Προς το περιεχόμενο

Παλιο desktop με χρηση Linux για media player στο σαλονι


soter79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι το Linux ΔΕΝ είναι ένα λειτουργικό, που ανασταίνει πεθαμένα μηχανήματα! Αν κάποιος θέλει να είναι αρχαιολόγος και να δουλέψει με αρχαιολογίες, να βάλει και τα αντίστοιχα αρχαιολογικά λειτουργικά (XP, κλπ)...
Το Linux είναι ένα σύγχρονο λειτουργικό που έχει κι αυτό τις απαιτήσεις του, μπορεί να υπάρχουν λιτά και απέριττα γραφικά περιβάλλοντα που να είναι πιο σπιρτόζικα από αυτό των Windows, ή τα πιο βαριά Gnome/KDE κλπ, αλλά και σε αυτά όταν ανοίξεις Chrome/Firefox με 3-4 καρτέλες σε βαριές σελίδες, το Linux δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτα για να σε σώσει!

Αυτό για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, γιατί πολλές φορές το Linux πλασάρεται σαν κάτι που ΔΕΝ είναι, το βάζει ο μή εξοικειωμένος χρήστης και απογοητεύεται.

Πάντως το δικό σου PC δεν είναι τέτοια περίπτωση (αρχαιολογίας) και πιστεύω ότι με μια καθαρή εγκατάσταση στον SSD θα στρώσει η κατάσταση. Επίσης, το refurbished μόνο κακό δεν είναι: καλύτερα refurbished που έχει περάσει το 99% της ζωής του στα χέρια ενός τραπεζικού υπαλλήλου να κοιτάζει λογαριασμούς, παρά "μεταχειρισμένο πρώτο χέρι" από έναν gamer που του έχει λιώσει την Παναγία και η CPU ήταν στο 99% κάθε μέρα!!!
Καλή επιτυχία!

ευχαριστω για την απαντηση ειναι πολυ πιθανο να εχεις δικιο με τον τραπεζικο υπαλληλο που λες.

19 ώρες πριν, mphxths είπε

hdd sentinel screenshot να δουμε σε τι κατασταση βρισκονται οι δισκοι. Δεν ζουν επ' άπειρον οι δισκοι , ουτε καν οι SSD. Μπορει να εχει πολλα terrabytes written και να εχει αρχισει να κλαταρει. Μπορει να ειναι τιγκαρισμενος και να μην αποδιδει τα μεγιστα.
Πανω απο ολα ομως , ενα φορματ και εγκατασταση εκ νεου windows στο ιδιο αυτο το μηχανημα για αρχη θα ξεκαθαρισει πολλα πραγματα.
Το οτι ξεκιναει και φορτωνει πραγματα για ωρες , πιο πολυ για δισκο μου κανει , που αργει και πιθανον να τρεχουν πολλα στο background και τρωγεται ωρα στο να φορτωθουν. 

Ok refurbished ειναι το μηχανημα , αλλα ο επεξεργαστης και οι μνημες ειτε δουλευουν , ειτε οχι ..δεν υπαρχει ολιγον εγκυος φαση. Αυτος που φθειρεται ειναι ο δισκος...
Αν δεν εξασφαλισεις οτι το hardware δεν εχει προβλημα και σε λινουξ να πας παλι θα εχεις προβληματα..γιατι μπορει να σε σοκαρω με αυτο που θα πω..αλλα στο λινουξ δεν λυνονται τα hardware προβληματα δια μαγειας , ουτε υπαρχει κωδικας απο την NSA που παρακαμπτει τα hardware προβληματα!!

καλησπερα φιλε και σε ευχαριστω για την απαντηση . Πιστευω οτι αν κανω μια δοκιμη με linux live και το μηχανημα

ανταποκριθει χωρις καθυστερησεις τοτε θα μου δωσει ενα δειγμα που μπορει να ειναι το προβλημα.

Ο σκληρος σαφως και δεν ειναι για παντα, το εχω στο μυαλο μου για εναν καινουριο 250gb δεν ειναι ακριβοι.

θα το δοκιμασω και θα δω . Συμφωνω οτι το linux δεν λυνει προβληματα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, cabdik said:

Νομιζω.... η απαντηση στο προβλημα σου..........!!!!  

