Προς το περιεχόμενο

Σωματείο ίδρυσαν 250 εργαζόμενοι της Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τωρα μου ηρθε στον νου εκεινος ο Τσεκωφ ή Τσεχωφ πιλοτος ή τι στο καλο ηταν στο Σταρ Τρεκ.

Ολα στην Ρωσσια γινανε και μετα στον υπολοιπο κοσμο.

 

(και λιγο χιουμορ γιατι το βλεπω να γινεται τεξας εδω μεσα με τα οικονομικα συστηματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Ακριβώς αυτό, και unironically. Φυσικά δεν ήταν το μόνο που επηρέασε, αλλά ήταν και αυτό. Εξήγησα πιο πάνω το γιατί.

Ένα φιλοσοβιετικό κόμμα και σωματείο στις Η.Π.Α που επηρέασε μπορείς να μου γράψεις για να έχουν και βάση τα γραφομενα μας;

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Ωστόσο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πιέσεις μια εταιρεία που οι θέσεις εργασίας της είναι ιδιαίτερα καλοπληρωμένες, προσφέρει αρκετά καλές συνθήκες και είναι στόχος για άπειρους εργαζομένους στον τομέα. 

Η google εχει μετριο average employee turnover, περιπου 3 χρονια, δηλαδη τοσο καθονται μεσο ορο οι υπαλληλοι της πριν φυγουν. Μπορει να θεωρειται καλη εταιρια ως εργοδοτης, αλλα πολλες απο τις φαινομενικα εντυπωσιακες παροχες προς τους εργαζομενους, ειναι καθαρα επιφανειακες. Το τελευταιο πραγμα που ενδιαφερει εναν υπαλληλο για να αγαπησει τη δουλεια του ειναι το αν εχει μπιλιαρδο και τσουληθρα σε καποιον αλλον οροφο της εταιριας που δουλευει. Αλλα μετρανε προφανως.

Στην αρχη του αρθρου λεει ξεκαθαρα ποια προβληματα θα κληθει να αντιμετωπισει το συνδικατο:
 

«έχει στόχο να διασφαλίσει ότι οι εργαζόμενοι της εταιρείας λαμβάνουν δίκαιες αμοιβές, χωρίς τον φόβο της κακομεταχείρισης, των αντιποίνων, της διακριτικής μεταχείρισης»

που σημαινει οτι προφανως για καποιους η δουλεια στην εν λογω εταιρια ειναι κολαστηριο και αν δεν πληρωνε οσο καλα πληρωνει, μαλλον το turnover της θα ητανε αρκετα πιο κατω, δηλαδη ο μεσος ορος που "ανεχονται" οι υπαλληλοι να τρωνε "σ.....τα"  σε καθημερινη βαση στην εν λογω εταιρια θα ητανε κατω απο 3 χρονια. 

Οπως λεει και ο σοφος λαος "ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός"

 Αντιθετα στη Cisco οι υπαλληλοι καθονται 7.8 χρονια κατα μεσο ορο, αυτο απο μονο του λεει πολλα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoskir είπε

Ένα φιλοσιοβετικό κόμμα και σωματείο στις Η.Π.Α που επηρέασε μπορείς να μου γράψεις για να έχουν και βάση τα γραφομενα μας;

χαβαλε κανεις και εσυ τωρα.

εδω στο γιου ες οφ ει μεχρι πριν λιγα χρονια σε εκτελουσαν στον δρομο αν σε παιρνανε χαμπαρι οτι εισαι γκαντ ντεμ κομι ...

και λες να επηρεασανε κιολας.

επηρεασανε, βεβαια. κανεις αμερικανος δεν ηθελε να ειναι σαν τους ρωσσους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα σωματεία και αν στην δύση προσέφεραν στις συνθήκες εργασίας, η απάντηση είναι κάπου στην μέση.

