Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αυτοκινήτου bmw 116d vs opel Astra 1.6 cdti


m_zaxarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε δυο μοντέλα αυτοκινήτου για αγορά. Μεταχειρισμένα και τα δυο χρονολογίας από το 2016 και μετά. Το ένα μοντέλο είναι το bmw 116d (116hp) και το άλλο είναι το opel Astra 1.6 Cdti (136hp). Θα ήθελα κυρίως γνώμες από κατόχους των δυο μοντέλων με ζημιές που ίσως έχουν βγάλει αξιοπιστία και οικονομία μετακίνησης μιας και τα δυο είναι πετρελαιο κλπ. Το νήμα δεν ανοίγει για τους απανταχού bmwακηδες-opelακηδες η να γίνει αντιπαράθεση των δυο club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, WireFire είπε

Aν κινεισαι σε πολη στην πλειοψηφια των χιλιομετρων σου, τοτε κανενα απο τα 2

Έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο μοντέλα σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Από εκεί και πέρα η απάντηση σου δεν νομίζω ότι με βοηθάει ιδιαίτερα. Σε ευχαριστώ παρόλα αυτά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, m_zaxarias είπε

Είμαι ανάμεσα σε δυο μοντέλα αυτοκινήτου για αγορά. Μεταχειρισμένα και τα δυο χρονολογίας από το 2016 και μετά. Το ένα μοντέλο είναι το bmw 116d (116hp) και το άλλο είναι το opel Astra 1.6 Cdti (136hp). Θα ήθελα κυρίως γνώμες από κατόχους των δυο μοντέλων με ζημιές που ίσως έχουν βγάλει αξιοπιστία και οικονομία μετακίνησης μιας και τα δυο είναι πετρελαιο κλπ. Το νήμα δεν ανοίγει για τους απανταχού bmwακηδες-opelακηδες η να γίνει αντιπαράθεση των δυο club.

Ξεκαθαρα BMW.
Δε συγκρινεται η ποιοτητα κατασκευης, η κυλιση στον δρομο, η στιβαροτητα και η σταθεροτητα του οχηματος, η αξιοπιστια, η Premium αισθηση που σου δινει το αυτοκινητο.

Μακρια απο Opel, πολλες ζημιες, μπορω να γραψω ολοκληρο βιβλιο.

Ειχα Opel Astra 1.9 cdti προ 2015 μοντελο βεβαια και τωρα εχω BMW 330d και περασα και απο 120d για ενα διαστημα, αλλος κοσμος στην κυριολεξια.
Παρ' ολα αυτα θα συμφωνησω με τον φιλο WireFire πως αν κανεις τα περισσοτερα χλμ στην πολη, τοτε καλυτερα να μη κοιταξεις πετρελαιο.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m_zaxarias είπε

Έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο μοντέλα σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Από εκεί και πέρα η απάντηση σου δεν νομίζω ότι με βοηθάει ιδιαίτερα. Σε ευχαριστώ παρόλα αυτά

Και απο εμενα bmw. Η απαντηση του ειναι ωστόσο ιδιαίτερως χρήσιμη. Εαν κινείσαι εντος πολης θα τα ρημαξεις όποιο και να πάρεις (dpf).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, merkon είπε

Παρ' ολα αυτα θα συμφωνησω με τον φιλο WireFire πως αν κανεις τα περισσοτερα χλμ στην πολη, τοτε καλυτερα να μη κοιταξεις πετρελαιο.

Έχει καταλήξει σε αυτά τα δυο μοντέλα σύμφωνα με τις ανάγκες του. Από εκεί και πέρα η απάντηση σου δεν νομίζω ότι τον βοηθάει ιδιαίτερα. Σε ευχαριστεί παρόλα αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merkon είπε

Ξεκαθαρα BMW.
Δε συγκρινεται η ποιοτητα κατασκευης, η κυλιση στον δρομο, η στιβαροτητα και η σταθεροτητα του οχηματος, η αξιοπιστια, η Premium αισθηση που σου δινει το αυτοκινητο.

Μακρια απο Opel.

Ειχα Opel Astra 1.9 cdti προ 2015 μοντελο βεβαια και τωρα εχω BMW 330d και περασα και απο 120d για ενα διαστημα, αλλος κοσμος στην κυριολεξια.
Παρ' ολα αυτα θα συμφωνησω με τον φιλο WireFire πως αν κανεις τα περισσοτερα χλμ στην πολη, τοτε καλυτερα να μη κοιταξεις πετρελαιο.

Σίγουρα το γνωρίζω για την ποιότητα υλικών και κατασκευής. Είμαι κάτοχος του βενζινοκίνητου bmw 116 του 09’. Πιο πολύ θέλω να μάθω για τους κινητήρες σαν αξιοπιστία και τα προβλήματα για τα οποία «φημίζονται» αυτά τα δυο μοντέλα. Στην μια περίπτωση είναι 3 κύλινδρος με ότι συνεπάγεται οικονομία ζορισμα κλπ και στην άλλη 4 κύλινδρος.

