Προς το περιεχόμενο

Pc για βαριά χρήση office


Steliosdelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Έχοντας μια καλή άποψη από το σπορ χρειάζομαι βοήθεια για την αγορά ή κατασκευή ενός επιτραπέζιου υπολογιστή. 

Προορίζεται για δουλεια με μπόλικο Web surfing και επεξεργασία μεγάλου όγκου excelο και ppt αρχειων. 

Εχω εναν  φορητό Acer nitro 5 που ώρες ώρες τα βρίσκει σκούρα στα excelοφυλλα... 

Προφανώς με καίει και το θέμα της τιμής αλλά δευτερευοντως και το θέμα του όγκου που θέλουμε όσο το δυνατόν μικρότερες διαστάσεις. 

WiFi δεν με απασχολεί, θέλω ssd σίγουρα και γρήγορες θύρες μεταφοράς αρχείων. 

Γραφικά δεν με νοιαζουν, κάνει stream μονο βίντεο από YouTube παράλληλα με τη δουλεια

Η αγορά ιδανικά από Ελλάδα για να επωφεληθω του ΦΠΑ, αλλιώς αν η τιμή πραγματικά αξίζει ψωνίζουμε και απ εξω. 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το παρακάτω είναι η φόρμα συμπληρωμενη.

 

Για αγορά υπολογιστή

Ποσό που διαθέτουμε :  έως 500ευρω

Χρήση υπολογιστή : office, Web browsing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Excel, power point ελαφριά χρήση Adobe Photoshop

Χωρίς οθόνη. Χωρίς περιφερειακά. 

Αγορά μέσω ίντερνετ από ίσα καταστήματα χρειάζεται για να είναι η τιμή καλύτερη. 

Μπορώ να κάνω εγώ τη συναρμολογηση. 

Λειτουργικό win10 προεγκατεστημενο με key etc.

 Είδα μέχρι και κάποια Mini pcs από bangood εδώ μέσα που δείχνουν ενδιαφέροντα με εξαιρετικές τιμές. Αν υπάρχει κάτι εκεί σε καλή τιμή, με Ενδιαφερει ο πολύ Μικρός ογκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosdelas είπε

Οκ, το παρακάτω είναι η φόρμα συμπληρωμενη.

 

Για αγορά υπολογιστή

Ποσό που διαθέτουμε :  έως 500ευρω

Χρήση υπολογιστή : office, Web browsing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Excel, power point ελαφριά χρήση Adobe Photoshop

Χωρίς οθόνη. Χωρίς περιφερειακά. 

Αγορά μέσω ίντερνετ από ίσα καταστήματα χρειάζεται για να είναι η τιμή καλύτερη. 

Μπορώ να κάνω εγώ τη συναρμολογηση. 

Λειτουργικό win10 προεγκατεστημενο με key etc.

 Είδα μέχρι και κάποια Mini pcs από bangood εδώ μέσα που δείχνουν ενδιαφέροντα με εξαιρετικές τιμές. Αν υπάρχει κάτι εκεί σε καλή τιμή, με Ενδιαφερει ο πολύ Μικρός ογκος

https://www.skroutz.gr/s/26436120/Asrock-DeskMini-470.html

+ i5 10600 

+16gb SDIMM /3200

+ ssd nvme  500Gb

450EYRO

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό από αέρα πως παει?θερμοκρασίες εννοώ. 

Δεν εχω ιδεα περί τίνος πρόκειται. 

Εχει ενσωματωμένη μητρική από ότι καταλαβαίνω αν και τα skroutzομαγαζα δεν δίνουν πολλές πληροφορίες. 

Το κοιτάω σοβαρά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 12:02 ΠΜ, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/26436120/Asrock-DeskMini-470.html

+ i5 10600 

+16gb SDIMM /3200

+ ssd nvme  500Gb

450EYRO

 

Απο όσα ψιλό έψαξα νομίζω ότι η μόνη υπερβολή είναι η μνήμη, και αν κάνω λάθος διορθώστε με. Ο i5 σηκώνει ως 2666 άρα τα 3200 λογικα δεν θα τα δω πότε σωστά? 

 

Επισης βλέπω μεγάλες αποκλίσεις σε σκληρούς τιμολογιακά. Είδα έναν 500αρη Kingston στα 57 που μου φάνηκε οκ σε σχέση με τα διπλά λεφτά ενός Samsung evo. 

