Προς το περιεχόμενο

Εύρεση ψυχιάτρου


raja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα χρειαστώ να μιλήσω σε  ψυχίατρο για κάποια πράγματα που με απασχολούν. Δεν γνωρίζω όμως κάποιον προσωπικά και ξέρω ότι από γιατρό σε γιατρό κάνει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι με ψυχιάτρους ο κόσμος κάνει αρκετές συναντήσεις, οπότε θέλω να βρω εξ' αρχής κάποιον καλό. Ο μόνος τρόπος που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι να googlarw και να κρίνω από  site/φωτογραφίες το οποίο δεν είναι και το πιο αξιόπιστο. Σε φίλους και γνωστούς η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι άνετα να ρωτήσω.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Μήπως να πάω κάπου και αναλόγως πώς θα μου φανεί να συνεχίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, raja είπε

Καλησπέρα, θα χρειαστώ να μιλήσω σε  ψυχίατρο για κάποια πράγματα που με απασχολούν. Δεν γνωρίζω όμως κάποιον προσωπικά και ξέρω ότι από γιατρό σε γιατρό κάνει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι με ψυχιάτρους ο κόσμος κάνει αρκετές συναντήσεις, οπότε θέλω να βρω εξ' αρχής κάποιον καλό. Ο μόνος τρόπος που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι να googlarw και να κρίνω από  site/φωτογραφίες το οποίο δεν είναι και το πιο αξιόπιστο. Σε φίλους και γνωστούς η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι άνετα να ρωτήσω.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Μήπως να πάω κάπου και αναλόγως πώς θα μου φανεί να συνεχίσω?

Για μένα ναι, μόνο έτσι. Πήγαινε από μία επίσκεψη σε τουλάχιστον 2 (ιδανικά 3) και συνέχισε με όποιον ένιωσες καλύτερα.

Τον καλύτερο μπορεί να σου προτείνουν και απλά να μην ταιριάζετε σαν γιατρός με ασθενή ή να μη σου κάνει η προσέγγισή του. Θα μου πεις "με μία επίσκεψη θα βγάλω συμπέρασμα;". Μπορεί και όχι, αλλά και οι άλλες οδοί δε σου εξασφαλίζουν μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας. Τώρα αν μπορείς να βρεις και κάποιον από σύσταση και να είναι ο ένας από τους 2-3 ε οκ. Ίσως καλύτερα.

Εύχομαι να λύσεις όποιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε και αν δεν σε καλυψει αλλαξε τον. Δεν υπαρχει αλλη λυση. Απο την πρωτη επισκεψη θα βγαλεις συμπερασμα. 
οι καλοι γιατροι εχουν και το πενηνταρικο σαν επισκεψη, γενικα οχι μονο οι ψυχιατροι. Εχετε το και στο μυαλο σου καπου αυτο. Συνεδριες να κανεις οσες χρειαστουν μην κοιτας τα χρηματα(προσεχε μην σε εκμεταλευτουν) Κατσε διαβασε κιολας να εχεις και αποψη σε οτι προκυψει, πχ μια θεραπεια που θα κανεις

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτεροι ψυχίατροι από δημόσιο νοσοκομείο ειναι στο Αιγινητειο, αλλά δύσκολο να κλείσεις ραντεβού με το πρωτόγονο σύστημα που έχουν. Για ιδιώτες δεν γνωρίζω. Στον ψυχιατρο και εφόσον διαπιστώσει ότι πάσχεις από κάτι ψυχιατρικό θα σου πει να κάνετε πολλές συνεδρίες μεχρι να διαγνώσει τι γίνεται. Τους ψυχολόγους δεν τους έχω τοσο εμπιστοσύνη αλλά αυτό είναι περισσότερο δικό μου θέμα και δεν θα ήθελα να το γενικευσω, αν το πρόβλημα που έχεις άπτεται της ειδικότητας του ψυχολόγου και είναι σε θέση να το βελτιώσει ως την εξαληψη του τότε βεβαίως και να πας σε ψυχολόγο. 

