Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ RAM...


zikls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήν ημέραν άρχοντες…Εχω το εξής laptop Toshiba satellite c850-16w.έχω πάρει μια dslr οπότε σκέφτηκα ν τ αναβάθμισω όσο μπορώ ώστε ν είναι όσο πιο προσιτό γίνεται τ photo editing. Εβαλα σκληρό ssd(είχε Toshiba hdd) +windows 10(είχε windows7).Η αλήθεια είναι ότι ήδη είδα διαφορά. Απλά τ θέμα μου είναι ότι έχει δύο slots για Ram κ η μια 4 gb που έχει πάνω είναι μια Samsung 4gb 1Rx8 PC3-12800s-11-11-B2 M471B5173B0-CK0.Θέλω ν βάλω άλλη μια 4gb κ μου έδωσε κάποιος μια team group 4gb ddr3 1600 CL 11-11-11-28 1.5V TED34GM1600C11-SBK. Τα windows 10 με τ που ανοίγουν ή μετά από μερικά λεπτά πετάνε error screen με διαφορετικό error κάθε φορά.Είδα στο ίντερνετ ότι μπορεί ν οφείλεται στη Ram κ φυσικά με τ που την αφαίρεσα τ πρόβλημα σταμάτησε.Οι διαφορά τους είναι ότι η μια είναι 1. 35v ενώ η άλλη 1. 5v. Είναι αυτός ο λόγος που δημιουργεί τ πρόβλημα ή κάτι άλλο? Και αν δν κάνει δν τέλει η δεύτερη κ πρέπει ν αγοράσω καινούργια ποιά μου προτείνετε κ τι πρέπει ν προσέξω(πχ hz,cl,volt)?Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φωτό ίσως βοηθούσε... από τις μνήμες που δίνεις, βάση google, βλέπω οτι έχουν ακριβώς τα ίδια specs (ακόμα και το voltage). Τώρα γιατί δεν παίζει; Πάντα στα pc δε βγάζεις άκρη με την λογική. Καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία του συστήματός σου (μέσω cpu-z ή hw32info) μήπως δει κάποιος κάτι "περίεργο". Αν φταίει το combo που δεν παίζει ψάξε να βρεις την ίδια ακριβώς μνήμη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zikls είπε

Καλήν ημέραν άρχοντες…Εχω το εξής laptop Toshiba satellite c850-16w.έχω πάρει μια dslr οπότε σκέφτηκα ν τ αναβάθμισω όσο μπορώ ώστε ν είναι όσο πιο προσιτό γίνεται τ photo editing. Εβαλα σκληρό ssd(είχε Toshiba hdd) +windows 10(είχε windows7).Η αλήθεια είναι ότι ήδη είδα διαφορά. Απλά τ θέμα μου είναι ότι έχει δύο slots για Ram κ η μια 4 gb που έχει πάνω είναι μια Samsung 4gb 1Rx8 PC3-12800s-11-11-B2 M471B5173B0-CK0.Θέλω ν βάλω άλλη μια 4gb κ μου έδωσε κάποιος μια team group 4gb ddr3 1600 CL 11-11-11-28 1.5V TED34GM1600C11-SBK. Τα windows 10 με τ που ανοίγουν ή μετά από μερικά λεπτά πετάνε error screen με διαφορετικό error κάθε φορά.Είδα στο ίντερνετ ότι μπορεί ν οφείλεται στη Ram κ φυσικά με τ που την αφαίρεσα τ πρόβλημα σταμάτησε.Οι διαφορά τους είναι ότι η μια είναι 1. 35v ενώ η άλλη 1. 5v. Είναι αυτός ο λόγος που δημιουργεί τ πρόβλημα ή κάτι άλλο? Και αν δν κάνει δν τέλει η δεύτερη κ πρέπει ν αγοράσω καινούργια ποιά μου προτείνετε κ τι πρέπει ν προσέξω(πχ hz,cl,volt)?Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων…