Όσο περισσότερο επιτυχημένη οικονομικά ήταν μια χώρα, οι εργοδότες πρόσφεραν καλύτερα πακέτα και συνθήκες για να προσελκύσουν τους καλύτερους εργαζομένους. Εκτός και αν μια οικονομία έχει μόνο χαμηλού επιπέδου δουλειές, συνήθως οι δουλειές αυτορρυθμίζονται.   Όσες κοινωνίες προσπάθησαν να πηδήξουν την οικονομική ελευθερία και ανάπτυξη και πήγαν κατευθείαν στον συνδικαλισμό και τον σοσιαλισμό, πείνασαν.

Για παράδειγμα κανένα σωματείο δεν πήγε στην sillicon valley να διεκδικήσει τους μισθούς και τις συνθήκες εργασίες που έχουν τώρα, τα δώσανε οι εταιρείες για να προσελκύσουν κόσμο. Αντίθετα σε μη ανεπτυγμένες περιοχές όσο και να ξελαρυγγιάζονται οι εργαζόμενοι, λεφτά δεν υπάρχουν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις χαμηλής εξειδίκευσης εργασίες. Αν ο εργαζόμενος πρέπει να κάνει κάτι σχετικά απλό, αν η εργασία του δεν αξίζει τον μισθό του γιατί για παράδειγμα ο κατώτατος είναι ψηλά, δεν τον προσλαμβάνει κανείς και η επιχείρηση παύει να υφίσταται.

Τα σωματεία πάντως πιστεύω ότι χρειάζονται, για να προστατεύουν τους εργαζομένους από τις αυθαιρεσίες, αλλά ο ακτιβισμός μέσα στα σωματεία και η προώθηση πολιτικών και κοινωνικών ιδεών, δεν είναι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω το ελληνικο δημοσιο που ειναι μακραν ο καλυτερος εργοδοτης σε ολην την ανθρωπινη ιστορια, τουλαχιστον απο το 20.000 π.Χ. και επειτα και που το average employee turnover ειναι απειρο (ποτε κανενας δεν εχει παραιτηθει εθελοντικα) εχει ενα καρο συνδικαλιστικα οργανα και σωματεια, να μην εχει ενα σωματειακι η google των 3 ετων turnover?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, merphi είπε

Σχετικά με τα σωματεία και αν στην δύση προσέφεραν στις συνθήκες εργασίας, η απάντηση είναι κάπου στην μέση.

Όσο περισσότερο επιτυχημένη οικονομικά ήταν μια χώρα, οι εργοδότες πρόσφεραν καλύτερα πακέτα και συνθήκες για να προσελκύσουν τους καλύτερους εργαζομένους. Εκτός και αν μια οικονομία έχει μόνο χαμηλού επιπέδου δουλειές, συνήθως οι δουλειές αυτορρυθμίζονται.   Όσες κοινωνίες προσπάθησαν να πηδήξουν την οικονομική ελευθερία και ανάπτυξη και πήγαν κατευθείαν στον συνδικαλισμό και τον σοσιαλισμό, πείνασαν.

Για παράδειγμα κανένα σωματείο δεν πήγε στην sillicon valley να διεκδικήσει τους μισθούς και τις συνθήκες εργασίες που έχουν τώρα, τα δώσανε οι εταιρείες για να προσελκύσουν κόσμο. Αντίθετα σε μη ανεπτυγμένες περιοχές όσο και να ξελαρυγγιάζονται οι εργαζόμενοι, λεφτά δεν υπάρχουν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις χαμηλής εξειδίκευσης εργασίες. Αν ο εργαζόμενος πρέπει να κάνει κάτι σχετικά απλό, αν η εργασία του δεν αξίζει τον μισθό του γιατί για παράδειγμα ο κατώτατος είναι ψηλά, δεν τον προσλαμβάνει κανείς και η επιχείρηση παύει να υφίσταται.

Τα σωματεία πάντως πιστεύω ότι χρειάζονται, για να προστατεύουν τους εργαζομένους από τις αυθαιρεσίες, αλλά ο ακτιβισμός μέσα στα σωματεία και η προώθηση πολιτικών και κοινωνικών ιδεών, δεν είναι απαραίτητα.

