Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιείστε όλο το πλάτος της οθόνης σας για κώδικα με το vscode με 2 plugins!


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και είμαι από τους αχόρταγους που δεν τους φθάνει ούτε η 32άρα για να δουν τις πολύ μεγάλες γραμμές κώδικα ορίστε 2 κολπάκια για να μεγιστοποιήσουμε τον χώρο που γράφεται ο κώδικας.

Το πρώτο είναι το plugin Settings Cycler (https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=hoovercj.vscode-settings-cycler) με το οποίο μπορείτε να κρύβετε τους αριθμούς γραμμών μαζί με το pane τους.

Οι οδηγίες εδώ : https://techstacker.com/show-hide-toggle-line-numbers-vscode/

Το δεύτερο κολπάκι είναι το plugin Auto Hide (https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=sirmspencer.vscode-autohide) το οποίο με το που κλικάρετε πάνω σε κώδικα κλείνει το explorer pane.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Για αυτό πας ultrawide 34 master race, για να μην έχεις τέτοια θέματα σαν ταπεινός peasant. 

Ωραίος.Απλά με την 32αρα είμαι τσίμα τσίμα στο γραφείο με το MacBook Pro 16 από δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Αν γράφεις κώδικα και υπερβαίνεις συχνά τους 200+ χαρακτήρες κώδικα ανά γραμμή, τότε σίγουρα κάτι έχεις καταλάβει λάθος...

Αυτο ηθελα να πω και με προλαβες.
Εγω κοιταζω πως να εχω μεγαλυτερο Height και οχι Width.
Μονα αν χρησιμοποιεις IDE με πολλα παραθυρα και θες να αλλαζεις Properties πανω στα Components σου ειναι χρησιμο.
το καλυτερο για κωδικα ειναι να βαλεις την οθονη σου καθετα ετσι θα εχεις 1080χ1920 :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pmav99 είπε

Αν γράφεις κώδικα και υπερβαίνεις συχνά τους 200+ χαρακτήρες κώδικα ανά γραμμή, τότε σίγουρα κάτι έχεις καταλάβει λάθος...

Prettier ftw, καποτε μου ειχε βγει η πιστη να πισω 2 συναδελφους να το χρησιμοποιησουμε, πλεον εχει γινει στανταρ. Διαβαζω κωδικα χωρις prettier και μου φαινεται πολυ παραξενος πλεον...

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Prettier ftw, καποτε μου ειχε βγει η πιστη να πισω 2 συναδελφους να το χρησιμοποιησουμε, πλεον εχει γινει στανταρ. Διαβαζω κωδικα χωρις prettier και μου φαινεται πολυ παραξενος πλεον...

Βέβαια φτύνεις αίμα για να κάνεις να συνεργαστούν prettier, eslint και vscode αλλά αν τα καταφέρεις είσαι άρχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 5:51 ΜΜ, Predatorkill είπε

Prettier ftw, καποτε μου ειχε βγει η πιστη να πισω 2 συναδελφους να το χρησιμοποιησουμε, πλεον εχει γινει στανταρ. Διαβαζω κωδικα χωρις prettier και μου φαινεται πολυ παραξενος πλεον...

Για να δαμάσω τις tailwind κλάσεις έβαλα και ένα .prettierrc με το object :

{
  "printWidth": 200
}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...