Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk έγινε ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι απλά για να θυμόμαστε έναν από τους πολέμους που δέχτηκε, αλλά προχώρησε. Αυτό θαυμάζουμε στους ανθρώπους. Οι υπόλοιποι που ζηλεύουν μια ζωή θα μείνουν να αναρωτιούνται γιατί είναι κάτω όχι σε σχέση με την κοινωνία αλλά με τον ίδιο τους τον εαυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως? Ο Μπάμπης από τα Πατήσια και η Σούλα από τα Πετράλωνα έλεγαν ότι είναι απατεώνας και πουλάει αέρα κοπανιστο!! Σας γλέντα ο Ελον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

 

Αεριτζήδες, άνθρωπος πυραμίδα. Κλασσικά ας μειώσουμε έναν, αντικειμενικά, πετυχημένο άνθρωπο επειδή τον ζηλεύουμε/δε μας αρέσει η μούρη του/μεταφέρει την κατοικία του σε άλλη πολιτεία για να γλυτώσει φόρους, λες και αυτό έχει σχέση με την επιτυχία του ως άνθρωπος με όραμα/και συνεχίζει η λίστα...

Κλασσικά οι Ελληνάρες θα μειώσουν ένα τέτοιο μυαλό, γιατί φυσικά τα ξέρουν όλα. Όλα τα κακά του κόσμου οφείλονται στον Elon, το βρήκαμε το θύμα. Νικήσαμε.

Μας αξίζει πραγματικά όπως είμαστε. 

Δεν θα φτάσω ποτέ να είμαι σαν και αυτόν, δε θα αποκτήσω περιουσία ποτέ τόσο μεγάλη, δεν με νοιάζει πόσα λεφτά έχει, ούτε παίρνω ποσοστά, αλλά δε σημαίνει ότι δε μπορεί να με εμπνεύσει ένας τέτοιος άνθρωπος, για να πραγματοποιήσω τα δικά μου όνειρα, στη δική μου κλίμακα. Προσωπικά, πολύ πιο παραγωγικό και χρήσιμο, από το να τον αποδομώ για τα, κατά τον κόσμο, μειονεκτήματα του.

Δηλαδή ο ελον είχε όλες της ιδέες μόνο το μάρκετινγκ έκανε και αφήστε το ότι είναι μυαλό και αλλά τέτοια γιατί μόνο προώθηση όλα τα αλλά υπήρχαν είδη δεν είναι κανένα μυαλό απλά είχε κατάλληλους συμβούλους να του πούνε τι να κάνει αααα και τα είχε καλά με την Αμερικανική κυβέρνηση για να παίρνει χρήματα και καλά για το περιβάλλον!! 
 

έξυπνος είναι αλλά δεν είναι επιστήμονας και όταν ξεκάθαρα βλέπουμε μέσα σε μια πανδημία άνθρωποι που αξίζουν λεφτά περνούν ψυχούλα παγκόσμιος. Άνθρωποι που χωρίς αυτούς πολύ που αγαπάμε μπορεί να ήταν νεκροί αυτή είναι ήρωες μυαλά και όλα αυτά τα καλά. Ένας που ξέρει να κάνει μάρκετινγκ είναι έξυπνος αλλά μην τν πάμε και στο θεό γιατί σιγά το πράγματα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ADHD είπε

Αυτη δεν εκλεινε μαζι με την Apple πριν μερικα χρονια συμφωνα με τους οικονομικους αναλυτες του ινσομνια??

Οταν εισαι επιτυχημενος πάντα θα υπάρχουν οι λεγομενοι haters... Απλα δε σε νοιαζει κοιτας τη δουλεια σου και προχωρας... Πες μου εναν πετυχημενο ανθρωπο που δεν τον βριζουν ολοι; Bill Gates, Bezos etc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Δηλαδή ο ελον είχε όλες της ιδέες μόνο το μάρκετινγκ έκανε και αφήστε το ότι είναι μυαλό και αλλά τέτοια γιατί μόνο προώθηση όλα τα αλλά υπήρχαν είδη δεν είναι κανένα μυαλό απλά είχε κατάλληλους συμβούλους να του πούνε τι να κάνει αααα και τα είχε καλά με την Αμερικανική κυβέρνηση για να παίρνει χρήματα και καλά για το περιβάλλον!! 
 