Σκέφτομαι να τα πάρω όλα από ένα κατάστημα αφού οι αποκλίσεις είναι ελάχιστες έως μηδενικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Steliosdelas είπε

Απο όσα ψιλό έψαξα νομίζω ότι η μόνη υπερβολή είναι η μνήμη, και αν κάνω λάθος διορθώστε με. Ο i5 σηκώνει ως 2666 άρα τα 3200 λογικα δεν θα τα δω πότε σωστά? 

 

Επισης βλέπω μεγάλες αποκλίσεις σε σκληρούς τιμολογιακά. Είδα έναν 500αρη Kingston στα 57 που μου φάνηκε οκ σε σχέση με τα διπλά λεφτά ενός Samsung evo. 

Σκέφτομαι να τα πάρω όλα από ένα κατάστημα αφού οι αποκλίσεις είναι ελάχιστες έως μηδενικες

1) Εχω ένα τέτοιο αλλά θα το ανοίξω σε 1 εβδομάδα να το τσεκάρω (το chipset H470 έχει υποστήριξη XMP για 3200ΜΗΖ). Βλέπεις ποια είναι η διαφορά η τιμή με 2666 και αποφασίζεις. Επειδή παίζεις με την ενσωματωμένη GPU βάλε όσο το δυνατόν γρηγορότερες.

2) Κατα την άποψη μου πάρε τον φθηνό SATA

21 ώρες πριν, Steliosdelas είπε

Αυτό από αέρα πως παει?θερμοκρασίες εννοώ. 

Nαι έχει μητρική "δική του" πολύ μικρή με chipser intel H470 , από θερμοκρασίες αν βάλεις κλειδωμένο Ι5 10400 65W προχωράς άφοβα και με πολύ χαμηλό θόρυβο. Προσωπικά σκέφτομαι να το πάρω και να βάλω έναν 11ης γενιάς Ι7 κλειδωμένο στα 65W που θα βγάζει διπλάσια FPS σε σχέση με έναν Ι5 10ης.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Αν υποθέσουμε ότι έχω περιφερειακά και οθόνη χρειαζομαι κάτι αλλο που μου διαφεύγει? Ψυκτρα έχει ο επεξεργαστής,καλώδια φαντάζομαι περιέχονται. Την βάση που κουμπώνει σε οθόνη σκέφτομαι να δω καθώς και να τσεκάρω  αν εχει wifi δεκτή. Δυστυχώς το κατάστημα που τα βρήκα δεν έχει τηλ επικοινωνίας και με δυσκολεύει 

 

Θα τσεκάρω και i7

https://www.beboo.gr/index.php?route=product/product&path=82_83_91&product_id=36135&sort=p.price&order=ASC

 

Αυτη κάνει? Είπα να διαλέξω τώρα μια μόνη 16αρα μήπως αναβαθμίσω σε 32 dual αργότερα.το γεγονός ότι ειναι Unbuffered με επιρρεαζει καπου? 

Επεξ/σία από Steliosdelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Steliosdelas είπε

Τέλεια. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Αν υποθέσουμε ότι έχω περιφερειακά και οθόνη χρειαζομαι κάτι αλλο που μου διαφεύγει? Ψυκτρα έχει ο επεξεργαστής,καλώδια φαντάζομαι περιέχονται. Την βάση που κουμπώνει σε οθόνη σκέφτομαι να δω καθώς και να τσεκάρω  αν εχει wifi δεκτή. Δυστυχώς το κατάστημα που τα βρήκα δεν έχει τηλ επικοινωνίας και με δυσκολεύει 

 

Θα τσεκάρω και i7

https://www.beboo.gr/index.php?route=product/product&path=82_83_91&product_id=36135&sort=p.price&order=ASC

 

Αυτη κάνει? Είπα να διαλέξω τώρα μια μόνη 16αρα μήπως αναβαθμίσω σε 32 dual αργότερα.το γεγονός ότι ειναι Unbuffered με επιρρεαζει καπου? 

1) να πάρεις 2χ8=16GB ή 2χ16GB (super υπερβολή) για dual channel

2) ψύκτρα της "μαμάς" είναι μια χαρά

3) μπορείς να βάλεις τον Ι7 10700  αν θες

Δεν σου διαφέυγει κάτι (μην ξεχνας SSD παίρνει και SATA & NVME) , για ασύρματη κάρτα πρέπει να πάρεις μια εξωτερική USB η εσσωτερική Μ2.

Γενικά προτιμούμε το ethernet ή όταν βάζουμε wifi αγοράζουμε σοβαρή γιατί αλλιώς μας ταλαιπωρεί με την ταχύτητα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...