Προς το περιεχόμενο

Webl Labeling - Εφαρμογή ΕΡΜΗΣ


mankam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο 01/01/2021 σε αποστολές εξωτερικού είναι υποχρεωτική η εκτύπωση Web Labeling  https://www.elta.gr/el-gr/επιχειρήσεις/αλληλογραφίαδέματα/weblabeling.aspx

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή πρώτη φορά έχω κολλήσει στην Τελωνειακή Δήλωση, ζητάει:  Δασμολ. Κλάση , έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 6/1/2021 στις 1:23 ΜΜ, mankam είπε

Απο 01/01/2021 σε αποστολές εξωτερικού είναι υποχρεωτική η εκτύπωση Web Labeling  https://www.elta.gr/el-gr/επιχειρήσεις/αλληλογραφίαδέματα/weblabeling.aspx

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή πρώτη φορά έχω κολλήσει στην Τελωνειακή Δήλωση, ζητάει:  Δασμολ. Κλάση , έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή?

τελικα εχεις βγαλει ακρη; ειναι υποχρεωτικο να βαζουμε δασμολογικη κλαση στις τριτες χωρες ακομα και εαν τα στελνεις συστημενα gift;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2021 στις 11:33 ΜΜ, christos_75 είπε

τελικα εχεις βγαλει ακρη; ειναι υποχρεωτικο να βαζουμε δασμολογικη κλαση στις τριτες χωρες ακομα και εαν τα στελνεις συστημενα gift;

οχι δεν ειναι υποχρεωτικο εαν το στείλεις σαν gift , διαφορετικα δηλωνεις δασμολογικη κλαση CN22/CN23 και προσκομιζεις τιμολογιο.

Επεξ/σία από mankam
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δασμολογικη κλαση ειναι το TARIC ή HS δλδ ενας κωδικος που εχει καθε κατηγορια προιοντος για να διευκολυνει το τελωνειο καθε χωρας για τον εκτελωνισμο.

Εγω που στελνω με τιμολογιο Αμερικη κτλ προς το παρον το εβαλα σε καποια οχι σε ολα και πηγαν κανονικα.

Στις 18/2/2021 στις 8:33 ΜΜ, mankam είπε

ναι σου έχω απαντήσει σε μήνυμα, προς το παρόν τα στέλνω ως gift και βλέπουμε,  συστημένα οπωσδήποτε να τα στέλνεις.

και αν δεν εισαι και σιγουρος πχ δεν εχεις καποια καλη διαισθηση βαλε με 1.5 ευρω παραπανω " με αποδειξη παραλαβης" να σου ερθει δλδ πισω εντυπο με την υπογραφη του παραληπτη, ειδικα αν πουλας σε eBay, amazon κτλ χρειαζεται ορισμενες φορες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...