Προς το περιεχόμενο

Παλιο desktop με χρηση Linux για media player στο σαλονι


soter79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, soter79 είπε

ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατομενη απαντηση

ο ssd ηταν πανω σε λαπτοπ και δουλευε σφαιρα. Δεν νομιζω να συνεβη κατι με την μεταβαση στο desktop.

βεβαια με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω με εναν σκληρο και ενα dimm μνημης το μηχανημα και θα

προσθετω κομματια . οπως και να εχει τα linux θα τα βαλω επανω

γι αυτους τους λογους θα παω σε linux συστημα να βγαλω απο την εξισωση το προβλημα του software .

Απο εκει και περα το hardware θα το βρω αν εχει καποιο θεμα

ευχαριστω πολυ θα δοκιμασω αυτο που μου λες και θα δουμε τι φταιει

μεχρι στιγμης το linux mint βλεπω οτι ειναι το επικρατεστερο απο τις προτασεις σας

Pentium G3240 (διπύρηνος με Intel graphics), 4GB ram, 240Gb SSD, windows10.
Ακριβώς τις ίδιες λειτoυργίες που θες και εσύ, ταινίες (όχι 4Κ) & Netflix και πάει απίστευτα καλά.

Δεν έχει πρόβλημα το λειτουργικό, κάτι δεν κάνεις εσύ καλά.
Αν ήταν θέμα μνήμης RAM θα κόλλαγε το μηχάνημα σου και θα σε τρέλαινε στις μπλέ οθόνες.
Οι παλιοί δίσκοι έχουν την συμπεριφορά που περιγράφεις αλλά αυτό δεν δικαιολογείτε με SSD και φρέσκια εγκατάσταση που όπως λες έχεις δοκιμάσει.
Ελπίζω να μην έβαλες τον ssd όπως ήταν με την παλιά εγκατάσταση και όλο το bloatware που φορτώνουν συνήθως στα λάπτοπ.

 

 

IMG_20210107_080836 (Medium).jpg

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η συνθεση του hardware δεν δικαιολογει τετοια συμπεριφορα.Αν αποκλεισεις αστοχια υλικου και θες να δοκιμασεις Λινουχ τοτε ξεκινα με ετοιμαζιδικες λυσεις που ειναι φιλικες για τον αρχαριο και παιζουν χωρις να λερωσεις τα χερια σου.

προτεινω κατι σε LinuxMint πχ XFCE η Mate

πατησε εκει που λεει Start και περιμενε περιπου 30 δευτερα για να παρεις μια ιδεα περι τινος προκειται

https://distrotest.net/Linux Mint

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dpolal είπε

Pentium G3240 (διπύρηνος με Intel graphics), 4GB ram, 240Gb SSD, windows10.
Ακριβώς τις ίδιες λειτoυργίες που θες και εσύ, ταινίες (όχι 4Κ) & Netflix και πάει απίστευτα καλά.

Δεν έχει πρόβλημα το λειτουργικό, κάτι δεν κάνεις εσύ καλά.
Αν ήταν θέμα μνήμης RAM θα κόλλαγε το μηχάνημα σου και θα σε τρέλαινε στις μπλέ οθόνες.
Οι παλιοί δίσκοι έχουν την συμπεριφορά που περιγράφεις αλλά αυτό δεν δικαιολογείτε με SSD και φρέσκια εγκατάσταση που όπως λες έχεις δοκιμάσει.
Ελπίζω να μην έβαλες τον ssd όπως ήταν με την παλιά εγκατάσταση και όλο το bloatware που φορτώνουν συνήθως στα λάπτοπ.

 

 

IMG_20210107_080836 (Medium).jpg

καλησπερα φιλε μου, οπως βλεπω και εσυ εχεις κατι παρομοιο για ταινιες στο σαλονι σου.

Το ξερω οτι ειναι περιεργο να μην τραβαει αυτο το μηχανημα οπως πρεπει και οτι στα τυπικα χαρακτηριστικα

βιντεο μπορει να παιξει και παιζει.

