Προς το περιεχόμενο

Θεωρειτε οτι το gaming ειναι μεχρι καπoια συγκεκριμενη ηλικια?


hellraiser2030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 37 ετών και ακόμα παίζω βιντεοπαιχνίδια αλλά όχι με τη διάρκεια και τη συχνότητα που έπαιζα κάποτε, λόγω έλλειψη χρόνου, υποχρεώσεων άλλα και άλλων δραστηριοτήτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από την προφανή έλλειψη χρόνου, δεν νομίζω ότι έχω την διάθεση όπως παλιά η την υπομονή με μερικά παιχνίδια. Ακόμη, δεν έχω τις ίδιες αντοχές με το ξενύχτι, θα προτιμήσω να πάω για ύπνο στο πρώτο χασμουριτο, παρά να συνεχίζω να παίζω όπως θα έκανα σαν φοιτητής.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά πολύ μεγάλη αλλαγή υπάρχει και προς το είδος των παιχνιδιών που μπορεί να παίξει κάποιος 35+.

Αδυνατω πλέον να παίξω κάποιο FPS online, και γενικότερα games στα οποία ο χρόνος αντίδρασης είναι πολύ μικρος και η ένταση είναι συνεχής.

Για κάποιο λόγο απολαμβάνω τα platforms ενώ παλιότερα ούτε που τα κοιτούσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζω και θα συνεχίσω να παίζω. Απλά δεν πάω για e-sports ή παρακολουθώ gamethrought χωρίς την δυσκολία που μπορεί να έχει κάποιο παιχνίδι. Παιχνίδια καλύτερα και από ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι μετα καποια ηλικια, πες 30, αυξανουν οι υποχρεωσεις, ειτε εχεις οικογενεια ειτε οχι και φυσιολογικα μειωνεται ο ελευθερος χρονος.

Τωρα το πως διαθετει τον ελευθερο χρονο του ο καθενας ειναι δικο του θεμα. Αν ο ενας παει γυμναστηριο, ο αλλος παιζει παιχνιδια κι ο τριτος ασχολειται με τον κηπο του, ειναι προσωπικο θεμα του καθενα.

Προβλημα ειναι οταν οποιαδηποτε ενασχοληση αρχιζει να γινεται εμμονη, και επιρρεαζει την ποιοτητα ζωης σου. Ειτε αυτο ειναι gaming ειτε αυτο ειναι οτιδηποτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gaming αρχίζει μετά τα 40 και να στο αιτιολογήσω. Πιτσιρίκι τουτέστιν 18 και κάτω δεν επιτρέπεται να παίζεις μόνο παιδικά κάτω των 18 ετών παιχνιδάκια. Από 20 μέχρι 30 χαλαρά θα φας 10 χρονάκια για στρατό, σοβαρές σπουδές κομπλέ με μεταπτυχιακά σεμινάρια εξειδίκευση κτλ. Plus ότι εννοείται ότι το μοναδικό gaming που ασχολείσαι είναι με γκομενακια σε αυτές τις ηλικίες το gaming είναι για σοβαρούς loosers ότι χρόνος υπάρχει διαθέσιμος είναι για γκόμενες και κολλητούς και ο κώλος σου γίνεται επίπεδος από το διάβασμα σε αυτήν την ηλικία πρέπει να τα μάθεις όλα δεν έχει μετά γιατί έφυγε το τραινο. 30 - 40 πάλι δεν υπάρχει χρόνος για gaming γιατί είσαι foul focus σε καριέρα να βγάλεις χρήμα να κάνεις τα κουμαντα για αυτοκίνητα σπίτια κτλ. Οι γκόμενες συνεχίζονται αλλά στο πιο κυριλέ και ο χρόνος που μένει είναι για δημόσιες σχέσεις και κονε για την δουλειά σου. 40 - 50 ξεκινά το gaming έχεις βαρύνει και εσύ και οι κολλητοί που τους χάνεις έναν έναν άλλοι παντρεύονται άλλοι ξεσκατίζουν μωρά, άλλοι φεύγουν μετανάστες άλλοι έχουν αρθριτικά και μένεις σπίτι όλο και περισσότερο. Οι γκόμενες εάν δεν σε έχει τυλίξει καμιά είναι παντρεμένες και στην δουλειά έχεις χρόνο γιατί είσαι ψηλά και αγνάντευε και παλαιουρας, είναι λοιπόν η περίοδος που στρώνεις PCαρα και λιώνεις στο gaming γιατί έχεις χρόνο για πάρτη σου τώρα πλέον μέχρι την σύνταξη να λιώσεις τα game. Αυτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι καθαρα θεμα ελευθερου χρονου. Δεν θεωρω πως καποιος οταν φτανει σε μια Χ ηλικια "πρεπει" να σταματησει ενα χομπι ή να αρχισει κατι αλλο. Προσωπικα δεν βρισκω διαφορα σε καποιον που θα δει 1 ωρα τηλεοραση καποια σειρα με καποιον που θα παιξει ενα παιχνιδι ή που θα ακουσει μουσικη στη φαση του. Προφανως αμα το χομπι σου (οποιο κι αν ειναι αυτο) καταληγει να σου δημιουργει προβλημα στην καθημερινοτητα σου, ε κατι κανεις λαθος αλλα αυτο ειναι ανεξαρτητως ηλικιας.

