Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σχεδιάζει μία τεράστια αναβάθμιση στο περιβάλλον των Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, imvrios είπε

Μιας κι έκανες τον κόπο να γράψεις πιο αναλυτικά:

1. Το πρώτο θέμα που περιγράφεις δε το έχω συναντήσει ποτέ ούτε στο οικιακό μου δίκτυο ούτε στο εταιρικό μας domain. Θέλει troubleshooting να δούμε τι φταίει και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν είναι τόσο unstable ο έλεγχος δικαιωμάτων βάσει login.

2. Δε θα σχολιάσω την ύπαρξη opt-out γιατί υπάρχουν επιχειρήματα και για να υπάρχει και για να μην υπάρχει. Αλλά σοβαρά, είσαι system administator και developer και σου "έχει φάει χρόνο" να βρεις λύση για τα αυτόματα restarts; Σοβαρά το γράφεις αυτό; Γιατί υπόθεση googling 5 λεπτών είναι.

3. Exchange accounts με Microsoft mail δεν έχω χρησιμοποιήσει (μόνο Outlook) οπότε δεν έχω άποψη. Αλλά και πάλι περίεργο μου φαίνεται να σου ζητάει συνέχεια login. Πάλι θα κοίταγα μήπως είναι θέμα misconfiguration.

4. Το telemetry σιγά θα resources που καταναλώνει αλλά και πάλι είναι υπόθεση 5 λεπτών η απενεργοποίηση των σχετικών services.

Η εμπειρία του καθενός μας έχει και υποκειμενικό στοιχείο αλλά σε καμία περίπτωση όσα έγραψες δε τεκμηριώνουν την άποψη ότι ότι τα windows 10 είναι το χειρότερο λειτουργικό της MS. Σε καμία περίπτωση. Χρησιμοποιώ windows από τα windows 98, αναβαθμίζω συνειδητά σε κάθε νέα έκδοση την πρώτη ημέρα που κυκλοφορεί και τα windows 10 είναι από τις καλύτερες εκδόσεις αν όχι η καλύτερη. Με πολλές βελτιώσεις έναντι των επίσης πολύ καλών στην εποχή τους Windows 7.

Το outlook μιά χαρά δουλεύει και δεν έχει καμία σχέση και σύγκριση με evolution κλπ , μην γράφεται προσωπικές σας εμπειρίες και παραπλανήτε τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Cli είπε

Το outlook μιά χαρά δουλεύει και δεν έχει καμία σχέση και σύγκριση με evolution κλπ , μην γράφεται προσωπικές σας εμπειρίες και παραπλανήτε τον κόσμο.

Δε μίλησε κανείς για πρόβλημα σε outlook. Αλλά στην τελική ότι και να γράψουμε προσωπικές εμπειρίες είναι. Εσένα σου δουλεύει το χ, σε κάποιον άλλο όχι.

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dvs49 είπε

Βαβίζουν προς την σωστή κατεύθυνση! Η εμπειρία χρήσης έχει γίνει πολύ καλή καθώς και είναι αρκετά σταθερό περιβάλλον μετά τις τελευταίες ενημερώσεις.

Έμενα συνεχίζει να κρασάρει τυχαία χωρίς κάποια αναφορά. Οχι το pc μου δεν έχει προβλημα με w7 και linux τρέχει τέλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε Microsoft. Aντε κοπέλα μου μπορείς, σε περιμένουμε με κομμένη την άνασα.

Σε απόδοση είναι σε καλό δρόμο αλλά σε design/UI/εμπειρία χρήσης είναι μια δεκαετία πίσω τα Windows 10. Γενικά θέλουν "στρογγύλεμα" και φροντίδα οπτικά και λειτουργικά.

Πολύ παραλληλόγραμμο/τετράγωνο. Πολλές γωνίες. Βαρετά. Generic. Με σχεδιαστική ασυνέπεια. Βάλτε λίγο έμπνευση και ποικιλία στο design ρε μπαγλαμάδες! Βάλτε ένα καλό default Clipboard Manager επιτέλους. Τα live tiles είναι άχρηστο gimmick. Το Store και τα περισσότερα UWP apps είναι χάλι μαύρο.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mας δώσανε RGB και οι μισοί έχουν κάνει τα λεπτά σαν τσιγαρόχαρτα pc cases τους καραγκιόζηδες, θέλετε να αλλάξουμε και το Win UI ρε παιδιά ?... :)

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, ShevaGR είπε

Μεγαλύτερο πρόβλημα με λειτουργικό δεν είχα ξανά στη ζωή μου μέχρι τα Windows 10. Bug πάνω στο bug. Έχω χάσει ατελείωτες ώρες δουλειάς προσπαθώντας να λύσω προβληματα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και δεν υπήρχαν ούτε σε vista. But the problem is the UI. Ok Microsoft. Gj.

bugs..στα  windows? μπερδευτηκες με καννα windows-themed linux?

