Προς το περιεχόμενο

Δυο ssd εσωτερικοι σκληροι δισκοι


dimos81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξες στο google να βρεις κάποιο εγχειρίδιο χρήσης ή κάποιο video με αποσυναρμολόγηση;

Δεν θα έπρεπε να γράψεις τουλάχιστον το ακριβές μοντέλο του υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα παιρνει αλλο ενα,εξαλλου το γραφει στα χαρακτηριστικα του,στο Skroutz.

https://www.skroutz.gr/s/21367356/HP-Pro-300-G3-i5-9400-8GB-256GB-W10.html#specs

Στην κατηγορια δισκοι,αναφερει ''δευτερευων σκληρος δισκος'' . Τωρα το θεμα,ειναι θα τον εγκαταστησεις εσυ η θα το πας σε τεχνικο?Ειναι ιδια κατασκευη με αυτο εδω και δειχνει πως ανοιγει και που ειναι τα φατνια των δισκων. Ριξε μια ματια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις το πλαϊνό κάλυμμα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει μόνο μία βίδα. Κοίτα το εσωτερικό: ο ssd που υπάρχει τώρα είναι SATA των 2.5"'; Αν ναι, τότε θα δεις οπωσδήποτε το SATA καλώδιο που κουμπώνει στη μητρική πάνω σε SATA υποδοχή και ακριβώς δίπλα θα υπάρχει άλλη μία υποδοχή άδεια. Εσύ πρέπει να αγοράσεις μάλλον και το καλώδιο για τον δεύτερο SSD που χρειάζεσαι, και να βρεις έναν τρόπο να τον στερεώσεις μέσα στο κουτί. Ένα δεματικό tyre-up είναι αρκετό νομίζω.

Αν ο τωρινός SSD δεν είναι συνηθισμένος με καλώδιο αλλά τύπου M.2, πάλι θα έχεις μία ή δύο ελεύθερες υποδοχές SATA στη μητρική σου. Δες και αυτό το βίντεο, αν και αφορά στην αλλαγή σκληρού δίσκου και όχι SSD. H δουλειά που θες να κάνεις είναι πραγματικά πολύ απλή και δεν χρειάζεται τεχνικός, αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

https://www.youtube.com/watch?v=WEWUDJ00uFk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimos81 είπε

 HP Pro 300 G3 (i5-9400/8GB/256GB/)

αυτο ειναι το μοντελο

Δεν με βοηθαει το manual που βρηκα στο διαδικτυο

Aνοιξε το κουτι (αν δεν έχει κάποια ασφάλεια που επηρεάζει κάποια εγγύηση) και δες αν έχει ελεύθερη θύρα και βάλε φωτο Στην αγγλική έκδοση https://support.hp.com/in-en/product/hp-desktop-pro-300-g3/31587888/manuals   στο Maintenance and Service Guide σελίδα 26  http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06175608   (βεβαια μιλαει για το pro 2 στο  6 και 7 δεν σου αφήνει περιθώρια για δεύτερο Δεν ξέρω αν μπορείς να τον βάλεις στο Νο 6 καταργώντας το dvd  η με ανταπτορα pcie to sata Bεβαια με αυτήν την επιλογή ο δίσκος μπορεί να είναι για αποθήκη και οχι boot  Mια άλλη λύση θα μπορούσε να ειναι η θυρα του m2 wlan ?  δεν ξέρω αν έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν παιρνει δευτερο σκληρο γιατι δεν εχει ελευθερη θυρα sata....μηπως γινεται να βγαλω το cd και στη θεση του να βαλω τον δευτερο σκληρο?,με καποιο αλλο καλωδιο?

to pc απο οτι βλεπω δεν ειναι pro2 ....με ποιασανε κωτσο τοσα χρηματα και ναμην πιανει δευτερο ssd!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimos81 είπε

μαλλον δεν παιρνει δευτερο σκληρο γιατι δεν εχει ελευθερη θυρα sata....μηπως γινεται να βγαλω το cd και στη θεση του να βαλω τον δευτερο σκληρο?,με καποιο αλλο καλωδιο?

Σε παρακαλώ, βγάλε μια φωτογραφία τη μητρική και τα περισσευούμενα καλώδια του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θα σε παρακαλέσω να βγάλεις φωτογραφία με καλύτερη ανάλυση και την υπόλοιπη μητρική. Επίσης να δούμε πιο καλά τις συνδέσεις του cd. Επίσης να ελέγξεις αν από το τροφοδοτικό υπάρχει κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας SATA που δεν είναι συνδεδεμένο.

Σχετικά με το cd θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με κάποιον δανεικό ssd, να δεις αν ταιριάζουν οι δύο συνδέσεις. Σε ένα δικό μου hp oι συνδέσεις του cd δεν ταιριάζουν, αλλά στο δικό σου μπορεί να είναι διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20200930_193950.jpg

θα στηλω αργοτερα φωτο....ευχαριστω....οι συνδεσεις του cd kai tou ssd δεν ειναι ιδιες....

μπορω να βαλω αλλο καλωδιο...

μπορω να βαλω αλλο καλωδιο...

Polish_20210109_142416931.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν υπάρχει ελεύθερο καλώδιο τροφοδοσίας SATA από τη μητρική. Το καλώδιο δεδομένων SATA που έχεις στο cd μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για άλλη μονάδα SSD ή να βάλεις στη θέση του ένα καινούριο. Θα προσπάθήσω να βγάλω μια φωτογραφία από το δικό μου HP για να σου δείξω τι χρειαζεσαι για την τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimos81 είπε

μηπως το ειδες καλητερα?

από τις φωτο εγώ δεν βγάζω άκρη Αν κάποιος άλλος δει περισσότερα οκ  Μήπως να βάλεις ενα μεγαλύτερο δίσκο και να αποφύγεις τις περιπέτειες? Η έναν εξωτερικό? Τωρα τι εχεις επάνω ? Κατέβασε  το zip  απο παρακατω αποσυμπιεστο και τρέξε cpu z  και βαλε ολες τις φωτο ξεχωριστά στιγμιότυπα οθόνης μητρικής-επεξεργαστή - δίσκου κλπ να δούμε το pc   https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.94-en.zip

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη εικόνα σου δείχνω το δικό μου hp. Kάτω από το μεταλλικό κάλυμμα, στο σημείο που είναi μαρκαρισμένο με κόκκινο μαρκαδόρο φαίνονται πιασμένα δύο καλώδια τροφοδοσίας SATA. Στη δεύτερη εικόνα που έχω σηκώσει το μεταλλικό κάλυμμα φαίνεται το ένα καλώδιο τροφοδοσίας που είναι αχρησιμοποίητο. Αν έχεις κι εσύ κάτι τέτοιο, μπορείς να προχωρήσεις. Διαφορετικά, μάλλον όχι.

358840772_IMG_20210109_1624221.jpg.168efb2ddf5456ee05e0a295dbf796cf.jpgHP285-sata.jpg.9adfad077d6bbbc0a29651c45784798b.jpg

IMG_20210109_161112[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...