 

τον δισκο τον κανουμε φορματ και εγκαθιστουμε το λειτουργικο, στο μηχανημα που ΘΑ δουλευει..!! 

ΟΧΙ σε αλλο πισι και μετα τον μεταφερουμε στο μηχανημα που ΘΑ δουλεψει....!!!!   

 

Δεν επιτρεπεται i5-4590 να μην πηγαινει σφαιρα σε τετοια χρηση...!!   αν δεν φταιει ουτε αυτο, βαλε ενα Live Linux (ειτε σε CD, ειτε σε USB εγκατεστημενο) και δοκιμασε απο εκει, πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. 

αν σου δουλευει κανονικα, τοτε κανεις φορματ και εγκατασταση τον SSD,  ΕΠΑΝΩ στο μηχανημα σου. 

Αν ακομα σου κανει καθυστερησεις, θα πρεπει να ψαξεις το Hardware 1προς1....!!  

Ακριβώς ότι λέει ο προλαλήσας... Αυτό είναι το πρόβλημα και το παραδέχτηκε ο TS. 

Δεν φταίνε τα Windows ούτε έχει HW θέμα..

Από τη στιγμή που το format και η εγκατάσταση του λειτουργικού έχει γίνει σε άλλον υπολογιστή... δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι άλλο.

ο TS θα βάλει κάποια διανομή και το σύστημα θα τρέξει μια χαρά

Επεξ/σία από Tsino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια, να δουμε πρωτα που εχει εγκαταστησει το λειτουργικο του. Φιλε μου TS ο C δισκος σου ποιος ειναι; δωσε μας ενα screenshot απο τον υπολογιστη σου και αλλο ενα screenshot απο τον πινακα ελεγχου

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αλήθεια ότι τα 10άρια είναι πολύ πιο ανθεκτικά σε αλλαγή συστήματος, απόδειξη το ότι ανοίγουν. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι σωστό να γίνεται. Αυτό που έχει συμβεί είναι μια σούπα από drivers που φορτώνουν όλοι μαζί και καθυστερούν το σύστημα. Format πάνω στο μηχάνημα, αυτό είναι το πρόβλημα.

Επίσης όσον αφορά το Netflix δε γνωρίζω να υπάρχει τρόπος για να δει κανείς πάνω από 720p σε linux. Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάτι, παρακαλώ ενημερώστε και μένα.

Επεξ/σία από BadBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 8:21 ΠΜ, dpolal είπε

Αν ήταν θέμα μνήμης RAM θα κόλλαγε το μηχάνημα σου και θα σε τρέλαινε στις μπλέ οθόνες.

Συχνό φαινόμενο ωστόσο όχι κανόνας. PC που είχε έρθει στα χέρια μου σερνόταν χωρίς μπλε οθόνες μέχρι να του βγάλω το ένα στικάκι της RAM.

Μπορεί και το TS να κάνει το ίδιο, ωστόσο αν το πρόβλημα προέρχεται απ την μητρική η γενικά από άλλο υποσύστημα θα χρειαστεί memtest για να εμφανίσει το πρόβλημα

Στις 8/1/2021 στις 7:44 ΠΜ, soter79 είπε

 Εδώ μου απάντησαν πολλα παιδια  για το Linux  mint 🌿 ανοικει σε κάποια από τις κατηγορίες που ανέφερες??? 

Μην το βλεπεις τυπικά λόγο του ότι είναι i5 άρα θα πηγαινει σφαίρα. Γιατί το μηχάνημα είναι refurbished και δεν ξέρω τι έχει περασει στην μέχρι τώρα ζωή του.

