτανει τα 120Hz και με το HDMI τα 144. Και να σου πω δεν με νοιαζουν τοσο τα λιγα επιπλεον Hz οσο το Output Color Depth που και με τα δυο καλωδια φτανει μεχρι 8bpc και οχι τα 10bpc που θα εφτανε κανονικα αν δουλευε το Display Port καλωδιο. Ακομα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο φταιει, γιατι στην προηγουμενη καρτα (1050ti) το display port δουλευε κανονικα στα παντα (Hz, bpc). Και γιατι να μην εχω και το G-sync οπως λες. Αυριο μαλλον παω για αγορα, ειναι ψιλοακριβουτσικα τα ρημαδια και δεν ξερω και ποια ειναι καλα. Ενας τροπος κατηγοριοποιησης που εχω δει στο skroutz ειναι τα Hz, αλλα εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο γιατι και παλι μπορει να μην δουλευει, οποτε παω για το πιο ακριβο που θα βρω και ο θεος βοηθος :-)

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

στείλε dm οταν εισαι στο pc να το δουμε λιγο πριν αγορασεις αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απελπισια...     α  π   ε   λ   π  ι  σ  ι  αααααα...

Και ξυπναω σημερα με μια ξινη γευση στο στομα μου, ξερετε αυτη που σου'ρχεται οταν ξερεις οτι εχεις ηττηθει. Το νεο ημιτουμπανακι μου δεν δουλεψε και ισως δεν δουλεψει ποτε οπως τα αστρα και τα ονειρα μου το ηθελαν. Ετοιμος να σπασω οποιαδηποτε απομονωση και νομους καραντινας, ετοιμος να σπασω μπλοκα αστυνομιας και οδοφραγματα, πορειες αρνητων της μασκας και κοπαδια βοσκωντων προβατων, τιποτα δεν θα με σταματουσε να βγω απο το σπιτι μετα απο 3 μηνες και να παω να αγορασω ενα display port καλωδιο σαν τελευταια λυση στο 7ημερο προβλημα μου που περιγραφω παραπανω.

Και ενω ντυνομουν στα μαυρα, ετοιμος να στειλω το μηνυμα στο 13033 με κωδικο 2, εχοντας τσεκαρει την διαδρομη του πονου προς το καταστημα, λαμβανω ΤΟ μηνυμα! 

"στείλε dm οταν εισαι στο pc να το δουμε λιγο πριν αγορασεις αλλο" 

Ηλιαχτις εν μεσω σκοτεινων συννεφων. Ηρθαν οι ειδικες δυναμεις, το ιππικο! Αυτοι θα με σωσουν!

"Να στειλω τηεφωνο, θα παρεις εσυ τηλεφωνο, το τηλεφωνο ποιο τηλεφωνο ρε βλαξ, Discord!"

Και στις 9:30 αρχιζει η μεθοδος Sherlock Holmes, λυση μυστηριου δια αφαιρεσης πιθανων σεναριων ενα προς ενα. Failproof method τιποτα δεν μπορει να παει στραβα, ο Sakizooperman θα φροντισει να αποκατασταθει η αδικια. Ο σοφος υπερανθρωπος ξεκινα με δραστικα μετρα. "Πηγαινε εκει και κανε αυτο. Οκ αφου δεν δουλεψε πηγαινε τωρα εκει και κανε το αλλο." Μετα απο καμμια δεκαρια τετοια Go Fetch με βρισκετε στην προτερα κατασταση, να ακονιζω ξυραφια και μαχαιρια του chef και να προσπαθω να βρω τον παλμο στους καρπους μου (α ρε μανα γιατι με εκανες χοντροπετσο). Μετα απο 2 ωρες καταληγουμε στο οτι ειναι πολυ πιθανον να φταιει το Display Port καλωδιο που ηρθε με την ημιτουμπανικη οθονη μου (παρ'ολο που δουλευε μια χαρα στα 144Hz με HDMI). Ξαναβαζω την στολη εκστρατειας, τσεκαρω για διαθεσιμοτητα του διμετρου καλωδιου στο καταστημα της msystems, κρανος και γαντια ανα χειρας (γιατι ξυριζει κιολας) και αερας στα πανια μου.

Ουρα τεσσαρων ατομων απ'εξω (!) σε 10 λεπτα ερχεται η σειρα μου, βγαινει το πιδι στην πορτα "ωρε λεβεντ', τι να σε σερβιρ' τσολια μ'?". "Ενα ντιμετρους ντου-που καλωντιουμ por favor" σε αψογη high tech προφορα, μην μας περασουν και για ασχετους. "Si sinior, uno momento!". Μπαινω στο καταστημα σαν ο 2 out of 2 allowed in shop και τους παρακολουθω (2 ηταν) να ψαχνουν να βρουν το κωλοδιο που ηθελα των 12.5 εουρω. Μετα απο 5 λεπτα ο technotsolias περηφανα στητος για αυτο που προκειται να κανει μου λεει: "Δυστυχως δεν βρεθηκε το συγκεκριμενο κωλοντιουμ που θελατε, σας δινουμε το 3μετρο στην τιμη του διμετρου". Πληρωμη, αποδειξη, εξοδος καταστηματος στον ηλιο με δοντια, καβαλα στο 850cc αττι μου και δρομος επιστροφης. Σκεφτομαι "αν δεν πανε καλα τα πραγματα, τουλαχιστον μπορω να πουλησω το 3μετρο καλωδιο στο insomnia και να βγαλω και κερδος, αυτες τις μερες αγοραζουν τα παντα σε οποιαδηποτε τιμη εκει".

