Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω για να έχω πιο γρήγορο ίντερνετ και με λιγότερες αποσυνδέσεις;


chriskourou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Τους τελευταίους 3 μήνες ταλαιπωρούμαι από περίπου 20-30 αποσυνδέσεις τη μέρα από το δίκτυο της Vodafone. Ασφαλώς έχω πάρει 4-5 φορές τηλέφωνο, έστειλαν τεχνικό ο οποίος υποτίθεται ότι το διόρθωσε, μετά το διόρθωσαν ηλεκτρονικά, αλλά τελικά δε διόρθωσαν απολύτως τίποτα αντιθέτως οι αποσυνδέσεις αυξάνονται. 

Μέχρι το επόμενο δίμηνο που θα τελειώνει το συμβόλαιο μου, αλλά και γενικά, θα ήθελα αν γίνεται να κάνω ό,τι μπορώ για να έχω καλύτερο και πιο γρήγορο ίντερνετ. Δυστυχώς, στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει δυνατότητα για οπτική ίνα, συνεπώς προσπάθησα να ενημερωθώ μέσα από τις σελίδες του forum, αλλά τελικά μπερδεύτηκα και για να μην κάνω λάθος επιλογές, ζητώ τη βοήθεια σας.

Έχω μια συμβατική 24άρα σύνδεση, με ένα τυπικό μόντεμ router που δίνει η Vodafone. Πρόβλημα εμβέλειας δεν υπάρχει. Τι πρέπει να κάνω για να έχω πιο γρήγορο ίντερνετ με λιγότερες αποσυνδέσεις; Να αγοράσω νέο modem router (αν ναι ποιο;) ή σκέτο router; Δεν κάνω κάτι εξεζητημένο, αλλά θέλω καλές ταχύτητες για υλικό streaming, kodi, plex κτλ.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σου εξω στο κεντρικο κουτι του σπιτιου σου να δεις αμα εχεις το ιδιο downstream attenuation με αυτο μεσα στο σπιτι σου , μεσα απο την σελιδα του ρουτερ σου το βλεπεις. Μπορει να ειναι και προβλημα καλωδιωσης για αυτο σου λεω, εγω το τραβηξα τον Νοεμβριο 2019 με οτε και ενω αλλαξα την καλωδιωση απεξω απο το σπιτι το προβλημα ητανε εσωτερικο και το βρηκα φετος τελος Οκτωμβριου 2020 , και στατησαν  εντελως οι αποσυνδεσεις!! απο ψαξιμο στο φορουμ, και attenuation σημαινει εξασθενηση οποτε και ετσι το διορθωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σου εξω στο κεντρικο κουτι του σπιτιου σου να δεις αμα εχεις το ιδιο downstream attenuation με αυτο μεσα στο σπιτι σου , μεσα απο την σελιδα του ρουτερ σου το βλεπεις. Μπορει να ειναι και προβλημα καλωδιωσης για αυτο σου λεω, εγω το τραβηξα τον Νοεμβριο 2019 με οτε και ενω αλλαξα την καλωδιωση απεξω απο το σπιτι το προβλημα ητανε εσωτερικο και το βρηκα φετος τελος Οκτωμβριου 2020 , και στατησαν  εντελως οι αποσυνδεσεις!! απο ψαξιμο στο φορουμ, και attenuation σημαινει εξασθενηση οποτε και ετσι το διορθωσα. 

Σε ευχαριστώ αλλά δε νομίζω να μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα. Αν ήταν κάτι τέτοιο δε θα το έβλεπε ο τεχνικός όμως; Σε κάποιες κριτικές router/modem router διάβασα ότι βελτιώνονταν το θέμα αποσυνδέσεων. Δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τηλεφωνο ειναι voip στην vodafone ;; ή οχι; 

εχεισ φιλτρα τωρα; επισης ποσες μπριζες εχεις στο σπιτι με τηλεφωνο επανω; 

Οσον αφορα τις αποσυνδεσεις συνηθως ο τεχνικος το ελενχουνε ειτε απο μακρυα ειτε απο κοντα και σου λενε , αμα ειναι προβλημα εσωτερικης καλωδιωσης θα στο πουνε. 

Για μενα σε πρωτη φαση δοκιμασε το ρουτερ σε αλλες μπριζες στο σπιτι να δεις αμα εχεις το ιδιο θεμα με τις αποσυνδεσεις , εαν εχεις φιλτρα βγαλτα τελειως και συνδεσε το τηλεφωνικο καλωδιο κατευθειαν στο ρουτερ χωρις κανενα τηλεφωνο και δες πως παει. Δες εξωτερικα που πιθανον μπαινει το καλωδιο στο σπιτι και συνηθως η πρωτη μπριζα του τηλεφωνου ειναι αυτη που βλεπεις κοντα οποτε συνδεσε πρωτα στην πρωτα μπριζα το ρουτερ να δεις πως δουλευει. 

Συνηθως στο προβλημα των αποσυνδεσεων συνηθως πεφτει το snr και χανεται η γραμμη( αποσυνδεση). Και συνηθως σου χαμηλωνουνε την ταχυτητα για να μην εχεις αποσυνδεσεις , αυτο βεβαια ειναι κακο διοτι πεφτει αρκετα η ταχυτητα.

Εχεις κανενα παλιο ρουτερ να το δοκιμασεις ; 

Δες τις καλωσεις στο σπιτι σου αμα τυχον εχουνε υγρασια πχ μπαινει νερο πχ απο παραθυρο ή τοιχο , ανοιγοντας τις μπριζες του καθε δωματιου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...