Προς το περιεχόμενο

Είναι παράνομο να σερφάρω στο Dark Web?


Ghost.Dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

H μόσχευση είναι "τεράστια" σε τέτοιες περιπτώσεις και το κεφάλαιο μπορεί να μηδενιστεί σε λίγες ώρες. Επειδή έχουν volatility μήπως δεν σου έκατσε ζαριά και τώρα το ρίχνεις στην τρελή ότι σου έφαγαν τα λεφτά?

Εν τω μεταξύ αυτά που λέει δεν είναι καν επένδυση. Είναι τζόγος. Zero-sum game με σίγουρα κερδισμένους αυτούς που τρέχουν τις πλατφόρμες. Επένδυση σημαίνει δημιουργία αξίας όπως η ανάπτυξη των εταιρειών μιας οικονομίας μέσα από την εισαγωγή νέων προϊόντων και υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Εν τω μεταξύ αυτά που λέει δεν είναι καν επένδυση. Είναι τζόγος. Zero-sum game με σίγουρα κερδισμένους αυτούς που τρέχουν τις πλατφόρμες. Επένδυση σημαίνει δημιουργία αξίας όπως η ανάπτυξη των εταιρειών μιας οικονομίας μέσα από την εισαγωγή νέων προϊόντων και υπηρεσιών.

Συνηθισμένο είναι "αν μου κάτσει η ζαριά είμαι μάγκας , αν δεν μου κάτσει φταίνε οι απατεώνες που μου τα έφαγαν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

H μόσχευση είναι "τεράστια" σε τέτοιες περιπτώσεις και το κεφάλαιο μπορεί να μηδενιστεί σε λίγες ώρες. Επειδή έχουν volatility μήπως δεν σου έκατσε ζαριά και τώρα το ρίχνεις στην τρελή ότι σου έφαγαν τα λεφτά?

Ε καλά τώρα. Δεν είπα πουθενά (διάβασε το ερώτημα) αν πήγε καλά ή χάλια η επένδυση. Είπα ότι κρατήθηκαν τα λεφτά ΧΩΡΙΣ να έχω πρόσβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

ΕΙνα πραγματικα κριμα να αφαιρουν τετοια ποσα απο ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις εν ετη 2021 οταν εχουμε στο διαδυκτιο τοσες 10ετιες

Ο βλάκας θα αποχωριστεί τα λεφτά του  νομοτελειακά ακόμη και αν του "χαρίσεις" το πρώτο σφάλμα.

4 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

αν πήγε καλά ή χάλια η επένδυση

Γιατί δεν το λες και δεν λες και την εταιρία?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Συνηθισμένο είναι "αν μου κάτσει η ζαριά είμαι μάγκας , αν δεν μου κάτσει φταίνε οι απατεώνες που μου τα έφαγαν"

Δεν γνωρίζω την περίπτωση αλλά αυτό που λες για τη μόχλευση ισχύει.

Αρκετός κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι σε ανταγωνιστικές αγορές επενδύσεων επενδύσεις/στοιχήματα παρόμοιου ρίσκου/κινδύνου καταλήγουν να έχουν παρόμοιες αποδόσεις. Δεν μετράει καθόλου το είδος της επένδυσης(μετοχές, ομόλογα, FOREX κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε
3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Εν τω μεταξύ αυτά που λέει δεν είναι καν επένδυση. Είναι τζόγος. Zero-sum game με σίγουρα κερδισμένους αυτούς που τρέχουν τις πλατφόρμες. Επένδυση σημαίνει δημιουργία αξίας όπως η ανάπτυξη των εταιρειών μιας οικονομίας μέσα από την εισαγωγή νέων προϊόντων και υπηρεσιών.

 

Σου μοιάζω για τύπος που λέω για μάγκες, γάτους και ζαριές? 
Εδώ δεν είμαι για να "κριθώ" εγώ φίλε μου. Ουτε για να ζητήσω επενδυτικές συμβουλές. 
Και μη μου λες εμένα για "τζόγο". Στη χώρα που έχει 50 εταιρείες "στοιχήματος"¨και δουλεύουν όλες, γιατί υπάρχουν άπειρα αρρωστάκια. 

3 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε
10 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

H μόσχευση είναι "τεράστια" σε τέτοιες περιπτώσεις και το κεφάλαιο μπορεί να μηδενιστεί σε λίγες ώρες. Επειδή έχουν volatility μήπως δεν σου έκατσε ζαριά και τώρα το ρίχνεις στην τρελή ότι σου έφαγαν τα λεφτά?

 

Γιατι να "το ρίξω στην τρελή" ρε μεγάλε? Επειδή άνοιξα ένα θέμα, στο σάιτ που είμαι μέλος τόσα χρόνια, και συνομιλώ (κατά κανόνα) με φίλους? Δεν είμαστε καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου ο τυπος ειναι στο εξωτερικο και κανει απατες δεν καταλαβαινω ουτε και εγω τον λογο που δεν τον αναφερεις, εδω και σε εξωτερικου forum. Υπαρχουν επενδυτικα forum, ανοιξες θεμα εκει;  Τι φοβασαι μην σε μηνύσει ο απατεωνας; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να είμαι νομικός το να κυκλοφορείς στο dark web δεν ειναι εξ' ορισμου παράνομο εκτός αν επισκεφτείς κάποια site με πχ παιδική πορνογραφία, το να προσλάβεις ένα ατομο να κάνει κατι παράνομο(πχ hacking) για σένα είναι παράνομο.

