Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 είναι ακόμη εγκατεστημένα σε τουλάχιστον 100 εκατομμύρια PC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, orgixmh είπε

Δεν χρειάζεται private chat, δεν είναι παράνομη η συζήτηση μας, όλα τα modes του AES σπάνε me bruteforce σε εύλογο χρονικό διάστημα αν έχεις τρομερή επεξεργαστική ισχύ και τα quantum computers την διαθέτουν.

 Υπάρχει quantum computer που το κάνει αυτό πρακτικά; Εννοώ οκ ο αλγόριθμος υπάρχει, αλλά από ότι ξέρω δεν υπάρχει επεξεργαστής τέτοιος. Και πλιζ μην πάμε στο "NSA μας παρακολουθούν."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ShevaGR είπε

 Υπάρχει quantum computer που το κάνει αυτό πρακτικά; Εννοώ οκ ο αλγόριθμος υπάρχει, αλλά από ότι ξέρω δεν υπάρχει επεξεργαστής τέτοιος. Και πλιζ μην πάμε στο "NSA μας παρακολουθούν."

Αν υπαρχει computer που να σπαει το aes τοτε τι μιλαμε τοση ωρα και Μαλακ....στε.
Αυτο αλλαζει ολα τα δεδομενα πανω στην ασφαλεια εδω ο στρατος της αμερικης Aes χρησιμοποιει.
Fuck και εγω φτιαξει Voice Chat end-end με aes-256 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papmel είπε

Δεν το ειπα γιατι λεμε κατι παρανομο  το ειπα μηπως και μας βγαλουν εκτος θεματος.
Ενοειτε οτι με bruteforce  δεν γλυτώνει τιποτα και την στιγμη που τα Data τα εχουν Local αλλα το θεμα ειναι ο χρονος αν εχεις ας πουμε ενα pass Μ.........Ζ.......Α.....Μ..... 32 chars θεωρω οτι με την υπολογιστη ισχυ που φανταζομαι οτι εχουν τωρα θα θελουν γυρω στα 50 χρονια να το σπασουν.
 

Δεν έχω ιδέα πόσο θα ήθελε ούτε με CBS  αλλά ούτε με CRT και 32 chars, μπορεί 50 μπορεί και 100, είναι υπολογίσιμο αλλά δεν το έχω υπολογίσει ποτέ. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα quantum συστήματα έχουν 3 states λόγο του superposition με αποτέλεσμα οι σημερινοί αλγόριθμοι κρυπτογράφησης να έχουν θέμα. Τα σημερινά συστήματα έχουν το 0 και το 1, στους Η/Υ που βασίζονται στην κβαντομηχανική υπάρχει και ένα state που το 0 και το 1 υπάρχουν μαζί, δλδ έχεις 0, 1 και 01, το αποτέλεσμα αυτής της μικρής διαφοράς είναι η υπολογιστή ισχύ του συστήματος να εκτινάσσεται στα ύψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, papmel είπε

Αν υπαρχει computer που να σπαει το aes τοτε τι μιλαμε τοση ωρα και Μαλακ....στε.
Αυτο αλλαζει ολα τα δεδομενα πανω στην ασφαλεια εδω ο στρατος της αμερικης Aes χρησιμοποιει.
Fuck και εγω φτιαξει Voice Chat end-end με aes-256 

Πάρε ότι σου πω με λιγο grain of salt γιατί πάει καιρός που τα διάβασα.

Τo AES-256 θέλει αρκετά qubits επεξεργαστή για να σπάσει, αν θυμάμαι πάνω απο 5-6 χιλιάδες.

Αυτή τη στιγμή με βάση αυτό https://www.sciencemag.org/news/2020/09/ibm-promises-1000-qubit-quantum-computer-milestone-2023 δεν νομίζω να είμαστε καν κοντά σαυτό το νούμερο.