4 ώρες πριν, TheMerchant είπε

Έμενα συνεχίζει να κρασάρει τυχαία χωρίς κάποια αναφορά. Οχι το pc μου δεν έχει προβλημα με w7 και linux τρέχει τέλεια

Μήπως εχεις αρχαίο hardware? ή λάθος driver για Intel MEI?

Επεξ/σία από DmC10
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, DmC10 είπε

 

bugs..στα  windows? μπερδευτηκες με καννα windows-themed linux?

Μήπως εχεις αρχαίο hardware? ή λάθος driver για Intel MEI?

Windows μου φαίνεται. Το αστείο του "βγες και ξαναμπές" η Microsoft το έβαλε σε error popup.... Ούτε error code ούτε τίποτα. Πάλι καλά που το τρέχω στα αγγλικά γιατί αν ήταν ελληνικά θα έπρεπε να κάνω και ακριβή μετάφραση πριν το googlάρω.

img.jpg.51fe473681a3645712fbc5299c68f20c.jpg

Το support της microsoft ξέρει μόνο "restart" και "φτιάξε νέο account" όταν δεν δουλεύουν οι κλασσικές απαντήσεις/εντολές που σου δίνουν. 

Αν ήταν κανα σκατένιο windows-themed linux θα μπορούσα να το φτιάξω με κανα search στο google  σε κανα μισάωρο το πολύ ή να κάνω τίποτα cat /var/log.... να δω τι σκάει ή απλά να πετάξω το theme χωρίς να αλλάξω χρήστη.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Windows μου φαίνεται. Το αστείο του "βγες και ξαναμπές" η Microsoft το έβαλε σε error popup.... Ούτε error code ούτε τίποτα. Πάλι καλά που το τρέχω στα αγγλικά γιατί αν ήταν ελληνικά θα έπρεπε να κάνω και ακριβή μετάφραση πριν το googlάρω.

img.jpg.51fe473681a3645712fbc5299c68f20c.jpg

Το support της microsoft ξέρει μόνο "restart" και "φτιάξε νέο account" όταν δεν δουλεύουν οι κλασσικές απαντήσεις/εντολές που σου δίνουν. 

Αν ήταν κανα σκατένιο windows-themed linux θα μπορούσα να το φτιάξω με κανα search στο google  σε κανα μισάωρο το πολύ ή να κάνω τίποτα cat /var/log.... να δω τι σκάει ή απλά να πετάξω το theme χωρίς να αλλάξω χρήστη.

Στα windows αν δεν λειτουργεί κάτι είναι λόγω είτε λάθος/ανύπαρκτου driver είτε προσωρινά πεσμένων server MS είτε προβλημα στο hardware. Το θεματάκι σου λογικά θα λυθεί αυριο οταν για κάποιο λόγο δεχτουν τα στοιχεία σου οι server της MS. ρεαλιστικά τα w10 εχουν τα λιγότερα bugs αυτη τη στιγμή σε συκγριση με τα αλλα δύο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DmC10 είπε

Στα windows αν δεν λειτουργεί κάτι είναι λόγω είτε λάθος/ανύπαρκτου driver είτε προσωρινά πεσμένων server MS είτε προβλημα στο hardware. Το θεματάκι σου λογικά θα λυθεί αυριο οταν για κάποιο λόγο δεχτουν τα στοιχεία σου οι server της MS. ρεαλιστικά τα w10 εχουν τα λιγότερα bugs αυτη τη στιγμή σε συκγριση με τα αλλα δύο.

1. Οι άλλοι χρήστες λειτουργούν κανονικά, δεν είναι θεμα hardware

2. Το πρόβλημα υπάρχει κανα μήνα τώρα, δεν είναι θεμα server της MS. Καταρχήν τι σχέση η MS και οι server της που εγώ δεν μπορώ να κάνω login locally. Δηλαδή χωρίς internet δεν μπορείς να δουλέψεις;

3. Ρεαλιστικά δεν με νοιάζει το bug count (αν και δεν υπαρχουν πολλές έρευνες που να τα συγκρίνουν) με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου. Και το windows 10 είναι το μόνο από τα λειτουργικά μου που πάντα βρίσκει κάτι για να μπει στα πόδια μου. Είτε το login, είτε το email είτε τα random restart ενώ του λες να μην κάνει restart για update είτε το ότι με ρωτάει 150 φορές για το MS account ενώ πατάω ότι δε θέλω να βάλω. Πριν τα w10 δεν είχα τέτοια ηλίθια προβλήματα.

Τα περισσότερα προβλήματά που έχω με το w10 δεν είναι καν bug. Παραδειγμά σου: Πρέπει οι σερβερς της MS να δουλεύουν για να κάνω εγώ login τοπικά; Δεν είναι bug είναι bad design που ήρθε με το w10.