Last chance βλαμμενε, αν δεν δουλεψει κι αυτο καταδικαζεσαι σε 10 χρονια στρες καθε φορα που θα ανοιγεις τον υπολογιστη. Συνδεω το καλωδιο και ως εκ θαυματος ΕΙΔΟΥ!!!! Η ιδια προτερα κατασταση.... ... .. . 120Hz σε οθονη που πληρωσα για 165Hz. 8bpc αντι για 10bpc. YCbCR color format αντι για RGB.

Δεν το βαζουμε κατω ομως! Φτιαχνω λογαριασμο στην Nvidia και γραφω τον πονο μου στο forum  τους. Ανοιγω επισης το /nvidia στο Reddit και τους ενημερωνω και εκει για τον πονο του Ελληνα. 

Blip στο Discord, Sakizooperman is back. "Σακη μ' μια απ' τα ιδια, μονη διαφορα το πιο χοντρο καλωδιο". Παυση...... 2λεπτη σιωπη....... 

Και ξανα προς την δοξα τραβα! "Εχεις Dragon center? Ναι. Βγαλτο". "Εχεις τους τελευταιους drivers? Ναι. Βγαλτους και βαλε τους προηγουμενους". "Εχεις το Gigabyte Center? Οχι, στην εσκασα". "Αφαιρεσε οτι hardware control software εχεις, 'νταξ'". 

Εντωμεταξυ οι απαντησεις στα 2 post στο reddit και στο forum της Nvidia πεφτουν βροχη. Απαντω με αστραπιαια ταχυτητα (da-dah) στις φτωχες υποθεσεις που κανουν οι καλοκαρδοι NPCs των forums. Ηδη εχει δοκιμαστει οτι μου προτεινουν.

"Για παμε στο osd της οθονης Θοδωρα. Μπαινει στο RGB απο εκει? Ναι, αλλα γινονται ολα ροζ και λαχανι. Τώρα έχεις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις σωστά? Ολες τις εχω πειραξει, μετα τις βαζω στο default". "Κλείσε μία το smart hdr απο την οθονη. Αν το βάλεις τώρα rgb σου δείχνει περίεργα χρώματα?"

ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΩ ΦΩΣ!!!!

Πηρε την ρυθμιση η οθονη χωρις να δω ροζι και λαχανι. Επιστρεφω πετωντας στο Nvidia control panel και πλεον βλεπω ΟΛΕΣ τις επιλογες στα Hz. Αμεσως βαζω 165..... apply..... και SUCCESS!!!! Η οθονη πλεον δουλευει οπως της ειναι γραφτο. Νοιωθω μια ελαφρα αιωρηση 2 ποντους απο την αισχρη μου καρεκλα γραφειου. Τα ματια μου δυσκολευονται να αναγνωρισουν την τυχη μου. Η διαφορα ποιοτητα εικονας ειναι πολυ αισθητη. Μπετον αρμε οπως ειπα στον Σακη. 

"Τι καναμε και εφτιαξε δεν καταλαβα!!!!". "Ειχε κολλήσει σε 4:2:2 chroma subsampling" (με οτι αυτο σημαινει) και δεν σε αφηνε να βαλεις rgb".

Divine intervention μου ερχετε στο μυαλο. Αν δεν ηταν ο Σακης θα τα ειχα παρατησει. Ο ανθρωπος ασχοληθηκε με το προβλημα ενος αγνωστου για πανω απο 4 ωρες στο συνολο. Ποιος το κανει αυτο?

Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω φιλε. Μου γλυτωσες χρονια απογοητευσης, αμφιβαλλω αν θα μου εκοβε να κανω τις κινησεις που προτεινες και λυθηκε το προβλημα. Σου ειμαι υποχρεωμενος.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου χρωστάμε τα λεφτά του καλωδίου :D

Mπράβο στην υπομονή σου κ στον Σάκη που ασχολήθηκε!

Υγ : Πρέπει να μπλέξεις με τη συγγραφή κάποια στιγμή!

 

Επεξ/σία από yiatsek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiatsek είπε

Σου χρωστάμε τα λεφτά του καλωδίου :D

Ισα ισα εγω χρωσταω. Με την ασχετοσυνη που με εδερνε μετα απο απουσια απο το αθλημα, εσεις με βοηθησατε και χτιστηκε ο ημιτουμπανος. Και ξανα μπραβο στον Σακη.

7 ώρες πριν, yiatsek είπε

Υγ : Πρέπει να μπλέξεις με τη συγγραφή κάποια στιγμή!

ΧΑΧΑΧ Ειχα τοση χαρα και μου βγηκε ετσι, καλο δεν ητανε? lol Φανταζομαι τον εφερα σε λιγο δυσκολη θεση τον Σακαρο, δεν θα περιμενε τετοιο κατεβατο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...