Ο σκληρος ηταν formated πριν μπει επανω , ισως να φταιει οτι ο ssd ειναι παλιος.

Παρολα αυτα τα win 10  δεν τα σηκωνει με ευκολια.

Δεν θεωρω κακο παντως αν μπορω να κανω την δουλεια μου με ενα linux λειτουργικο

να αλαφρωσω το pc και οι χρονοι φορτωματος να πεσουν.

11 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

η συνθεση του hardware δεν δικαιολογει τετοια συμπεριφορα.Αν αποκλεισεις αστοχια υλικου και θες να δοκιμασεις Λινουχ τοτε ξεκινα με ετοιμαζιδικες λυσεις που ειναι φιλικες για τον αρχαριο και παιζουν χωρις να λερωσεις τα χερια σου.

προτεινω κατι σε LinuxMint πχ XFCE η Mate

πατησε εκει που λεει Start και περιμενε περιπου 30 δευτερα για να παρεις μια ιδεα περι τινος προκειται

https://distrotest.net/Linux Mint

Απο οτι φαινεται στην λυση του linux mint θα καταληξω , απλα δεν εχω ιδεα τι ειναι το XFCE και το Mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, soter79 είπε

Απο οτι φαινεται στην λυση του linux mint θα καταληξω , απλα δεν εχω ιδεα τι ειναι το XFCE και το Mate.

ρίξε μια ματιά  https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/el/latest/choose.html

https://www.google.com/search?q=xfce+mate+or+cinnamon&oq=xfce+mate+or+&aqs=chrome.1.69i57j0i19j0i19i22i30l6.23329j0j15&client=ubuntu&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι linuxόφιλος, κι εγώ θα έλεγα ότι μπορείς να το αποφύγεις.

Παρόλα αυτά, αν θες να το κάνεις media player στην ουσία, η καλύτερη επιλογή είναι να περάσεις μια διανομή, που προορίζεται για KODI... Ένα LibreELEC, για παράδειγμα! Μέσα από τα χιλιάδες addons για το kodi θα περάσεις πραγματικά ότι θέλεις, και Netflix, βέβαια!
Ωστόσο, να πω ότι το σκοτώνεις το μηχάνημα έτσι! Κρίμα είναι, πράγματα που τα κάνεις εύκολα με ένα raspberry, να αφιερώσεις ολόκληρο pc!
Τουλάχιστον αν πας σε linux, δεν το κάνεις σερβεράκι να του βάλεις καμία 10ριά εφαρμογές ακόμα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, soter79 είπε

ο ssd ηταν πανω σε λαπτοπ και δουλευε σφαιρα. Δεν νομιζω να συνεβη κατι με την μεταβαση στο desktop.

βεβαια με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω με εναν σκληρο και ενα dimm μνημης το μηχανημα και θα

προσθετω κομματια . οπως και να εχει τα linux θα τα βαλω επανω

Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το κομμάτι δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανε ο φίλος, ή αν απάντησες δεν είναι ξεκάθαρο.

Το λειτουργικό σύστημα (οποιοδήποτε χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή), είναι εγκατεστημένο στον SSD; Αν δεν είναι και είναι στον HDD, τότε προφανώς και θα είναι εμφανέστατη η διαφορά. Θα συμφωνήσω βέβαια και με τους υπόλοιπους ότι με τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος είναι και πάλι αδικαιολόγητο να κολλάει όσο περιγράφεις.

