Προς το περιεχόμενο

Είναι παράνομο να σερφάρω στο Dark Web?


Ghost.Dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Πανω από όλα, ήθελα να αναφέρω ότι πόσο απροστάτευτος είναι ο μέσος άνθρωπος από τις ίδιες τις... Τράπεζές-του. Οχι πως τους έχω και καμιά βαθειά εκτίμηση.

Αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι: Η ελληνική τράπεζα έμβασε (εκ μέρους μου) λεφτά στην 2η τράπεζα του Broker. Επίσης εντός Ε/Ε. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει καμία λογοδοσία? Δηλαδή οκ, τα πήρεη άλλη τράπεζα και μετά... κουκουρούκου? 
Φυσικά αυτά τα έχω αναφέρει και στις ίδιες τις  Τράπεζες που λεω. Ε, όσο είδατε εσείς "ενέργειες" από αυτές, άλλο τόσο είδα κι εγώ....

Ο μέσος άνθρωπος, ευτυχώς, δεν θα βάλει τα λεφτά του σε τέτοιους brokers νομίζοντας ότι θα λουστεί σε κέρδη. Έβαλες τα λεφτά σου σε μια, πραγματικά αμφιβόλου ποιότητας σελίδα. Δεν σου φταίει η τράπεζα, δεν μπηκε στον λογαριασμό σου και σου εκλεψε τα λεφτά, εσύ του τα έδωσες. 

Καταγγελία και ότι βγει. Και να σου γίνει μάθημα για επόμενη φορά.

2021 έχουμε, οι μαϊμούδιες του διαδικτύου θα πρέπει να είναι ήδη γνωστές σου όλους.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως και εχεις εξαπατηθει, απλα αναφερω οτι στο Ελληνικο χρηματηστηριο με τα reverse split και τις επιλεκτηκες χρεωκοπιες εχουν εξαπατησει «νομιμα»  εμενα και αρκετους αλλους χανοντας χιλιαδες ευρω. Απατεωνες μεσα στην νομοθεσια...

εκτος απο εδω ψαξε για λυσεις σε forum στο εξωτερικο με αλλους σαν και σενα που πεσαν θυματα απατης, ή ανοιξε θεματα ανοιγωντας εσυ το χορο...

Δεν καταλαβαινω επισης τι φοβασαι και δεν λες; Μην συκοφαντησεις εναν απατεωνα; Δηλαδη αν πλακωσεις ενα ληστη φοβασαι μην σε....μυνησει; Πρεπει να γινεις συγκεκριμενος
 

Μηπως δεν εχεις πεσει θυμα απατης και απλα μπλοκαραν την αναλυψη; Επικοινωνησες μαζι τους;

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Πανω από όλα, ήθελα να αναφέρω ότι πόσο απροστάτευτος είναι ο μέσος άνθρωπος από τις ίδιες τις... Τράπεζές-του. Οχι πως τους έχω και καμιά βαθειά εκτίμηση.

Αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι: Η ελληνική τράπεζα έμβασε (εκ μέρους μου) λεφτά στην 2η τράπεζα του Broker. Επίσης εντός Ε/Ε. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει καμία λογοδοσία? Δηλαδή οκ, τα πήρεη άλλη τράπεζα και μετά... κουκουρούκου? 
Φυσικά αυτά τα έχω αναφέρει και στις ίδιες τις  Τράπεζες που λεω. Ε, όσο είδατε εσείς "ενέργειες" από αυτές, άλλο τόσο είδα κι εγώ....

ούτε εγώ πάω τις τράπεζες αλλά πρέπει να το βλέπουμε σφαιρικά το θέμα και όχι μόνο από τη δικιά μας πλευρά.

εσύ έχεις ένα θέμα και απαιτείς άμεσα λύση, όπως και ο καθυένας εξάλλου στη θέση σου.

