Προς το περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος με δάνειο, αξίζει?


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, logokrimenos είπε
48 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Έχεις διαθέσιμο κεφάλαιο στην άκρη;

Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν την αγαπώ την αποταμίευση

Ούτε οι τράπεζες αγαπούν αυτούς που ζητάνε δάνειο χωρίς να έχουν διαθέσιμο κεφάλαιο στην άκρη, τι σύμπτωση.

Το θέμα μπορεί να κλειδώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε οι μεσίτες (όπως και οι ιδιοκτήτες-πωλητές) αγαπούν αυτούς που κοιτάζουν σπίτια για αγορά με δάνειο χωρίς να έχουν οικονομική προέγκριση.

Ό,τι είπαν οι προλαλήσαντες.

images?q=tbn:ANd9GcRYvRP0q9GL-eXcXJIzg1p

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vins είπε

Στο θέμα τώρα, νομίζω ότι είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής. Οπως σωστα αναφέρθηκε υπάρχουν ασταθμητοι παράγοντες.

Προσωπικα δε συμφωνώ με το ότι δεν αξίζει αν είναι προσωρινή κατοικία, καθώς ένα ακίνητο στην Αθήνα (ανάλογα και με την περιοχή παντα) νομιζω οτι δε θα απαξιωθει τραγικά σε σημείο του να μην μπορείς να πληρώσεις τη δόση του δανείου στα 350. Αντε και με συμπληρωμα κανα 50αρικο το μήνα που δεν το θεωρω σοβαρο ποσο.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς όμως είναι και το διαδικαστικό κομματι της ενοικιασης που περιέχει κι αυτο ασταθμητους παραγοντες: 

Θα σου κάτσει καλός ενοικιαστης;

Εσύ από μακριά θα μπορεις να είσαι "καλός ιδιοκτητης";

Συνυπολογιζεις τυχόν έξτρα χρηματα που θα χρειαστούν/συνεχίζουν να χρειάζονται στο πέρασμα των χρόνων μέχρι την αποσβεση;

Και άλλα πολλά...

Συμφωνώ αρκετά με αυτά που λες. 

Μια χρήσιμη πληροφορία ήταν και αυτή. Για να πάρεις πχ ενα 70άρι πόσο πρέπει να έχεις άκρη?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξίσωση παίρνω δάνειο χωρίς προκαταβολή και αγοράζω σπίτι με δόση όσο το ενοίκιο του σπιτιού, μάλλον θα πρέπει να καταχωρηθεί στη λίστα με τα άλυτα μαθηματικά προβλήματα (εικασία του Goldbach κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Η εξίσωση παίρνω δάνειο χωρίς προκαταβολή και αγοράζω σπίτι με δόση όσο το ενοίκιο του σπιτιού, μάλλον θα πρέπει να καταχωρηθεί στη λίστα με τα άλυτα μαθηματικά προβλήματα (εικασία του Goldbach κλπ...)

Πσυχούλα μου γιαυτο το λόγο άνοιξα θέμα για να μάθω 5 πράγματα που ίσως δεν έχω υπολογίσει. Ευχαριστώ για την βοήθειά σου χωρίς να δώσω βάση στις προσβολές σου. Συνεχίζω λοιπόν με την ερώτηση πόσα χρήματα χρειάζονται για να μπορεί κάποιος οτι θα προχωρήσει σε μια τέτοια διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Συμφωνώ αρκετά με αυτά που λες. 

Μια χρήσιμη πληροφορία ήταν και αυτή. Για να πάρεις πχ ενα 70άρι πόσο πρέπει να έχεις άκρη?

25-30% της αγοράς να το έχεις εσύ για να το βάλεις θέλουν οι τράπεζες. Οπότε αν 70χιλ κάνει το σπίτι που σε ενδιαφέρει 17,5-20χιλ τουλάχιστον θέλουν οι τράπεζες να βάλεις εσύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panostza είπε

25-30% της αγοράς να το έχεις εσύ για να το βάλεις θέλουν οι τράπεζες. Οπότε αν 70χιλ κάνει το σπίτι που σε ενδιαφέρει 17,5-20χιλ τουλάχιστον θέλουν οι τράπεζες να βάλεις εσύ.

Ευχαριστώ, γίνεται πιο ξεκάθαρη η εικόνα μου πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logokrimenos είπε

Συνεχίζω λοιπόν με την ερώτηση πόσα χρήματα χρειάζονται για να μπορεί κάποιος οτι θα προχωρήσει σε μια τέτοια διαδικασία?

