Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός project - προγραμματων


L34x88iT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλη χρονια!

Ολα μου τα projects μεχρι στιγμης ηταν ιστοσελιδες και τις δημιοργουσα live σε ενα χωρο μου με cpanel. Ξερω οτι δεν ειναι και ο πιο σωστος τροπος αλλα μου εδινε την απιστευτη ευκολια να μπορω να επεξεργαζομαι το project απο οποιο υπολογιστη θελω (γραφειο, σπιτι, macbook). Απλα συνδεση στο cpanel και αμεσο edit τα αρχεια και αμεση προσβαση phpmyadmin.

Τωρα αποφασισα να ασχοληθω με python και πηρα ενα εξαιρετικο tutorial απο udemy. Στην ουσια για πρωτη φορα κανω εγκατασταση εργαλειων στον υπολογιστη μου (python, vscode, pycharm κλπ). Τωρα μπαινω σε ενα κεφαλαιο που θα κανουμε environent, θα εγκαταστησουμε django κλπ. 

Το ερωτημα μου ειναι, αν μπορω με καποιο τροπο να εχω προσβαση απο παντου. Δηλαδη τρεχω το project μου στο σταθερο, αλλα το πρωι, τον σταθερο τον δουλευουν τα παιδια, μπορω να συνεχισω αμεσα στο φορητο? Το git με βολευει σε αυτο? Δεν ξερω ακριβως πως δουλευει αλλα μηπως χρειαζομαι docker?

Αλλες λυσεις που σκεφτομαι

α)να εχω το project σε ενα φλασακι και να κατεβασω ολα τα προγραμματα και στους δυο υπολογιστες και απλα σε οποιο υπολογιστη ειμαι να βαζω το φλασακι που θα εχει μονο τα αρχεια

β) να φτιαξω ενα φακελο τοπικα και στους δυο υπολογιστες που θα συγχρονιζεται μεσω google drive

γ) να στησω εναν hetzner με linux και να το δουλευω σαν υπολογιστη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, L34x88iT είπε

Καλησπερα και καλη χρονια!

Ολα μου τα projects μεχρι στιγμης ηταν ιστοσελιδες και τις δημιοργουσα live σε ενα χωρο μου με cpanel. Ξερω οτι δεν ειναι και ο πιο σωστος τροπος αλλα μου εδινε την απιστευτη ευκολια να μπορω να επεξεργαζομαι το project απο οποιο υπολογιστη θελω (γραφειο, σπιτι, macbook). Απλα συνδεση στο cpanel και αμεσο edit τα αρχεια και αμεση προσβαση phpmyadmin.

Τωρα αποφασισα να ασχοληθω με python και πηρα ενα εξαιρετικο tutorial απο udemy. Στην ουσια για πρωτη φορα κανω εγκατασταση εργαλειων στον υπολογιστη μου (python, vscode, pycharm κλπ). Τωρα μπαινω σε ενα κεφαλαιο που θα κανουμε environent, θα εγκαταστησουμε django κλπ. 

Το ερωτημα μου ειναι, αν μπορω με καποιο τροπο να εχω προσβαση απο παντου. Δηλαδη τρεχω το project μου στο σταθερο, αλλα το πρωι, τον σταθερο τον δουλευουν τα παιδια, μπορω να συνεχισω αμεσα στο φορητο? Το git με βολευει σε αυτο? Δεν ξερω ακριβως πως δουλευει αλλα μηπως χρειαζομαι docker?

Αλλες λυσεις που σκεφτομαι

α)να εχω το project σε ενα φλασακι και να κατεβασω ολα τα προγραμματα και στους δυο υπολογιστες και απλα σε οποιο υπολογιστη ειμαι να βαζω το φλασακι που θα εχει μονο τα αρχεια

β) να φτιαξω ενα φακελο τοπικα και στους δυο υπολογιστες που θα συγχρονιζεται μεσω google drive

γ) να στησω εναν hetzner με linux και να το δουλευω σαν υπολογιστη μου. 

Απλά τα πράγματα δεν χρειάζεσαι τίποτα απο αυτά που αναφέρεις και ειδικά το docker εκτός απο κάποιο repository για git , svn ότι σε βολεύει .

Όταν τελειώνεις απο το σταθερό κάνεις commit τις αλλαγές σου , πας στο φορητό και κάνεις update και είσαι έτοιμος

Δεν χρειάζεται να ανακαλύψεις τον τροχό , έχεις το ιστορικό σου αν κάτι δεν πάει καλά κ.ο.κ

Βάζεις αν χρειαστείς και κάποιο dependency management στο project σου τύπου graddle , maven και είσαι άρχοντας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Docker δεν εχει σχεση. Version control (git) χρειαζεσαι, απλα να θυμασαι να ανεβαζεις τον κωδικα σου (να κανεις commit), οταν τελειώνεις απο το ενα pc πριν πας στο αλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, tsofras είπε

δεν χρειάζεσαι τίποτα απο αυτά που αναφέρεις και ειδικά το docker

the-simpsons-movie-768x430.png

 

@L34x88iT

Ένα πολύ καλό resource μπορείς να βρεις εδώ.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν διαφορες λυσεις , github, azure devops, gitlab μου ερχονται προχειρα, εκει αποθηκευεις τον κωδικα σου και τον κανεις sync. εννοειται δεν μπλεκεις με google drive και λοιπες αλχημειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...