Προς το περιεχόμενο

Σκύλος ιδιοκτήτη σκότωσε τον δικό μου


kouliaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Προχθές το Ακίτα από έναν γείτονα μπήκε στην αυλή του σπιτιού μου και δάγκωσε στον λαιμό τον δικό μου μικρό σκυλάκο . Μετά από προσπάθειες , το ακίτα δεν τον άφηνε με τίποτα , με αποτέλεσμα να σπάσει η αλυσίδα από τον σκύλο μου και να τον πάρει μαζί του. Πήρα το αυτοκίνητο και ο μόνος τρόπος να κάνω το ακίτα να αφήσει τον σκύλο μου ήταν να το χτυπήσω ελαφρά με το αμάξι για να φοβηθεί και να φύγει ( το ακίτα προφανώς δεν έπαθε καμία ζημιά ) . Ήταν αργά όμως , το ακίτα είχε δαγκώσει για να σκοτώσει όπως μας είπε ο Κτηνίατρος που τον πήγαμε μπας και τον σώσουμε. Δυστυχώς το σκυλάκι μου δεν τα κατάφερε. Με έχει επηρεάσει πάρα πολύ όλο αυτό , η ψυχολογία μου είναι στο απόλυτο μηδέν , δεν ξέρω τι να κάνω. Ξυπνάω και δεν το βλέπω μέσα στο σπίτι και βουρκώνω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στον άλλο ιδιοκτήτη? Γενικά το σκυλί του έχει ξαναπεράσει από το δικό μου μόνο του χωρίς τον ιδιοκτήτη του. Να σημειώσω ότι από δικιά μας αμέλεια δεν είχαμε τσιπάρει τον σκύλο.

  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kouliaras είπε

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στον άλλο ιδιοκτήτη? Γενικά το σκυλί του έχει ξαναπεράσει από το δικό μου μόνο του χωρίς τον ιδιοκτήτη του. Να σημειώσω ότι από δικιά μας αμέλεια δεν είχαμε τσιπάρει τον σκύλο.

Σε τέτοιο τραγικό συμβάν,συγχώρεση και αποδοχή.

Αν στραφείς σε ένδικο μέσο,το βαρύ φορτίο που βιώνεις σήμερα,θα είναι το ελάχιστο στη ψυχική φθορά που θα εκπέσεις.

Πάραυτα για αρχή θες μάρτυρες,ιατρική γνωμάτευση,αντίγραφο αστυνομίας και εναν απο τους ελάχιστους ικανούς δικηγόρους,επι του θέματος.

Επεξ/σία από momotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έγινε σήμερα, αστυνομία μήνυση αυτόφωρη σύλληψη του ανεύθυνου ιδιοκτήτη και ΣΚ στο κρατητήριο. Θερμά συλλυπητήρια για το σκυλάκι σου. Μου είχε τύχει πριν χρόνια ιδιοκτήτης κακοεκπαιδευμένου πίτμπουλ να το έχει ελεύθερο και να επιτεθεί στο δικό μου μικρό, ευτυχώς τη γλίτωσε με ελαφρά χτυπήματα. Ο ιδιοκτήτης κλασικά το έπαιζε μαγκιά - κλανιά και όταν ήρθε η αστυνομία να τον συλλάβει έτρεχε να κρυφτεί.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kgkatzi είπε

Αν έγινε σήμερα, αστυνομία μήνυση αυτόφωρη σύλληψη του ανεύθυνου ιδιοκτήτη και ΣΚ στο κρατητήριο. Θερμά συλλυπητήρια για το σκυλάκι σου. Μου είχε τύχει πριν χρόνια ιδιοκτήτης κακοεκπαιδευμένου πίτμπουλ να το έχει ελεύθερο και να επιτεθεί στο δικό μου μικρό, ευτυχώς τη γλίτωσε με ελαφρά χτυπήματα. Ο ιδιοκτήτης κλασικά το έπαιζε μαγκιά - κλανιά και όταν ήρθε η αστυνομία να τον συλλάβει έτρεχε να κρυφτεί.

