Προς το περιεχόμενο

Huawei και Google Services


DisasterMaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ελπίζω να είστε όλοι καλά και καλή χρονιά επίσης. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα google services σε κινητά huawei. Όπως ξέρουμε τα νέα huawei δεν διαθέτουν google services, και έχουν το δικό τους app gallery. Μου πήραν δώρο ένα huawei p-40 lite E και πραγματικά είναι εκπληκτικό, τρομερή ανάλυση, κάμερα, επεξεργαστή, χώρο, τα πάντα. Απλά είναι λίγο πρόβλημα το ότι δεν έχει google services. Έχει μεν το more apps το οποίο βοηθάει να έχεις μερικές εφαρμογές τις οποίες ουσιαστικά σου κάνει έμμεση εγκατάσταση από το APKstore, το οποίο πλέον έχω κατεβάσει και βρίσκω από κει εφαρμογές. Απλά αρκετές εφαρμογές τις οποίες είχα σε προηγούμενο κινητό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί εμφανίζει το μήνυμα ότι "το κινητό σας δεν έχει google services και δεν μπορεί να υποστηρίξει την εφαρμογή". Έχω προσπαθήσει να βάλω μόνη μου google services από κάποια βίντεο που είδα αλλά δυσκολεύομαι και βλέπω κ στα σχόλια ότι για πολλούς δεν δουλεύει κτλ. Άλλοι από εσάς που έχετε huawei και αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα πώς το λύσατε? Ξέρει κανένας κάποιον αποτελεσματικό τρόπο να βάλω google services (gs)? Γιατί πέρα από εφαρμογές για τη σχολή μου, κάποιες δλδ π σκανάρεις ή κάνει γραφήματα κτλ (π έχω ψάξει ολες τις εναλλακτικές) μέχρι και για πλάκα π βλέπω δλδ κανένα παιχνίδι κ λέω α είναι ωραίο, με βγάζεις το google play και το APKstore λέει θες gs. Και είναι κρίμα δλδ γτ είναι κ δώρο και τρομερό κινητό και το χαίρομαι αλλά με ενοχλεί αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

2 ώρες πριν, DisasterMaster είπε

Καλησπέρα σας ελπίζω να είστε όλοι καλά και καλή χρονιά επίσης. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα google services σε κινητά huawei. Όπως ξέρουμε τα νέα huawei δεν διαθέτουν google services, και έχουν το δικό τους app gallery. Μου πήραν δώρο ένα huawei p-40 lite E και πραγματικά είναι εκπληκτικό, τρομερή ανάλυση, κάμερα, επεξεργαστή, χώρο, τα πάντα. Απλά είναι λίγο πρόβλημα το ότι δεν έχει google services. Έχει μεν το more apps το οποίο βοηθάει να έχεις μερικές εφαρμογές τις οποίες ουσιαστικά σου κάνει έμμεση εγκατάσταση από το APKstore, το οποίο πλέον έχω κατεβάσει και βρίσκω από κει εφαρμογές. Απλά αρκετές εφαρμογές τις οποίες είχα σε προηγούμενο κινητό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί εμφανίζει το μήνυμα ότι "το κινητό σας δεν έχει google services και δεν μπορεί να υποστηρίξει την εφαρμογή". Έχω προσπαθήσει να βάλω μόνη μου google services από κάποια βίντεο που είδα αλλά δυσκολεύομαι και βλέπω κ στα σχόλια ότι για πολλούς δεν δουλεύει κτλ. Άλλοι από εσάς που έχετε huawei και αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα πώς το λύσατε? Ξέρει κανένας κάποιον αποτελεσματικό τρόπο να βάλω google services (gs)? Γιατί πέρα από εφαρμογές για τη σχολή μου, κάποιες δλδ π σκανάρεις ή κάνει γραφήματα κτλ (π έχω ψάξει ολες τις εναλλακτικές) μέχρι και για πλάκα π βλέπω δλδ κανένα παιχνίδι κ λέω α είναι ωραίο, με βγάζεις το google play και το APKstore λέει θες gs. Και είναι κρίμα δλδ γτ είναι κ δώρο και τρομερό κινητό και το χαίρομαι αλλά με ενοχλεί αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτό το έχεις δει/ δοκιμάσει?

Googlefier - Install GMS on Huawei/Honor | XDA Developers Forums (xda-developers.com)

Δεν έχω Huawei κινητό αλλά το XDA-Developers είναι πάντα μια καλή πηγή για τέτοια θέματα. Καλή τύχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω πως τελευταια ειναι πολλοι οι χρηστες που παιρνουν huawei χωρις google services (και ισως χωρις να ξερουν οτι δεν εχουν google services), μηπως να γινει ενα θεμα pinned για να μην ξαναγραφουμε τα ιδια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jardan είπε

 

Αυτό το έχεις δει/ δοκιμάσει?

Googlefier - Install GMS on Huawei/Honor | XDA Developers Forums (xda-developers.com)

Δεν έχω Huawei κινητό αλλά το XDA-Developers είναι πάντα μια καλή πηγή για τέτοια θέματα. Καλή τύχη.