και εδω θα σου πει ο αλλος να τους πεις ενα σωματειο στον ιδιωτικο τομεα που μπορει να κανει το οτιδηποτε.

προσοχη ομως. ιδιωτικος τομεας οχι και καλα, ντεμεκ που λεμε.

εγω προσωπικα δεν θελω πολλα παραδειγματα, ετσι 4-5 για να παρουμε μια γευση τι καταφερανε για τους εργαζομενους τους.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panoskir είπε

Ένα φιλοσιοβετικό κόμμα και σωματείο στις Η.Π.Α που επηρέασε μου λές για να έχουν και βάση τα γραφομενα μας.

Το IWW ως σωματείο και το Σοσιαλιστικό Κόμμα (αυτό που διαλύθηκε το '72). Φυσικά δεν ήταν φιλοσοβιετικά (τουλάχιστον όχι επίσημα), γιατί αν ήταν, εκείνες τις εποχές σου έκανε μια επίσκεψη το FBI και δεν ξαναβλεπες το φως του ηλίου (σαν να μου θυμίζει κάποια άλλη χώρα αυτό).

 

Φυσικά στην Ευρώπη, σχεδόν όλα τα μεγάλα σωματεία, ήταν επίσημα ή ανεπίσημα όργανα των εκάστοτε ΚΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisk86 είπε

Το IWW ως σωματείο και το Σοσιαλιστικό Κόμμα (αυτό που διαλύθηκε το '72). Φυσικά δεν ήταν φιλοσοβιετικά (τουλάχιστον όχι επίσημα), γιατί αν ήταν, εκείνες τις εποχές σου έκανε μια επίσκεψη το FBI και δεν ξαναβλεπες το φως του ηλίου (σαν να μου θυμίζει κάποια άλλη χώρα αυτό).

 

Φυσικά στην Ευρώπη, σχεδόν όλα τα μεγάλα σωματεία, ήταν επίσημα ή ανεπίσημα όργανα των εκάστοτε ΚΚ.

 Για αυτην την χωρα που σου θυμιζει γραφουμε παραπανω.

Γιατι πας να μας την βγαλει λαδι.

παντα φιλικα μην παρεξηγηθουμε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

 Για αυτην την χωρα που σου θυμιζει γραφουμε παραπανω.

Γιατι πας να μας την βγαλει λαδι.

παντα φιλικα μην παρεξηγηθουμε κιολας.

Μα δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την ΕΣΣΔ. Είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την ιδέα του ότι η ύπαρξη της ΕΣΣΔ επηρέασε θετικά την ποιότητα ζωής των εργαζομένων στη δύση, όχι επειδή ήταν η ίδια η ΕΣΣΔ παράδεισος, αλλά ως ένα πολυδιάστατο ζήτημα ύπαρξης δεύτερου πόλου και ενδυνάμωσης του συνδικαλισμού.

 

Wait, τεχνολογικό φόρουμ δεν ήμασταν; 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Μα δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την ΕΣΣΔ. Είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την ιδέα του ότι η ύπαρξη της ΕΣΣΔ επηρέασε θετικά την ποιότητα ζωής των εργαζομένων στη δύση, όχι επειδή ήταν η ίδια η ΕΣΣΔ παράδεισος, αλλά ως ένα πολυδιάστατο ζήτημα ύπαρξης δεύτερου πόλου και ενδυνάμωσης του συνδικαλισμού.

 

Wait, τεχνολογικό φόρουμ δεν ήμασταν; 😛

Η καλύτερη ποιότητα ζωής των εργαζομένων στην Δύση ήταν απόρροια του οικονομικού συστήματος και η ποιότητα ζωής των χωρών του ανατολικού μπλοκ ήταν απόρροια του εκεί οικονομικού συστήματος.

Απλά και ωραία

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...