Προς το περιεχόμενο

Το Twitter απενεργοποίησε μόνιμα τον προσωπικό λογαριασμό του Trump


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@Sanjuro Νομίζω πως αυτή η λογική είναι δυστυχώς θέμα ανθρώπινου εγκεφάλου, όχι μόνο ορθής κριτικής σκέψης. Ο εγκέφαλος τείνει να σκέφτεται με binary λογική. Ίσως να είμαστε "φτιαγμένοι" να σκεφτόμαστε έτσι, λόγω εξελικτικής βιολογίας. Έτσι βγήκαμε οι καημένοι, μέσα από χιλιάδες χρόνια εξέλιξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, KilliK είπε

η αρχηγος της Βουλης το πιστευει

 

δεν ισχυει αυτο που λες.

Δε σε καταλαβαίνω, εννοείς ότι αφού αυτό είπε η αρχηγός της βουλής σημαίνει πως ισχύει και δε μπορώ να πω πως είναι υπερβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Theodore1890 είπε

Δε σε καταλαβαίνω, εννοείς ότι αφού αυτό είπε η αρχηγός της βουλής σημαίνει πως ισχύει και δε μπορώ να πω πως είναι υπερβολή;

Σημαίνει πως θεωρείται πιθανό από την πρόεδρο της Βουλής, αλλά και άλλα επιφανή πρόσωπα. Μπορείς να θεωρείς ότι είναι υπερβολικό, αλλά φαίνεται πως αρκετοί, κατά τα άλλα φυσιολογικοί, άνθρωποι όχι.

Εννοείται πως εσύ μπορείς να πιστεύεις και να λες ότι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, apostolisk86 είπε

Σημαίνει πως θεωρείται πιθανό από την πρόεδρο της Βουλής, αλλά και άλλα επιφανή πρόσωπα. Μπορείς να θεωρείς ότι είναι υπερβολικό, αλλά φαίνεται πως αρκετοί, κατά τα άλλα φυσιολογικοί, άνθρωποι όχι.

Εννοείται πως εσύ μπορείς να πιστεύεις και να λες ότι θες.

Ευχαριστώ, αυτή δεν ήταν που για 4 χρόνια έλεγε πως οι Ρώσοι έκαναν τον Τράμπ πρόεδρο και αποδείχτηκε πως ήταν ψέμα; Το άλλο που μπλόκαρε τη βοήθεια στον λαό για τον κοβιντ γιατί θα είχε την υπογραφή του; Απλά θέλω να πω το ότι είσαι επιφανής δε σημαίνει ότι πρέπει να σε παίρνουν και στα σοβαρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος ποιο είναι το debate εδώ πέρα; Ως προς το νομικό κομμάτι, ο Τραμπ όπως και όλοι μας πάτησε "I agree" στους όρους χρήσης, άρα Twitter, facebook τον έκοψαν ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ, νόμιμα. Ας τους πάει στο δικαστήριο αν θυμήθηκε μετά από χρόνια ότι δεν συμφωνεί με αυτό που συμφώνησε όταν έφτιαξε λογαριασμό.

Ηθικά τώρα, είναι σωστό; Τι ακριβώς συζητάμε, αν είναι σωστό να αρνηθείς να βοηθήσεις (δηλ να του δώσεις μεγάφωνο) κάποιον που ανοιχτά οργανώνει κακουργηματα, μεταξύ άλλων πραξικόπημα; Σοβαρά τώρα; Με τα τουι του ήδη είναι ηθικός αυτουργός σε 5+καποιες χιλιάδες θανάτους (Καπιτώλιο+covid). Και τι πως είναι πρόεδρος, είναι δηλαδή πάνω από το νόμο; Αν αύριο ο Biden μηνύσει το Twitter\face για συνέργεια σε απόπειρα πραξικοπήματος τι θα λέγατε, καλώς κάνει ή όχι;

ΥΓ για όσους λένε "σιγά το πραξικόπημα": δεν έχω διαβάσει τον ποινικό κώδικα των ΗΠΑ αλλά νομίζω ότι η ανικανότητα κατά τη τέλεση ενός εγκλήματος δεν αποτελεί ελαφρυντικό αν κατηγορείσαι ως παρακινητης και ηθικός αυτουργός...