τα πράγματα όμως λειτουργούν με κάποιους κανόνες, με μια σειρά,

Δηλαδή δε μπορώ να πάω εγώ στην τράπεζα και να πω ότι έδωσα εν γνώση μου λεφτά στον τάδε και ο τάδε με κορόιδεψε και να πει η τράπεζα, οκ ρε φίλε πάρτα τώρα πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgiouu είπε

σου εδωσε πιο πριν ο dante και εγω ενα παραδειγμα

πεφτεις θυμα κλοπης και εσυ για να βρεις τον κλεφτη γυρνας στα σοκακια περιξ της Ομονοιας μετα τα μεσανυχτα κανεις παρεα με νταβατζηδες,ναρκομανεις,μαχαιροβγαλτες για να τους πληρωσεις και να σου δωσουν στοιχεια

ΟΚ τι να πω...καλα ξεμπερδεματα

Μια χαρά καταλαβαίνω το παράδειγμά σου, και σε ευχαριστώ. Δεν πρόκειται να πληρώσω "αλλους" για ο,τιδήποτε. Εδώ υπάρχουν επίσημες εταιρείες "chargeback" με 'αδειες και επίσημα σάιτ, τις οποίες επίσης ΔΕΝ εμπιστεύομαι.
Απλά δεν μπορώ να πω ότι εξάντλησα τα μέσα, αν δεν διερευνήσω το ο,τιδήποτε ΝΟΜΙΜΟ. Γιαυτό ρώτησα, αν και η ίδια η αναζήτηση μέσα στο dark είναι νόμιμη ή παράνομη.

3 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Δεν καταλαβαινω επισης τι φοβασαι και δεν λες; Μην συκοφαντησεις εναν απατεωνα; Δηλαδη αν πλακωσεις ενα ληστη φοβασαι μην σε....μυνησει; Πρεπει να γινεις συγκεκριμενος

Δεν φοβάμαι κάτι. Προσέχω. Είπα, μου φάγανε λεφτά. Δεν ειπα ότι είμαι βλάκας.  Οταν εχω δημοσιοποιήσει ένα όνομα εταιρείας στις Αρχές, ε δε μπορώ να τριγυρίζω εδώ κι εκεί και να το αναφέρω έτσι αβασάνιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Googlarε διαφορά μεταξύ black/grey/white hats (αν κ υπάρχουν 7 ειδη hackers)

Παράνομο δεν είναι, αν ξέρεις να φυλάγεσαι κ προσοχή που μπαίνεις. Οι περισσότεροι αγοράζουν ναρκωτικά, ID ή διάφορα άλλα "ακίνδυνα" πράγματα. 

Το dark web είναι κι αυτό ένα μεγάλο 'κρεμμυδι", απλά θέλει λίγη προσοχή. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

2021 έχουμε, οι μαϊμούδιες του διαδικτύου θα πρέπει να είναι ήδη γνωστές σου όλους.

Easier said than done. Είναι μια βιομηχανία δισεκατομυρίων. Εσύ κι εγώ τι είμαστε? Απλοι ιδιώτες. Πόση δύναμη έχουμε?
Και νομιμότατα σε κλέβουν κάποιοι, όπως ειπε άλλος φίλος, και εμπρός στα μούτρα σου.
Μην είσαι απόλυτος, γιατί κι εσύ σαν καταναλωτής δεν ξέρεις κάποτε τι μπορεί να βρεις μπροστά σου.

2 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Googlarε διαφορά μεταξύ black/grey/white hats (αν κ υπάρχουν 7 ειδη hackers)

Παράνομο δεν είναι, αν ξέρεις να φυλάγεσαι κ προσοχή που μπαίνεις. Οι περισσότεροι αγοράζουν ναρκωτικά, ID ή διάφορα άλλα "ακίνδυνα" πράγματα. 

Το dark web είναι κι αυτό ένα μεγάλο 'κρεμμυδι", απλά θέλει λίγη προσοχή. 

Ευχαριστω πάρα πολύ. Κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ghost.Dog είπε

Easier said than done. Είναι μια βιομηχανία δισεκατομυρίων. Εσύ κι εγώ τι είμαστε? Απλοι ιδιώτες. Πόση δύναμη έχουμε?
Και νομιμότατα σε κλέβουν κάποιοι, όπως ειπε άλλος φίλος, και εμπρός στα μούτρα σου.
Μην είσαι απόλυτος, γιατί κι εσύ σαν καταναλωτής δεν ξέρεις κάποτε τι μπορεί να βρεις μπροστά σου.

Ωραια τα παχιά λόγια κλπ αλλά εσύ φταις.Ευκολο χρημα δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ghost.Dog είπε

Easier said than done. Είναι μια βιομηχανία δισεκατομυρίων. Εσύ κι εγώ τι είμαστε? Απλοι ιδιώτες. Πόση δύναμη έχουμε?
Και νομιμότατα σε κλέβουν κάποιοι, όπως ειπε άλλος φίλος, και εμπρός στα μούτρα σου.
Μην είσαι απόλυτος, γιατί κι εσύ σαν καταναλωτής δεν ξέρεις κάποτε τι μπορεί να βρεις μπροστά σου.

