Προς το περιεχόμενο

Windows πρόβλημα


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας εδώ και λίγο καιρό τα windows μου παγώνουν μόλις κάνω restart λειτουργούν και μετά κάνουν επανεκκίνηση και δεν ανοίγουν η ανοιγοκλείνουν μόνα τους η δεν παίρνουν μπρος είναι κάποιος ιός η μήπως φταίει το macromedia flash ?antivirus έχω μέσα το kapersky 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, gamer73 είπε

Γεια σας εδώ και λίγο καιρό τα windows μου παγώνουν μόλις κάνω restart λειτουργούν και μετά κάνουν επανεκκίνηση και δεν ανοίγουν η ανοιγοκλείνουν μόνα τους η δεν παίρνουν μπρος είναι κάποιος ιός η μήπως φταίει το macromedia flash ?antivirus έχω μέσα το kapersky 

Χωρίς χαρακτηριστικά του μηχανήματος, μόνο υποθέσεις με βάση την στατιστική και την εμπειρία μπορεί να κάνει κάποιος... Τσεκ τον δισκο με hdsentinel, την RAM με το ενσωματωμένο διαγνωστικό. Μεγαλύτερη πιθανότητα βλάβης δίνω στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snbblp είπε

Χωρίς χαρακτηριστικά του μηχανήματος, μόνο υποθέσεις με βάση την στατιστική και την εμπειρία μπορεί να κάνει κάποιος... Τσεκ τον δισκο με hdsentinel, την RAM με το ενσωματωμένο διαγνωστικό. Μεγαλύτερη πιθανότητα βλάβης δίνω στον δίσκο.

Ο δίσκος είναι ssd και τον πήρα πριν 6 μήνες πιθανόν να φταίει δηλαδή ο δίσκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gamer73 είπε

Ο δίσκος είναι ssd και τον πήρα πριν 6 μήνες πιθανόν να φταίει δηλαδή ο δίσκος?

Τίποτα δεν αποκλείεται, αν κι εγώ θεωρώ ενιαίο σύνολο ό,τι είναι εκτός μητρικής. Δηλαδή καλώδιο, δίσκο, στερέωση και ψύξη.
Μία εύκολη και γρήγορη δοκιμή είναι η αντικατάσταση sata καλωδίου, χωρίς τσακίσματα και μικρές λούπες. Προτίμησε τα καλώδια που έχουν κλιπάκια πάνω στο βύσμα, διότι δεν (μισο)βγαίνουν εύκολα. Αρχισε έτσι και βλέπουμε.
Αν αυτό ήταν το πρόβλημα, θα φαίνεται στο smart σαν "lost communication to host" ή κάτι παρόμοια διατυπωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, snbblp είπε

Τίποτα δεν αποκλείεται, αν κι εγώ θεωρώ ενιαίο σύνολο ό,τι είναι εκτός μητρικής. Δηλαδή καλώδιο, δίσκο, στερέωση και ψύξη.
Μία εύκολη και γρήγορη δοκιμή είναι η αντικατάσταση sata καλωδίου, χωρίς τσακίσματα και μικρές λούπες. Προτίμησε τα καλώδια που έχουν κλιπάκια πάνω στο βύσμα, διότι δεν (μισο)βγαίνουν εύκολα. Αρχισε έτσι και βλέπουμε.
Αν αυτό ήταν το πρόβλημα, θα φαίνεται στο smart σαν "lost communication to host" ή κάτι παρόμοια διατυπωμένο.

Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω το καλώδιο :) και εγώ νόμιζα φταίει το macromedia flash μου κολλάει συνήθως όταν μπαίνω στο zoo.Gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gamer73 είπε

Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω το καλώδιο :) και εγώ νόμιζα φταίει το macromedia flash μου κολλάει συνήθως όταν μπαίνω στο zoo.Gr