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theodore1890 είπε

 

Ευχαριστώ, αυτή δεν ήταν που για 4 χρόνια έλεγε πως οι Ρώσοι έκαναν τον Τράμπ πρόεδρο και αποδείχτηκε πως ήταν ψέμα; Το άλλο που μπλόκαρε τη βοήθεια στον λαό για τον κοβιντ γιατί θα είχε την υπογραφή του; Απλά θέλω να πω το ότι είσαι επιφανής δε σημαίνει ότι πρέπει να σε παίρνουν και στα σοβαρά.

Δεν αποδειχθεί "οτι ηταν ψεμμα", απλα δεν περασε η προταση μομφης και δεν δικαστικε ο Τραμπ γιατι απο την μια φωναζε οτι δεν υπαρχει τιποτα να κρυψει και απο την αλλη απεκλειε με καθε τροπο, αξιωματουχους, να καταθεσουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

 

Ευχαριστώ, αυτή δεν ήταν που για 4 χρόνια έλεγε πως οι Ρώσοι έκαναν τον Τράμπ πρόεδρο και αποδείχτηκε πως ήταν ψέμα; Το άλλο που μπλόκαρε τη βοήθεια στον λαό για τον κοβιντ γιατί θα είχε την υπογραφή του; Απλά θέλω να πω το ότι είσαι επιφανής δε σημαίνει ότι πρέπει να σε παίρνουν και στα σοβαρά.

Όπως είπε και κάποιος άλλος, δεν αποδείχτηκε ψέματα, επειδή δεν προχώρησε.

Όπως και να έχει βέβαια, δεν έχω σκοπό να υπερασπιστώ τον χαρακτήρα και το ήθος της Pelosi. Άμα είναι να κάνω τον υπερασπιστή κάποιου δημοκρατικού, προτιμώ την AOC.

Επεξ/σία από apostolisk86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

 

Ευχαριστώ, αυτή δεν ήταν που για 4 χρόνια έλεγε πως οι Ρώσοι έκαναν τον Τράμπ πρόεδρο και αποδείχτηκε πως ήταν ψέμα; Το άλλο που μπλόκαρε τη βοήθεια στον λαό για τον κοβιντ γιατί θα είχε την υπογραφή του; Απλά θέλω να πω το ότι είσαι επιφανής δε σημαίνει ότι πρέπει να σε παίρνουν και στα σοβαρά.

δεν το ελεγε αυτη. οι μυστικες υπηρεσιες τους το ειπανε σε επιτροπη που εγινε απο τους ιδιους τους Ρεπουμπλικανους. οτι οι Ρωσοι ειχαν εμπλακει στις αμερικανικες εκλογες το 2016. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

δεν το ελεγε αυτη. οι μυστικες υπηρεσιες τους το ειπανε σε επιτροπη που εγινε απο τους ιδιους τους Ρεπουμπλικανους. οτι οι Ρωσοι ειχαν εμπλακει στις αμερικανικες εκλογες το 2016. 

Καλά η λέξη impeachment ξέρεις πόσες φορές ακούστηκε απ τα χείλη της και για πιό λόγο;

40 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Όπως είπε και κάποιος άλλος, δεν αποδείχτηκε ψέματα, επειδή δεν προχώρησε.

Όπως και να έχει βέβαια, δεν έχω σκοπό να υπερασπιστώ τον χαρακτήρα και το ήθος της Pelosi. Άμα είναι να κάνω τον υπερασπιστή κάποιου δημοκρατικού, προτιμώ την AOC.

Τι δε προχώρησε; Απλά δεν αποδείχτηκαν οι κατηγορίες. Εμένα δε με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα ούτε ο Τραμπ ούτε η Πελοζι ούτε η Ειοσι(γκριν νιου ντιαλ γελάνε και οι πέτρες}. Με ενδιαφέρει η αλήθεια και αν οι πολιτικές βοηθουν το πολίτη.