That said, δεν ειμαι σοβαρος gamer αλλα μια χαρα τερματισα 3 4 παιχνιδακια το τελευταιο ετος με ολα αυτα ενεκα απειρου ελευθερου χρονου. Μια χαρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellraiser2030 είπε

Πιστευτε οτι στην  ιλικια τον 39 χρονων οτι το gaming σαν  απασχοληση οτι μπορει να σταματησει στο να παιζεις παιχνιδια στον  υπολογιστη?

 

Δεν υπαρχει καποιος αλγοριθμος που υπολογιζει κατι τετοιο.

Το προβλημα με την ηλικια ερχεται πιο πολυ με τη μορφη της ελλειψης χρονου,οσο προσθετεις ευθυνες,τοσο αφαιρεις απο τον ελευθερο χρονο σου.

Εαν νιωθεις οτι θες να παιζεις λιγο καθε μερα,μπορεις να το κανεις,ισα ισα που καλο ειναι για να ξεφευγει λιγο το μυαλο σου.

Εαν ομως οριζεις ως gaming το να λιωνεις lol ( η wow/linege ) ,και να βριζεις ολη μερα παρεα με τα 14χρονα,τοτε πρεπει να το αφησεις.

Γενικα αυτες οι κατηγοριες,που λιωνουν σε ενα παιχνιδι μονο,δεν θεωρουνται gamers.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Το μικρόβιο το έχεις πάντα μέσα σου. Εγώ πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να δυσκολεύομαι να δεχτώ τις εξελίξεις και ανατρέχω στα παλιά αγαπημένα παιχνίδια. Ευτυχώς έχουν γίνει πολλά αξιόλογα remake ακόμα και σε android κι έτσι έχω την ευκαιρία να τα ξαναπαίξω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι 44.
Αμα έχω ελευθερο χρόνο, τότε παιζω το αγαπημενο μου Dota 2 8ωρο άνετα.

Το πρόβλημα πλέον ειναι ότι δεν εχω διαθέσιμο χρόνο.

Το gaming δεν έχει ηλικία :)

Μακαρι να ειμαι υγειης και στα 80 μου - άμα φτάσω ποτε - και σωματικα να μπορώ να παιζω παιχνίδια, γιατι τότε θα έχω λογικα πολύ χρονο :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας στο gaming απλά αλλάζει ο τρόπος. Εγώ πχ όταν πήγαινα ακόμη σχολείο τα ΣΚ έριχνα 18ωρα, κάτι που ελαττώθηκε σαν φοιτητής μιας και σε εκείνη την περίοδο μπορούσα να παίζω κάθε μέρα συνήθως 5-8 ώρες. Μετά με στρατό κλπ αυτό μειώθηκε και πλέον στα 32 παίζω συνήθως ΣΚ 2-3 ώρες και όχι πάντα. Καθημερινά γυρνώντας από τη δουλειά δεν έχω τόση διάθεση να παίξω. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι πλέον θέλω να παίζω για να χαλαρώνω οπότε παιχνίδια που σε αναγκάζουν να ρίχνεις καντήλια και να φεύγουν τα χειριστήρια στον τοίχο έχουν κοπεί. Επίσης δεν ζητάω τον μέγιστο βαθμό δυσκολίας αλλά κάτι νορμάλ. Πιστεύω ότι αν κάποιον τον αρέσει να παίζει παιχνίδια αυτό δε θα σταματήσει απλά θα μπει σε 2-3-4η μοίρα ανάλογα με τις υποχρεώσεις (οικογένεια, δουλειά κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ηλικία το gaming, τώρα στα 52 που έχω πολύ χρόνο αφού δεν έχω πολλές υποχρεώσεις το χαίρομαι ακόμα πιο πολύ. Το μόνο που με χαλάει είναι πως δεν έχω πια τα αντανακλαστικά που είχα στα 30 και δεν μπορώ να παίξω τα πολύ απαιτητικά παιχνίδια, με ενοχλούν και τα έντονα χρώματα ή τα περίεργα φώτα για πολύ ώρα, κάποιες φορές πονάνε και τα χέρια, όμως το συναίσθημα του να χάνομαι με τις ώρες σε περιβάλλοντα όπως αυτά του Rise Of The Tomb Raider στο XONEX ή στο The Order 1886 στο PS4 δεν το αλλάζω με τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...