Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 είναι ακόμη εγκατεστημένα σε τουλάχιστον 100 εκατομμύρια PC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τα 7αρια σε παλιοτερο PC αλλα τρώνε σκαλώματα και αυτα με νεα hardware οπως webcams που μια δουλευουν και μια δεν δουλευουν σε τηλεδιασκεψεις. Ειπα να βαλω τα 10αρια οπως και στους αλλους αλλα το chipακι της Μ/Β δεν τα υποστηρίζει και η ASUS την Μ/Β μια που την εβγαλε και μια που την ξεχασε στην τυχη της (ASUS P6T) απο BIOS (9/11/2010 το τελευταιο). Λογικο μιας και socket 1366 ξεχαστηκε γρηγορα.

 

Αληθεια, εαν εχει κανενας καμια παλιοτερη version απο Win10 (μεχρι V.1909 μπαινει οπως εψαξα) μου λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμάστε και καμία 'πετσοκομμένη' έκδοση των 10αριών, χωρίς τηλεμετρίες, store κλπ για να δείτε ταχύτητα. Win10 πλήρως ενημερωμένα και το image της εγκατάστασης είναι 1.1gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σταθερό έχω εγκατάσταση Win7 από το 2013 και μέχρι σήμερα το pc δουλεύει απροβλημάτιστα και πάει νεράκι όλες τις εφαρμογές όπως την πρώτη μέρα.Το τι εφαρμογές του έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει κάνοντας δοκιμές στα τόσα χρόνια δεν λέγεται.

Στο laptop τώρα που το έχω για πολύ περιστασιακή χρήση έχω βάλει καθαρή εγκατάσταση τα Win 10 20H2 .Την πρώτη εβδομάδα άνοιγε πολύ γρήγορα.Τόσο κράτησε και η χαρά....Άρχισε να καθυστερεί σε σημείο να νομίζω οτι κατεβάζει ενημερώσεις στο background.Του κόβω την πρόσβαση στο νετ , τα ίδια.Το ξηλώνω το λειτουργικό , ξανακάνω καθαρή εγκατάσταση.Πάλι τα ίδια.Σφαίρα στην αρχή και μετά τα ζώα μου αργά.Να κάτσω να φάω τα μάτια μου ψάχνοντας σε τεχνικά forum τι φταίει; Παλιά τα κάναμε αυτά.Τώρα τα βαρέθηκα.

7 λεπτά πριν, Vagos_46 είπε

Δοκιμάστε και καμία 'πετσοκομμένη' έκδοση των 10αριών, χωρίς τηλεμετρίες, store κλπ για να δείτε ταχύτητα. Win10 πλήρως ενημερωμένα και το image της εγκατάστασης είναι 1.1gb.

Το έχω κάνει και όταν από μόνο του πάρει πρωτοβουλία και ξεκινήσει να κατεβάζει ενημερώσεις , μου τα ξαναπερνάει πάλι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vagos_46 είπε

Δοκιμάστε και καμία 'πετσοκομμένη' έκδοση των 10αριών, χωρίς τηλεμετρίες, store κλπ για να δείτε ταχύτητα. Win10 πλήρως ενημερωμένα και το image της εγκατάστασης είναι 1.1gb.

Τιποτα δεν μπορει να νικησει σε ταχυτητα τα Windows Server 2008 R2.
οσο για το Boot time των Windows κανε το εξης.
Απενεργοποιησε πρωτα το hibernate με την εντολη  powercfg -h off
μετα κλεισε τον Υπολογιστη και ανοιξε των.
Μετρα ποση ωρα κανει για μπουνε και μετα στο ιδιο συστημα βαλε win7 και μετρα και ελα να μου πεις και μενα μιας και τα εχω κανει και τα εχω δοκιμασει. Δυο φορες πιο γρηγορα τα 7αρια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, papmel είπε

Εγω σε μηχάνημα με 24 CPU και 64 ram εχω 7άρια παντως οταν εβαλα 10αρια σερνοτανε σε ολα ειδικα στο remote Desktop αλλα και σε χιλια δυο αλλα.
7άρια μεχρι να σβησει ο ηλιος ( αλλα τα σωστα 7άρια που ειναι τα windows 2008 R2 ) 

win7.png

Το windows 7 είναι από μόνο του security issue. Όπως και οτιδήποτε δεν έχει security updates επίσημα. Όπως το 2008 R2. I guess you like to live dangerously.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Το windows 7 είναι από μόνο του security issue. Όπως και οτιδήποτε δεν έχει security updates επίσημα. Όπως το 2008 R2. I guess you like to live dangerously.