Το να μεταβείς σε Linux σίγουρα θα βοηθήσει αν και δεν είναι απαραίτητο. Για τη χρήση που λες δε θα συναντήσετε καμία δυσκολία. Για να είσαι 100% σίγουρος, μπορείς να δοκιμάσεις τη διανομή που θα διαλέξεις με Live USB πριν την εγκαταστήσεις. Έτσι θα δεις και πώς συμπεριφέρεται το μηχάνημα με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Όπως και να 'χει, εύχομαι να βρεις τη λύση.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ρωτησα και απαντηση δεν πήρα.. Δεν ειναι δυνατον να μην πάει σφαιρα αυτο το συστημα, πρέπει να εχει περασμένα τα windows στο στον μηχανικό δίσκο. Εδώ  Athlon X2, έναν παλιό vertex 3 ssd και 4 gb μνημης που ειχα σε σαλονοπισί για browsing, ταινίες και youtube πήγαινε σφεντόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με το linux μπορείς να το αναστήσεις το μηχάνημα σου. Αν είναι να βάλεις όμως linux μην πας να βάλεις τίποτα ubuntu και άλλες ασυναρτησίες που και αυτά είναι βαριά. Αυτό που θες να μοιάζει με windows είναι το γραφικό περιβάλλον και υπάρχουν σε όλα τα linux. ΑΝ βάλεις κάτι με cinnamon ή με kde -έτσι λέγονται- θα μοιάζει με windows. Άρα μη σε απασχολεί ποιό linux να βάλεις με βάση την όψη. Αν σε ενδιαφέρει να είναι ταχύ όμως πρέπει για εμένα να βάλεις ένα linux που δε θα έχει systemd. Τώρα είναι μεγάλη ιστορία τι είναι αυτό, απλώς ψάξε κάτι που δεν το έχει. Όσα δεν το έχουν είναι πιο γρήγορα. Κάνεις ένα search: linux without systemd και ψάχνεις κάποιο να έχει το cinnamon ή το kde και είσαι οκ. Μετά αν θες να κάνεις εύκολα τα update σου καθημερινά ή ανα 2-3 χρόνια απόφασίζεις εσύ τι θες. Αν θες καθημερινά υπάρχουν διανομές όπως artix, void που είναι ελαφριές και γρήγορες. ΑΝ θες να κανεις ανα 2-3 χρόνια υπάρχουν το nitrux ή το mx linux. Έπειτα μπορείς να ρωτήσεις στο slackel.gr να βάλεις και αυτό που είναι ελαφρύ και 100% Ελληνικό και στο forum τους θα σε βοηθήσουν. Ελπίζω να βοήθησα. Ότι θες ρωτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το κομμάτι δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανε ο φίλος, ή αν απάντησες δεν είναι ξεκάθαρο.

Το λειτουργικό σύστημα (οποιοδήποτε χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή), είναι εγκατεστημένο στον SSD; Αν δεν είναι και είναι στον HDD, τότε προφανώς και θα είναι εμφανέστατη η διαφορά. Θα συμφωνήσω βέβαια και με τους υπόλοιπους ότι με τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος είναι και πάλι αδικαιολόγητο να κολλάει όσο περιγράφεις.

Το να μεταβείς σε Linux σίγουρα θα βοηθήσει αν και δεν είναι απαραίτητο. Για τη χρήση που λες δε θα συναντήσετε καμία δυσκολία. Για να είσαι 100% σίγουρος, μπορείς να δοκιμάσεις τη διανομή που θα διαλέξεις με Live USB πριν την εγκαταστήσεις. Έτσι θα δεις και πώς συμπεριφέρεται το μηχάνημα με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Όπως και να 'χει, εύχομαι να βρεις τη λύση.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Θα δοκιμάσω και αυτό που λες με live USB και θα δω πως ανταποκρίνεται. Το μηχάνημα ήταν refurbished και υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταιει και αυτό. 