Το μηχάνημά σου δέχεται μόνο DDR3L ram, που σημαίνει 1.35V. Ορισμένες που είναι 1,5V είναι συμβατές με 1,35 λειτουργία, όμως αυτές δεν είναι παρά ελάχιστες στο εμπόριο.
Οι αυθεντικές μνήμες σου είναι αυτές, και είναι L ή αν προτιμάς, 1.35V:
https://www.samsung.com/semiconductor/global.semi/file/resource/2017/11/135V_DDR3_4Gb_Qdie_UnbufferedSODIMM_Rev121.pdf
 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καμιά φωτό ίσως βοηθούσε... από τις μνήμες που δίνεις, βάση google, βλέπω οτι έχουν ακριβώς τα ίδια specs (ακόμα και το voltage). Τώρα γιατί δεν παίζει; Πάντα στα pc δε βγάζεις άκρη με την λογική. Καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία του συστήματός σου (μέσω cpu-z ή hw32info) μήπως δει κάποιος κάτι "περίεργο". Αν φταίει το combo που δεν παίζει ψάξε να βρεις την ίδια ακριβώς μνήμη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Ευχαριστώ έχεις δίκιο. Screenshot_20210106-113208.png.24cd369b7ca4fe77338e213f8bb29f8b.png

Screenshot_20210106-112952.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 6:35 ΜΜ, snbblp είπε

Ρε φίλε, σου δίνω τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, κι εσύ μου λες τι γράφει το CPU-Z;

Ποιος λες να ξέρει καλύτερα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και έχεις δίκιο αλλά σήμερα πρόσεξα ότι εκεί που κουμπώνουν οι Ram γράφει για 1,50v οπότε ακόμα κ ν είναι 1, 35v η Samsung π έχει πάνω υποστηρίζει 1, 50v.. Ετσι καταλαβαίνω με τα λίγα που ξέρω εκτός αν κάνω λάθος…

Screenshot_20210109-103220.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γράφει η μητρική επάνω στο socket της ram δε νομίζω πως χωράει πλέον αμφιβολία. Για κάποιο λόγο μέσω google, στα διάφορα site την βρίσκεις και με τις 2 τάσεις (1,35v + 1,5v). Γι'αυτό αρχικά σου είπα αν μπορείς να δεις και τα χαρακτηριστικά μέσω hw32info, βέβαια είδα πολύ σίγουρο τον snbblp και γι'αυτό δεν ξαναέγραψα εδώ. Το θέμα είναι να έβγαλες άκρη και να κάνεις την δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίρνει 16gb τότε γιατί να μην μπορείς να τα βάλεις; Το θέμα είναι αν αξίζει και κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει το κόστος σε ένα τόσο παλιό λαπτοπ να δώσεις λεφτά για 2x8gb. Έχει i3 2nd generation; Αν ναι τα 8gb σε dual channel μάλλον θα σε υπερ-καλύψουν, ξαναλέω προσωπική μου άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Αν παίρνει 16gb τότε γιατί να μην μπορείς να τα βάλεις; Το θέμα είναι αν αξίζει και κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει το κόστος σε ένα τόσο παλιό λαπτοπ να δώσεις λεφτά για 2x8gb. Έχει i3 2nd generation; Αν ναι τα 8gb σε dual channel μάλλον θα σε υπερ-καλύψουν, ξαναλέω προσωπική μου άποψη...

Η χρήση που θέλω ν κάνω είναι για photo editing με lightroom.. Δοκίμασα με 8gb Ram (με μια 4 έξτρα απ τ λάπτοπ της κοπέλας μου) αλλά πάλι είναι αργό. Γι αυτό λέω μήπως με περισσότερη Ram δω κάποια διαφορά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://helpx.adobe.com/lightroom-cc/system-requirements.html

Η αλήθεια είναι ότι προτείνεται 16gb στα requirements όμως δεν πιστεύω πως το λάπτοπ γενικότερα πληρεί τις προϋποθέσεις. Μάλλον τσάμπα θα ξοδευτείς και δεν θα κάνεις δουλειά...αν κάποιος άλλος γνωρίζει από πρώτο χέρι ας δώσει περισσότερες πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...