Προς το περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος με δάνειο, αξίζει?


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Hahanoulitsa είπε

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!Θα σας πω κι εγώ τον προβληματισμο μου.

Είμαι παντρεμένη 10 χρόνια κι έχω 3 παιδάκια.Σε αυτά τα 10 χρόνια μένω στο 4ο σπίτι λόγω ενοικίου.Σε αυτό το τελευταίο μένω 7 χρόνια (φαγούρα;).Το αποτέλεσμα εδώ και 2 χρόνια ψάχνουμε για αγορά χωρίς Φράγκο στην άκρη λόγω πολλών απαιτήσεων.Δεν χρωστάμε πουθενά βέβαια.Βρηκαμε μια μονοκατοικία (επαρχία)με εμπορική αξία 107000 και θα το αγοράσουμε 80000.

Ερώτηση:Η τράπεζα θα μας το δώσει.ολο το δάνειο χωρίς να βάλουμε από τη τσέπη μας;

Έχω στην άκρη λεφτά για τα συμβόλαια.

Ευχαριστώ.

Δηλαδή έχεις στην άκρη κάνα 2 χιλιάρικα και περιμένεις η τράπεζα να σου δώσει δανεικά? Τι είναι η τράπεζες, ιδρύματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Hahanoulitsa είπε

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!Θα σας πω κι εγώ τον προβληματισμο μου.

Είμαι παντρεμένη 10 χρόνια κι έχω 3 παιδάκια.Σε αυτά τα 10 χρόνια μένω στο 4ο σπίτι λόγω ενοικίου.Σε αυτό το τελευταίο μένω 7 χρόνια (φαγούρα;).Το αποτέλεσμα εδώ και 2 χρόνια ψάχνουμε για αγορά χωρίς Φράγκο στην άκρη λόγω πολλών απαιτήσεων.Δεν χρωστάμε πουθενά βέβαια.Βρηκαμε μια μονοκατοικία (επαρχία)με εμπορική αξία 107000 και θα το αγοράσουμε 80000.

Ερώτηση:Η τράπεζα θα μας το δώσει.ολο το δάνειο χωρίς να βάλουμε από τη τσέπη μας;

Έχω στην άκρη λεφτά για τα συμβόλαια.

Ευχαριστώ.

Αυτό, η τράπεζα θα το αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hahanoulitsa είπε

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!Θα σας πω κι εγώ τον προβληματισμο μου.

Είμαι παντρεμένη 10 χρόνια κι έχω 3 παιδάκια.Σε αυτά τα 10 χρόνια μένω στο 4ο σπίτι λόγω ενοικίου.Σε αυτό το τελευταίο μένω 7 χρόνια (φαγούρα;).Το αποτέλεσμα εδώ και 2 χρόνια ψάχνουμε για αγορά χωρίς Φράγκο στην άκρη λόγω πολλών απαιτήσεων.Δεν χρωστάμε πουθενά βέβαια.Βρηκαμε μια μονοκατοικία (επαρχία)με εμπορική αξία 107000 και θα το αγοράσουμε 80000.

Ερώτηση:Η τράπεζα θα μας το δώσει.ολο το δάνειο χωρίς να βάλουμε από τη τσέπη μας;

Έχω στην άκρη λεφτά για τα συμβόλαια.

Ευχαριστώ.

Καταρχήν όταν λες "εμπορική αξία 107.000" όντως εννοείς εμπορική και όχι αντικειμενική?

Επίσης η τράπεζα θα σας δώσει το πολύ το 75% της εμπορικής αξίας του ακινήτου (εννοείται πως η ίδια θα κρίνει πόση είναι η εμπορική του αξία, όχι εσείς), και το υπόλοιπο 25% θα πρέπει να το βάλετε εσείς, και μάλιστα πριν γίνει εκταμίευση θα πρέπει να δει κατάθεση του 75% του ποσού από εσάς προς τον πωλητή. Επίσης το τίμημα στα συμβόλαια θα πρέπει να είναι ίσο με την αντικειμενική αξία.

Τώρα για να μάθεις αν η τράπεζα σας δίνει δάνειο και πόσο, θα πρέπει να κάνεις αίτηση πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν όταν λες "εμπορική αξία 107.000" όντως εννοείς εμπορική και όχι αντικειμενική?