Θα το τσεκάρω, ευχαριστώ!

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Επειδη βλεπω πως τελευταια ειναι πολλοι οι χρηστες που παιρνουν huawei χωρις google services (και ισως χωρις να ξερουν οτι δεν εχουν google services), μηπως να γινει ενα θεμα pinned για να μην ξαναγραφουμε τα ιδια?

Καινούργιο μέλος στο insomnia (από χτες δλδ XD) και δεν είχα εξοικιωθεί ακόμα με το σαιτ για να το ψαξω. Μου παν απλα να ρωτησω εδω γτ ειναι φορουμ κ απαντανε κτλ και ρωτησα. θα ψάξω και στα άλλα θέματα. Ευχαριστώ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, DisasterMaster είπε

Καλησπέρα σας ελπίζω να είστε όλοι καλά και καλή χρονιά επίσης. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα google services σε κινητά huawei. Όπως ξέρουμε τα νέα huawei δεν διαθέτουν google services, και έχουν το δικό τους app gallery. Μου πήραν δώρο ένα huawei p-40 lite E και πραγματικά είναι εκπληκτικό, τρομερή ανάλυση, κάμερα, επεξεργαστή, χώρο, τα πάντα. Απλά είναι λίγο πρόβλημα το ότι δεν έχει google services. Έχει μεν το more apps το οποίο βοηθάει να έχεις μερικές εφαρμογές τις οποίες ουσιαστικά σου κάνει έμμεση εγκατάσταση από το APKstore, το οποίο πλέον έχω κατεβάσει και βρίσκω από κει εφαρμογές. Απλά αρκετές εφαρμογές τις οποίες είχα σε προηγούμενο κινητό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί εμφανίζει το μήνυμα ότι "το κινητό σας δεν έχει google services και δεν μπορεί να υποστηρίξει την εφαρμογή". Έχω προσπαθήσει να βάλω μόνη μου google services από κάποια βίντεο που είδα αλλά δυσκολεύομαι και βλέπω κ στα σχόλια ότι για πολλούς δεν δουλεύει κτλ. Άλλοι από εσάς που έχετε huawei και αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα πώς το λύσατε? Ξέρει κανένας κάποιον αποτελεσματικό τρόπο να βάλω google services (gs)? Γιατί πέρα από εφαρμογές για τη σχολή μου, κάποιες δλδ π σκανάρεις ή κάνει γραφήματα κτλ (π έχω ψάξει ολες τις εναλλακτικές) μέχρι και για πλάκα π βλέπω δλδ κανένα παιχνίδι κ λέω α είναι ωραίο, με βγάζεις το google play και το APKstore λέει θες gs. Και είναι κρίμα δλδ γτ είναι κ δώρο και τρομερό κινητό και το χαίρομαι αλλά με ενοχλεί αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια λύση είναι να βάλεις το microg ( https://microg.org/ ) ειναι ουσιαστικα google services για κινητα που εχεις αφαιρεσει τα google services με την θεληση σου (για λογους ιδιωτικότητας). Δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα θα σου δουλέψει.

Μια αλλη ωραία λύση ειναι να χρησιμοποιεις το APKPURE https://apkpure.com/ περιεχει οοολες τις εφαρμογες που εχει και το playstore και τις τρεχει με μια απομιμηση των google services (το χρησιμοποιουμε επισης για ιδιωτικοτητα) , και αυτο λογικα θα δουλεψει. 

Τσέκαρε και αν κάποιο απο τα 2 σου κανει την δουλειά πες μου να ξέρω :) 

Κάτι άλλες λύσεις που κυκλοφορούνε στο google/youtube που σε βαζουν να φλασαρεις κινεζικα αρχεια μεσα, απλα ξεχνα το. Θα γεμισεις spyware το κινητο ή θα κολλησεις κανενα ransomware και θα το κλαις.. :/ 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Μια λύση είναι να βάλεις το microg ( https://microg.org/ ) ειναι ουσιαστικα google services για κινητα που εχεις αφαιρεσει τα google services με την θεληση σου (για λογους ιδιωτικότητας). Δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα θα σου δουλέψει.

Μια αλλη ωραία λύση ειναι να χρησιμοποιεις το APKPURE https://apkpure.com/ περιεχει οοολες τις εφαρμογες που εχει και το playstore και τις τρεχει με μια απομιμηση των google services (το χρησιμοποιουμε επισης για ιδιωτικοτητα) , και αυτο λογικα θα δουλεψει. 