Από κάπου πρέπει να αρχίσεις, σωστά; Το flash πάντως δεν φταίει, αν και το zoo κάνει μεγάλη χρήση του pagefile (ή swap).
Δοκίμασε αυτό και τα ξαναλέμε. Αν δεν είναι αυτό, να δούμε τι λέει το smart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε τελικά έβαλα τα 2 application δεν μου βρήκε κάποιο σφάλμα ο δίσκος στη μνήμη όμως δεν προλαβαίνει να τελειώσει κολλάει το σύστημα σε περίπου 10 λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κολλάει στον έλεγχο μνήμης τότε κάποιο ντιμάκι έχει πρόβλημα. Αν έχεις παραπάνω από ένα βγάλτα όλα και άσε μόνο το ένα. Κάνε το τεστ και αν ολοκληρωθεί επανέλαβε με τα υπόλοιπα μέχρι να βρεις τον ένοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gamer73εννοούσα στο event viewer, την ωρα που κρασαει ο υπολογιστης σου, να μας γραψεις το error code. Θα φαίνεται ως critical error.

Φαίνεται ίσως ως κάποιο conflict των drivers την κάρτας γραφικών.

  • Για αρχή οπωσδήποτε απενεργοποίησε την αηδία fast startup:
    control panel->system and security->power options->choose what the power buttons do->change settings that are currently unavailable-> βγάλε το turn on fast startup
  • Κατέβασε τους τελευταίους drivers από το site της nvidia.
  • Κάνε επανεκκίνηση σε safe mode και απεγκατάστησε τους τρέχοντες drivers της nvidia
  • Κάνε επανεκκίνηση σε κανονική λειτουργία
  • Κλείσε το internet(βγάλε καλώδιο ethernet/κλείσε wifi) ώστε η άλλη αηδία ο windows update να μην βάλει τα δικά του.
  • Κάνε καθαρή εγκατάσταση τους drivers που κατέβασες και επανεκκίνηση ξανά

Πες μας τα αποτελέσματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, charilaos είπε

@gamer73εννοούσα στο event viewer, την ωρα που κρασαει ο υπολογιστης σου, να μας γραψεις το error code. Θα φαίνεται ως critical error.

Φαίνεται ίσως ως κάποιο conflict των drivers την κάρτας γραφικών.

  • Για αρχή οπωσδήποτε απενεργοποίησε την αηδία fast startup:
    control panel->system and security->power options->choose what the power buttons do->change settings that are currently unavailable-> βγάλε το turn on fast startup
  • Κατέβασε τους τελευταίους drivers από το site της nvidia.
  • Κάνε επανεκκίνηση σε safe mode και απεγκατάστησε τους τρέχοντες drivers της nvidia
  • Κάνε επανεκκίνηση σε κανονική λειτουργία
  • Κλείσε το internet(βγάλε καλώδιο ethernet/κλείσε wifi) ώστε η άλλη αηδία ο windows update να μην βάλει τα δικά του.
  • Κάνε καθαρή εγκατάσταση τους drivers που κατέβασες και επανεκκίνηση ξανά

Πες μας τα αποτελέσματα

 

Δηλαδή αυτό το μυνημα το βγάζει όταν φταίνε οι drivers της κάρτας γραφικών ? Γιαυτο κολλάει το σύστημα? Παραξενο δεν είχα βάλει άλλους drivers στη καρτα γραφικών :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gamer73 είπε

Δηλαδή αυτό το μυνημα το βγάζει όταν φταίνε οι drivers της κάρτας γραφικών ? Γιαυτο κολλάει το σύστημα? Παραξενο δεν είχα βάλει άλλους drivers στη καρτα γραφικών :(

596855946_nvdd1.png.91681c036af1fd270a0774214a6a52ac.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααααααααααα δεν πάμε καλά η καρτα γραφικών 

Το πρόβλημα, είναι ότι περασα τα windows και δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την εγκατάσταση στο τέλος είναι και κάνει κόλλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gamer73, κατοπιν επικοινωνιας μας με pm:

Απάντησε εδώ, μου είπες έκανες φορματ και πάλι στο κάνει.

  1. Οι drivers που έβαλες, τους έβαλες από το site της Nvidia ή του κατασκευαστή σου;
  2. Έχεις λαπτοπ ή desktop?
  3. το fast startup το απενεργοποιησες;
  4. το event viewer τι σφαλμα δειχνει;

edit:Τώρα το είδα το μήνυμά σου. Δηλαδή, η εγκατάσταση των windows, αποτυγχάνει; Δεν μπορεις να μπεις σε φρεσκα windows?

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...