Να πω και την δική μου ιστορία σχετικά με αυτά τα θέματα. Είχα και έχω διαφορά προβλήματα τα οποία θεωρούσα ότι προέρχονται από κατάθλιψη, έχω στενό μου φίλο με κατάθλιψη και παρατηρούσα διαφορά συμπτώματα που είχε και τα έβλεπα σε εμένα. Επειδή κάποια στιγμή φτάσαμε στο αμην θέλησα να μην το αφήσω άλλο μετά από συζητήσεις με τους δικους μου, πήγαμε πρώτα σε έναν ψυχολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο να του εκθέσω αυτά που αντιμετωπιζα και να μου πει αν χρειάζομαι ψυχιατρο κι αν έχω κατάθλιψη, μου είπε ότι έχω και χρειάζεται να πάω σε ψυχιατρο και κατόπιν γνωμάτευσης που θα δώσει αυτός μετά να με εντάξουν σε κάτι ομάδες και πολύ πιθανόν χρειαζομαι και φάρμακο με βαρια αγωγή, μου προτεινε έναν γνωστό του ψυχιατρο διευθυντή από Δρομοκαιτειο αλλά εγώ προτίμησα να πάω σε έναν άλλον, μετά από συζήτηση μου είπε ότι δεν έχω κάτι ανησυχητικό, τα περισσότερα προβλήματα που εχω οφείλονται σε χρόνια παθολογικά και αναπηρίες, μόνο κάποιο θέμα με το άγχος έχω και μου πρότεινε διάφορες λύσεις και πράγματα τα οποία σε σημαντικό ποσοστό οι λύσεις ποιανουν. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WireFire είπε

Δεν ψαχνεις για ψυχιατρο αλλα για Ψυχολογο, Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, Ψυχοθεραπευτη

Να συμφωνήσω και εγώ ότι το προφίλ της φύσης του προβλήματος που σε απασχολεί και ο τρόπος ο οποίος θες να το επιλύσεις (που είναι και ορθός ) , ταιριάζει με ψυχολόγου και όχι ψυχιάτρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ψυχίατρος  , είναι πιο πολύ  για  να  δίνει φαρμακευτική αγωγή , σε όποιον το χρειάζεται .   ο ψυχολόγος   σε βοηθάει  να   δείς ποιό είναι το θέμα που σε απασχολεί .  τι μπορείς να κάνεις ,  γενικά η ψυχοθεραπεία έχει σαν δομή το ισχυρότερο μέσω    το  διάλογο!     θα σου πρότεινα να βρείς , ανθρώπους που αγαπάνε αυτό που κάνουν . οχι εμπορικά  ονόματα. 

Επεξ/σία από salvador_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, raja said:

Καλησπέρα, θα χρειαστώ να μιλήσω σε  ψυχίατρο για κάποια πράγματα που με απασχολούν. Δεν γνωρίζω όμως κάποιον προσωπικά και ξέρω ότι από γιατρό σε γιατρό κάνει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι με ψυχιάτρους ο κόσμος κάνει αρκετές συναντήσεις, οπότε θέλω να βρω εξ' αρχής κάποιον καλό. Ο μόνος τρόπος που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι να googlarw και να κρίνω από  site/φωτογραφίες το οποίο δεν είναι και το πιο αξιόπιστο. Σε φίλους και γνωστούς η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι άνετα να ρωτήσω.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Μήπως να πάω κάπου και αναλόγως πώς θα μου φανεί να συνεχίσω?

Δεν ψάχνεις για ψυχίατρο, για ψυχολόγο ψάχνεις. Επίσης, πρέπει να έχεις συγκεκριμένα στο μυαλό σου για τι πράγμα θες να μιλήσεις, υπάρχουν διαφορετικές ειδικότητες για διαφορετικά θέματα. Είναι ένα πράγμα το «θέλω να πάρω το πτυχίο μου, αλλά το αναβάλλω συνεχώς» και ένα εντελώς διαφορετικό το «αν δεν βάλω να δω τσόντα, δεν μπορώ να αποδώσω την ώρα της πράξης». Αν θες να μιλήσεις για δύο διαφορετικά θέματα που δεν ταυτίζονται μεταξύ τους, τότε θα χρειαστείς και δύο διαφορετικούς ειδικούς.