Όχι αλλά μπορείς να βρεις διάφορα εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Linux_distributions_without_systemd

Ωστόσο εγώ θα υποστήριζα την χρήση του LibreELEC δεν μότο το website της διανομής καταλαβαίνεις ότι έχει φτιαχτεί γι αυτή την χρήση

Εγγύηση το μηχάνημα δεν έχει;

Στις 8/1/2021 στις 12:03 ΜΜ, soter79 είπε

 Πολυ πιθανο είναι να αγοράσω έναν καινουριο ssd 250gb

Δεν πιστευω οτι το φορματ σε άλλο pc μπορεί να κάνει προβλημα . Παρόλα αυτα θα δοκιμάσω να δω

Να μην αγοράσεις νέο ssd . Βάλε hdd sentinel και δες αν φταίει ο δίσκος ή κάνε σωστά την εγκατάσταση. Την εγκατάσταση πάντα γίνεται στο μηχάνημα και πουθενά αλλού. Το λειτουργικό σετάρετε ανάλογα με το hardware του μηχανήματος. Αν ήταν να μπορούσαμε να κάνουμε την εγκατάσταση αλλού θα κρατούσαμε ένα image των windows σε άλλο δίσκο και θα το κάναμε copy paste.

 

Χωρίς screenshot ή έστω φωτογραφίες με το κινητό που σου ζητάνε όλοι δεν θα βγάλει κάποιος άκρη.
Ωστόσο το μηχάνημα σου είναι ακρετά γρήγορο με ssd και 8GB RAM μιας και αν δεν κάνω είχα ακριβώς το ίδιο για gaming PC παλαιώτερα και σήμερα το έχω κάνει server στο γραφείο ( χωρίς την GPU ). Για Netflix δεν το συζητάμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Συχνό φαινόμενο ωστόσο όχι κανόνας. PC που είχε έρθει στα χέρια μου σερνόταν χωρίς μπλε οθόνες μέχρι να του βγάλω το ένα στικάκι της RAM.

Μπορεί και το TS να κάνει το ίδιο, ωστόσο αν το πρόβλημα προέρχεται απ την μητρική η γενικά από άλλο υποσύστημα θα χρειαστεί memtest για να εμφανίσει το πρόβλημα

Όχι αλλά μπορείς να βρεις διάφορα εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Linux_distributions_without_systemd

Ωστόσο εγώ θα υποστήριζα την χρήση του LibreELEC δεν μότο το website της διανομής καταλαβαίνεις ότι έχει φτιαχτεί γι αυτή την χρήση

Εγγύηση το μηχάνημα δεν έχει;

Να μην αγοράσεις νέο ssd . Βάλε hdd sentinel και δες αν φταίει ο δίσκος ή κάνε σωστά την εγκατάσταση. Την εγκατάσταση πάντα γίνεται στο μηχάνημα και πουθενά αλλού. Το λειτουργικό σετάρετε ανάλογα με το hardware του μηχανήματος. Αν ήταν να μπορούσαμε να κάνουμε την εγκατάσταση αλλού θα κρατούσαμε ένα image των windows σε άλλο δίσκο και θα το κάναμε copy paste.

 

Χωρίς screenshot ή έστω φωτογραφίες με το κινητό που σου ζητάνε όλοι δεν θα βγάλει κάποιος άκρη.
Ωστόσο το μηχάνημα σου είναι ακρετά γρήγορο με ssd και 8GB RAM μιας και αν δεν κάνω είχα ακριβώς το ίδιο για gaming PC παλαιώτερα και σήμερα το έχω κάνει server στο γραφείο ( χωρίς την GPU ). Για Netflix δεν το συζητάμε!

Η εγκατασταση εγινε στο μηχανημα επανω πουθενα αλλου. το φορματ ειχε γινει σε αλλο pc .

θα δοκιμασω το hdd sentinel δεν το ειχα υποψην. η εγκατασταση εγινε σωστα δεν εχει καποιο προβλημα εκει.

Οπως λες πρεπει να κανω μια δοκιμη με τις μνημες καθως ειναι 8 gb δινει χωρο να μην βγαλει αμεσως μπλε

οθονη.

Στις 8/1/2021 στις 3:54 ΜΜ, Argonaute είπε

παιδια, να δουμε πρωτα που εχει εγκαταστησει το λειτουργικο του. Φιλε μου TS ο C δισκος σου ποιος ειναι; δωσε μας ενα screenshot απο τον υπολογιστη σου και αλλο ενα screenshot απο τον πινακα ελεγχου

muskin triactor 250gb, επαναλαμβανω οτι το φορματ εγινε σε αλλο pc τα windows εγκατασταθηκαν πανω στο μηχανημα που δουλευει.

index.jpg

13 ώρες πριν, BadBoy είπε

Είναι αλήθεια ότι τα 10άρια είναι πολύ πιο ανθεκτικά σε αλλαγή συστήματος, απόδειξη το ότι ανοίγουν. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι σωστό να γίνεται. Αυτό που έχει συμβεί είναι μια σούπα από drivers που φορτώνουν όλοι μαζί και καθυστερούν το σύστημα. Format πάνω στο μηχάνημα, αυτό είναι το πρόβλημα.

