Προς το περιεχόμενο

Μαύρες γραμμές πάνω και κάτω όταν βλέπω ταινία - Netflix .


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , πρόσφατα αγόρασα μια τηλεόραση για το καθιστικό που υποστηρίζει 4Κ με σκοπό να βλέπω από το netflix περιεχόμενο. Η ερώτηση μου είναι, αυτές οι μαύρες γραμμές πάνω κάτω στη ταινία είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ακόμα και όταν η ταινία είναι 4Κ με την οθόνη μου να το υποστηρίζει? Γιατί δεν καλύπτει όλη την οθόνη? Έψαξα λίγο και εαν κατάλαβα καλά είναι επειδή η ταινία τραβήχτηκε σε ανάλυση (ή κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι) που δεν υποστηρίζει η τηλεόραση μου. Ισχύει? Εχω αυτή τη τηλεόραση https://www.skroutz.gr/s/22643415/Samsung-UE50TU8072-Smart-4K-UHD-50.html .Oποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SchinasN είπε

Ευχαριστώ πολύ,οπότε τουλάχιστον δεν χάνω περιεχόμενο απλώς έχω τις μαύρες γραμμές καθώς η τηλεόραση μου ειναι 16:9 και οχι 21 .Να είσαι καλα φίλε,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι κυκλοφόρησαν μερικές 21:9 τηλεοράσεις και μετά εξαφανίστηκαν. ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Φαντάσου το 16:9 καθιερώθηκε μετά από δεκαετίες. Απλά ο κόσμος βολεύεται με τηλεοράσεις 16:9 και θα πάει για καιρό ακόμα έτσι. Αν όντως όμως θέλεις να βλέπεις 21:9 , μπορείς να πας σε άλλο μέσο , τον προβολέα. Εκεί παίρνεις και ένα πανί από τοίχο σε τοίχο ( άντε άσε λίγο για τα ηχεία ) και είσαι ότι πιο κοντά σε home cinema. Αν θέλεις περισσότερα , τεχνολογίες όπως dolby vision θα πρέπει να υποστηρίζονται από όλες τις συσκευές για αρμονική συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SchinasN είπε

η αλήθεια είναι ότι κυκλοφόρησαν μερικές 21:9 τηλεοράσεις και μετά εξαφανίστηκαν. ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Φαντάσου το 16:9 καθιερώθηκε μετά από δεκαετίες. Απλά ο κόσμος βολεύεται με τηλεοράσεις 16:9 και θα πάει για καιρό ακόμα έτσι. Αν όντως όμως θέλεις να βλέπεις 21:9 , μπορείς να πας σε άλλο μέσο , τον προβολέα. Εκεί παίρνεις και ένα πανί από τοίχο σε τοίχο ( άντε άσε λίγο για τα ηχεία ) και είσαι ότι πιο κοντά σε home cinema. Αν θέλεις περισσότερα , τεχνολογίες όπως dolby vision θα πρέπει να υποστηρίζονται από όλες τις συσκευές για αρμονική συνεργασία.

Φίλε μακάρι αλλα δεν χωράει ο τοιχος το πανί :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...