έξυπνος είναι αλλά δεν είναι επιστήμονας και όταν ξεκάθαρα βλέπουμε μέσα σε μια πανδημία άνθρωποι που αξίζουν λεφτά περνούν ψυχούλα παγκόσμιος. Άνθρωποι που χωρίς αυτούς πολύ που αγαπάμε μπορεί να ήταν νεκροί αυτή είναι ήρωες μυαλά και όλα αυτά τα καλά. Ένας που ξέρει να κάνει μάρκετινγκ είναι έξυπνος αλλά μην τν πάμε και στο θεό γιατί σιγά το πράγματα!

Πες τα φιλε μου γιατι ολοι τον λένε μάγκα και τέτοια.. όπως και για το περιβάλλον, αλλα κανένας δεν εβαλε λιγο το μυαλο του να σκεφτεί και να πει ρε παιδια, τι μπαταρίες και βλακεις...

Μια μπαταρια ειναι οτι το χειρότερο για το περιβάλλον, περα απο τα υλικά που χρειάζεται να φτιαχτεί (οπου είναι και λιγα απάνω στην γη) είναι και δύσκολο να ανακυκλωθεί.

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ADHD είπε

Αυτη δεν εκλεινε μαζι με την Apple πριν μερικα χρονια συμφωνα με τους οικονομικους αναλυτες του ινσομνια??

Οταν εισαι επιτυχημενος πάντα θα υπάρχουν οι λεγομενοι haters... Απλα δε σε νοιαζει κοιτας τη δουλεια σου και προχωρας... Πες μου εναν πετυχημενο ανθρωπο που δεν τον βριζουν ολοι; Bill Gates, Bezos etc 

 

και να σας πω και κατι επειδη ειμαι εδω μεσα σιγουρα απο τους μεγαλυτερους ηλικιακα, Παλιες εποχες λεγανε για τα κομπιουτερ οτι ειναι φουσκα... και δεν προκειται να αντικαταστησουν ποτε τον ανθρωπο.. και ειναι μονο για παιχνιδια δε συμφερουν κλπ οι ασχετοι και δες τωρα.. Ετσι ειναι προγραμματισμενος ο ανθρωπος να πολεμαει την πρωτοπορια/ καινοτομια γιατι αισθανεται οτι απειλειται η υπαρξη του

Επεξ/σία από Antikeimenos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, Antikeimenos είπε

Οταν εισαι επιτυχημενος πάντα θα υπάρχουν οι λεγομενοι haters... Απλα δε σε νοιαζει κοιτας τη δουλεια σου και προχωρας... Πες μου εναν πετυχημενο ανθρωπο που δεν τον βριζουν ολοι; Bill Gates, Bezos etc 

και να σας πω και κατι επειδη ειμαι εδω μεσα σιγουρα απο τους μεγαλυτερους ηλικιακα, Παλιες εποχες λεγανε για τα κομπιουτερ οτι ειναι φουσκα... και δεν προκειται να αντικαταστησουν ποτε τον ανθρωπο.. και ειναι μονο για παιχνιδια δε συμφερουν κλπ οι ασχετοι και δες τωρα.. Ετσι ειναι προγραμματισμενος ο ανθρωπος να πολεμαει την πρωτοπορια/ καινοτομια γιατι αισθανεται οτι απειλειται η υπαρξη του

Η επιτυχία είναι υποκειμενικό πράγμα.

Για άλλους επιτυχία είναι να βγάλουν δισεκατομμύρια, για άλλους να ανακαλύψουν ένα νόμο του σύμπαντος.

Ο άλαν τουρινγκ αυτοκτόνησε παίδες. αποτυχημένος ήταν; Για την κοινωνία της τότε εποχής ναι.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κάτι δεν μου κολλάει με τον Έλον.

Όμως, όσοι πίστεψαν σε αυτόν πολλαπλασίασαν το κεφάλαιο που επένδυσαν, και οι υπόλοιποι απλά χάσαμε μια τεράστια ευκαιρία να κάνουμε τις οικονομίες μας, οικονομίες ζωής. Και αυτό με(μας;) τσούζει.