Κάπου το 2019 ανακοινώσανε τύπου 60 qubits

https://www.cnet.com/news/ibm-new-53-qubit-quantum-computer-is-its-biggest-yet/ 

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

 Υπάρχει quantum computer που το κάνει αυτό πρακτικά; Εννοώ οκ ο αλγόριθμος υπάρχει, αλλά από ότι ξέρω δεν υπάρχει επεξεργαστής τέτοιος. Και πλιζ μην πάμε στο "NSA μας παρακολουθούν."

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει, δεν το έχω ψάξει καν, αυτά που γράφω έχουν ισχύ μόνο στην θεωρία, στην πράξη δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο σύστημα σήμερα αλλά ακόμα και αν υπάρχει προφανώς και δεν θα είναι διαθέσιμο στο κοινό διαφορετικά θα υπάρξει τρομερό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Πάρε ότι σου πω με λιγο grain of salt γιατί πάει καιρός που τα διάβασα.

Τo AES-256 θέλει αρκετά qubits επεξεργαστή για να σπάσει, αν θυμάμαι πάνω απο 5-6 χιλιάδες.

Αυτή τη στιγμή με βάση αυτό https://www.sciencemag.org/news/2020/09/ibm-promises-1000-qubit-quantum-computer-milestone-2023 δεν νομίζω να είμαστε καν κοντά σαυτό το νούμερο.

Ας το σπασουν οταν εχω πεθανει χαχαχαχ no problem 

by the way 
ο αλλος που μας πεταξε τον youtuber που λεει παπαριες για ηλιθιους δεν καταλαβα μας την ειπε?
 

 

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papmel είπε

Ας το σπασουν οταν εχω πεθανει χαχαχαχ no problem

Well αν το σπάσουν δε θα φοβάσαι για το chat σου τόσο όσο για το bye bye https.

Ούτε το tor μας σώζει ούτε τίποτα

Αναφορά σε κείμενο

   For a stream cipher, unless otherwise specified, we use 128-bit AES in
   counter mode, with an IV of all 0 bytes.  (We also require AES256.)

   For a public-key cipher, unless otherwise specified, we use RSA with
   1024-bit keys and a fixed exponent of 65537.

Από το specification του tor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, papmel είπε

Ας το σπασουν οταν εχω πεθανει χαχαχαχ no problem 

by the way 
ο αλλος που μας πεταξε τον youtuber που λεει παπαριες για ηλιθιους δεν καταλαβα μας την ειπε?
 

 

Don't worry, υπάρχει και encryption που δεν θα σπάει ούτε με κβαντικά συστήματα, αν το έχω καταλάβει καλά έχουν δοκιμάσει ένα σύστημα με μερική επιτυχία? που κάνει χρήση του κβαντικού εναγκαλισμού και αλλάζει το κλειδί ανά αποστολή πακέτου. Αν αυτό όντος δουλεύει τότε το σπάσιμο του θα είναι απίθανο. 

Sources εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_cryptography
Και εδώ: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2401-y

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Don't worry, υπάρχει και encryption που δεν θα σπάει ούτε με κβαντικά συστήματα, αν το έχω καταλάβει καλά έχουν δοκιμάσει ένα σύστημα με μερική επιτυχία? που κάνει χρήση του κβαντικού εναγκαλισμού και αλλάζει το κλειδί ανά αποστολή πακέτου. Αν αυτό όντος δουλεύει τότε το σπάσιμο του θα είναι απίθανο. 

 

Ακριβως αυτο σκεφτηκα πριν να αλλαζω το κλειδι σε καθε μηνυμα αλλα τοτε ο αλγοριθμος που θα αλλαζει το κλειδι θα βρισκετε μεσα στην εφαρμογη οποτε με reverse eng. βρισκετε 
Απο την αλλη ας πουμε κανεις packed ( upx Πχ )  το εκτελεσιμο παλι μπορουν να το βρουνε αρα δεν εχει νοημα.
βλεπω γραφεις 10.12.6 σαν OS πως και ετσι δεν κατεβασες catalina ή mojave?η ακομα και High Siera?
και αν οχι μπορεις να μου πεις τον λογο :)  γιατι φανταζομαι ειναι ιδιος με τον λογο που χρησιμοποιώ win2008

