Προς το περιεχόμενο

Μαύρες γραμμές πάνω και κάτω όταν βλέπω ταινία - Netflix .

jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , πρόσφατα αγόρασα μια τηλεόραση για το καθιστικό που υποστηρίζει 4Κ με σκοπό να βλέπω από το netflix περιεχόμενο. Η ερώτηση μου είναι, αυτές οι μαύρες γραμμές πάνω κάτω στη ταινία είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ακόμα και όταν η ταινία είναι 4Κ με την οθόνη μου να το υποστηρίζει? Γιατί δεν καλύπτει όλη την οθόνη? Έψαξα λίγο και εαν κατάλαβα καλά είναι επειδή η ταινία τραβήχτηκε σε ανάλυση (ή κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι) που δεν υποστηρίζει η τηλεόραση μου. Ισχύει? Εχω αυτή τη τηλεόραση https://www.skroutz.gr/s/22643415/Samsung-UE50TU8072-Smart-4K-UHD-50.html .Oποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
2 ώρες πριν, SchinasN είπε

Ευχαριστώ πολύ,οπότε τουλάχιστον δεν χάνω περιεχόμενο απλώς έχω τις μαύρες γραμμές καθώς η τηλεόραση μου ειναι 16:9 και οχι 21 .Να είσαι καλα φίλε,

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

η αλήθεια είναι ότι κυκλοφόρησαν μερικές 21:9 τηλεοράσεις και μετά εξαφανίστηκαν. ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Φαντάσου το 16:9 καθιερώθηκε μετά από δεκαετίες. Απλά ο κόσμος βολεύεται με τηλεοράσεις 16:9 και θα πάει για καιρό ακόμα έτσι. Αν όντως όμως θέλεις να βλέπεις 21:9 , μπορείς να πας σε άλλο μέσο , τον προβολέα. Εκεί παίρνεις και ένα πανί από τοίχο σε τοίχο ( άντε άσε λίγο για τα ηχεία ) και είσαι ότι πιο κοντά σε home cinema. Αν θέλεις περισσότερα , τεχνολογίες όπως dolby vision θα πρέπει να υποστηρίζονται από όλες τις συσκευές για αρμονική συνεργασία.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
29 λεπτά πριν, SchinasN είπε

η αλήθεια είναι ότι κυκλοφόρησαν μερικές 21:9 τηλεοράσεις και μετά εξαφανίστηκαν. ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Φαντάσου το 16:9 καθιερώθηκε μετά από δεκαετίες. Απλά ο κόσμος βολεύεται με τηλεοράσεις 16:9 και θα πάει για καιρό ακόμα έτσι. Αν όντως όμως θέλεις να βλέπεις 21:9 , μπορείς να πας σε άλλο μέσο , τον προβολέα. Εκεί παίρνεις και ένα πανί από τοίχο σε τοίχο ( άντε άσε λίγο για τα ηχεία ) και είσαι ότι πιο κοντά σε home cinema. Αν θέλεις περισσότερα , τεχνολογίες όπως dolby vision θα πρέπει να υποστηρίζονται από όλες τις συσκευές για αρμονική συνεργασία.

Φίλε μακάρι αλλα δεν χωράει ο τοιχος το πανί :P.

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.