Δεν τον θεωρώ επιστήμονα, από τότε με το φιάσκο για όσους το θυμούνται elon-musk-thailand-cave-submarine
Κάτι κάνει όμως, και το κάνει πολύ καλά. Δεν ξέρω για πόσο καιρό, δεν ξέρω πόσο πιο ψηλά θα φτάσει, αλλά την φετινή ευκαιρία δεν θα την ξεχάσει κανένας που θα μπορούσε να επωφεληθεί.

Εν ολίγοις, δεν ζηλεύω τον Έλον για την επιτυχία του, αλλά όσους την πρόβλεψαν και τα 'κονόμησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, CH.Prls είπε

Προσωπικά κάτι δεν μου κολλάει με τον Έλον.

Όμως, όσοι πίστεψαν σε αυτόν πολλαπλασίασαν το κεφάλαιο που επένδυσαν, και οι υπόλοιποι απλά χάσαμε μια τεράστια ευκαιρία να κάνουμε τις οικονομίες μας, οικονομίες ζωής. Και αυτό με(μας;) τσούζει.

Δεν τον θεωρώ επιστήμονα, από τότε με το φιάσκο για όσους το θυμούνται elon-musk-thailand-cave-submarine
Κάτι κάνει όμως, και το κάνει πολύ καλά. Δεν ξέρω για πόσο καιρό, δεν ξέρω πόσο πιο ψηλά θα φτάσει, αλλά την φετινή ευκαιρία δεν θα την ξεχάσει κανένας που θα μπορούσε να επωφεληθεί.

Εν ολίγοις, δεν ζηλεύω τον Έλον για την επιτυχία του, αλλά όσους την πρόβλεψαν και τα 'κονόμησαν...

δεν ειναι μονο η Τεσλα η space x σε λιγα χρονια θα του αποφερει περισσοτερα... ειδικα οταν αρχισει η επικοιση αλλων πλανητων, γιατι αυτος θα εχει το Know how και θα ειναι ο μοναδικος ιδιωτης που θα μπορει να στελνει αποστολες ανεφοδιασμου κλπ

Επεξ/σία από Antikeimenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolisk86 είπε

This is so wrong, on so many levels.

Αρχικά, το να τυπώνει η κυβέρνηση χρήμα για να βοηθήσει τους φτωχούς δεν λύνει τίποτα. Ίσα ίσα, που οδηγεί σε inflation, το χρήμα χάνει αξία, και μπορεί να οδηγήσει σε ακόμα χειρότερη κατάσταση της οικονομίας (δε λέω πως το να τυπώνει κανείς χρήμα είναι πάντα κακό, ανάλογα τις υπόλοιπες συνθήκες, μπορεί να βοηθήσει ή να χειροτερέψει την οικονομία).

 

Οι θάνατοι από covid μπορεί να μην έχουν να κάνουν άμεσα με το χρήμα, αλλά έχουν να κάνουν έμμεσα. Μια καλύτερη οικονομία μπορεί να οδηγήσει σε ένα καλύτερο σύστημα υγείας, και άρα σε λιγότερους θανάτους. Επίσης, λόγω της κοινωνικής ανισότητας, δεν έχουν όλοι πρόσβαση στις ίδιες δομές υγείας. Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως ένας φτωχός με κορονοϊό από το Περού είχε την ίδια αντιμετώπιση με τον Τραμπ.

 

Τρίτον, η παραγωγή τροφής δεν έχει μειωθεί, τουλάχιστον όχι αισθητά. Εξακολουθούμε να υπερπαραγουμε τροφή ικανή να θρέψει ενάμιση πλανήτη, και εξακολουθούμε να πετάμε φαγητό. Ο λόγος που κάποιοι πεινάνε δεν είναι η έλλειψη τροφής, είναι ο ίδιος που κάποιοι πεινούσαν και πριν τον covid, η κοινωνική ανισότητα. Last time I checked, δεν έπαιζε ρόλο το αν υπάρχει φαΐ στο σουπερμάρκετ, αλλά μου ζητούσαν και λεφτά.