Απο την άλλη αν δεν εμπιστεύσαι καποιες εταιρείες που υποσχονται θεωρητικά να σου βρουν λύση το να θεωρείς οτι θα βρείς κάποιν έμπιστο στο dark web είναι μάλλον οξύμωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πολλοί φίλοι συμμετέχουν (και ευχαριστώ πολύ για αυτό), να ξεκαθαρίσω κάτι.
ΔΕΝ μπήκα να ρωτήσω τι κάνω αν ΔΕΝ πήγε καλά μια "επένδυσή" μου. 
Μπήκα να ρωτήσω τι κάνω αν ΔΕΝ έχω πρόσβαση στα χρήματά μου, είτε είναι 10 σεντς ειτε 10 εκατομύρια. 
Για να καταλαβαινόμαστε δηλαδή.

Επεξ/σία από Ghost.Dog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Σου μοιάζω για τύπος που λέω για μάγκες, γάτους και ζαριές? 
Εδώ δεν είμαι για να "κριθώ" εγώ φίλε μου. Ουτε για να ζητήσω επενδυτικές συμβουλές. 
Και μη μου λες εμένα για "τζόγο". Στη χώρα που έχει 50 εταιρείες "στοιχήματος"¨και δουλεύουν όλες, γιατί υπάρχουν άπειρα αρρωστάκια. 

Προς γνώση και συμμόρφωση στους επίδοξους που νομίζουν ότι μοιράζουν τσάμπα χρήμα στην πλέμπα.

Από τους "σκόρπιους" που είδαν φως και μπήκαν κερδισμένοι βγαίνουν 1 στους 100.000 και από τους γνώστες με βαθιά γνώση που είναι επαγγελματίες "αρπακτικά" κερδισμένοι βγαίνουν ο 1 στους 10.

Τοποθετήστε τον εαυτό σας στην σωστή κατηγορία και αναλογιστήτε αν αξίζει το ρίσκο. Μιλάμε για προιόντα που ακόμη και να "ξέρεις εκ των έσω" την κίνηση ενός νομίσματος γιατί π.χ. σου σφύριξε ο ΓΑΠ ότι σε λίγες ώρες ανακοινώνει την χρεοκοπία , θα χάσεις το κεφάλαιο σου από το προηγηθέν βολατιλιτι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

H μόσχευση είναι "τεράστια"

Η μόχλευση θες να πεις. Ναι, γνωστά αυτά. Δεν κατήγγειλα τον broker ότι "εχασε τα λεφτά μου" (επειδή εγω ή εκεινος είμαστε ασχετοι. Ειπα ότι μου τα ΕΚΛΕΨΕ. Τα πήρε και τα δέσμευσε για πάρτη του. ΑΥτή ειναι η καταγγελία μου.
Και όσο για το Ονομα, που λένε ορισμένοι φίλοι. Τι σημασία έχει ? ΧΥΥΖ Μπρόκερς Ιντερνάσιοναλ Τελεία Κομ, με έδρα Γενεύη. Και λοιπόΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Η μόχλευση θες να πεις. Ναι, γνωστά αυτά. Δεν κατήγγειλα τον broker ότι "εχασε τα λεφτά μου" (επειδή εγω ή εκεινος είμαστε ασχετοι. Ειπα ότι μου τα ΕΚΛΕΨΕ. Τα πήρε και τα δέσμευσε για πάρτη του. ΑΥτή ειναι η καταγγελία μου.
Και όσο για το Ονομα, που λένε ορισμένοι φίλοι. Τι σημασία έχει ? ΧΥΥΖ Μπρόκερς Ιντερνάσιοναλ Τελεία Κομ, με έδρα Γενεύη. Και λοιπόΝ?

Αν δεν τα έχασες εσύ , θα ψάξεις η εταιρία σε ποια επιτροπή κεφαλαιαγοράς υπάγεται. Οχι που έχει γραφεία και από που σε έπαιρναν τηλέφωνο. Γράφουν  (υποχρεωτικά) ποια επιτροπή κεφαλαιαγοράς τους ελέγχει. Βρες το και έλα να σου δώσω οδηγίες τι πρέπει να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε στο σκοτεινο δικτυο, ουτε στο φανερο. Θα παιξεις το παιχνιδι του γατου με το ποντικι ή στην περίπτωση σου, κυνήγι μαγισσών. Δυσκολα καποιος θα κανει τον αστυνομικο τις υποθεσης να κινηση να νηματα για να ευνοηθεις εσυ. 

Ολοι θα κοιταξουν να σε πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες. Κοινος, να σε μαδησουν και αλλο.

Επεξ/σία από Loinen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ghost.Dog είπε

Ούτε ο εκπρόσωπος που μιλούσα στο τηλέφωνο (στα Αγγλικά) που μου δήλωνε ως έδρα του την Ελβετία ή το Λονδίνο (και με καλούσε κατά διαστήματα από τέτοιους αριθμούς, δηλ με τέτοιο κωδικό χώρας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζα τις προαλλες καποιες κριτικες για brokers και αναμεσα στα αλλα εγραφε και καποια πραγματα που δεν μου πολυαρεσαν και τα προσπερασα χωρις να ασχοληθω δηλ οτι οι μετοχες που αγοραζεις δεν ειναι δικες σου-τα λεφτα σου μπορει να τα επενδυσουν καπου αλλου κτλ

μηπως προκειται για κατι τετοιο νομιμο που περιγραφεται στους ορους χρησης και δεν ειναι απατη;

μηπως εχουν παρει τα λεφτα σου και τα εχουν επενδυσει για παρτη τους και καποια στιγμη στα ελευθερωσουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...