Προς το περιεχόμενο

Σκύλος ιδιοκτήτη σκότωσε τον δικό μου


kouliaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, kouliaras είπε

Ήρθε στο σπίτι μας την ώρα που είχαμε πάει τον σκύλο στον κτηνίατρο και μίλησε με τον πατέρα μου. Ο πατέρας μου μας είπε ότι ήταν φοβισμένος και λυπημένος. Δεν ξέρω , ίσως να μου βγαίνει ο θυμός αυτή τη στιγμή γι' αυτό να αναζητώ δικαιοσύνη. Παρ' όλα αυτά είναι ανεύθυνος που άφηνε τον σκύλο του ελεύθερο. Αυτός βέβαια ισχυρίζεται πως έσπασε την αλυσίδα. Εγώ όμως τον έχω δει και άλλες φορές να περιφέρεται.

Φίλε μου καταρχήν συλλυπητήρια. 

Το θέμα δεν είναι να "εκδικηθείς" ή να του "δείξεις", αν και τέτοιου είδους συναισθήματα είναι δικαιολογημενα αυτή τη στιγμή. 

Το θέμα είναι ότι ο σκύλος του επιτεθηκε, και όπως λες οτι είπε ο κτηνίατρος δάγκωσε για να σκοτώσει. Και ασχετα με σπασιμο αλυσίδας, ελλιπους φύλαξης κτλ, ο ιδιοκτήτης είναι κατ αρχην υπεύθυνος για την επιθετική αυτή συμπεριφορά του σκύλου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειμαι γενικα πολυ ηρεμος ανθρωπος αλλα σε τετοια περιπτωση δεν μπορω να φανταστω τι θα ημουν ικανος να του κανω..

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Εν καιρό υιοθέτησε  ένα σκυλάκι.

Έναν Ποιμενικό Καυκάσου (λυκοπνίχτης) για παράδειγμα. Κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως σπάσει την αλυσίδα του και μπορεί, ποιος ξέρει, να σκοτώσει το Ακίτα του γείτονα. Συμβαίνουν αυτά.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ειμαι γενικα πολυ ηρεμος ανθρωπος αλλα σε τετοια περιπτωση δεν μπορω να φανταστω τι θα ημουν ικανος να του κανω..

Εμενα αν καποιος σκοτωνε την γατα μου (εμεσα η αμεσα) πραγματικα δεν θα χαμπαριαζα, εν βρασμο ψυχης γινονται ολα.

Περα απο αυτο συλληπητηρια και φυσικα ΜΗΝ το αφησεις ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αν το κυνηγήσεις θα βρεις το δίκιο σου πιστεύω.

 

52 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

είμαι της γνώμης να μην το αφήσεις να περάσει έτσι.

 

36 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

και φυσικα ΜΗΝ το αφησεις ετσι.

Ωραία όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ. Αλλά ο ts θα πρέπει να αποδείξει καταρχήν ότι είχε σκύλο και ότι ήταν δικός του, κάπου ανέφερε ότι δεν είχε τσιπάκι. Κατά δεύτερον το αδίκημα είναι αστικής φύσεως και όχι ποινικό οπότε θα τρέχει στα αστικά δικαστήρια με ότι κι αν σημαίνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, WireFire είπε

Ωραία όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ. Αλλά ο ts θα πρέπει να αποδείξει καταρχήν ότι είχε σκύλο και ότι ήταν δικός του, κάπου ανέφερε ότι δεν είχε τσιπάκι. Κατά δεύτερον το αδίκημα είναι αστικής φύσεως και όχι ποινικό οπότε θα τρέχει στα αστικά δικαστήρια με ότι κι αν σημαίνει αυτό. 

Εμείς λέμε τη γνώμη μας, τώρα αν πρέπει ή αν αξίζει ο ts να κυνηγήσει το θέμα θα το κρίνει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλληπητήρια φίλε μου για την απώλεια σου, άσχημος τρόπος να χάσεις σκύλο από ευθύνη κάποιου άλλου.

Το σκυλί του γείτονα, το ακίτα, είπες έσπασε την αλυσίδα; Είναι δηλαδή δεμένο κάπου,σε κάποιο κήπο, όλη μέρα πχ;
Τι ηλικίες είχαν τα σκυλιά; Έιχαν κάποια προιστορία, τσακωνόντουσαν στη βόλτα πχ; 

Να φανταστώ αρσενικά και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pente είπε

Συλληπητήρια φίλε μου για την απώλεια σου, άσχημος τρόπος να χάσεις σκύλο από ευθύνη κάποιου άλλου.

Το σκυλί του γείτονα, το ακίτα, είπες έσπασε την αλυσίδα; Είναι δηλαδή δεμένο κάπου,σε κάποιο κήπο, όλη μέρα πχ;
Τι ηλικίες είχαν τα σκυλιά; Έιχαν κάποια προιστορία, τσακωνόντουσαν στη βόλτα πχ; 

Να φανταστώ αρσενικά και τα δύο;

Έτσι μας είπε , ότι έσπασε την αλυσίδα. Ωστόσο το έχω ξαναδεί να τριγυρίζει. Δεν είναι ακριβώς γείτονας. Μένω σε χωριό και το σπίτι του ακίτα είναι γύρω στα 400 μέτρα από το δικό μου. Δεν είχαν ξαναβρεθεί. Ναι και τα 2 αρσενικά. Το ακίτα πρέπει να άρπαξε το δικό μου για τα μάτια μιας σκυλίτσας που ήταν μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kouliaras είπε

Έτσι μας είπε , ότι έσπασε την αλυσίδα. Ωστόσο το έχω ξαναδεί να τριγυρίζει. Δεν είναι ακριβώς γείτονας. Μένω σε χωριό και το σπίτι του ακίτα είναι γύρω στα 400 μέτρα από το δικό μου. Δεν είχαν ξαναβρεθεί. Ναι και τα 2 αρσενικά. Το ακίτα πρέπει να άρπαξε το δικό μου για τα μάτια μιας σκυλίτσας που ήταν μαζί του.