Το πρωτο που κανω οταν κανω Install ειναι να κλεισω τα Updates.
Αν θες σου στηνω ενα XP Server ουτε καν windows 7 και φερε μου τους hackers να τον χακαρουν θα σου αφησω ανοιχτες τις πορτες 3389, 80 , 443  και να δουμε αν μπορει καποιος να κανει κατι.

τωρα για την ιστορια και να μαθαινουν και οι νεοι.
Υπαρχουν τρεις κατηγοριες που μπορει ενα μηχανημα να λειτουργει.

 1 κατηγορια.   Σπιτι σου !  εκει δεν χρειαζετε να εχεις κανενα UPDATE και κανεναν FIREWALL αφου ο OTE Default εχει ενεργοποιημενο τον Firewall και το Router σου ακομα εχει Firewall.
Αρα αν το μηχανημα τρεχει σπιτι σου δεν χρειαζετε να εχεις ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ Update


2 κατηγορια.  Σε ενα γραφειο και εισαι συνδεμενος σε ενα τοπικο LAN μαζι με αλλους συναδελφους.Εκει ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις XP γιατι υπαρχουν 100αδες exploits ολα ομως τα EXPLOITS λειτουργουν Local δηλαδη θα πρεπει καποιος στο ιδιο LAN να το τρεξει. Σε αυτην την περιπτωση σε νοιαζουν και σε παρανοιάζουν τα Updates Ολα.


3 Κατηγορια  Σαν Server.Ουτε εκει χρειαζεσαι καποιο UDPATE γιαυτο και τα κλεινεις ολα με το που κανεις Install το OS.
Ο λογος ειναι οτι ενας Server ειναι παντα πισω απο εναν Firewall και δεν μπορει κανενα Exploit να σου κανει ζημια εκτος αν εχεις κανει χαζομαρες στις σελιδες σου ( αν εχεις σελιδες ) και σου χακαρουν απο εκει.
Αλλα αν σε χακαρουν απο το Web ( πχ οσοι εχουν Wordpress,joomla το εχουν παθει 2-3 φορες )  τοτε και 10αρια να εχεις παλι ζημια θα παθεις.


και πλεον μενει το Συμπερασμα 
Για πιο Mode Μιλαμε? 
σε ενα γραφειο? στο σπιτι? σαν Server?

Για να τελειωνει αυτο το παραμυθι με τα updates και το End of support κλπ κλπ κλπ  που κυκλοφορει συνεχως.
Ολα αυτα τα εκατομυρια που χρησιμοποιουν XP ακομα γιατι λες να το κανουν?
Ολοι εμεις που χρησιμοποιουμε windows 7 σαν Server σε πολυ Critical Sites με χιλιαδες επισκεπτες καθημερινα γιατι να τα εχουμε γιατι ειμαστε μαζοχες?
Γιατι δεν ξερουμε να τα στησουμε σε windows 2012 , 2019 ?

και κατι τελευταιο οποιος χρησιμοποει Windows 10 και οχι windows 2019 server που ειναι οτι τα Windows 10 αλλα 10 κλασεις καλυτερα πιανετε κοροιδο.

 

15 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Υπαρχει υποστηριξη dx12 στα windows 7.

Υπαρχει παιχνιδι που υποστηριζει ΜΟΝΟ DX12?  και οχι dx11?
και για την ιστορια επειδη επαιζα το Warthunder οσο υποστηριζε Dx9 φυσουσε.
εξαρτατε τι σε ενδιαφερει το Perfomance και τα FPS ή να βλεπεις λιγο πιο ωραια γραφικα.
Υπαρχουν απειρα Videos στο youtube που σου δειχνουν τις διαφορες διπλα διπλα με directx11 vs directx12 εγω προσωπικα προτιμω τα DX9.
και στο φιναλε φιναλε αν θες τοσο πολυ να παιζεις ενα game με DX12 μπορεις να εχεις εναν σκληρο της ταξεως των 20 ευρω 240 Giga SSD και να εχεις εκει τα Windows10 οποτε θες να παιξεις game κανεις δεν σε εμποδιζει . 