Επίσης η τράπεζα θα σας δώσει το πολύ το 75% της εμπορικής αξίας του ακινήτου (εννοείται πως η ίδια θα κρίνει πόση είναι η εμπορική του αξία, όχι εσείς), και το υπόλοιπο 25% θα πρέπει να το βάλετε εσείς, και μάλιστα πριν γίνει εκταμίευση θα πρέπει να δει κατάθεση του 75% του ποσού από εσάς προς τον πωλητή. Επίσης το τίμημα στα συμβόλαια θα πρέπει να είναι ίσο με την αντικειμενική αξία.

Τώρα για να μάθεις αν η τράπεζα σας δίνει δάνειο και πόσο, θα πρέπει να κάνεις αίτηση πρώτα.

Έχω κάνει κι έχω πάρει την προέγκριση.Η εμπορική αξία είναι 107000 και το ακίνητο πωλείται 80000.Χρηματα δεν έχω όμως στην άκρη.ευχαριστω για την απάντηση

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

Δηλαδή έχεις στην άκρη κάνα 2 χιλιάρικα και περιμένεις η τράπεζα να σου δώσει δανεικά? Τι είναι η τράπεζες, ιδρύματα?

Με συγχωρείτε που σας εκνεύρισα.Καλο υπόλοιπο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hahanoulitsa είπε

Έχω κάνει κι έχω πάρει την προέγκριση.Η εμπορική αξία είναι 107000 και το ακίνητο πωλείται 80000.Χρηματα δεν έχω όμως στην άκρη.ευχαριστω για την απάντηση

Δεν βοηθάς, δεν μας λες το ύψος της προέγκρισης, ούτε πως υπολόγισες την εμπορική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν βοηθάς, δεν μας λες το ύψος της προέγκρισης, ούτε πως υπολόγισες την εμπορική αξία.

Προέγκριση 80000 ευρώ(τόσα ζητήσαμε,όσο το πουλάει η ιδιοκτήτρια).εμπορικη αξία 107000 από μηχανικό της Τράπεζας που ήρθε να εκτιμήσει το σπίτι.

Επεξ/σία από Hahanoulitsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ας πούμε ότι σας το δίνει... το πρόβλημα είναι άλλο όμως.

Αν μέχρι τώρα δεν έχεις καταφέρει να μαζέψεις κάποια χρήματα στην άκρη, πως ακριβώς θα καταφέρεις να εξοφλήσεις το δάνειο; εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε στη θέση σου. εκτός αν πάμε με τη λογική... έχει ο Θεός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hahanoulitsa είπε

Προέγκριση 80000 ευρώ(τόσα ζητήσαμε,όσο το πουλάει η ιδιοκτήτρια).εμπορικη αξία από μηχανικό της Τράπεζας που ήρθε να εκτιμήσει το σπίτι.

Ε όταν η τράπεζα σας είπε ότι πήρατε την προέγκριση των 80.000€, δεν σας διευκρίνησε το ποσό της προκαταβολής που πρέπει να έχετε?

Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να σας τα δώσει για το συγκεκριμένο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ε όταν η τράπεζα σας είπε ότι πήρατε την προέγκριση των 80.000€, δεν σας διευκρίνησε το ποσό της προκαταβολής που πρέπει να έχετε?

Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να σας τα δώσει για το συγκεκριμένο σπίτι.

Μας είπε ότι μας δίνει το 80 τις 100 της εμπορικής αξίας του ακινήτου.Ειδωμεν!

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hahanoulitsa είπε

Μας είπε ότι μας δίνει το 80 τις 100 της εμπορικής αξίας του ακινήτου.Ειδωμεν!

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια!

Με το τσιγκέλι στα βγάζουμε ένα ένα...

Εφόσον σας δίνει το 80% της εμπορικής αξίας του ακινήτου, το συγκεκριμένο ακίνητο έχει 107k αντικειμενική και έχετε πάρει προέγκριση για 80k, τότε σας χρηματοδοτούν για το συγκεκριμένο ακίνητο αρκεί:

1. το τίμημα στα συμβόλαια να είναι τουλάχιστον 100k
2. να δουν μια τραπεζική κατάθεση από εσάς προς τον ιδιοκτήτη ύψους 20k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με το τσιγκέλι στα βγάζουμε ένα ένα...

