Προς το περιεχόμενο

Web service και βαση δεδομενων


toulk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Ας υποθέσουμε οτι υπάρχει ένα web service και μία βάση δεδομένων, θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα βάλω το web service μαζί με τη βάση σε κάποιον server, τι πρέπει να ψάξω;

Ιδανικα το web service θα είναι σε asp.net 

Γνωρίζω σε localhost και το λειτουργώ. Θέλω να το κάνω public να μπορεί κάποιος να κάνει request αλλα όχι μεγάλος αριθμος αιτηματων, δεν θα ειναι πρόβλημα.

Απλα δεν γνωρίζω τι και που πρέπει να ψάξω και αν ειναι συμβατη η τεχνολγια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toulk είπε

Καλησπέρα σας,

Ας υποθέσουμε οτι υπάρχει ένα web service και μία βάση δεδομένων, θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα βάλω το web service μαζί με τη βάση σε κάποιον server, τι πρέπει να ψάξω;

Ιδανικα το web service θα είναι σε asp.net 

Γνωρίζω σε localhost και το λειτουργώ. Θέλω να το κάνω public να μπορεί κάποιος να κάνει request αλλα όχι μεγάλος αριθμος αιτηματων, δεν θα ειναι πρόβλημα.

Απλα δεν γνωρίζω τι και που πρέπει να ψάξω και αν ειναι συμβατη η τεχνολγια μου.

Καλησπέρα

Για να έχεις ένα web service σημαίνει ότι σε κάποιον server έχεις κάνει deploy μία εφαρμογή που κάνει expose αυτό το service στον έξω κόσμο . Και θεωρητικά το web service περιμένει ότι θα βρεί με κάποιον τρόπο ένα connection προς την βάση για να γράφει / διαβάζει .

Οπότε σύμφωνα με το παραπάνω αν έχεις μία οποιαδήποτε βάση , πρέπει να φτιάξεις ένα connection στον application server που έχεις κάνει deploy την εφαρμογή σου , με την εκάστοτε βάση.

Τώρα αφού τελειώσεις όλο το παραπάνω είναι κάπως διαφορετικό το να κάνεις public το localhost προς τα έξω. Θα πρέπει να βάλεις κάποιο rule στο firewall / router και να ορίσεις κάποια static ip για να μην αλλάζει συνέχεια .

Σίγουρα υποστηρίζει τα παραπάνω η aps.net (αν και δεν την έχω δουλέψει καθόλου)

Οπότε αν δεν τα γνωρίζεις ψάχνεις πως θα ανοίξεις connection σε βάση μέσα απο asp.net , πώς κάνεις deploy την εφαρμογή σου και πιθανούς application servers , πώς φτιάχνεις ένα web service , πώς παίρνεις ένα connection απο έναν application server και τέλος πως μπορείς να βγάλεις το localhost σου στον έξω κόσμο.

Αυτά δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά η λογική για τα παραπάνω είναι ίδια για όλες τις γλώσσες / τεχνολογίες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πολυ ευκολη λυση ειναι το azure full compatible με το .net , αυτο συμφερει αν εισια εταιρεια πχ η φοιτητης και εχεις καποιο subscription.
τωρα εξαρταται τι api θα ειναι αυτο που εχεις. θες για προμο να το δειχνεις σε συνεντευξεις η σ εκαναν πελατη? 
μπορεις καπως να την βγαλεις και με το heroku

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

μια πολυ ευκολη λυση ειναι το azure full compatible με το .net , αυτο συμφερει αν εισια εταιρεια πχ η φοιτητης και εχεις καποιο subscription.
τωρα εξαρταται τι api θα ειναι αυτο που εχεις. θες για προμο να το δειχνεις σε συνεντευξεις η σ εκαναν πελατη? 
μπορεις καπως να την βγαλεις και με το heroku

Απλα θα είναι καποια pc με διαφορετικες ip, θα κανουν request στο api και θα τους γυρναει αποτελεσματα απο μια βάση, στην οποια θα στέλνουν κιολας δεδομενα. 

Δηλαδη μια βάση την οποια θα την βλεπουν κάποια άτομα 

Αυτη θα ειναι η χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...