3 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φίλε μου με το linux μπορείς να το αναστήσεις το μηχάνημα σου. Αν είναι να βάλεις όμως linux μην πας να βάλεις τίποτα ubuntu και άλλες ασυναρτησίες που και αυτά είναι βαριά. Αυτό που θες να μοιάζει με windows είναι το γραφικό περιβάλλον και υπάρχουν σε όλα τα linux. ΑΝ βάλεις κάτι με cinnamon ή με kde -έτσι λέγονται- θα μοιάζει με windows. Άρα μη σε απασχολεί ποιό linux να βάλεις με βάση την όψη. Αν σε ενδιαφέρει να είναι ταχύ όμως πρέπει για εμένα να βάλεις ένα linux που δε θα έχει systemd. Τώρα είναι μεγάλη ιστορία τι είναι αυτό, απλώς ψάξε κάτι που δεν το έχει. Όσα δεν το έχουν είναι πιο γρήγορα. Κάνεις ένα search: linux without systemd και ψάχνεις κάποιο να έχει το cinnamon ή το kde και είσαι οκ. Μετά αν θες να κάνεις εύκολα τα update σου καθημερινά ή ανα 2-3 χρόνια απόφασίζεις εσύ τι θες. Αν θες καθημερινά υπάρχουν διανομές όπως artix, void που είναι ελαφριές και γρήγορες. ΑΝ θες να κανεις ανα 2-3 χρόνια υπάρχουν το nitrux ή το mx linux. Έπειτα μπορείς να ρωτήσεις στο slackel.gr να βάλεις και αυτό που είναι ελαφρύ και 100% Ελληνικό και στο forum τους θα σε βοηθήσουν. Ελπίζω να βοήθησα. Ότι θες ρωτάς.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Βέβαια όλα αυτά που μου έγραψες από πλευρας μου θέλουν διάβασμα για να καταλάβω ακριβώς τι λέμε. Εδώ μου απάντησαν πολλα παιδια  για το Linux  mint 🌿 ανοικει σε κάποια από τις κατηγορίες που ανέφερες??? 

5 ώρες πριν, Argonaute είπε

Αυτο ρωτησα και απαντηση δεν πήρα.. Δεν ειναι δυνατον να μην πάει σφαιρα αυτο το συστημα, πρέπει να εχει περασμένα τα windows στο στον μηχανικό δίσκο. Εδώ  Athlon X2, έναν παλιό vertex 3 ssd και 4 gb μνημης που ειχα σε σαλονοπισί για browsing, ταινίες και youtube πήγαινε σφεντόνα.

Μην το βλεπεις τυπικά λόγο του ότι είναι i5 άρα θα πηγαινει σφαίρα. Γιατί το μηχάνημα είναι refurbished και δεν ξέρω τι έχει περασει στην μέχρι τώρα ζωή του. 

Το κυριο προβλημα ειναι οτι φορτώνει συνεχώς μόλις το ανοίξω για 1 ώρα συνεχώς. Αυτό δεν είναι καθυστέρηση αυτό είναι για να γραφτεί σε βιβλίο Γκίνες. 

Και γενικά δεν συμπεριφερεται σαν ένα pc με i5. Εχω λαπτοπ με i3 που παει σφαίρα αλλά πως να το εξηγήσω? 

Ξεκινώ λοιπόν από το λειτουργικο για να δω τι θα γίνει. Αμα δεν δουλέψει και έτσι θα το βάλω αγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, soter79 είπε

Ο σκληρος ηταν formated πριν μπει επανω , ισως να φταιει οτι ο ssd ειναι παλιος.

 

Νομιζω.... η απαντηση στο προβλημα σου..........!!!!  

 

τον δισκο τον κανουμε φορματ και εγκαθιστουμε το λειτουργικο, στο μηχανημα που ΘΑ δουλευει..!! 

ΟΧΙ σε αλλο πισι και μετα τον μεταφερουμε στο μηχανημα που ΘΑ δουλεψει....!!!!   

 

Δεν επιτρεπεται i5-4590 να μην πηγαινει σφαιρα σε τετοια χρηση...!!   αν δεν φταιει ουτε αυτο, βαλε ενα Live Linux (ειτε σε CD, ειτε σε USB εγκατεστημενο) και δοκιμασε απο εκει, πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. 