όχι , έγινε στις 6/1...Μπορώ να πάρω γνωμάτευση από τον κτηνίατρο. Επίσης , είχαμε μιλήσει εκείνη την ημέρα με την αστυνομία και τον πήραν τηλέφωνο για να του κάνουν σύσταση. Απλά δεν ξέρω αν με καλύπτει ο νόμος , λόγο του ότι δεν είχα τσιπάρει τον σκύλο μου. Σ' ευχαριστώ για τα συλληπητήρια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kouliaras είπε

Δεν νομίζω οτι κατάλαβα την απάντηση σου...

Διάβασε το πρώτο ποστ πάλι.

Σε αντίστοιχη υπόθεση,όχι με θάνατο η φίλη που ξεκίνησε διαδικασία είναι στα 5 χρόνια ήδη για να βρεί το δίκιο της.Δυστυχώς είχε 2 μάρτυρες μόνο,όσους ψευδομάρτυρες κι ο άλλος.

Τέσπα,μη περιμένεις απτά και γρήγορα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kgkatzi είπε

Αν έγινε σήμερα, αστυνομία μήνυση αυτόφωρη σύλληψη του ανεύθυνου ιδιοκτήτη και ΣΚ στο κρατητήριο.

Και αυτοφωρο και κρατητηριο? απο που κι ως που? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antnatal είπε

η αντίδραση του άλλου ιδιοκτήτη???

Ήρθε στο σπίτι μας την ώρα που είχαμε πάει τον σκύλο στον κτηνίατρο και μίλησε με τον πατέρα μου. Ο πατέρας μου μας είπε ότι ήταν φοβισμένος και λυπημένος. Δεν ξέρω , ίσως να μου βγαίνει ο θυμός αυτή τη στιγμή γι' αυτό να αναζητώ δικαιοσύνη. Παρ' όλα αυτά είναι ανεύθυνος που άφηνε τον σκύλο του ελεύθερο. Αυτός βέβαια ισχυρίζεται πως έσπασε την αλυσίδα. Εγώ όμως τον έχω δει και άλλες φορές να περιφέρεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα θυμού και λύπης. Πρέπει να γίνει κάτι που θα σώσει ένα επόμενο θύμα του. Πιστεύω πως και μια απλή καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου, θα τον κάνει να προσέξει πόσο "ελεύθερο" αφήνει τον σκύλο του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, WireFire είπε

Και αυτοφωρο και κρατητηριο? απο που κι ως που? 

Κάποιοι θεωρούν τα ζώα "μέλη της οικογένειας τους", και φαντάζονται πως έτσι ακριβώς τα αντιμετωπίζει και η νομοθεσία.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω απλά πως την επόμενη φορά, αντί για σκυλάκι, μπορεί να είναι κανένα 5χρονο παιδί.

Οπότε και τίποτα άλλο να μην κάνεις ειδοποίησε την αστυνομία, έστω για καταγραφή συμβάντος. Αν το κυνηγήσεις θα βρεις το δίκιο σου πιστεύω.
 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kouliaras είπε

Ήρθε στο σπίτι μας την ώρα που είχαμε πάει τον σκύλο στον κτηνίατρο και μίλησε με τον πατέρα μου. Ο πατέρας μου μας είπε ότι ήταν φοβισμένος και λυπημένος. Δεν ξέρω , ίσως να μου βγαίνει ο θυμός αυτή τη στιγμή γι' αυτό να αναζητώ δικαιοσύνη. Παρ' όλα αυτά είναι ανεύθυνος που άφηνε τον σκύλο του ελεύθερο. Αυτός βέβαια ισχυρίζεται πως έσπασε την αλυσίδα. Εγώ όμως τον έχω δει και άλλες φορές να περιφέρεται.

Και να έσπασε η αλυσίδα όπως υποστηρίζει ανευθυνότητα είναι, είμαι της γνώμης να μην το αφήσεις να περάσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...