Προς το περιεχόμενο

Κλείνω το Pc και μερικές φορές ανοίγει από μόνο του.


Triple_HR21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, micos000 είπε

Για μένα προσωπικά, η απενεργοποίηση του fast startup σε νέο pc είναι αμαρτία. Θα ήθελα να είναι η έσχατη λύση. :(

 

Για εμένα, είναι το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ σε όσους υπολογιστές έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Πιθανολογώ ότι ο φίλος μας έχει πιο "παλιό" υπολογιστή και όλα αυτά τα μοντέρνα φρου φου είναι ασύμβατα με το υλικό του. Θεωρώ πως θα δουλέψει και αν δε δουλέψει θα πρότεινα να απενεργοποιήσει κάθε είδους υβριδικό τερματισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Asus ROG Strix B450 δεν είναι και τόσο παλιά. Ακόμα πουλιέται και δεν είναι και από τις φθηνές. Εγώ δεν το απενεργοποιώ ποτέ εκτός αν δημιουργεί πρόβλημα στην επανεκκίνηση ή στον τερματισμό. Μέχρι τώρα στα 10άδες pc/laptop που έβαλα 10άρια μόνο σε ένα χρειάστηκε να το απενεργοποιήσω.

@Triple_HR21φίλε όταν έκανες φορμάτ, κατέβασες τίποτα από την asus ή ότι βρήκε η εγκατάσταση; Βλέπω bios 7-1-2021 και chipset drivers 4-12-2020.

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b450-f-gaming-model/helpdesk_download/

Εγώ πιστεύω ότι η επαναφορά από την αναστολή οφείλετε σε κάποια συσκευή, πιθανών lan ή wirelsess που για κάποιον λόγο "ξυπνάνε" το σύστημα ενώ δεν θα έπρεπε. Πήγαινε Διαχείριση συσκευών->Προσαρμογείς δικτύου και βρες την συσκευή lan που έχεις. Κάνε δεξί κλικ->Ιδιότητες και πήγαινε στην καρτέλα Διαχείριση ενέργειας και δες μήπως είναι τσεκαρισμένο το "Να επιτρέπεται η επανενεργοποίηση..." και αν είναι ξετσεκάρισε το.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να ξαναπω, προσωπικη μου αποψη παντα, μην τον μπλέκετε με bios ρυθμισεις και αναβαθμισεις αν δεν αισθανεται σιγουρια.

Ας ξεκινησουμε με ρυθμισεις software πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, micos000 είπε

Η Asus ROG Strix B450 δεν είναι και τόσο παλιά. Ακόμα πουλιέται και δεν είναι και από τις φθηνές. Εγώ δεν το απενεργοποιώ ποτέ εκτός αν δημιουργεί πρόβλημα στην επανεκκίνηση ή στον τερματισμό. Μέχρι τώρα στα 10άδες pc/laptop που έβαλα 10άρια μόνο σε ένα χρειάστηκε να το απενεργοποιήσω.

@Triple_HR21φίλε όταν έκανες φορμάτ, κατέβασες τίποτα από την asus ή ότι βρήκε η εγκατάσταση; Βλέπω bios 7-1-2021 και chipset drivers 4-12-2020.

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b450-f-gaming-model/helpdesk_download/

Εγώ πιστεύω ότι η επαναφορά από την αναστολή οφείλετε σε κάποια συσκευή, πιθανών lan ή wirelsess που για κάποιον λόγο "ξυπνάνε" το σύστημα ενώ δεν θα έπρεπε. Πήγαινε Διαχείριση συσκευών->Προσαρμογείς δικτύου και βρες την συσκευή lan που έχεις. Κάνε δεξί κλικ->Ιδιότητες και πήγαινε στην καρτέλα Διαχείριση ενέργειας και δες μήπως είναι τσεκαρισμένο το "Να επιτρέπεται η επανενεργοποίηση..." και αν είναι ξετσεκάρισε το.

Στους προσαρμογεις δικτύου ποια εννοείς lan συσκευή; 

Όλα ξεκινάνε έτσι wan mini port και σε παρένθεση μέσα κάτι γράμματα. 

3 ώρες πριν, charilaos είπε

Για εμένα, είναι το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ σε όσους υπολογιστές έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Πιθανολογώ ότι ο φίλος μας έχει πιο "παλιό" υπολογιστή και όλα αυτά τα μοντέρνα φρου φου είναι ασύμβατα με το υλικό του. Θεωρώ πως θα δουλέψει και αν δε δουλέψει θα πρότεινα να απενεργοποιήσει κάθε είδους υβριδικό τερματισμό.

To Pc δεν είναι παλιό είναι καινούργιο και εγώ γράψει και τα specs πιθανόν το Pc να μην μπαίνει σε ανατολή διότι μάλλον θα τρέχουν πρόγραμματα στο background. 

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πέρα από τις wan θα πρέπει να έχει και άλλα στους προσαρμογείς δικτύου. Μπορεί να το έχει σαν PCiE Controller.

Δεν το έχει όχι.

Να σε ρωτήσω το πρόγραμμα αυτό που με έδειξες από τι είδα για να κλείνει το Pc πρεπει κάθε φορά να το κάνεις εσύ μέσα από τo app activate και αυτό εμφανίζεται στη μπάρα από κάτω και έτσι θα κλείσει το Pc και έτσι έγινε σε μένα κανόνικα.