Επίσης, επειδή οι δύο-τρεις πρώτες συνεδρίες πάνε υπέρ πίστεως, μιας και συζητάς σε πιο γενικό επίπεδο για την ζωή σου, το χαρακτήρα σου κλπ, καλό είναι να πας συστημένος εξαρχής σε κάποιον που μπορεί να ασχοληθεί με το θέμα σου και να μην αλλάξεις 3-4 μέχρι να βρεις κάποιον που σου κάνει, γιατί θα πετάς λεφτά στον αέρα. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να ρωτήσεις σε φίλους και οικογένεια για να σε κατευθύνουν. Κακώς δεν αισθάνεσαι άνετα να ρωτήσεις, η μισή Ελλάδα κάνει ψυχοθεραπεία και η υπόλοιπη μισή δεν κάνει, ενώ επιβάλλεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ψάχνεις για ψυχίατρο, για ψυχολόγο ψάχνεις.

Αληθεια ενδιαφερον εχει να μας πειτε πως βγαλατε αυτο το συμπερασμα. Δεν ανεφερε απολυτως τιποτα για τα προβληματα που εχει ουτε για την φυση αυτων. Μαλλον φανταζεστε καποιοι. Για μαζευτειτε λιγο.

3 ώρες πριν, salvador_ είπε

ο ψυχίατρος  , είναι πιο πολύ  για  να  δίνει φαρμακευτική αγωγή , σε όποιον το χρειάζεται .   ο ψυχολόγος   σε βοηθάει  να   δείς ποιό είναι το θέμα που σε απασχολεί .  τι μπορείς να κάνεις ,  γενικά η ψυχοθεραπεία έχει σαν δομή το ισχυρότερο μέσω    το  διάλογο!     θα σου πρότεινα να βρείς , ανθρώπους που αγαπάνε αυτό που κάνουν . οχι εμπορικά  ονόματα. 

Ο ψυχιατρος ειναι γιατρος. Οπως οποιαδηποτε αλλη ιατρικη ειδικευση. Δινουν φαρμακα οποτε το κρινουν και οποτε χρειαζεται. Ετσι οπως τα γραφεις περισσοτερο μπερδευεις καποιον παρα βοηθας.

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, pascalia2 said:

Αληθεια ενδιαφερον εχει να μας πειτε πως βγαλατε αυτο το συμπερασμα. Δεν ανεφερε απολυτως τιποτα για τα προβληματα που εχει ουτε για την φυση αυτων. Μαλλον φανταζεστε καποιοι. Για μαζευτειτε λιγο.

Είναι σαφές:

11 hours ago, raja said:

Καλησπέρα, θα χρειαστώ να μιλήσω σε  ψυχίατρο για κάποια πράγματα που με απασχολούν.

Και γενικά, πρώτα πας στον ψυχολόγο και αν κρίνει ότι χρειάζεται σε παραπέμπει σε ψυχίατρο. 

Εκτός αν έχει πάει ήδη σε κάποιον ειδικό και έχει ήδη διάγνωση που χρειάζεται αγωγή. Δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα του ΟP. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pascalia2 είπε

Ποιος σου ειπε οτι με τον ψυχιατρο δεν μιλας; Ή οτι ο ψυχιατρος δεν κανει ψυχοθεραπεια; 
σε τιποτα περιοδικα τα διαβασατε αυτα; 

ειναι αυτα που λενε συνηθως οι καθηγητες οταν αρχιζει η ειδικοτητα: πρεπει να βγει η ταμπελα οτι ο ψυχιατρος ειναι ο τρελογιατρος..

 

μερικοι ζουν ακομα στο 1972

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...