Επίσης όσον αφορά το Netflix δε γνωρίζω να υπάρχει τρόπος για να δει κανείς πάνω από 720p σε linux. Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάτι, παρακαλώ ενημερώστε και μένα.

Εγινε clean installation των win 10 στο συστημα , ο σκληρος απλα ηταν ηδη formated απο το προηγουμενο pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής, δίνεται τουλάχιστον η εντύπωση, πως δεν έχεις κάνει τίποτα απ' ότι προτάθηκε οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να προτείνουμε οτιδήποτε εφ' όσον παραμένει στη θεωρία.

Πάντως επειδή έχω τον ίδιο δίσκο, στον οποίο βρίσκεται και το λειτουργικό που χρησιμοποιώ,  οι υποδοχές που έχει για τη σύνδεση των καλωδίων sata και παροχής ρεύματος, δεν είναι ότι καλύτερο και είναι πιθανόν να δημιουργείται από εκεί το πρόβλημα. Είχα στο παρελθόν προβλήματα μ' αυτό το δίσκο και δοκίμασα αρκετά διαφορετικά καλώδια sata μιας και δεν κουμπώνουν καλά. Η υποδοχή sata που έχει δεν είναι αρκετά μακριά σε σχέση με το βάθος του βύσματος των καλωδίων sata, ενώ υπάρχει πολύ λίγος χώρος μεταξύ των υποδοχών ρεύματος και sata, κι έτσι κάποια καλώδια δεν έχουν χώρο ώστε να κουμπώσουν καλά. Έτσι με την παραμικρή κίνηση μπορεί το καλώδιο να σηκώνεται ελαφρώς από τη μία πλευρά με αποτέλεσμα να μην γίνεται καλή επαφή, πράγμα που μπορεί να οδηγήσει στην καθυστέρηση ή αποτυχία ανάγνωσης/εγγραφής στο δίσκο. 

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη εικόνα (μπορεί να κάνω και λάθος) βλέπω 2 sata καλώδια. To ένα πάει στο dvd στο άλλο στον δίσκο.
Είναι σίγουρο ότι τα windows είναι στον ssd? Γιατί λές για 2 δίσκους. 3 συσκευές με 2 sata κάτι δεν πάει καλά. Ποια είναι η χωρητικότητα του δίσκου τώρα?

Επίσης πιθανών ο ssd να ειναι στα τελευταία του. Εχω δει παρόμοια συμπεριφορά με 2 BX500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, suboy99 είπε

Στην πρώτη εικόνα (μπορεί να κάνω και λάθος) βλέπω 2 sata καλώδια. To ένα πάει στο dvd στο άλλο στον δίσκο.
Είναι σίγουρο ότι τα windows είναι στον ssd? Γιατί λές για 2 δίσκους. 3 συσκευές με 2 sata κάτι δεν πάει καλά. Ποια είναι η χωρητικότητα του δίσκου τώρα?

Επίσης πιθανών ο ssd να ειναι στα τελευταία του. Εχω δει παρόμοια συμπεριφορά με 2 BX500

Εχει δυο δίσκους και το DVD player

Η εγκατάσταση έγινε στον ssd σίγουρα

O hdd έχει μερικές ταινίες και τίποτα άλλο

Είναι όντως πιθανο να είναι στα τελευταία του ο ssd δεν αντιλεγω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, soter79 said:

Εχει δυο δίσκους και το DVD player

Η εγκατάσταση έγινε στον ssd σίγουρα

O hdd έχει μερικές ταινίες και τίποτα άλλο

Είναι όντως πιθανο να είναι στα τελευταία του ο ssd δεν αντιλεγω. 

