Προς το περιεχόμενο

Μικροκολλήματα σε ποντίκι και πληκτρολόγιο

cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα, όταν ανάβω τον υπολογίστη (Windows 10), κολλάει το ποντίκι 3-4 φορές το λεπτό για περίπου ένα δευτερόλεπτο τη φορά. Επίσης κολλάει και το πληκτρολόγιο (μπορεί να μην ανταποκριθεί σε κάποιο πάτημα ή να γράψει aaaaaaaaaaa αντί για a).

Όση περισσότερη ώρα έχω τον υπολογιστή αναμμένο, τόσο λιγότερο εμφανίζεται το πρόβλημα. Κοιτάζοντας το task manager, δεν βλέπω κάποια σύνδεση με υπερφόρτηση π.χ. μνήμης ή επεξεργαστή. Επίσης δεν έχω προσέξει σύνδεση με χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών.

Καμία ιδέα για το πού θα μπορούσα να αρχίσω να ψάχνω για τον εντοπισμό του προβλήματος;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
22 ώρες πριν, cubilone είπε

Το τελευταίο διάστημα, όταν ανάβω τον υπολογιστή (Windows 10), κολλάει το ποντίκι 3-4 φορές το λεπτό για περίπου ένα δευτερόλεπτο τη φορά. Επίσης κολλάει και το πληκτρολόγιο (μπορεί να μην ανταποκριθεί σε κάποιο πάτημα ή να γράψει aaaaaaaaaaa αντί για a).

Όση περισσότερη ώρα έχω τον υπολογιστή αναμμένο, τόσο λιγότερο εμφανίζεται το πρόβλημα. Κοιτάζοντας το task manager, δεν βλέπω κάποια σύνδεση με υπερφόρτιση π.χ. μνήμης ή επεξεργαστή. Επίσης δεν έχω προσέξει σύνδεση με χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών.

Καμία ιδέα για το πού θα μπορούσα να αρχίσω να ψάχνω για τον εντοπισμό του προβλήματος;

Κάποιο IRQ εξυπηρετείται με υψηλή προτεραιότητα, παρακάμπτοντας ακόμα και το keyb που από μόνο του είναι high.
Αρχισε με έλεγχο SMART στον HDD σου. Υποψιάζομαι weak ή ακόμα και bad relocations.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ξεκινήσατε λίγο ανάποδα :P . 
Πες μας ποιο πληκτρολόγιο και ποιο ποντίκι έχεις. 
Τους driver τους έχεις αναβαθμισμένους;
Άλλη θύρα δοκίμασες;
Τέλος, μήπως παλαιότερα είχες ρίξει κάποιο υγρό στο keyboard η στο ποντίκι; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.