αν σου δουλευει κανονικα, τοτε κανεις φορματ και εγκατασταση τον SSD,  ΕΠΑΝΩ στο μηχανημα σου. 

Αν ακομα σου κανει καθυστερησεις, θα πρεπει να ψαξεις το Hardware 1προς1....!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις και δοκιμάζεις μια διανομή με Live περιβάλλον(άσχετο το ποια), ώστε να φορτωθεί λειτουργικό χωρίς να απαιτείται πρόσβαση στο σκληρό δίσκο.

Κάνεις ένα Bios reset, έτσι ώστε να φορτωθούν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις, μιας και υπάρχει η πιθανότητα από εκεί να δημιουργούνται όλες αυτές οι καθυστερήσεις.

Τα παραπάνω είναι ανέξοδα, σχετικά εύκολα και γρήγορα, και μπορεί γίνει μια πρώτη εκτίμηση του τι φταίει.

Αν διορθωθεί έτσι το πρόβλημα, τότε έχει νόημα η αναζήτηση διανομής.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Κατεβάζεις και δοκιμάζεις μια διανομή με Live περιβάλλον(άσχετο το ποια), ώστε να φορτωθεί λειτουργικό χωρίς να απαιτείται πρόσβαση στο σκληρό δίσκο.

Κάνεις ένα Bios reset, έτσι ώστε να φορτωθούν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις, μιας και υπάρχει η πιθανότητα από εκεί να δημιουργούνται όλες αυτές οι καθυστερήσεις.

Τα παραπάνω είναι ανέξοδα, σχετικά εύκολα και γρήγορα, και μπορεί γίνει μια πρώτη εκτίμηση του τι φταίει.

Αν διορθωθεί έτσι το πρόβλημα, τότε έχει νόημα η αναζήτηση διανομής.

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα δουμε τι θα γίνει

3 ώρες πριν, cabdik είπε

Νομιζω.... η απαντηση στο προβλημα σου..........!!!!  

 

τον δισκο τον κανουμε φορματ και εγκαθιστουμε το λειτουργικο, στο μηχανημα που ΘΑ δουλευει..!! 

ΟΧΙ σε αλλο πισι και μετα τον μεταφερουμε στο μηχανημα που ΘΑ δουλεψει....!!!!   

 

Δεν επιτρεπεται i5-4590 να μην πηγαινει σφαιρα σε τετοια χρηση...!!   αν δεν φταιει ουτε αυτο, βαλε ενα Live Linux (ειτε σε CD, ειτε σε USB εγκατεστημενο) και δοκιμασε απο εκει, πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. 

αν σου δουλευει κανονικα, τοτε κανεις φορματ και εγκατασταση τον SSD,  ΕΠΑΝΩ στο μηχανημα σου. 

Αν ακομα σου κανει καθυστερησεις, θα πρεπει να ψαξεις το Hardware 1προς1....!!  

Δεν πιστευω οτι παιζει ρόλο που θα γίνει το φορματ του σκληρου παρολα αυτά όπως αναφέρεις το live Linux  θα δείξει το προβλημα από που προέρχεται ευχαριστώ πολύ. Πολυ πιθανο είναι να αγοράσω έναν καινουριο ssd 250gb να τον εγκαταστησω επάνω μήπως και φταίει αυτός. 

3 ώρες πριν, cabdik είπε

Νομιζω.... η απαντηση στο προβλημα σου..........!!!!  

 

τον δισκο τον κανουμε φορματ και εγκαθιστουμε το λειτουργικο, στο μηχανημα που ΘΑ δουλευει..!! 

ΟΧΙ σε αλλο πισι και μετα τον μεταφερουμε στο μηχανημα που ΘΑ δουλεψει....!!!!   

 

Δεν επιτρεπεται i5-4590 να μην πηγαινει σφαιρα σε τετοια χρηση...!!   αν δεν φταιει ουτε αυτο, βαλε ενα Live Linux (ειτε σε CD, ειτε σε USB εγκατεστημενο) και δοκιμασε απο εκει, πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. 