 

Αν ο δίσκος με τις ταινίες είναι εξωτερικός οκ. Αν όχι κάτι δεν πάει καλά. 2 καλώδια με 3 συσκευές δεν γίνεται (από όσο μπορώ να καταλάβω από την πρώτη εικόνα.) Σε ρωτάμε γιατί και linux να βάλεις την ίδια απόδοση θα έχεις αν υπάρχει HW πρόβλημα.

Βγάλε καλύτερη φωτό η ένα screenshot από την διαχείριση δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soter79 είπε

Εχει δυο δίσκους και το DVD player

Η εγκατάσταση έγινε στον ssd σίγουρα

O hdd έχει μερικές ταινίες και τίποτα άλλο

Είναι όντως πιθανο να είναι στα τελευταία του ο ssd δεν αντιλεγω. 

 

Αν δουλεύει σωστά απ το liveUSB χωρίς να σέρνετε το σύστημα τότε ναι μπορείς να δώσεις αμέσως την ευθύνη στον δίσκο ή στα επιμέρους όπως θύρες , καλώδια. Ωστόσο αν δεν δουλεύει σωστά το σύστημα απ το liveUSB τότε σίγουρα ο δίσκος δεν είναι ο φταίχτης ή έστω δεν είναι ο μοναδικός !

Βέβαια το liveUSB σου πρέπει να μην είναι κάνα της πλάκας των 64GB με 2€, πρέπει να έχει και μία στοιχειώδη καλή ταχύτητα read -write. Το μηχάνημα σου λογικά έχει USB3.0 ( η θα είναι μπλε ή θα γράφει SS) επέλεξε αυτή για να τοποθετήσεις το φλασάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν δουλεύει σωστά απ το liveUSB χωρίς να σέρνετε το σύστημα τότε ναι μπορείς να δώσεις αμέσως την ευθύνη στον δίσκο ή στα επιμέρους όπως θύρες , καλώδια. Ωστόσο αν δεν δουλεύει σωστά το σύστημα απ το liveUSB τότε σίγουρα ο δίσκος δεν είναι ο φταίχτης ή έστω δεν είναι ο μοναδικός !

Βέβαια το liveUSB σου πρέπει να μην είναι κάνα της πλάκας των 64GB με 2€, πρέπει να έχει και μία στοιχειώδη καλή ταχύτητα read -write. Το μηχάνημα σου λογικά έχει USB3.0 ( η θα είναι μπλε ή θα γράφει SS) επέλεξε αυτή για να τοποθετήσεις το φλασάκι

θα αγορασω ενα στικακι καινουριο δεν ειναι αυτο το θεμα μου .

Ολη αυτη τη συζητηση την κανουμε για να αποφυγω την αγορα

αλλου μηχανηματος, καθως το θεωρω περιττο.

Εχω στο μυαλο μου να βγαλω τις μισες μνημες και τον δευτερο σκληρο

που ειναι hdd και να ξεκινησω απο κει βημα βημα με liveUSB βλεποντας

πως ανταποκρινεται το μηχανημα. πολυ πιθανο ειναι να το αφησω με τον ssd μονο.

Απο οτι μου εχουν πει τα παιδια εδω η καλυτερη version για εμενα ειναι

το linux mint , διαβασα καποια πραγματα στο ιντερνετ και πιστευω οτι

ισχυει.

Θα παρει χρονο ολη αυτη προσπαθεια αλλα πιστευω οτι θα λυθει το θεμα.

ευχαριστω

5 ώρες πριν, suboy99 είπε

Αν ο δίσκος με τις ταινίες είναι εξωτερικός οκ. Αν όχι κάτι δεν πάει καλά. 2 καλώδια με 3 συσκευές δεν γίνεται (από όσο μπορώ να καταλάβω από την πρώτη εικόνα.) Σε ρωτάμε γιατί και linux να βάλεις την ίδια απόδοση θα έχεις αν υπάρχει HW πρόβλημα.

Βγάλε καλύτερη φωτό η ένα screenshot από την διαχείριση δίσκων.

εχεις δικιο για τα καλωδια φιλε , τον σκληρο hdd τον εβαλα μετα την φωτογραφια .

Η διαταξη ειναι κανονικη απο ενα καλωδιο η καθε συσκευη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...