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TheMerchant είπε

Έμενα συνεχίζει να κρασάρει τυχαία χωρίς κάποια αναφορά. Οχι το pc μου δεν έχει προβλημα με w7 και linux τρέχει τέλεια

Κατανοώ την περίπτωση αυτή και άλλες που ίσως να εμφανιστούν (ο αριθμός των support προϊόντων που κάνει είναι τεράστιος). Αλλά αν αναλογιστούμε σε αριθμό πόσα BOD γινόντουσαν στα προηγούμενα λογισμικά μπορώ να πω ότι το νέο core κώδικα που έχουν φτιάξει είναι μακράν το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pao13 είπε

ας πάρει καμιά ιδέα από το BigSur δε κακό!

Καλύτερα να κοιτάξει από την άλλη...σιγά την σχεδίαση.Μακραν ανώτερα τα windows και είμαι χρήστης και των δύο...το λέω και το περιμένω εδώ και τοοοσοοο καιρό φέρε αυτό το πανέμορφο fluent design...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DmC10 είπε

 

bugs..στα  windows? μπερδευτηκες με καννα windows-themed linux?

Μήπως εχεις αρχαίο hardware? ή λάθος driver για Intel MEI?

Ασχολούμαι με υπολογιστές περίπου 10 χρόνια . Όλους τους σωστούς drivers . Αποδέχτηκα ότι τα W10 αλλάζουν τη συμπεριφορά τους απο τη στιγμή που το pc μου κρασαρε ασταμάτητα ( χωρίς να κλίνει τελείως όμως ) και ξαφνικά σταμάτησε να το κάνει . ΧΩΡΙΣ να πειράξω τίποτα .

Αν και με πολλές δυνατότητες , λόγω των bugs για μένα είναι το χειρότερο λογισμικό μέχρι στιγμής . Σε σύστημα ryzen με rx 580 16GB RAM. Οπότε δε νομίζω να φταίει το σύστημα μου

1 ώρα πριν, dvs49 είπε

Κατανοώ την περίπτωση αυτή και άλλες που ίσως να εμφανιστούν (ο αριθμός των support προϊόντων που κάνει είναι τεράστιος). Αλλά αν αναλογιστούμε σε αριθμό πόσα BOD γινόντουσαν στα προηγούμενα λογισμικά μπορώ να πω ότι το νέο core κώδικα που έχουν φτιάξει είναι μακράν το καλύτερο.

Καλύτερο ναι , με πολλές δυνατότητες ναι. Αλλά αν δεν είναι αξιόπιστο να το βράσω . Να βάζεις το PC να κάνει μία δουλεία, να γυρίζεις σπίτι και το βλέπεις ότι κάποια στιγμή κράσαρε . ( απλή δουλειά όχι σύνθετη για να δημιουργηθεί πρόβλημα ). Απο τη πρώτη μέρα που έβαλα W10 δεν ησύχασα. Απο την άλλη το λαπτοπ μου με w10 φαίνεται πολύ πιο σταθερό. Οπότε καλό θα ήταν να υπάρχει μία λίστα με τι hardware είναι και δεν είναι 100% stable να ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheMerchant είπε

Ασχολούμαι με υπολογιστές περίπου 10 χρόνια . Όλους τους σωστούς drivers . Αποδέχτηκα ότι τα W10 αλλάζουν τη συμπεριφορά τους απο τη στιγμή που το pc μου κρασαρε ασταμάτητα ( χωρίς να κλίνει τελείως όμως ) και ξαφνικά σταμάτησε να το κάνει . ΧΩΡΙΣ να πειράξω τίποτα .

Αν και με πολλές δυνατότητες , λόγω των bugs για μένα είναι το χειρότερο λογισμικό μέχρι στιγμής . Σε σύστημα ryzen με rx 580 16GB RAM. Οπότε δε νομίζω να φταίει το σύστημα μου

Κοίτα κ εγω ασχολούμαι απο το 2008 μεχρι κ σημερα δουλευω σαν τεχνικός pc. Εκτός κιαν μου πείς οτι έβαλες linux η macOS και σταμάτησαν τα προβλήματα ενώ στα w10 συνεχισαν τα bsod θα το ρίξω αλλού. π.χ. ήταν άσταθο το ρευμα σου κ είχες καννα μετριο τροφοδοτικό.

 

Είχα ενα λάπτοπ που στα w10 μου εκανε καποια θέματα με την gpu, έβαλα linux ομως και ξαφνικά τα προβλήματα δεν φαινοντουσαν κ πολυ σοβαρα 😉. Με τον καιρό (και νέα drivers) σταματησαν τα προβλήματα στα win 10.

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ windows 10 για full development, βαριές εφαρμογές, switch συνέχεια σε πάνω από 10 εφαρμογές, κλπ και έχω να κάνω reboot μήνες. Τι πιο σταθερό να ζητήσω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...