και για την Ιστορια ΝΑΙ μπορεις να εχεις D12 στα 7αρια 
https://devblogs.microsoft.com/directx/porting-directx-12-games-to-windows-7/
 

Επεξ/σία από papmel
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, papmel είπε

Το πρωτο που κανω οταν κανω Install ειναι να κλεισω τα Updates.
Αν θες σου στηνω ενα XP Server ουτε καν windows 7 και φερε μου τους hackers να τον χακαρουν θα σου αφησω ανοιχτες τις πορτες 3389, 80 , 443  και να δουμε αν μπορει καποιος να κανει κατι.

Σοβαρά τώρα; Δεν χρειάζεται hacker. Ένα script kiddie αρκεί.

Αναφορά σε κείμενο

 1 κατηγορια.   Σπιτι σου !  εκει δεν χρειαζετε να εχεις κανενα UPDATE και κανεναν FIREWALL αφου ο OTE Default εχει ενεργοποιημενο τον Firewall και το Router σου ακομα εχει Firewall.
Αρα αν το μηχανημα τρεχει σπιτι σου δεν χρειαζετε να εχεις ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ Update

Οπότε βασίζεσαι στο router των 2 ευρώ που σου δίνει ο ΟΤΕ για ασφαλίσεις το XP με τα 1002 vulnerabilities; Και υποννοείς ότι εγώ δεν μπορώ να πάρω το λαπτοπ μου με τα XP και να πάω σε public δίκτυο ή να φοβάμαι μη μου στήσει κανένας rogue AP και μου ρθει από 'κει που δεν το περιμένω;

Αναφορά σε κείμενο

3 Κατηγορια  Σαν Server.Ουτε εκει χρειαζεσαι καποιο UDPATE γιαυτο και τα κλεινεις ολα με το που κανεις Install το OS.
Ο λογος ειναι οτι ενας Server ειναι παντα πισω απο εναν Firewall και δεν μπορει κανενα Exploit να σου κανει ζημια εκτος αν εχεις κανει χαζομαρες στις σελιδες σου ( αν εχεις σελιδες ) και σου χακαρουν απο εκει.
Αλλα αν σε χακαρουν απο το Web ( πχ οσοι εχουν Wordpress,joomla το εχουν παθει 2-3 φορες )  τοτε και 10αρια να εχεις παλι ζημια θα παθεις.

Is this a joke; Δηλαδή για να καταλάβω. Βάζεις ένα server που ξέρεις ότι δεν έχει update για vulnerabilities και βασίζεσαι στο firewall ή στο frontend για να μη στο χακάρουν; Το pentesting δεν είναι τόσο απλό όσο hackάρω ένα frontend και παίρνω access. Μπορεί κάποιος να hackάρει κάποιο noob υπάλληλο σε μια εταιρεία ή κάποιο unsafe endpoint και να πάρει access έτσι. Να στήσει pivoting και να προσπεράσει το firewall σου. Ειδικά σε μεγάλες εταιρείες που όλο το σύστημα γίνεται μεγάλο δεν μπορείς να έχεις στο κεφάλι σου κάθε φορά που σχεδιάζεις κατι να προσέχεις γιατί έχεις το Windows XP.

Και μετά έχεις να σκεφτείς και το privilege escalation και το πόσο πιο εύκολο είναι σε συστήματα που δεν εχουν updates.

Δεν θα μπω στον κόπο να αναλύσω ποσο λάθος είναι αυτό που λες, αλλά κανένας σοβαρός που ασχολείτται με cybersecurity δεν θα πάρει αυτά τα πράγματα στα σοβαρά. 