 

Παρόλα αυτά, για να συμφωνήσω και σε κάτι, ναι, αν οι πλούσιοι χάριζαν λεφτά ή μετοχές δεν θα άλλαζαν και κάτι. Η φιλανθρωπία, αν και καλοδεχούμενη, δεν έχει τη δύναμη να αλλάξει συστημικά προβλήματα.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει δουλειά, δίνεις χρήματα που ο άλλος δεν τα δούλεψε. Η εναλλακτική είναι κουπόνια φαγητού και τα λεφτά στις εταιρείες που τα εξαργυρώνουν. Συμφωνώ ότι όλοι γίνονται φτωχότεροι, όχι μόνο οι φτωχοί, αλλά και οι πλούσιοι. Είναι όμως αναγκαίο όπως ο απινιδωτής καρδιάς, που δεν αποτελεί εφόρου ζωής λύση, αλλά λύση ανάγκης που μπορεί να δουλέψει ή όχι αλλά είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις.

Το Περού δεν έχει σχέση με τον Τραμπ ή τον Ελον. Στην Αμερική δεν αντιμετωπίζονται οι ασθενής του covid ανάλογα με την ασφάλεια τους αλλά όλοι το ίδιο. Είναι κατάσταση εθνικής ανάγκης. Επίσης είναι ειρωνικό το γεγονός πως πεθάνανε, τουλάχιστον στο πρώτο κύμα, δυσανάλογα πολλοί περισσότεροι πλούσιοι απο φτωχούς, εξαιτίας του lifestyle, τα συχνά αεροπορικά ταξίδια κτλ. Στην βόρεια Ιταλία το επίκεντρο ήταν για καιρό στις πλούσιες συνοικίες.

Τα τρόφιμα κάποιοι τα παράγουν και περιμένουν να πληρωθούν για αυτό. Δεν θα ήταν παράξενο αυτοί να έχουν δουλέψει και όσοι δεν δουλέψανε να τα πάρουν χωρίς κάποια οικονομική συναλλαγή; Δίνει λεφτά το κράτος για αυτό το σκοπό, λέμε είναι κακό. Δεν δίνει λέμε είναι κακό. Δεν διαφωνώ πως και τα δύο έχουν αρνητικά, για αυτό άλλωστε είναι κρίση. Η δικιά σου άποψη φαντάζομαι θα ήταν κρατικά χωράφια, αγρότες δημόσιοι υπάλληλοι, εργάτες στην επεξεργασία τροφίμων ΔΥ, οδηγοί ΔΥ, υπάλληλοι στα super market ΔΥ και να τα παρέχει αυτά το κράτος δωρεάν σε όσους δεν δουλεύουν και να τυπώνει χρήμα για όσους δουλεύουν. Το ίδιο αποτέλεσμα με σήμερα. Αλλωστε τα σοσιαλιστικά κράτη δεν περάσανε ευκολότερα με τον covid.

Αν οι πλούσιου δίναν όλες τις μετοχές τους, δεν θα ήταν φιλανθρωπία άλλα άσκοπη κίνηση. Ας πούμε ότι ο Elon και ο Bezos δίνουν το σύνολο των μετοχών τους στο κράτος ή το μοιράζουν ισόποσα σε όλους του Αμερικανούς. Αυτά τα 300δις+ δεν θα έχουν καμία αξία (0δις αξία) γιατί όλη η αξία είναι στην ιδιοκτησία και στην επιθυμία κάποιου πιθανού αγοραστή να αποκτήσει την εταιρεία σου. Αν πχ ανήκουν στο κράτος οι μετοχές αυτή η αξία έχει εξαφανιστεί και το μόνο που έχει το κράτος είναι τα καθαρά κέρδη από τις πωλήσεις της εταιρείας που θα είναι προφανώς ακόμα μικρότερα.

Αυτά τα 300δις+ δεν είναι λεφτά που τα πήρανε από τους φτωχούς. Δεν λέω πως δεν είναι πολλά για 2 άτομα αλλά δεν είναι λογικό να πιστεύουμε πως υπάρχει φτώχεια γιατί υπάρχουν πλούσιοι. Αυτό ήταν στην φεουδαρχία όχι στον σύγχρονο δυτικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mariosspitie είπε

Ειναι ο ορισμος του brain Geek οπου εκανε περιουσια και περα απο την επιστημη κανει οτι ηθελε να κανει με τα λεφτα του απο μικρος ! Θεουλης !

Μαγκα μου δεν ξερω τι λες και με ποιο σκεπτικο εγω παντως απο την φουσκα που λες εβγαλα 22κ ... Τωρα εσυ οτι νομιζεις !

Δεν είναι καλή ιδέα να λες ότι έβγαλες λεφτά από το bitcoin στο internet.

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...