Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σχεδιάζει μία τεράστια αναβάθμιση στο περιβάλλον των Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, papars είπε

Δεν φέρνουν πίσω το aero; Με το τωρινό πολλές φορές μπερδεύω τα παράθυρα αφού όλα είναι φλατ και έχουν το ίδιο χρώμα. 

 

18 λεπτά πριν, oletiras είπε

θα ηταν ευχης έργο αν θα εκανε legacy software την υπαρχουσα πλατφορμα win και ξεκινουσε απο καθαρό χαρτι, με φρέσκιες ιδεες...

Το έκαναν με τα Windows RT. Ας το ξανακάνουν αν θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ στα τόσο χρόνια κυκλοφορίας των 10 δεν τα εχω χρησιμοποιήσει "κανονικά", πάντα άνοιγα τον υπολογιστή και έμπαινα απευθείας σε ένα παιχνίδι και η μόνη μου ενασχόληση εκτός gaming ήταν στον υπολογιστή της δουλειάς που τρέχει τα 7. Ειλικρινά, μέσα στο lockdown συνειδητοποίησα πόσο άσχημο λειτουργικό είναι, χωρίς καμία συνέχεια στην παλέτα που θέλει να χρησιμοποιήσει. Οι μισες εφαρμογές metro, οι μισές παλαιότερων εκδόσεων. Χίλιες φορές να είχα Vista από θέμα εμφάνισης

Επεξ/σία από ParafronGR
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο αλλάζει και όλο ίδιο είναι. Γιατί δεν το κάνουν όπως το πρωτοπαρουσίασαν, φοβούνται τους μαθουσάλες χρήστες τους?

 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει νομίζω 5 χρόνια που διαβάζουμε για νέα εμφάνιση. Και δεν βλέπω καμία διαφορά. Γενικά τα Windows 7 μου λείπουν. Μακράν πιο σταθερά, και είχαν συνέπεια στο Design. 
Τα Windows 10,  δεν ξέρουν τι είναι. Gaming? Business? Casual?

Παντός στο γραφείο έχουμε αρκετά θέματα. Και αυτό με απλά πράγματα - Office & Softone....

Ακόμα ελπίζω για κάτι πιο σταθερό και απλό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, oletiras είπε

θα ηταν ευχης έργο αν θα εκανε legacy software την υπαρχουσα πλατφορμα win και ξεκινουσε απο καθαρό χαρτι, με φρέσκιες ιδεες...

To πληρωμα του χρονου εχει φτάσει, ο κόσμος ωρίμασε... εδώ ακομα και το δημόσιο μας πλέον εφτασε να χρησιμοποιει cloud και Teams για διασκέψεις. Πρεπει να κάνουμε ενα αλμα και θα ηταν καλο να γίνει με την μετάβαση σε ARM.

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί όλος αυτός ο ντόρος για τα arm. Τι θα κερδίσουμε με αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πολλοί θα θέλαμε, Windows 7 με τις σύγχρονες τεχνολογίες συν την υποστήριξη των Windows 10.

Το UI που έχουν τα 10άρια πάντα μου έβγαζαν κάτι πολύ πρόχειρα φτιαγμένο, και για μένα ποτέ δεν έφτασαν το design των 7.

Αν δεν ξεκινήσουν κάτι καινούριο (πράγμα δύσκολο), δε νομίζω να δούμε σύντομα, αισθητή βελτίωση σε αυτό το τομέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις άπλες αναβαθμίσεις σου πειράζει ρυθμίσεις. στις μεγάλες σου σκοτώνει συσκευές πειράζοντας drivers. στην τεράστια άραγε τι θα κάνει? να πάρω πυροσβεστήρα για το σπίτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί όλος αυτός ο ντόρος για τα arm. Τι θα κερδίσουμε με αυτό;

δες τι βγαίνει σε mac με τον νέο Μ1 (δυστυχώς σε μακ με μια usb-c) και θα καταλάβεις..

οι arm δεν ξέρω γιατί αλλά μπορούν να είναι "ψυχροί" fanless cpus που ανοίγουν ακαριαία το λαπτοπ σαν να ξεκλειδώνεις κινητό. Ο Μ1 λέει ότι τα κάνει αυτά. Θεωρητικά βέβαια και οι cisc μπορούν να είναι έτσι αλλά δεν είναι μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

 

Το έκαναν με τα Windows RT. Ας το ξανακάνουν αν θέλουν.

Θα το ξανακάνουν! Ο κοσμος πάει μπροστα! ειτε το θελουμε ειτε οχι. Στο τελος η αντισταση στην αλλαγη ειναι κάτι που ξεπερνιέται.

1 ώρα πριν, petasis είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί όλος αυτός ο ντόρος για τα arm. Τι θα κερδίσουμε με αυτό;

Δεν θα σου πω για επιδόσεις, θα σου πω ομως για μπαταρια. Υπερδιπλάσια αυτονομια για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λες, μιλάς σαν μηχανικός, και γω μαζί σου και μπράβο.
όμως:

3 hours ago, Kwsths67 said:

... η microsoft να πεταξει το βαρος που εχει απο ολες τις παλιες εκδοσεις των windows, και των δεκαετιων  του legacy software support, ...

αυτό στην καθομιλουμένη λέγεται κότα που κάνει τα χρυσά $€£¥ αυγά και την Micro$oft τη έχω ικανή να την σκοτώσει.

.

3 hours ago, Kwsths67 said:

... να τα αφησει σε ενα 2ο καναλι με security updates κτλ για τα επομενα 10 χρονια, ...

ακόμα και αν γίνει αυτο το 2ο κανάλι δεν το βλέπω να ζει για πάνω από 1 χρόνο (άντε 2) και το πιθανότερο είναι ότι στο 2ο χρόνο θα θέλει συνδρομή, κάτι $$$$. Τότε οι μανατζερς θα λένε για οικονομία, για resources που τους λείπουν για μελλοντικά projects και ό,τι PR BS υπάρχει στον κόσμο όλο.

.

3 hours ago, Kwsths67 said:

... Δεν γινεται να παει μπροστα πραγματικα αν κουβαλαει 4 δεκαετιες κυριολεκτικα απο software dependencies.

ε, ας μην τα παραλέμε, όχι και 4. Ειναι πολλά που δεν τρέχουν στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fluent Design, είναι μια προσπάθεια ορισμού ενός συνόλου components και "οπτικού στυλ GUI" που εδω και αρκετά χρόνια η microsoft αναπτύσσει για web development (σε open source μάλιστα). Η ιδέα είναι η ενοποίηση του οπτικού στυλ σε όλες τις πλατφόρμες. Στα windows, άλλες εφαρμογές χρησιμοποιούν το παλιό interface (ας το πουμε Native GUI) και άλλες το νέο "fluent design" (πχ Office, OneNote, κλπ), και υπάρχει σαφέστατα δυσαρμονία στην απεικόνιση. Φαντάζομαι ότι θα γίνει προσπάθεια να αντικατασταθούν παλιές εφαρμογές ώστε να είναι σύμφωνες με το ίδιο interface.

Περισσότερα.... https://www.microsoft.com/design/fluent/

Επεξ/σία από evark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι ο Παναή θέλει να κάνει τα Windiws να μοιάζουν με MUI.

Τα λεφτά σε R&D από εδώ και πέρα θα πέσουν σε ARM αρχιτεκτονική αφού η τεράστια αγορά δεν είναι πλέον τα PC αλλά τα smartphones. H Apple το κατάλαβε η MS έπιασε το νόημα και την Intel την έχει πιάσει τρόμος που φαίνεται και στη μετοχή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...