Επίσης δεν αναμασάω την καραμέλα της Microsoft για τα updates. Αυτά είναι τα best practices που ισχύουν στο cybersecurity. Τώρα αν εσένα σου φαίνονται χαζά οκ.

Αναφορά σε κείμενο

Ολα αυτα τα εκατομυρια που χρησιμοποιουν XP ακομα γιατι λες να το κανουν?

Ο μέσος χρήστης είναι άσχετος.

Αναφορά σε κείμενο

Ολοι εμεις που χρησιμοποιουμε windows 7 σαν Server σε πολυ Critical Sites με χιλιαδες επισκεπτες καθημερινα γιατι να τα εχουμε γιατι ειμαστε μαζοχες?

Ι guess not everybody knows about cybersecurity. Αν έχεις server και δεν έχεις updates για security well I guess its a problem αλλά δεν μπορώ να σε πείσω.

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShevaGR είπε

Σοβαρά τώρα; Δεν χρειάζεται hacker. Ένα script kiddie αρκεί.

Και πως θα το τρεξεις το script στο pc μου εκτος αν εισαι ο ΧΟΥΝΤΙΝΙ!

 

2 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Οπότε βασίζεσαι στο router των 2 ευρώ που σου δίνει ο ΟΤΕ για ασφαλίσεις το XP με τα 1002 vulnerabilities; Και υποννοείς ότι εγώ δεν μπορώ να πάρω το λαπτοπ μου με τα XP και να πάω σε public δίκτυο ή να φοβάμαι μη μου στήσει κανένας rogue AP και μου ρθει από 'κει που δεν το περιμένω;

 

Ελα εσυ στο δικο μου internet καφε που εχω middle man proxy και θα δεις για ποτε θα σου παρω ολους τους κωδικους σε οποιο Site θα συνδεθεις και ελα με οτι OS θες.


 

3 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Is this a joke; Δηλαδή για να καταλάβω. Βάζεις ένα server που ξέρεις ότι δεν έχει update για vulnerabilities και βασίζεσαι στο firewall ή στο frontend για να μη στο χακάρουν; Το pentesting δεν είναι τόσο απλό όσο hackάρω ένα frontend και παίρνω access

Στηνεις 100 ευρώ και στηνω 500 σου βαζω εναν XP χωρις κανενα Update και αν καταφερεις και τον HAckareis θα παρεις 500 και εγω θα σταματησω να μιλαω. Μην λεμε λογια λογια λογια χωρις εργα.




 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχουν ποτίσει τον εγκέφαλο με την "ασφάλεια" , τα security patches , και τις λοιπές μπούρδες νομίζοντας οτι ένα λειτουργικό με τα τελυταία updates παρέχει την απόλυτη ασφάλεια.Κοιμόσαστε τον ύπνο του δικαίου.Ειδικά τα Win10 κάνουν πάρτυ από πίσω εν αγνοία σας αλλά εαν νοιώθετε αυτή την placebo ασφάλεια πάω πάσο.Όπως τη βρίσκει ο καθένας.Εγώ χρόνια έχω Win7 και μάλιστα χωρίς ούτε ένα antivirus εγκατεστημένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Σας έχουν ποτίσει τον εγκέφαλο με την "ασφάλεια" , τα security patches , και τις λοιπές μπούρδες νομίζοντας οτι ένα λειτουργικό με τα τελυταία updates παρέχει την απόλυτη ασφάλεια.Κοιμόσαστε τον ύπνο του δικαίου.Ειδικά τα Win10 κάνουν πάρτυ από πίσω εν αγνοία σας αλλά εαν νοιώθετε αυτή την placebo ασφάλεια πάω πάσο.Όπως τη βρίσκει ο καθένας.Εγώ χρόνια έχω Win7 και μάλιστα χωρίς ούτε ένα antivirus εγκατεστημένο.

Ευγε γιατι ξεχασα να το αναφερω ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΩ Antivirus  Ποτε αλλα δεν χρειαζετε να λεμε πολλα εβαλα ενα bet 500 ευρω προς 100 οποιος θελει εδω ειμαι τα στηνω τωρα.Υπαρχει τροπος να ειναι πολυ εγκυρη η ολη διαδικασια :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...