Οι τραπεζες δινουν το 70-80% του ποσου, το υπόλοιπο απο εσενα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

χωρίς να δώσω βάση στις προσβολές σου. 

Δεν υπάρχει καμία προσβολή σε αυτό που έγραψε πάντως

14 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Συνεχίζω λοιπόν με την ερώτηση πόσα χρήματα χρειάζονται για να μπορεί κάποιος οτι θα προχωρήσει σε μια τέτοια διαδικασία?

Δεν έχεις αναφέρει τι σπίτι ψάχνεις και μέχρι ποιας αξίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, WireFire είπε

Δεν έχεις αναφέρει τι σπίτι ψάχνεις και μέχρι ποιας αξίας

Ένα 2άρι 50-55 τμ σκέφτομαι, δεν με νοιάζει να είναι καινούργια κατασκευή και με πολύ μπακάλικους υπολογισμούς και χωρίς να δω την αγορά σκέφτηκα οτι με 60-70Κ κάτι θα μπορούσε να υπάρξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Έχοντας μετακομίσει πρόσφατα Αθήνα για εργασία έχω νοικιάσει ένα 2άρι με ένα ενοίκιο στα 350€. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ρωτούσα την τράπεζα για δάνειο ώστε αυτα τα 350€ να τα δίνω στην δόση και να έχω κάτι δικό μου που αργότερα το πουλάς ή το εκμεταλλεύεσαι αντίστοιχα. 

Το κατα πόσο μπορώ να πάρω δάνειο βάση της φορολογικής περίπου 23Κ δεν το γνωρίζω. Η απορία μου είναι αν θα άξιζε μια τέτοια κίνηση. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές ή παρατηρήσεις και απο κάποιους άλλους για να αποκτήσω μια πιο σφαιρική γνώμη για το θέμα.

Το θέμα δάνειο ή ενοίκιο έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο φόρουμ με πολλά επιχειρήματα υπέρ ή κατά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Έχοντας μετακομίσει πρόσφατα Αθήνα για εργασία έχω νοικιάσει ένα 2άρι με ένα ενοίκιο στα 350€. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ρωτούσα την τράπεζα για δάνειο ώστε αυτα τα 350€ να τα δίνω στην δόση και να έχω κάτι δικό μου που αργότερα το πουλάς ή το εκμεταλλεύεσαι αντίστοιχα. 

Το κατα πόσο μπορώ να πάρω δάνειο βάση της φορολογικής περίπου 23Κ δεν το γνωρίζω. Η απορία μου είναι αν θα άξιζε μια τέτοια κίνηση. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές ή παρατηρήσεις και απο κάποιους άλλους για να αποκτήσω μια πιο σφαιρική γνώμη για το θέμα.

με κοντα στο 5% επιτοκιο με τιποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Στο θέμα τώρα, νομίζω ότι είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής. Οπως σωστα αναφέρθηκε υπάρχουν ασταθμητοι παράγοντες.

Προσωπικα δε συμφωνώ με το ότι δεν αξίζει αν είναι προσωρινή κατοικία, καθώς ένα ακίνητο στην Αθήνα (ανάλογα και με την περιοχή παντα) νομιζω οτι δε θα απαξιωθει τραγικά σε σημείο του να μην μπορείς να πληρώσεις τη δόση του δανείου στα 350. Αντε και με συμπληρωμα κανα 50αρικο το μήνα που δεν το θεωρω σοβαρο ποσο.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς όμως είναι και το διαδικαστικό κομματι της ενοικιασης που περιέχει κι αυτο ασταθμητους παραγοντες: 

Θα σου κάτσει καλός ενοικιαστης;

Εσύ από μακριά θα μπορεις να είσαι "καλός ιδιοκτητης";

Συνυπολογιζεις τυχόν έξτρα χρηματα που θα χρειαστούν/συνεχίζουν να χρειάζονται στο πέρασμα των χρόνων μέχρι την αποσβεση;

Και άλλα πολλά...

εσυ μπορει να διαφωνεις, αλλα ισως ξεχνας οτι περα απο τις κρισεις κλπ, ζουμε μια περιοδο που το κρατος σου λεει 6 μηνες+, θα παρεις μισο νοικι. Βεβαια στην τραπεζα δε ξερω αν ειπε οτι θα παρει τη μιση δοση του δανειου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...