Προς το περιεχόμενο

Ορολογία για επεξεργασία βίντεο


Ilcamorista8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά παιδιά, 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για επεξεργασία βίντεο. Ουσιαστικά θέλω να μάθω να φτιάχνω βίντεο (στο premiere αν και δεν έχει σχέση αυτό) και χρειάζομαι κάποιος να με βοηθήσει με την ορολογία έτσι ώστε να ψάξω σωστά. 

Δηλαδή εκτός από τα titles, intro outro lower thirds τι αλλο υπάρχει ; πως λέγονται όλα αυτά για να τα ψάξω; 

Αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές λέξεις κλειδιά για αναζήτηση ή κάποιο site θα με βοηθούσε πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτό που ρωτάς είναι κάπως γενικό και δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος να ξεκινήσεις, θα σου πω κάποια για τα οποία πρέπει να μάθεις και να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς, καθώς είναι βασικές έννοιες που πρέπει να κατανοήσεις, πριν ξεκινήσεις να μαθαίνεις το κυρίως Edit.

1. Video formats ή αλλιώς "Wrappers" ή αλλιώς "Containers" (mov, mp4, mxf, R3D, Braw κλπ) και ποια η διαφορά τους με τους Codecs, που πολλοί τα συγχέουν.

2. Video Codecs (Apple prores, DNxHD/HR, H264, H265 κλπ) 

3. Framerate (24fps, 25fps, 29,97 fps, 30fps, 50fps, 60fps κλπ).

3.1 Project ή Sequence Framerate -  Camera Record Framerate - Playback Framerate, ποια η διαφορά τους;

4. Video Timecode, τι είναι και τι το χρειαζόμαστε στο μοντάζ;

5. Slow motion, πώς γίνεται και πώς σχετίζεται με το Framerate της κάμερας και το Framerate του Sequence?

Καλό διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος!! 

Βλέπω κιτ με τίτλους, lower thirds κλπ. Αυτά όλα τα στοιχεία πως λέγονται; τι άλλα υπάρχουν;; 

Πχ πάνω δεξιά συνήθως που εμφανίζεται hashtag πως λέγεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lower Third είναι ένα είδος τίτλων και τα πακέτα που βλέπεις έιναι έτοιμα Presets για τη δημιουργία τέτοιων τίτλων. Δεν καταλαβάινω ακριβώς τι εννοείς "όλα αυτά πώς λέγονται¨ και "τι άλλα υπάρχουν". Ο γενικός όρος είναι "Titles" και υπάρχουν και τα γνωστά μας Sub-Titles (υπότιτλοι). Ένας όρος που συχνά χρησιμοποιείται για τους τίτλους που μπαίνουν πάνω από κάποια εικόνα είναι "Supers" (απ' το Superimposed). Για το hashtag που λες δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος όρος. Γενικότερα μην καλάς με τους όρους. Αν χρειαστεί να ψάξεις κάτι, γκούγκλαρέ το περιγραφικά και θα το βρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το lower third είναι ένας τίτλος με animation (ή μη)  που συνήθως αφορά τα στοιχεία κάποιου (ονοματεπώνυμο και τη θέση που έχει σε μια εκάστοτε εταιρεία). Μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου μόλις αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις. Όλα αυτά που βλέπεις είναι templates που έχουν έτοιμο animation & τα οποία μπορείς να παραμετροποιήσεις σε έναν βαθμό. Υπάρχουν πολλά και free & επί πληρωμή.

Από κεί και πέρα δεν υπάρχει καμιά μεγάλη ορολογία όσον αφορά τους τίτλους. Εκτός από τα supers και τους υπότιτλους που ανέφερε ο συνάδελφος δε μου έρχεται κάτι άλλο. Υπάρχουν και τα captions που σου δίνουν τη δυνατότητα βασικού υποτιτλισμού με συγκεκριμένες επιλογές αναλόγως αν θα είναι open ή closed, αλλά κι αυτά είναι μορφή υποτίτλων. Πλέον όμως στο premiere 21 ακόμα κι αυτά θα γίνονται edited μέσα από τα essential graphics. Τώρα ό,τι και να πούμε θα μπερδευτείς, ξεκίνα να βλέπεις κάποια βασικά tutorial και καλό είναι να μην πας πίσω από το 2018 γιατί κάποια μπορεί να είναι πλέον παρωχημένα ιδίως όσον αφορά τους τίτλους (π.χ προστέθηκε η δυνατότητα scrolling credits από το premiere 18 ενώ πριν έπρεπε να κάνεις κάποια μανούρα στο Legacy που ήταν η παλιά τιτλέζα μέχρι το 17 κλπ).

Επεξ/σία από Cloud_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος cloud_7!! ευχαριστω!

αν ξερουμε καποιον καλο youtuber ή καποιο site που ασχολειται με αυτα ειναι ευπροσδεκτα. (και στα αγγλικα αν ειναι, δεν εχω θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, τσέκαρε τα εξής κανάλια στο yt:

Premiere Gal
Storysium (πρώην Orange 83)
Adobe in a Minute
AdobeMasters
tutvid
Motion Array
Javier Mercedes
Cinecom.net
Learn How To Edit Stuff 
Surfaced Studio

Είναι μερικά από τα αγαπημένα μου, θα βρεις tutorial για όλα τα γούστα. Προτείνω να ξεκινήσεις από τα 3 πρώτα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω την άποψή μου, ξεκινάς λάθος. Αν θέλεις να μάθεις επεξεργασία βίντεο δεν ξεκινάς από τα titles και τα lower thirds και τι ορολογίες του video editing αλλά από τα cuts, joins, encodings, video and audio formats, framerates και τα βασικά εργαλεία του προγράμματος που αποφάσισες να μάθεις. Αυτά που σου έγραψε ο che δηλαδή στην αρχή είναι τα απολύτως βασικά. Αν δεν κατανοήσεις πρώτα αυτά δεν θα μπορείς να βγάλεις σωστό export ούτε θα μπορείς να δουλέψεις σωστά με τα βίντεο σου. Οι ορολογίες θα έρθουν στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...