 

54 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Ηθικά τώρα, είναι σωστό; Τι ακριβώς συζητάμε, αν είναι σωστό να αρνηθείς να βοηθήσεις (δηλ να του δώσεις μεγάφωνο) κάποιον που ανοιχτά οργανώνει κακουργηματα, μεταξύ άλλων πραξικόπημα; Σοβαρά τώρα; Με τα τουι του ήδη είναι ηθικός αυτουργός σε 5+καποιες χιλιάδες θανάτους (Καπιτώλιο+covid). Και τι πως είναι πρόεδρος, είναι δηλαδή πάνω από το νόμο; Αν αύριο ο Biden μηνύσει το Twitter\face για συνέργεια σε απόπειρα πραξικοπήματος τι θα λέγατε, καλώς κάνει ή όχι;

Τα τουιτερ και όλα αυτά δεν είναι εκδότες και δεν θεωρούνται υπευθυνοι για όσα γραφονται. Μπορείς να μου δείξεις σε λινκ ή κάτι άλλο που ακριβώς λέει αυτά τα αδικήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

 

Τι δε προχώρησε; Απλά δεν αποδείχτηκαν οι κατηγορίες. Εμένα δε με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα ούτε ο Τραμπ ούτε η Πελοζι ούτε η Ειοσι(γκριν νιου ντιαλ γελάνε και οι πέτρες}. Με ενδιαφέρει η αλήθεια και αν οι πολιτικές βοηθουν το πολίτη.

Μα δεν υπάρχουν "πολιτικές που βοηθούν τον πολίτη". Αυτό θα γινόταν μόνο αν είχαμε όλοι ακριβώς τα ίδια συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To twitter ειναι ιδιωτική επιχείρηση , η οποια δεν υποχρεουται απο καποιο νόμο να διατηρει κυβερνητικους λογαριασμους. Στους όρους του περιεχεται το γεγονος ότι διατηρεί το κάθε δικαίωμα να κατεβασει λογαριασμο για οποιονδήποτε λόγο. Το γεγονός ότι η υφίλλιος εξαρτάται από έναν τετοιο οργανισμό για ένα μεγαλο μέρος της επικοινωνίας είναι το πιο τρομακτικό. Το twitter όμως, ως επιχείρηση ,δε το συμφέρει βραχυπρόθεσμα να καταργήσει έναν απο τους πιο δημοφιλείς λογαριασμους του και να λάβει το backlash απο τους υποστηρικτές του Trump.Απο την άλλη ομως διάλεξε τη κατώτερη πολιτικά στιγμη του Τραμπ (επιβεβαίωση Biden), ωστε να έχει τις μικροτερες απώλειες βραχυπρόθεσμα.

Με δεδομένο το backlash που λαμβανει το twitter απο όσους δεν ειναι με τον Trump,μακροπρόθεσμα ίσως έκανε την καλύτερη επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Καλά η λέξη impeachment ξέρεις πόσες φορές ακούστηκε απ τα χείλη της και για πιό λόγο;

Τι δε προχώρησε; Απλά δεν αποδείχτηκαν οι κατηγορίες. Εμένα δε με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα ούτε ο Τραμπ ούτε η Πελοζι ούτε η Ειοσι(γκριν νιου ντιαλ γελάνε και οι πέτρες}. Με ενδιαφέρει η αλήθεια και αν οι πολιτικές βοηθουν το πολίτη.

 

Τα τουιτερ και όλα αυτά δεν είναι εκδότες και δεν θεωρούνται υπευθυνοι για όσα γραφονται. Μπορείς να μου δείξεις σε λινκ ή κάτι άλλο που ακριβώς λέει αυτά τα αδικήματα;

Ως προς το λινκ βεβαίως, αν και φυσικά ένα λινκ δεν αποτελει απόδειξη ενοχής. Υπάρχει και σελιδα στη wikipedia https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_lawsuits_involving_Donald_Trump

αλλά μια αναζήτηση (πχ Trump's impeachable offences) θα σου βγάλει δεκάδες σελίδες με τα (alleged 🙂) αδικήματα του Τραμπ λόγω των τουι. Υπόψη ότι αυτή δεν είναι άποψη μου αλλά και πολυάριθμων γερουσιαστών (και αποτι φαίνεται και του ζουκυ χεχε).

Ως προς την πλατφόρμα δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει ότι δεν έχουν ευθύνη. Εγώ μπορώ να πουλήσω ναρκωτικά μέσω φεης? Ε, θεωρητικά (δυστυχώς) α) εγώ και ο Τραμπ είμαστε ίσοι απέναντι στο νόμο και β) έγκλημα και το ένα, έγκλημα και το άλλο. Υπόψη ότι δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση τα social media γενικά, η ζημιά που έκαναν στη δημοκρατία με το brexit και την πρώτη εκλογή Τραμπ είναι ανυπολόγιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...