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, papmel είπε

Ακριβως αυτο σκεφτηκα πριν να αλλαζω το κλειδι σε καθε μηνυμα αλλα τοτε ο αλγοριθμος που θα αλλαζει το κλειδι θα βρισκετε μεσα στην εφαρμογη οποτε με reverse eng. βρισκετε 
Απο την αλλη ας πουμε κανεις packed ( upx Πχ )  το εκτελεσιμο παλι μπορουν να το βρουνε αρα δεν εχει νοημα.
 

Αυτο το quantum Entanglement το ανακάλυψε ο Einstein και το ονόμασε spooky reaction :P (αυτό είναι γεγονός btw)
Ο λόγος είναι απλός, ο τύπος παρατήρησε ότι 2 σωματίδια (που με κάποιο τρόπο που δεν γνωρίζω) μπορούν να είναι "παντρεμένα". Στα σωματίδια αυτά μπορούμε να μετρήσουμε μία κατάσταση που ονομάζεται spin, άλλοτε είναι σε Spin UP και άλλοτε σε spin down. Το περίεργο εδώ είναι το εξής:

Ακόμα και αν το ένα σωματίδιο βρίσκεται στην Γη και το άλλο στην άλλη μεριά του σύμπαντος όταν το 1ο θα είναι σε Spin UP τότε το 2ο 100% θα βρίσκεται σε spin down. Αυτό είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο και κανένας στον κόσμο δεν γνωρίζει γιατί αυτό δουλεύει και μάλιστα σε χρόνο μηδέν.

Τωρα αν βάλεις 128 σωματίδια στο ένα pc και 128 σε ένα άλλο pc έχεις βρει τρόπο να στέλνεις το κλειδί  των 128bit κρυπτογράφησης από το ένα pc στο άλλο χωρίς κανένας να μπορεί να το διαβάσει.

Μάλιστα δεδομένου ότι η κατάσταση spin αλλάζει συνέχεια στα σωματίδια κατά συνέπεια θα αλλάζει και το κλειδί συνέχεια.

Sources: https://en.wikipedia.org/wiki/Action_at_a_distance
https://www.sciencemag.org/news/2017/06/china-s-quantum-satellite-achieves-spooky-action-record-distance

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, papmel είπε

Ακριβως αυτο σκεφτηκα πριν να αλλαζω το κλειδι σε καθε μηνυμα αλλα τοτε ο αλγοριθμος που θα αλλαζει το κλειδι θα βρισκετε μεσα στην εφαρμογη οποτε με reverse eng. βρισκετε 
Απο την αλλη ας πουμε κανεις packed ( upx Πχ )  το εκτελεσιμο παλι μπορουν να το βρουνε αρα δεν εχει νοημα.
 

Μπορείς να κάνεις encrypt το κλειδί με assymetric encryption τύπου κάνω generate ένα key-pair RSA για κάθε χρήστη και στέλνεις το κλειδί στον άλλο με RSA encryption και χρησιμοποιείς το κλειδί για την συνομιλία. Και το αλλάζεις κάθε πότε θες εσύ.

Και καλή ιδέα ειναι να βρεις έτοιμες βιβλιοθήκες για αυτά συνήθως δεν είναι καλή πρακτική to roll your own crypto που λένε και στο χωριό μου.

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ShevaGR είπε

Μπορείς να κάνεις encrypt το κλειδί με assymetric encryption τύπου κάνω generate ένα key-pair RSA για κάθε χρήστη και στέλνεις το κλειδί στον άλλο με RSA encryption και χρησιμοποιείς το κλειδί για την συνομιλία. Και το αλλάζεις κάθε πότε θες εσύ.

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις Diffie–Hellman key exchange για κάτι τέτοιο.