αν σου δουλευει κανονικα, τοτε κανεις φορματ και εγκατασταση τον SSD,  ΕΠΑΝΩ στο μηχανημα σου. 

Αν ακομα σου κανει καθυστερησεις, θα πρεπει να ψαξεις το Hardware 1προς1....!!  

Δεν πιστευω οτι το φορματ σε άλλο pc μπορεί να κάνει προβλημα . Παρόλα αυτα θα δοκιμάσω να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soter79 είπε

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα δουμε τι θα γίνει

Εγώ θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι το Linux ΔΕΝ είναι ένα λειτουργικό, που ανασταίνει πεθαμένα μηχανήματα! Αν κάποιος θέλει να είναι αρχαιολόγος και να δουλέψει με αρχαιολογίες, να βάλει και τα αντίστοιχα αρχαιολογικά λειτουργικά (XP, κλπ)...
Το Linux είναι ένα σύγχρονο λειτουργικό που έχει κι αυτό τις απαιτήσεις του, μπορεί να υπάρχουν λιτά και απέριττα γραφικά περιβάλλοντα που να είναι πιο σπιρτόζικα από αυτό των Windows, ή τα πιο βαριά Gnome/KDE κλπ, αλλά και σε αυτά όταν ανοίξεις Chrome/Firefox με 3-4 καρτέλες σε βαριές σελίδες, το Linux δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτα για να σε σώσει!

Αυτό για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, γιατί πολλές φορές το Linux πλασάρεται σαν κάτι που ΔΕΝ είναι, το βάζει ο μή εξοικειωμένος χρήστης και απογοητεύεται.

Πάντως το δικό σου PC δεν είναι τέτοια περίπτωση (αρχαιολογίας) και πιστεύω ότι με μια καθαρή εγκατάσταση στον SSD θα στρώσει η κατάσταση. Επίσης, το refurbished μόνο κακό δεν είναι: καλύτερα refurbished που έχει περάσει το 99% της ζωής του στα χέρια ενός τραπεζικού υπαλλήλου να κοιτάζει λογαριασμούς, παρά "μεταχειρισμένο πρώτο χέρι" από έναν gamer που του έχει λιώσει την Παναγία και η CPU ήταν στο 99% κάθε μέρα!!!
Καλή επιτυχία!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hdd sentinel screenshot να δουμε σε τι κατασταση βρισκονται οι δισκοι. Δεν ζουν επ' άπειρον οι δισκοι , ουτε καν οι SSD. Μπορει να εχει πολλα terrabytes written και να εχει αρχισει να κλαταρει. Μπορει να ειναι τιγκαρισμενος και να μην αποδιδει τα μεγιστα.
Πανω απο ολα ομως , ενα φορματ και εγκατασταση εκ νεου windows στο ιδιο αυτο το μηχανημα για αρχη θα ξεκαθαρισει πολλα πραγματα.
Το οτι ξεκιναει και φορτωνει πραγματα για ωρες , πιο πολυ για δισκο μου κανει , που αργει και πιθανον να τρεχουν πολλα στο background και τρωγεται ωρα στο να φορτωθουν. 

Ok refurbished ειναι το μηχανημα , αλλα ο επεξεργαστης και οι μνημες ειτε δουλευουν , ειτε οχι ..δεν υπαρχει ολιγον εγκυος φαση. Αυτος που φθειρεται ειναι ο δισκος...
Αν δεν εξασφαλισεις οτι το hardware δεν εχει προβλημα και σε λινουξ να πας παλι θα εχεις προβληματα..γιατι μπορει να σε σοκαρω με αυτο που θα πω..αλλα στο λινουξ δεν λυνονται τα hardware προβληματα δια μαγειας , ουτε υπαρχει κωδικας απο την NSA που παρακαμπτει τα hardware προβληματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...