Προς το περιεχόμενο

Logitech Harmony Elite remote control - Amazon.de - 238,63Euro με την αποστολή


georgiou.cr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε προσφορά το logitech harmony remote control + hub από το Amazon.de. Για όσους θέλουν να χειρίζονται ταυτόχρονα και εύκολα πολλαπλές συσκευές (tv, av receiver, android box, xbox, ps4, cosmote tv, projector κλπ) είναι  μονόδρομος. Το σετάρισμα είναι αρκετά εύκολο, σχεδόν αυτοματοποιημένο. Στα 220Ευρό + αποστολή : https://www.amazon.de/-/en/Logitech-Harmony-universal-control-Panasonic/dp/B014GXQOJ2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω ρε παιδια. Ειχα δωσει ενα 100αρικο πριν 6-7 χρονια σε προσφορα απο 150 για ενα harmony ενθουσιασμενος απο κριτικες κλπ, το δουλεψα ελαχιστα, εβγαλε και προβληματακια και το εχω πεταμενο κυριολεκτικα, σχεδον απο την επομενη μερα. Τα πιο τσαμπα λεφτα που εχω δωσει ποτε. Με 10 ευρω κατι φτηνιαρικα ειχαν καλυτερη λειτουργικοτητα.

Του θεματος τωρα ως προσφορα:  βλεπω οτι ειναι 4-5 χρονων μοντελο, και εχει πεσει επι 1-2 χρονια 50 ευρω πιο κατω απο οτι ειναι τωρα που εχει ξανατσιμπησει στην τιμη. Πολυ ακριβο μου φαινεται.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβλεπα πως στο skroutz ήταν όλο το 2019 από 175 μέχρι 220 και τώρα που είπα πως μετά από τόσα χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω και εγώ το δικό μου (το harmony ultimate με το hub, απλά γιατί θέλει ένα τσικ μεγαλύτερη πίεση το volume down) μπαίνω πριν λίγο καιρό και ξαφνικά βλέπω κάτι ξεγυρισμένα 320άρια, όπως μου ήρθε η ιδέα έτσι μου έφυγε. Ακόμα και τα 240 στου θέματος μου φαίνονται υπερβολή για ένα παλιό προϊόν όσο καλό και να είναι (.. τηλεκοντρόλ είναι για όνομα!). Έχει χαθεί το μέτρο νομίζω εντελώς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν αξίζει το elite. Είναι δύσχρηστο γιατί μπαίνει συνέχεια σε sleep mode και υπάρχει πάντα καθυστέρηση μεταξύ πατήματος πλήκτρου και εκτέλεσης εντολής. 
Πολύ καλύτερο (και πολύ φθηνότερο) το απλό:

https://www.amazon.de/-/en/Logitech-Harmony-Companion-Remote-Control/dp/B014GXQ3S4/

Η βάση είναι ίδια, το setup επίσης ίδιο (νομίζω επιτρέπει λιγότερες συσκευές). 
 

Έχω και τα δύο χειριστήρια συνδεδεμένα στο ίδιο hub. Το elite είναι μόνιμα στη βάση του και πιάνει σκόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα χρήσης:

Επιλογή με ένα button της δραστηριότητας «ταινία»

Ανοίγει η τηλεόραση, ορίζεται ως input το hdmi4 (ενισχυτής av), ανοίγει ο ενισχυτής, ορίζεται ως input το hdmi1 (kodi box), ανοίγει το kodi box. Αν τα φώτα είναι αναμμένα, σβήνουν (hue). Στο remote, όταν πατάς τα volume buttons αυξομειώνεται ο ήχος στον ενισχυτή. Όταν πατάς τα navigation buttons ελέγχεις το kodi box.

Αν επιλέξεις άλλο activity ή αν κλείσεις το ενεργό, σβήνουν όλες οι συσκευές. 
 

Με το ίδιο remote ελέγχεις επίσης ανά πάσα στιγμή φώτα (αν έχεις smart bulbs), air condition (οποιοδήποτε aircondition), θερμοστάτη, και αν έχεις alexa, google home ή siri τα ελέγχεις και με τη φωνή σου. 
 

 

Τα παραπάνω δεν είναι υποθετικό σενάριο, με την εξαίρεση του θερμοστάτη όλα τα έχω στημένα στο σπίτι μου

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, aissaris είπε

Παράδειγμα χρήσης:

Επιλογή με ένα button της δραστηριότητας «ταινία»

Ανοίγει η τηλεόραση, ορίζεται ως input το hdmi4 (ενισχυτής av), ανοίγει ο ενισχυτής, ορίζεται ως input το hdmi1 (kodi box), ανοίγει το kodi box. Αν τα φώτα είναι αναμμένα, σβήνουν (hue). Στο remote, όταν πατάς τα volume buttons αυξομειώνεται ο ήχος στον ενισχυτή. Όταν πατάς τα navigation buttons ελέγχεις το kodi box.

Αν επιλέξεις άλλο activity ή αν κλείσεις το ενεργό, σβήνουν όλες οι συσκευές. 
 

Με το ίδιο remote ελέγχεις επίσης ανά πάσα στιγμή φώτα (αν έχεις smart bulbs), air condition (οποιοδήποτε aircondition), θερμοστάτη, και αν έχεις alexa, google home ή siri τα ελέγχεις και με τη φωνή σου. 
 

 

Τα παραπάνω δεν είναι υποθετικό σενάριο, με την εξαίρεση του θερμοστάτη όλα τα έχω στημένα στο σπίτι μου

 

Καλημέρα, άρα για να έχεις ένα unified control δίνεις 200+ ευρώ, για μένα φαίνεται υπερβολικό. Αλλά σαφώς ο καθένας ορίζει τι είναι too much και τι όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μεγαλος φαν των universal τηλεκοντρολ και ειδικότερα των harmony αλλα κι εγώ τα 200+ τα θεωρα υπερβολικά. Καπου στα 70-80 μαξιμουμ που εχει το 665 οριακά μπορω να το δεχτώ για την ευκολία που μου προσφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι όντως πολύ υψηλή, γι’ αυτό και παρέθεσα την εναλλακτική του απλού remote, που για μένα είναι έτσι κι αλλιώς καλύτερο. 
 

Πριν από χρόνια πάντως έβγαιναν συχνά σε προσφορά στα amazon, εγώ είχα πάρει το απλό 59 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...