Τα ακίτα είναι μια πολύ ιδιόρρυθμη ράτσα η αλήθεια,μπορεί να είναι σκυλί του καναπέ με εκπαίδευση και σωστό ιδιοκτήτη αλλά απ΄την αλλή όχι τόσο ήρεμα και πόσο μάλλον ένα αρσενικό πιθανόν δεμένο όπως λέει αυτός κάπου και να τριγυρνάει χωρίς επίβλεψη.
Σίγουρα αν βρείς στοιχεία ότι το έχει έτσι, ίσως να μιλήσεις με κάποια φιλοζωική.
Πάντως και μόνο να είναι έξω το σκυλί χωρίς λουρί είναι πρόστιμο, όπως επίσης το είναι είναι δεμένο το σκυλί μόνιμα είναι κακοποίηση.
Δες και αυτό https://www.lawspot.gr/nomika-nea/nomothesia-gia-katoikidia-poies-einai-oi-ypohreoseis-ton-idioktiton 

Βέβαια όπως είπαν και πιο πάνω, σίγουρα θα είναι μια διαδικασία που θα πάρει αρκετό καιρό να βρεις το δίκιο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ts, είπες 6/1 έγινε, είχες καλέσει το 100 για καταγραφή συμβάντος; Ρώτησε τον κτηνίατρο σου αν μπορεί να σου δωσει γνωμάτευση με την ωρα/ημέρα που ήρθες σε αυτόν και την κατάσταση του σκύλου. Από εκεί και πέρα συζήτηση με δικηγορο για το τι σε συμφέρει να κάνετε, πάντως ότι και να αποφασιστεί μην περιμένεις να απαλύνει τον πονο σου, ο βασικός στόχος των οποίων ενεργειών θα πρέπει να είναι να αποφευχθεί η πιθανότητα να επιτεθει ξανά ο σκύλος σε άνθρωπο η ζώο. 

Η οποία απόφαση και τα δικαστήρια θα αργήσουν. 

Κατι τετοιοι κολοιδιοκτητες ζώων είναι που στρέφουν μερίδα ατόμων ψυχοπαθων εναντίον σκυλιών/γατιών και ρίχνουν φόλες. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ts, είπες 6/1 έγινε, είχες καλέσει το 100 για καταγραφή συμβάντος; Ρώτησε τον κτηνίατρο σου αν μπορεί να σου δωσει γνωμάτευση με την ωρα/ημέρα που ήρθες σε αυτόν και την κατάσταση του σκύλου. Από εκεί και πέρα συζήτηση με δικηγορο για το τι σε συμφέρει να κάνετε, πάντως ότι και να αποφασιστεί μην περιμένεις να απαλύνει τον πονο σου, ο βασικός στόχος των οποίων ενεργειών θα πρέπει να είναι να αποφευχθεί η πιθανότητα να επιτεθει ξανά ο σκύλος σε άνθρωπο η ζώο. 

Η οποία απόφαση και τα δικαστήρια θα αργήσουν. 

Κατι τετοιοι κολοιδιοκτητες ζώων είναι που στρέφουν μερίδα ατόμων ψυχοπαθων εναντίον σκυλιών/γατιών και ρίχνουν φόλες. 

Τους είχαμε καλέσει ναι. Δεν είχαν έρθει όμως γιατί εκείνη την μέρα υπήρχε ήταν τα Θεοφάνια και έπρεπε να προσέχουν για τις εκκλησίες μην μαζεύονται πολύ. Ωστόσο τον πήραν τηλέφωνο και του έκανα σύσταση για τον λόγο ότι μπορεί να ήταν και κάποιο παιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να γινει αμεση ευθανασια στο AKITA. Σκυλι που μυριζει και γεύτηκε αιμα θα το ξανακανει!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arispz είπε

Θα πρεπει να γινει αμεση ευθανασια στο AKITA. Σκυλι που μυριζει και γεύτηκε αιμα θα το ξανακανει!!!!1

όντως ? Ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF ! τι ειναι αυτά που λετε θα σου περασειο θυμος και παρε ενα μικρο σκυλακι να το ξεπερασεις.

Καταρχην αστυνομια χθες επρεπε, αμεσως, μυνηση, δικηγορος, ο ιδιοκτήτης εχει βαρυτατο προστιμο, το σκυλι εφθανασία βάσει νόμου και δικάσιμος ο ιδιοκτήτης κινδυνεύει με φυλακή. Τι ψυχολογικα και μπουρδες λεμε.

Ξεκίνα διαδικασίες ακόμα και τώρα, δεν ξερω εαν εχεις και τιποτα καμερες απο γυρω που να δειχνουν το συμβάν.

Ασε τα post εδώ και βρες δικηγόρο να ξεκινήσει τα ΝΟΜΙΜΑ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kouliaras είπε

όντως ? Ισχύει αυτό?

Αμεσα διαδικασιες, το σκυλι γνωριζει τον χώρο που ζείτε, πιθανον να ειστε οι επομενοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...