Προς το περιεχόμενο

Αδιέξοδο με VDSL Vodafone (Παγκράτι) -Αναζήτηση παρόχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Αυτό που προτείνει είναι διπλί πρίζα για να δουλέψει η τηλεφωνια και στις άλλες πρίζες. Εσύ ουσισατικά θες ένα καλώδιο από τον κατανεμητή να έρχεται απευθείας στην τηλεφωνικη πρίζα και το ρούτερ πάνω σε αυτό. 

Και κάπου εδώ μπαίνει στη σκηνή ο ηλεκτρολόγος να φανταστώ :)  Θα πάρω και voda να ρωτήσω για άλλο ρούτερ. Ειλικρινά όμως έχω χάσει τις ελπίδες μου. 

 

upd 16:00: μόλις μου έκανε ξανά δύο αποσυνδέσεις (πάρα τις «αλλαγές στις ρυθμίσεις» που έκαναν) ... Απελπισία 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Και κάπου εδώ μπαίνει στη σκηνή ο ηλεκτρολόγος να φανταστώ :)  Θα πάρω και voda να ρωτήσω για άλλο ρούτερ. Ειλικρινά όμως έχω χάσει τις ελπίδες μου. 

 

upd 16:00: μόλις μου έκανε ξανά δύο αποσυνδέσεις (πάρα τις «αλλαγές στις ρυθμίσεις» που έκαναν) ... Απελπισία 

Παιζει να φταίει και το ζευγος, θελει τεχνικο ελεγχο οπως και να χει 

Εγω ειχα παρόμοιο πρόβλημα αλλα σε ADSL και χρειάστηκε 11 δηλώσεις βλαβών για να επιλυθεί. Ήρθε τεχνικος με εκανε καινουργιο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/01/2021 at 11:35, Rebirth said:

Ευχαριστώ πολύ. Βλέπω ότι είμαι στα 330 - 350m και από dslam OTE και Vodafone. Επομένως, λέμε ότι αν συγχρονίζει 30 και κατεβάζω 10 δεν έχει ευθύνη ο πάροχος, αλλά η εγκατάσταση (μου) ;

Μίλησα με τεχνική υποστήριξη Vodafone. Μου είπαν το «θα κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις» (ω, πόσες φορές έχουν γίνει αυτές οι ρυθμίσεις). Και επίσης έβγαλα splitter και συνέδεσα το router απευθείας. 

Πλέον μου βγάζει αυτό. Προφανώς έβαλε κι άλλο κόφτη στην ταχύτητα;

 

 

αν συγχρονιζεις 30 και κατεβαζεις 10 ειναι θεμα παροχου συνηθως.οτι συγχρονιζεις 30 και οχι 50 μπορει να ειναι θεμα αποστασης αλλα μπορει να ειναι και θεμα καλωδιωσης.

On 07/01/2021 at 14:48, Rebirth said:

Θα το δω, ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι μέχρι πριν ένα έτος λειτουργούσαν όλα ΟΚ. Ηδη αποσυνέδεσα τηλέφωνο για να δω (η δεύτερη μέτρηση που ανέβασα είναι με το router απευθείας στη master πρίζα, χωρίς splitter ή φίλτρο). Η ρύθμιση που μου είπαν ότι έκαναν είναι ότι κατέβασαν στα 14 το συγχρονισμό. Επιστροφή στο 2013. Στην πρίζα θα κοιτάξω αυτά που λέει ο οδηγός της cyta (όσο μπορώ φυσικά). 

Αυτό που βλέπω είναι ότι προτείνει διπλή τηλεφωνική πρίζα στη master. Αυτό δηλαδή είναι μονόδρομος;

απλα πραγματα για να βγαλουμε μια ακρη.ποσα πριζακια τηλεφωνικα εχεις μεσα στο σπιτι σε ποια δωματια και που εχεις βαλει το ρουτερ.και η τηλεφωνια ειναι Voip ή κανονικη(tdm)?

στην ουσια αυτο που θελουμε για αρχη ειναι να πας στο κεντρικο πριζακι που ειναι στο σαλονι συνηθως και να το ανοιξεις.απο πισω θα βρεις καποια ζευγαρια ενωμενα.εμεις θελουμε να μεινει στο πριζακι μονο ενα ζευγαρι ενωμενο και θα ειναι το ζευγαρι που θα κανει το ρουτερ σου να συγχρονισει στην σωστη ταχυτητα.αμα δεν συγχρονιζει εχεις παρει λαθος ζευγαρι.αμα συγχρονισει χαλια τοτε εχεις ενα σωστο καλωδιο και ενα λαθος.μετα βλεπουμε για διπλα πριζακια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν συγχρονιζεις 30 και κατεβαζεις 10 ειναι θεμα παροχου συνηθως.οτι συγχρονιζεις 30 και οχι 50 μπορει να ειναι θεμα αποστασης αλλα μπορει να ειναι και θεμα καλωδιωσης.

απλα πραγματα για να βγαλουμε μια ακρη.ποσα πριζακια τηλεφωνικα εχεις μεσα στο σπιτι σε ποια δωματια και που εχεις βαλει το ρουτερ.και η τηλεφωνια ειναι Voip ή κανονικη(tdm)?

