Προς το περιεχόμενο

επισκευή υπολογιστή αξίζει


johnpirp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/1/2021 στις 8:33 ΜΜ, johnpirp είπε

καλησπέρα εχω εναν υπολογιστή 10ετιας  ξαφνικα σταματησε να δουλεύει, ακούγονταν τα ανεμιστηράκια όταν πάταγα να ξεκινήσει αλλά δεν έδινε σημα στην οθόνη, σκέφτηκα μήπως είναι η κάρτα γραφικών οπότε τον άνοιξα και τα κούνησα ολα λίγο μέσα και ξεκίνησε πάλι να δουλεύει κανονικά για κανένα τρίμηνο, μετα πάλι τα ίδια τον άνοιξα ξανά κούνησα τα καλώδια την κάρτα της μνήμες και ξαναπήρε μπρος κανονικά δούλευε για κανένα τρίμηνο πάλι μέχρι που σταμάτησε πάλι τελείως όσο και να τα κουμπώνω ξεκουμπώνω καλώδια δεν έδινε σημα στην οθονη τα ανεμιστηράκια φαίνονται να υπολειτουργούν αν λειτουργήσουν κανονικά δηλαδή σε φουλ ταχύτητα ανοίγει και ο υπολογιστής υπέθεσα ότι είναι το τροφοδοτικό και τα  ξεκούμπωσα όλα για να βάλω ένα άλλο τροφοδοτικό παλιό που είχα αλλά μετά βαρέθηκα και τον παράτησα όπως είναι μιας και δεν έχω και πολλές  γνώσεις και με παιδεψε, τωρα σκέφτομαι αν φωναξω καποιον τεχνικο θα παρει ενα 50για συναρμολογηση κανα 60 για τροφοδοτικό και οτι αλλο βγει τα υπολογιζω κανα 150 αξιζει η επισκευη; η να παρω κανα καινουριο με 350€ 

ο υπολογιστης εχει asus p5q motherboard , hd7000 ati radeon καρτα, 12γιγα ραμ , quad core intel Q9350 , επαιζε και παιχνιδια οπως gta5 αλλα στα low ολα και γενικα δεν είχε θέμα δεν κολλαγε.

Φιλικη συμβουλη,

αν βαζεις τελειες, και εχει μια δομη το κειμενο..θα απαντησουν περισσοτερα μελη. Κουραστηκα να το διαβασω ολο μαζι.

Ακουγονται μπιπ οταν το ανοιγεις? Και αν ναι ποσα.

Μπορει τροφοδοτικο, μητριηκη ή ραμ. Η ραμ μπορει να καηκε ή να μην καθεται σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μεχρι σημερα duffyduck εγω δεν εχω δει ηλεκτρονικους πυκνωτες να κανουν καρουμπαλα , εσυ?

Η μητρικη του ειναι μια απο τις καλες και αθανατες 775 και τη στιγμη που δεν εχει φαει ζορια λιγο δυσκολο να του βγαλει προβλημα

Εχεις δικιο, δεν προσεξα καν ποια μητρικη εχει. Φαινεται οτι ολοι ειναι Conductive Polymer Capacitors

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Εχεις δικιο, δεν προσεξα καν ποια μητρικη εχει. Φαινεται οτι ολοι ειναι Conductive Polymer Capacitors

Αν μπορεσει να το μονταρει ενταξει θα'ναι μη τον βαζεις στην πριζα για καινουριο , οι καιροι ειναι δυσκολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, triplex1 είπε

Αν μπορεσει να το μονταρει ενταξει θα'ναι μη τον βαζεις στην πριζα για καινουριο , οι καιροι ειναι δυσκολοι

Αν το φτιαξει με χαμηλο κοστος ΟΚ. Αλλα αν ειναι να δωσει οπως λεει 150+ ευρω, τοτε ειναι αρκετα. Σε αυτη την περιπτωση μπορει να παει και σε refurbished.

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φτιάξω αυτό το παλιο pc είχα παρει απο ebay αρχικά μια μεταχειρισμένη asus p5q. Και κυρίως για τους πυκνωτές που δεν είναι ηλεκτρολυτικοί. Αλλα δεν δούλευε. Την είχα δοκιμάσει με core 2 duo E6400 που την σήκωνε το bios (και το 1ο αρχικό bios ακόμα). Μόνο το πράσινο λαμπάκι άναβε. Μου εκανε refund και μετά αγόρασα πάλι απο ebay την asrock g31m-s (μεταχειρισμένη). Η οποία δουλεύει κομπλέ με τον Q6600. Αλλα αυτή δυστυχώς έχει ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Τώρα πόσες ώρες και σε τι συνθήκες έχει δουλέψει και πόσο θα κρατήσει θα δείξει.... Τους φοβάμαι τους ηλεκτρολυτικούς. Θα βγάλουν πρόβλημα κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πυκνωτες αλλαζουν (ευκολα ή δυσκολα). Θελει υπομονη και προσοχη και εργαλεια.

Στο youtube εχει πολλα video που δειχνουν πως αλλαζουν πυκνωτες κλπ.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα να κατασκευάζω πλακέτες (ενισχυτή ήχου, φωτορυθμικό, ραδιόφωνο της συμφοράς) στο γυμνάσιο με τη βοήθεια του καθηγητή φυσικής. Στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου, όταν άρχισα να βρίσκω/ μου δίνουν διάφορες χαλασμένες μητρικές άρχισα να βάζω χέρι για επισκευή (socket 370 μητρικές. Έλεγα για πέταμα ήταν, τι χειρότερο να πάθαιναν) και με το κολλητήρι του Lidl και πυκνωτές από το κατάστημα της γειτονιάς ξεκίνησα τις επισκευές και είδα ότι όντως, από 30s που έκαναν να ποστάρουν και έδειχναν άλλες τάσεις στο BIOS, τώρα κάνουν 5s και είναι φυσιολογικές οι τάσεις (ελέγχθηκαν προηγουμένως με το πολύμετρο). Αλλά η μεγαλύτερη επιτυχία μου ήταν με το Optiplex 745 όπως ανέφερα κι εδώ. Οι πυκνωτές που άλλαξα, αν θυμάμαι καλά ήταν αυτοί:

Spoiler

HTB10zAONVXXXXXVXpXXq6xXFXXXP.jpg.b2ea0522224beb5001089670f891cfe7.jpg

369093834__2021-01-11_13-23-15.jpg.21ce323d5aa20210f735daddb5d5a074.jpg

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια μητρική της Asus με socket 939, άλλαξα 6 φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 1500μF, 6.3V και αναστήθηκε και έτσι έφτιαξα retro pc με Athlon64 X2 4200+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...