Τσέκαρε και αν κάποιο απο τα 2 σου κανει την δουλειά πες μου να ξέρω :) 

Κάτι άλλες λύσεις που κυκλοφορούνε στο google/youtube που σε βαζουν να φλασαρεις κινεζικα αρχεια μεσα, απλα ξεχνα το. Θα γεμισεις spyware το κινητο ή θα κολλησεις κανενα ransomware και θα το κλαις.. 😕

Το microg το δοκιμασα για πολλοστη φορα αλλα μ βγαζει σφαλμα στην προσθηκη λογαριασμου, όσο για το apkpure βρισκω μεν τις εφαρμογες αλλά οταν τις ανοιγω λενε θελουν google services κ κλεινουν😕. Και εννοείται τα κινεζικα αρχεία κ τ backup εχω ακούσει οτι στο αποδιοργανώνουν μπίτι μετα και δεν παίρνω το ρισκο.😬 Ευχαριστώ πολύ πάντως.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DisasterMaster είπε

Το microg το δοκιμασα για πολλοστη φορα αλλα μ βγαζει σφαλμα στην προσθηκη λογαριασμου, όσο για το apkpure βρισκω μεν τις εφαρμογες αλλά οταν τις ανοιγω λενε θελουν google services κ κλεινουν😕. Και εννοείται τα κινεζικα αρχεία κ τ backup εχω ακούσει οτι στο αποδιοργανώνουν μπίτι μετα και δεν παίρνω το ρισκο.😬 Ευχαριστώ πολύ πάντως.☺️

Για το microg εχουνε βρει λυση για αυτο το σφάλμα, νομιζω πρεπει να κανεις και επανεκινηση το κινητο μολις το περάσεις.

Το apkpure πρεπει να το σετάρεις απο τις ρυθμίσεις του. Δηλαδη να επιλεξεις οτι θα χρησιμοποιεις ανωνυμο λογαριασμο google κλπ. 

Αν το παλεψεις και ετσι και δεν λειτουργήσει, τοτε δυσκολα τα πραγματα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Για το microg εχουνε βρει λυση για αυτο το σφάλμα, νομιζω πρεπει να κανεις και επανεκινηση το κινητο μολις το περάσεις.

Το apkpure πρεπει να το σετάρεις απο τις ρυθμίσεις του. Δηλαδη να επιλεξεις οτι θα χρησιμοποιεις ανωνυμο λογαριασμο google κλπ. 

Αν το παλεψεις και ετσι και δεν λειτουργήσει, τοτε δυσκολα τα πραγματα :) 

Α κατάλαβα, θα το δω. Ε, αν όχι δεν πειράζει, θα βρω εναλλακτικές για apps, θα περιμένω να τις βάλει το Appgallery. Γτ μην είμαι και ungrateful γτ κατα τ άλλα ειναι εξαιρετικό κινητό και (επειδή το προηγούμενο που είχα ήταν ένα turbo-x των 30Ε με καμερα 5mp max κτλ) 3 μήνες μετα είμαι ακόμα σε φάση 🤯😍 με την ανάλυση και την κάμερα και το ποσο γρηγορο είναι. Σας ευχαριστώ για τις γρηγορες απαντησεις, καλή σας συνεχεια. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα, εχω το Huawei P smart S και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως το πουλανε ετσι.
Εχω ενα κινητο τηλεφωνο στο οποιο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να περασω μεσα εφαρμογες οπως facebook κα.
Δηλαδη θα πρεπει να κανω τον hacker και να ψαχνω δεξια και αριστερα λυση για αυτονοητα πραγματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο ριξανε πολυ τις τιμές στα Huawei τελευταια. Και οποιος δεν ηξερε την πατησε. Αν δεις οι αγγελιες του insomnia ειναι γεματες απο Huawei P30 , P40 κλπ

Κριμα γιατι ειναι πολυ αξιολογα κινητα κατα τα αλλα..

Προτιμώ τα xiaomi που ειναι επισης value for money σαν κινητά αλλα εχουν τα google services κανονικά μέσα. Βέβαια έχουν και αυτά τα αρνητικά τους αλλά δε βαριέσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε φανταζομαι δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Να κανω root ενα τηλεφωνο που αγορασθηκε για να κανει κλησεις και για απλη χρηση το θεωρω λαθος και ειναι κατι που δεν θα κανω.
Υποψιαζομαι οτι η Huawei θα μου πει να μιλησω με την Cosmote και η Cosmote  να μιλησω με την Huawei.
Τελεια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, safridia είπε

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα, εχω το Huawei P smart S και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως το πουλανε ετσι.
Εχω ενα κινητο τηλεφωνο στο οποιο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να περασω μεσα εφαρμογες οπως facebook κα.
Δηλαδη θα πρεπει να κανω τον hacker και να ψαχνω δεξια και αριστερα λυση για αυτονοητα πραγματα;

Οταν το αγόραζες δεν το ήξερες;

Στο appgallery δεν έχει τις εφαρμογές που ψάχνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, που να το ξερω; 
Καλως η κακως δεν ειμαι ολη ημερα να διαβαζω τεχνολογικα νεα, δεν ξερω και δεν μπορω να ξερω τα παντα. 
Στο κουτι δεν γραφει απολυτος τιποτα και ο πωλητης δεν μου αναφερε απολυτος τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής όφειλε να σε ενημερώσει.. Αν το κινητό αγοράστηκε τις τελευταίες 14 ημέρες τότε έχεις δικαίωμα να το επιστρέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...