Ευχαριστω πάρα πολύ. Κατανοητό.

Αν έχεις Reddit ψάξε για /darkweb ή r/deepweb.

Υπάρχουν guides για να είσαι ασφαλής 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Δηλαδή δε μπορώ να πάω εγώ στην τράπεζα και να πω ότι έδωσα εν γνώση μου λεφτά στον τάδε και ο τάδε με κορόιδεψε και να πει η τράπεζα, οκ ρε φίλε πάρτα τώρα πίσω.

Συμφωνώ απόλυτα. Με μια διαφορά. Εκανα ΜΗΝΥΣΗ και μετά πήγα στην Τράπεζα. Δεν μπορεί η "Τραπεζα" (τρομάρα της) να έχει υπεράνθρωπες δυνατότητες, μόνο όταν κηνυγάει πχ τον φορολογούμενο για 100 ευρώ οφειλή. (όπως αυτή την ορίζει την "οφειλή". 

1 λεπτό πριν, Iris_89 είπε

Αν έχεις Reddit ψάξε για /darkweb ή r/deepweb.

Υπάρχουν guides για να είσαι ασφαλής 

Thanks πολύ! Εχω ναι.

15 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

εκτος απο εδω ψαξε για λυσεις σε forum στο εξωτερικο με αλλους σαν και σενα που πεσαν θυματα απατης, ή ανοιξε θεματα ανοιγωντας εσυ το χορο...

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Σε ένα βαθμό ήδη το κάνω, και θα συνεχίσω!

18 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ο μέσος άνθρωπος, ευτυχώς, δεν θα βάλει τα λεφτά του σε τέτοιους brokers νομίζοντας ότι θα λουστεί σε κέρδη.

Ωραία. Το να ελπίσω όμως, με τα νόμιμα κερδισμένα χρήματά μου να κερδίσω κάτι καλύτερο από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ της τράπεζας (επιτόκιο) , ε δεν το λες και "να λουστώ στα κέρδη". 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια πράγματα λειτουργούν πολύ αργά δυστυχώς.

έψαξες στο νετ να δεις παρόμοια περιστατικά; Αν η επιχειρήση είναι απάτη ή μετατράπηκε σε απάτη θα υπάρχουν και άλλοι.

Σε μηνύματα απαντούνε; Κάποια σελίδα στο fb?

Να σου πω εγώ μια δικιά μου ιστορία πριν λίγα χρόνια, Χωρίς ονόματα βέβαια

Ας πούμε ότι συνεργαζόμουν με κάποια επιχείρηση και μιλούσα με ένα τύπο (στο εξωτερικό) ως εκπρόσωπο. Μια μέρα λοιπόν κι ενώ έστελνα μηνύματα, έπαιρνα τηλέφωνα δεν έπαιρνα καμια απάντηση. Εντάξει λέω μας τη φέραν, μας φάγαν τα λεφτά και το κλεισανε το μαγαζί

Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, καταφέρνω και επικοινωνώ με άλλο άτομο της επιχείρησης και τι μου λένε. Ο τάδε... δε δουλεύει πλέον μαζί μας, τον διώξαμε γιατί ήταν μαλ....

Ο συγκεκριμένος ενώ έβλεπε τα Mail μου, τις κλήσεις μου, δε μπήκε ποτέ στον κόπο να μου πει ότι δε δουλεύει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Ωραία. Το να ελπίσω όμως, με τα νόμιμα κερδισμένα χρήματά μου να κερδίσω κάτι καλύτερο από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ της τράπεζας (επιτόκιο) , ε δεν το λες και "να λουστώ στα κέρδη". 

Κοίταξε, η εναλλακτική που διάλεξες όμως ενέχει ρίσκο.

Το αποδέχεσαι και ξέρεις ότι μπορεί και να μην σου "βγεί" τελικά.