Οχι το κλειδι δεν το στελνω στον χρηστη Μονο αν το ξερει ο ενας και το ξερει και ο αλλος τοτε και μονο τοτε μπορει να κανει Decrypt τα μηνυματα Μπορεις να το δεις στην πραξη εδω. http://94.130.91.150/chat

πρεπει να βαλεις ενα κλειδι πρωτα πχ 123456 και μετα ενα nickname αν μπω και εγω και δεν ξερω το κλειδι απλα θα βλεπουμε ιερογλυφικα :)
ελατε εκει για συζητηση αν θελετε. εδω θα μας κλωτσισουν σε λιγο φυγαμε εκτος topic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω όταν το topic βγαίνει εντελώς off και όλοι αρχίζουν να αλείφουν τα neckbeards με capilarine.
Βtw δε χρειάζεται τόσο tryahard δώστε και κανένα φιλάκι και βρείτε τα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Extol3D είπε

Γουστάρω όταν το topic βγαίνει εντελώς off και όλοι αρχίζουν να αλείφουν τα neckbeards με capilarine.
Βtw δε χρειάζεται τόσο tryahard δώστε και κανένα φιλάκι και βρείτε τα ;)

Κανείς δεν μάλωσε με κανένα για να βρούμε κάτι, υγιέστατη κουβέντα κάνουμε και ναι είναι σε λάθος topic :P
Μακάρι να μπορούσα να κάνω την ίδια κουβέντα στην πραγματική ζωή μου και όχι στην ψηφιακή αλλά δυστυχώς μένω σε μικρό χωριό και οι επιλογές μου είναι λίγες. 

Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους, πρέπει να φύγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους και εύχομαι όχι άλλους ιούς και κορωνοϊούς, ούτε έγχρωμες screen of death και κυρίως boot loops που είναι η μάστιγα της εποχής.

Εϊναι το πρώτο μου post σε forum στο Insomnia και ήθελα μαζί με την δήλωση θρησκευτικής προσήλωσης στα Win7 να σας ενημερώσω ότι αν έχετε δύσκολα προβλήματα στα Windows 7 και δεν βρίσκετε λύση εδώ, και μπορείτε να περιγράψετε ικανοποιητικά το πρόβλημα στα αγγλικά , είστε όλοι πολύ καλοδεχούμενοι στο εξειδικευμένο subreddit του Reddit (https://old.reddit.com/r/windows7/new/), το οποίο είναι γεμάτο από αφοσιωμένους στα Windows 7 και εξαιρετικά έμπειρους χρήστες.

Στα γεράματά μου (το πρώτο μου PC  ήταν 486DX-40 και πριν δούλευα Spectrum, BBC & Apple ][) αποφάσισα να συνεισφέρω όσο μπορώ πριν αποδημήσω εις θυμαράκια (είμαι της σχολής Κομφούκιου, όποιος μαθαίνει έχει την υποχρέωση να διδάσκει). Aπό την αρχή της χρονιάς λύνω στο Reddit προβλήματα χρηστών λόγω εκτεταμένης εμπειρίας στο hardware κυρίως. Θα με συγχωρέσετε, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου καθόλου στα ελληνικά - ούτε καν να κάνω διάγνωση σε έναν Η/Υ με ελληνικό OS (π.χ. "Η παύση του προγράμματος έχει παυθεί";;;), γι'αυτό και δεν θα συμμετάσχω στα φόρουμ του insomnia. Η βασική μου απασχόληση όμως είναι να στήνω refurbished μηχανήματα με Windows7 (μέχρι 4ης γενιάς επεξεργαστές) και το θεωρώ ως σημαντική προσφορά στο περιβάλλον (επανάχρηση και όχι ανακύκλωση) και την πνευματική υγεία των πελατών μου (τα 10άρια δεν τα αγγίζω ούτε με long pointy stick, τα μόνα που βάζω για επιστημονικούς λόγους όταν μου τα ζητάνε είναι LTSC).

Πολλές ευχές λοιπόν, και καλές αγορές από τις Αγγελίες του Insomnia!

Επεξ/σία από Mitsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...