Προς το περιεχόμενο

Θεωρειτε οτι το gaming ειναι μεχρι καπoια συγκεκριμενη ηλικια?


hellraiser2030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιχνίδι δεν εχει ηλικία ....

εχει όμως πολλές διακοπές

εως τα 18 σε διακόπτουν για τα μαθήματα -φροντιστήρια .....

18 με 30 σε διακόπτουν οι γκόμενες και οι κολλητοί...

30 με 50 σε διακόπτουν για οικογενειακούς και επαγγελματικούς λόγους......

και από εκεί και μετα για να πας για τσίπουρα...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Novi είπε

Το gaming αρχίζει μετά τα 40 και να στο αιτιολογήσω. Πιτσιρίκι τουτέστιν 18 και κάτω δεν επιτρέπεται να παίζεις μόνο παιδικά κάτω των 18 ετών παιχνιδάκια. Από 20 μέχρι 30 χαλαρά θα φας 10 χρονάκια για στρατό, σοβαρές σπουδές κομπλέ με μεταπτυχιακά σεμινάρια εξειδίκευση κτλ. Plus ότι εννοείται ότι το μοναδικό gaming που ασχολείσαι είναι με γκομενακια σε αυτές τις ηλικίες το gaming είναι για σοβαρούς loosers ότι χρόνος υπάρχει διαθέσιμος είναι για γκόμενες και κολλητούς και ο κώλος σου γίνεται επίπεδος από το διάβασμα σε αυτήν την ηλικία πρέπει να τα μάθεις όλα δεν έχει μετά γιατί έφυγε το τραινο. 30 - 40 πάλι δεν υπάρχει χρόνος για gaming γιατί είσαι foul focus σε καριέρα να βγάλεις χρήμα να κάνεις τα κουμαντα για αυτοκίνητα σπίτια κτλ. Οι γκόμενες συνεχίζονται αλλά στο πιο κυριλέ και ο χρόνος που μένει είναι για δημόσιες σχέσεις και κονε για την δουλειά σου. 40 - 50 ξεκινά το gaming έχεις βαρύνει και εσύ και οι κολλητοί που τους χάνεις έναν έναν άλλοι παντρεύονται άλλοι ξεσκατίζουν μωρά, άλλοι φεύγουν μετανάστες άλλοι έχουν αρθριτικά και μένεις σπίτι όλο και περισσότερο. Οι γκόμενες εάν δεν σε έχει τυλίξει καμιά είναι παντρεμένες και στην δουλειά έχεις χρόνο γιατί είσαι ψηλά και αγνάντευε και παλαιουρας, είναι λοιπόν η περίοδος που στρώνεις PCαρα και λιώνεις στο gaming γιατί έχεις χρόνο για πάρτη σου τώρα πλέον μέχρι την σύνταξη να λιώσεις τα game. Αυτά.

Με λίγα λόγια κάτι έκανες λάθος και έμεινες μπακουρης. Καλό gaming bro!

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για τι gaming μιλάμε. Casual gaming μπορείς να κάνεις μέχρι τα 80 δν υπάρχει θέμα. Competitive gaming η τύπου competitive θεωρητικά μετά τα 20 αν δεν κάνεις καριέρα η δεν στριμαρεις αρχίζει να γίνεται επιζήμιο αντί διασκεδαστικό. Προσωπικά το gaming με έχει πάει αρκετά πίσω στην ζωή μου αλλά είχα κάνει το λάθος να ξεκινήσω wow και League of legends από το season 1 το μακρυνό 2010. Ακόμα παίζω λολ δυστυχώς και ακόμα προσπαθώ να ανέβω στο ranked...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν περιορισμοί λόγω ηλικίας, σε οτιδήποτε ψυχαγωγεί κάποιον.

Γιατί να νιώθεις τύψεις επειδή κάνεις κάτι που σου αρέσει; Οι άλλοι θα σε κρίνουν έτσι και αλλιώς. Και Ντοστογιέφσκι να διαβάσεις, θα υπάρξει ένας που θα σε πει "φλώρο". Ό,τι και να κάνεις κάποιοι δε θα το θεωρήσουν "πρέπον", γιατί αυτοί οι ίδιοι μάλλον είναι τόσο καταπιεσμένοι που θα θελήσουν να καταπιέσουν και τους γύρω τους.

Εγώ στα 33, παντρεμένος (χωρίς παιδί), υπάρχουν διαστήματα που δεν έχω παίξει για εβδομάδες και υπάρχουν και περίοδοι που θα παίξω και 2 ώρες την ημέρα. Σίγουρα αν είχα παιδί, θα περιοριζόταν πολύ το gaming, αλλά εάν το αγαπάς και το γουστάρεις, θα ξεκόψεις λίγο χρόνο και για αυτό. Και ας μη "καίγεσαι" όπως κάποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει σημασία η ηλικία αλλά οι αντοχές σου και οι υποχρεωσεις σου. Οταν έχεις δουλεια, σπουδες, οικογενεια, κλπ δεν εχεις την πολυτελεια χρόνου για 18ωρα ή για να παίζεις σε συμμαχίες και ομάδες που κυνηγάνε  την πρωτιά. παιζεις απλά για να διασκεδάσεις και να αποφορτιστείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιζω παιχνιδια απο το μακρινο 1986.

Εξακολουθω να παιζω. Πιστευω θα παιζω μεχρι να φυγω απο τον κοσμο.

Αλλα...Οσο περνανε τα χρονια παιζω με λιγοτερο παθος. Καποτε διαβαζα τα review του Ανδρεα στο PcMaster και αρρωστενα ηθελα και εγω το παιχνιδι. Η του Shadowcaster στο User. Τωρα οτι review και να δω δεν μου λεει κατι...Πολυ σπανια θα αγορασω παιχνιδι που μολις βγηκε,ακομη πιο σπανια να νιωσω το excitement που ενιωθα μικρος. Τελευταια φορα με το witcher 3.

Αλλα.... Θα περασω 8ωρα και 12ωρα οταν και οπου και οποτε μπορω. Και υπαρχουν καποια παιχνιδια που ειμαι εξω και ανυπομονω να παω σπιτι να παιξω οσο προλαβω. Παλια ομως αυτο γινοτανε με πολλα παιχνιδια απο πολλα ειδη παιχνιδιων. Doom-clones, Adventures, RPGs, Strategy, Simulations,Beatemups. Τωρα μονο με RPGs και συγκεκριμενου ειδους. Αντε αν βρω κανα adventure point&click με ηθοποιους (εξαιρετικα σπανια).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 7:31 ΠΜ, DrLo είπε

 

Αν παίζεις τόσο τάβλι ή χαρτιά όσο φοιτητής πχ, ΝΑΙ και αυτό το ίδιο θέμα είναι. 

Αν δεν το πρόσεξες, γράφω "στον όσο ελεύθερο χρόνο μας." Κάποτε έπαιζα 3-4 ώρες τη μερα, μετά 1-2 τη μερα, πλέον 1-2 τη βδομάδα και αν. Ναι, δεν έχω τόσο χρόνο όσο παλιά, αλλά θα έχω πολύ περισσότερο όταν (και αν) βγω στη σύνταξη. Το ίδιο κάνουν όλοι, ο καθένας όμως με τα δικά του παιχνίδια, αυτά που έμαθε από μικρός ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...