Εφόσον σας δίνει το 80% της εμπορικής αξίας του ακινήτου, το συγκεκριμένο ακίνητο έχει 107k αντικειμενική και έχετε πάρει προέγκριση για 80k, τότε σας χρηματοδοτούν για το συγκεκριμένο ακίνητο αρκεί:

1. το τίμημα στα συμβόλαια να είναι τουλάχιστον 100k
2. να δουν μια τραπεζική κατάθεση από εσάς προς τον ιδιοκτήτη ύψους 20k

Αφού 80000 το πουλάει.Τελοσπαντων θα πάρω αύριο τηλέφωνο μην βρεθώ προ εκπλήξεως! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hahanoulitsa είπε

Αφού 80000 το πουλάει.Τελοσπαντων θα πάρω αύριο τηλέφωνο μην βρεθώ προ εκπλήξεως! Ευχαριστω!

Οι τράπεζες όμως ποτέ δεν χρηματοδοτούν το 100% του τιμήματος, έως το 80% χρηματοδοτούν, στο είπαν κιόλας, αν στα συμβόλαια μπει τιμή 80k τότε θα σε χρηματοδοτήσουν έως 64k.

Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Οι τράπεζες όμως ποτέ δεν χρηματοδοτούν το 100% του τιμήματος, έως το 80% χρηματοδοτούν, στο είπαν κιόλας, αν στα συμβόλαια μπει τιμή 80k τότε θα σε χρηματοδοτήσουν έως 64k.

Να σαι καλά.

Όπως τα λές είναι.

Αν η τράπεζα βγάλει εμπορική αξία 200.000 και ο άλλος το πουλάει 40.000 δεν θα δώσει η τράπεζα 160.000. Για ποιο λόγο να το κάνει;

Τότε ο καθένας θα τσεπωνε τα φράγκα. Θα αγόραζε φθηνά και μετά θα έκανε και τον Κινέζο.

Η τράπεζα θα τα δει τα συμβόλαια και έτσι πρέπει. Από τα δάνεια του 110% έχει κοκκινήσει η χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να πω στην χαχανουλιτσα οτι ειναι βαθια νυχτωμενη. 

ας βαλουμε τα δεδομενα κατω. 3 παιδια, 0 (μηδεν) χρηματα στην ακρη, δεν μας λεει αν εργαζεται και ποσα βγαζει, δεν μας λεει εαν υπαρχει συζυγος και ποσα βγαζει. επιπροσθετα δεν μας λεει εαν και οι δυο δουλευουν στον ιδιωτικο η στον δημοσιο τομεα. αγαπητη φιλη, αν τωρα οπως εχει η κατασταση βγαζεις τον μηνα με τα εισοδηματα σου ισα βαρκα ισα γυαλο, τι νομιζεις οτι θα αλλαξει οταν παρεις το δανειο για να μπορεις με τις τρεχουσες υποχρεωσεις να πληρωνεις και το δανειο? να κανεις οικονομια? εδω δεν μπορεις τωρα. 

ειλικρινα απορω με μερικους. οι τραπεζες δεν ειναι ιδρυματα που δινουν αναλογα με την αναγκη του καθενος. επισημα τοκογλυφικα καταστηματα ειναι. κοινως τοκογλυφοι με την αδεια του κρατους. δεν το λεω υποτιμητικα για τους εργαζομενους στον τραπεζικο τομεα. θετω τα πραγματα στην πραγματικη τους διασταση. η νομιζει η φιλη οτι θα τους ξεγελασει, θα της δωσουν το δανειο και θα αρχισει μετα τις χαζομαρες περι νομου κατσελη, η οτι θα βαλει δικηγορο και θα πει οτι εχω τρια παια, το ενα ειναι αρρωστο και σας παρακαλω μην με βγαλετε. αυτα απλα φιλη δεν παιζουν. οι τραπεζες εχουν ολοκληρο νομικο τμημα. μην νομιζεις οτι θα τα βαλεις με το μεγαθηριο και θα κερδισεις. μονο χαμενη εισαι. κατσε εκει που εισαι τωρα, κοιτα να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις του ενοικιου σου και κανεις δεν σε βγαζει απο το σπιτι. 

χαχανουλιτσα, γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος. και αυτος ο τελευταιος ειναι η τραπεζα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...