στην ουσια αυτο που θελουμε για αρχη ειναι να πας στο κεντρικο πριζακι που ειναι στο σαλονι συνηθως και να το ανοιξεις.απο πισω θα βρεις καποια ζευγαρια ενωμενα.εμεις θελουμε να μεινει στο πριζακι μονο ενα ζευγαρι ενωμενο και θα ειναι το ζευγαρι που θα κανει το ρουτερ σου να συγχρονισει στην σωστη ταχυτητα.αμα δεν συγχρονιζει εχεις παρει λαθος ζευγαρι.αμα συγχρονισει χαλια τοτε εχεις ενα σωστο καλωδιο και ενα λαθος.μετα βλεπουμε για διπλα πριζακια κτλ.

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ ξανά. Λοιπόν αρχικά έχω 30αρα VDSL. Στο σπίτι έχω δύο πρίζες τελικά. Άφησα τo router με το splitter στην κεντρική πρίζα και έβγαλα το τηλ και το πήγα υπνοδωμάτιο (βάζοντας VDSL φίλτρο γιατί σε μια τηλεφωνική κλήση με πέταξε χθες). Κατά ένα περίεργο τρόπο σήμερα ως τώρα (φτου φτου) δεν είχα αποσυνδέσεις. Η ταχύτητα είναι στα 19-22 (δεν νομίζω ότι είχα πιάσει ποτέ παραπάνω). Οι τωρινές μετρήσεις είναι αυτές:

asdfasdfasd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2021 at 17:53, Rebirth said:

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ ξανά. Λοιπόν αρχικά έχω 30αρα VDSL. Στο σπίτι έχω δύο πρίζες τελικά. Άφησα τo router με το splitter στην κεντρική πρίζα και έβγαλα το τηλ και το πήγα υπνοδωμάτιο (βάζοντας VDSL φίλτρο γιατί σε μια τηλεφωνική κλήση με πέταξε χθες). Κατά ένα περίεργο τρόπο σήμερα ως τώρα (φτου φτου) δεν είχα αποσυνδέσεις. Η ταχύτητα είναι στα 19-22 (δεν νομίζω ότι είχα πιάσει ποτέ παραπάνω). Οι τωρινές μετρήσεις είναι αυτές:

 

το splitter γιατι το εχεις στο σαλονι αφου εχεις μονο το Router? μια τηλεφωνικη συσκευη εχεις μονο στο δωματιο?αν ναι τοτε παλι εισαι λαθος.καλυτερα απο πριν αλλα παλι εισαι λαθος. β.εχεις voip ή εχεις κανονικη τηλεφωνια? για να σου πω ποιο θα ειναι το σωστο ωστε να παιζεις ακομα καλυτερα.

 

στην ουσια αυτο θες

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

αλλα μπορω να στο εξηγησω και στην δικη σου περιπτωση αν σε μπερδευει το σχεδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

το splitter γιατι το εχεις στο σαλονι αφου εχεις μονο το Router? μια τηλεφωνικη συσκευη εχεις μονο στο δωματιο?αν ναι τοτε παλι εισαι λαθος.καλυτερα απο πριν αλλα παλι εισαι λαθος. β.εχεις voip ή εχεις κανονικη τηλεφωνια? για να σου πω ποιο θα ειναι το σωστο ωστε να παιζεις ακομα καλυτερα.

 

στην ουσια αυτο θες

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

αλλα μπορω να στο εξηγησω και στην δικη σου περιπτωση αν σε μπερδευει το σχεδιο

Καλή βδομάδα! Ναι, μόνο μια συσκευή. Ωστόσο έβαλα το φίλτρο γιατί με πέταγε από τη σύνδεση όταν γινόταν κλήση. Να βγάλω δηλαδή τελείως το splitter; Στο δεύτερο ερώτημα, θα έλεγα κανονική τηλεφωνία, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος (το καλώδιο πάντως που πάει στην τηλεφωνική πρίζα είναι απλό τηλεφωνικό RJ-11, αν βοηθάει αυτό). Η σύνδεση παραμένει σχετικά σταθερή αυτό το διάστημα. Δεν είχα αποσυνδέσεις (να έπαιζε τόσο ρόλο ότι είχα κολλητά το ασύρματο τηλέφωνο με το router;). 

Σε ό,τι αφορά τον οδηγό της Cyta είναι για να το πιάσω εγώ ή για... ηλεκτρολόγο; Ευχαριστώ και πάλι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 11/01/2021 at 13:58, Rebirth said:

Καλή βδομάδα! Ναι, μόνο μια συσκευή. Ωστόσο έβαλα το φίλτρο γιατί με πέταγε από τη σύνδεση όταν γινόταν κλήση. Να βγάλω δηλαδή τελείως το splitter; Στο δεύτερο ερώτημα, θα έλεγα κανονική τηλεφωνία, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος (το καλώδιο πάντως που πάει στην τηλεφωνική πρίζα είναι απλό τηλεφωνικό RJ-11, αν βοηθάει αυτό). Η σύνδεση παραμένει σχετικά σταθερή αυτό το διάστημα. Δεν είχα αποσυνδέσεις (να έπαιζε τόσο ρόλο ότι είχα κολλητά το ασύρματο τηλέφωνο με το router;). 

Σε ό,τι αφορά τον οδηγό της Cyta είναι για να το πιάσω εγώ ή για... ηλεκτρολόγο; Ευχαριστώ και πάλι  

εξαρτατε ποσο πιανουν τα χερια σου. αλλα ναι πρεπει να γινει αυτο που αναφερει το pdf της cyta για να μην εχεις παραλληλα.(bridge taps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...