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Και απο εμενα bmw. Η απαντηση του ειναι ωστόσο ιδιαίτερως χρήσιμη. Εαν κινείσαι εντος πολης θα τα ρημαξεις όποιο και να πάρεις (dpf).

Κινούμαι εντός πόλης αλλά κάνω και μακρινά ταξίδια όποτε τα χιλιόμετρα είναι περισσότερα εκτός γιαυτο έχω καταλήξει σε πετρελαιο. Έχω ήδη βενζινοκίνητο και με ενδιαφέρει η οικονομία και όχι μικρότερης-μεγαλυτερης κατηγορίας από άποψη χωρών και κυβικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα πριν δυο χρόνια και τελικά κατέληξα στην 116d. Αν εξαιρέσεις το πρόβλημα που μου έβγαλε προχθές με τη μίζα και μάλλον θα τη βγάλω καθαρή με 200 ευρώ, το αμάξι το απολαμβάνω 2 χρόνια τώρα. Στιβαρό, εμπνέει ασφάλεια και αρκετά οικονομικό όσον αφορά συντήρηση (ασφάλεια, τέλη) και κυκλοφορία. Απ την άλλη bmw και φθηνά ανταλλακτικά ή σέρβις δε πάνε μαζί απ όσο έχω ακούσει. Ήμουν στο πρόγραμμα των 5 ετών δωρεάν σέρβις μέχρι πρόσφατα οπότε δε πήγα ακόμη αντιπροσωπεία να πληρώσω σέρβίς ώστε να έχω εικόνα.

Ενδεικτικά κάνω χιλιόμετρα σε επαρχιακό δίκτυο της Χαλκιδικής και κατά καιρούς πάω Θεσσαλονίκη αλλά το πήρα κυρίως για ταξίδια. Πέρσι πήγα από Χαλκιδική εώς Ελβετία και το ταξίδι ήταν απόλαυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Finn Εγώ ακόμα το σκέφτομαι και προσπαθώ να το δω πιο καθαρά και όχι συναισθηματικά. Έχω τον προκατόχο της 116 σε βενζίνη και αν εξαιρέσεις την κατανάλωση και λίγο την δύναμη είμαι ευχαριστημένος. Στην οικογένεια έχουμε την ίδια γενιά opel σε corsa βέβαια αλλά με τελείως διαφορετικό κινητήρα βενζίνης-αέριο από το εργοστάσιο και πριν είχαμε πάλι corsa χωρίς καθόλου προβλήματα. Γενικά και από τις δυο μάρκες είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής απλά πιο πολύ ψάχνω την αξιοπιστία των συγκεκριμένων μοντέλων και νέων κινητήρων. Βέβαια και οι δυο κινητήρες είναι σε πολλά μοντέλα αντίστοιχα. Λίγο με αγχώνει ότι κάποια bmw έχουν πάρει φωτιά αυτών των χρονολογιών.

Επεξ/σία από m_zaxarias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα   αυτοκίνητα πριν ένα χρόνο, σε εκδόσεις βενζίνης .Προτίμησα το astra καθαρά λόγω χώρων .  Στο bmw σε δοκιμη  έβρισκαν τα πόδια στο τιμόνι στο μπες-βγες . Οπότε αν είσαι πάνω από 1,87+ καλύτερα να το κάνεις μια δοκιμή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JEIQ είπε

Ήμουν και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα   αυτοκίνητα πριν ένα χρόνο, σε εκδόσεις βενζίνης .Προτίμησα το astra καθαρά λόγω χώρων .  Στο bmw σε δοκιμη  έβρισκαν τα πόδια στο τιμόνι στο μπες-βγες . Οπότε αν είσαι πάνω από 1,87+ καλύτερα να το κάνεις μια δοκιμή .

Σίγουρα το bmw χάνει σε χώρους λόγο του ότι είναι πιο κοντά στο έδαφος η θέση του οδηγού. Γνωρίζω τους χώρους του bmw και έχεις δίκιο ότι οι πίσω σίγουρα έχουν θέμα αν είσαι πάνω από 1,80. Πάντως σαν θέση οδηγού μπορώ να πω ότι μαρεσει γιατί αισθάνεσαι ότι οδηγείς σπορ αμάξι σε συνδυασμό με την πίσω κίνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Burgos είπε

Η 1 δεν είναι πια πισωκίνητη. Πάντως κι εγώ εκεί θα πήγαινα κυρίως γιατί θεωρώ πως έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης και κατασκευής από το astra

Μέχρι και το μοντέλο που κοιτάω είναι πισωκίνητο. Το τελευταίο μοντέλο του 2019 είναι το πρώτο που έχει την κίνηση μπροστά στην σειρά 1 της bmw.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Burgos είπε

Η 1 δεν είναι πια πισωκίνητη. Πάντως κι εγώ εκεί θα πήγαινα κυρίως γιατί θεωρώ πως έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης και κατασκευής από το astra

Η f20-21 ευτυχώς είναι 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...