Αν δν το κάνεις activate όμως δν παίρνει την ρύθμιση σωστά; γιατί το δοκιμάσα και αυτό και δν εκλεισε το Pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτέλα General Options να τσεκάρεις το auto-reactivate last planned shutdown για να "θυμάται" το τελευταίο πλάνο. Επίσης αν τσεκάρεις το Load on windows startup θα ξεκινάει αυτόματα με τα windows.

16 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Δεν το έχει όχι.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screen από την διαχείριση συσκευών να δω τι έχει στους προσαρμογείς δικτύου; Παίρνεις μόνο το παράθυρο σε screengrab με τα πλήκτρα ALT+PrntScr και μπορείς να το κάνεις επικόλληση στο https://snipboard.io/ και αφού πάρεις το url με copy το βάζεις σε επόμενο μήνυμα πατώντας κάτω δεξιά Εισαγωγή άλλων μέσων->Εισαγωγή από URL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Στην καρτέλα General Options να τσεκάρεις το auto-reactivate last planned shutdown για να "θυμάται" το τελευταίο πλάνο. Επίσης αν τσεκάρεις το Load on windows startup θα ξεκινάει αυτόματα με τα windows.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screen από την διαχείριση συσκευών να δω τι έχει στους προσαρμογείς δικτύου; Παίρνεις μόνο το παράθυρο σε screengrab με τα πλήκτρα ALT+PrntScr και μπορείς να το κάνεις επικόλληση στο https://snipboard.io/ και αφού πάρεις το url με copy το βάζεις σε επόμενο μήνυμα πατώντας κάτω δεξιά Εισαγωγή άλλων μέσων->Εισαγωγή από URL.

ναι αυτο που λες το εκανα το τικαρισα,απλα εγω δν κλεινω ποτε το πσ παντα το βαζω σε αναστολη.

απλα βλεπω το προγραμμα αυτο αν δεν το κανεις activate εσυ απο μονος σου καθε φορα δεν θα μπει σε αναστολη λειτουργιας,αλλαζει αυτο?

96xSJy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 8:32 ΜΜ, Triple_HR21 είπε

Καλησπέρα έχω τo εξής πρόβλημα με το Pc μου, όταν πατάω τερματισμό λειτουργίας καποιες φορές με το παίρνει σαν επανεκκίνηση και ανοίγει ξανά+ μερικές φορές οταν κλείσει από μόνο του και ακουμπήσω μετά από κάποια Δευτέρολεπτα το ποντίκι το Pc ξανά ανοίγει. 

Γνώριζει κάνεις να με πει τι μπορεί να φταίει; γιατί συνέχεια αυτά τα κουλα με κάνει. Αλλά μπορεί κιόλας πχ και 20 μέρες να μην έχει κανένα πρόβλημα. 

 

29 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

ναι αυτο που λες το εκανα το τικαρισα,απλα εγω δν κλεινω ποτε το πσ παντα το βαζω σε αναστολη.

απλα βλεπω το προγραμμα αυτο αν δεν το κανεις activate εσυ απο μονος σου καθε φορα δεν θα μπει σε αναστολη λειτουργιας,αλλαζει αυτο?

 

..........τι απο τα 2 ισχυει;

 

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, micos000 είπε

Στην καρτέλα General Options να τσεκάρεις το auto-reactivate last planned shutdown για να "θυμάται" το τελευταίο πλάνο. Επίσης αν τσεκάρεις το Load on windows startup θα ξεκινάει αυτόματα με τα windows.

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screen από την διαχείριση συσκευών να δω τι έχει στους προσαρμογείς δικτύου; Παίρνεις μόνο το παράθυρο σε screengrab με τα πλήκτρα ALT+PrntScr και μπορείς να το κάνεις επικόλληση στο https://snipboard.io/ και αφού πάρεις το url με copy το βάζεις σε επόμενο μήνυμα πατώντας κάτω δεξιά Εισαγωγή άλλων μέσων->Εισαγωγή από URL.

τα εχω σωστα τελικα τον ειδες τον πινακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το intel gigabit είναι ο προσαρμωγέας δικτύου σου.

Αυτό το xbox wireless τι είναι; Χειριστήριο του xbox; Μήπως αυτό σου... ξυπνάει τον υπολογιστή; Κάνε και σε αυτό και στο gigabit αυτό που σου είπα πριν στις ιδιότητες.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 9:28 ΜΜ, micos000 είπε

Το intel gigabit είναι ο προσαρμωγέας δικτύου σου.

Αυτό το xbox wireless τι είναι; Χειριστήριο του xbox; Μήπως αυτό σου... ξυπνάει τον υπολογιστή; Κάνε και σε αυτό και στο gigabit αυτό που σου είπα πριν στις ιδιότητες.

τι ακριβως να κανω?δεν καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις πρώτα δεξί κλικ στον intel gigabit και θα πας Ιδιότητες. Μετά στην καρτέλα Διαχείριση ενέργειας και δες μήπως είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "Να επιτρέπεται η επανενεργοποίηση του υπολογιστή..." Αν είναι ξετσεκάρισε το.

Επανέλαβε για το xbox wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...