Επιπλέον, για την ιστοσελίδα που σε εξαπάτησε θεωρώ καθήκον σου να την αναφέρεις, ώστε αφενός να καταλάβουμε αν πήγαινες γυρεύοντας και αφετέρου να προλάβεις κάποιον που ετοιμάζεται να πέσει στην ίδια παγίδα με σένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Ωραία. Το να ελπίσω όμως, με τα νόμιμα κερδισμένα χρήματά μου να κερδίσω κάτι καλύτερο από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ της τράπεζας (επιτόκιο) , ε δεν το λες και "να λουστώ στα κέρδη". 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το FOREX και διάφορες άλλες shady "επενδύσεις" έχουν διαφορετικό λόγο απόδοσης/ρίσκου(για να μην πούμε χειρότερο) από μια παραδοσιακή επένδυση σε μετοχές μέσα από ένα ασφαλώς πιο αξιόπιστο περιβάλλον; Και δεν αναφέρομαι απαραίτητα στο ελληνικό ΧΑΑ όπου απάτη είναι ο ίδιος ο εγγυητής, το κράτος.

Ψάχνεις λοιπόν στοιχεία για αυτούς μέσα από το Dark Web που σημαίνει περισσότερα χαμένα λεφτά και πιθανά προβλήματα στην αξιοποίηση των παράνομα αποκτηθέντων στοιχείων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Με μια διαφορά. Εκανα ΜΗΝΥΣΗ και μετά πήγα στην Τράπεζα. Δεν μπορεί η "Τραπεζα" (τρομάρα της) να έχει υπεράνθρωπες δυνατότητες, μόνο όταν κηνυγάει πχ τον φορολογούμενο για 100 ευρώ οφειλή. (όπως αυτή την ορίζει την "οφειλή". 

Thanks πολύ! Εχω ναι.

Σε ευχαριστώ πολύ. Σε ένα βαθμό ήδη το κάνω, και θα συνεχίσω!

Ωραία. Το να ελπίσω όμως, με τα νόμιμα κερδισμένα χρήματά μου να κερδίσω κάτι καλύτερο από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ της τράπεζας (επιτόκιο) , ε δεν το λες και "να λουστώ στα κέρδη". 

Χωρις την παραμικρη δοση ειρωνιας ή οτιδηποτε,θα πω οτι δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο επενδυσεις και απο εταιριες οπως η συγκεκριμενη με την οποια εχεις το θεμα.Απο την αλλη,αν πατησεις στο googlo,brokers απατη,μεσα σε 15 λεπτα διαβασματος θα γινεις εξαιρετικα δυσπιστος ωστε να επενδυσεις 10€,ποσο μαλλον μερικες χιλιαδες.ΕΙνα πραγματικα κριμα να αφαιρουν τετοια ποσα απο ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις εν ετη 2021 οταν εχουμε στο διαδυκτιο τοσες 10ετιες.Εννοειτε οτι οσο και να το κυνηγησεις,δεν προκειται να παρεις πισω ουτε ευρω,οσο κακο και αν ακουγεται ειναι η αληθεια.Μην κανεις τον κοπο να ασχοληθεις με deepweb(το darkweb δεν ειναι αυτο που νομιζουν πολλοι) γιατι αν νομιζεις οτι θα βαλεις κλεφτη να παρει πισω τα λεφτα απο τον κλεφτη κανεις μεγαλο λαθος.Μονο και μονο απο τον τροπο που θα ρωτας πραγματα,θα σε καταλαβουν και θα σου φανε κι αλλα λεφτα.Κανε οτι νομιμο υπαρχει,ευχυσου για το καλυτερο και απλως την επομενη φορα να εισαι πολυ πιο προσεκτικος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Ωραία. Το να ελπίσω όμως, με τα νόμιμα κερδισμένα χρήματά μου να κερδίσω κάτι καλύτερο από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ της τράπεζας (επιτόκιο) , ε δεν το λες και "να λουστώ στα κέρδη". 

H μόσχευση είναι "τεράστια" σε τέτοιες περιπτώσεις και το κεφάλαιο μπορεί να μηδενιστεί σε λίγες ώρες. Επειδή έχουν volatility μήπως δεν σου έκατσε ζαριά και τώρα το ρίχνεις στην τρελή ότι σου έφαγαν τα λεφτά? Το λέω γιατί δίνουν άνετα 30-35 προς 1 και με μια (συνηθισμένη σε τέτοια προϊόντα 3% διακύμανση τα λεφτά σου γίνονται καπνός) λάθος ζαριά. Οποιος δεν ξέρει σε ΒΑΘΟΣ να παίζει , καλύτερα να τους τα στείλει τα λεφτά σε φάκελο να τελειώνει μια ώρα αρχύτερα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...