Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΔΑΣΚΑΛΟΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Απορώ μερικοί που έχουν τελειώσει Παιδαγωγικό για ποιο λόγο γκρινιάζουν? Μπορεί να μη διορίζονται, αλλά προσλαμβάνονται έστω ως αναπληρωτές, παίρνουν από 800 ευρώ και άνω το μήνα, και τα καλοκαίρια που λήγει η συμβασή τους βγαίνουν στο επίδομα ανεργίας. Το κακό που είναι δηλαδή?

 

8 μηνες προσλαμβάνονται και 4 μήνες κάθονται και ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόση γκρίνια? Επειδή δεν γίνεται ΑΣΕΠ , για να διοριστούν ως μόνιμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, m.gial είπε

Καλησπέρα

Απορώ μερικοί που έχουν τελειώσει Παιδαγωγικό για ποιο λόγο γκρινιάζουν? Μπορεί να μη διορίζονται, αλλά προσλαμβάνονται έστω ως αναπληρωτές, παίρνουν από 800 ευρώ και άνω το μήνα, και τα καλοκαίρια που λήγει η συμβασή τους βγαίνουν στο επίδομα ανεργίας. Το κακό που είναι δηλαδή?

 

8 μηνες προσλαμβάνονται και 4 μήνες κάθονται και ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόση γκρίνια? Επειδή δεν γίνεται ΑΣΕΠ , για να διοριστούν ως μόνιμοι?

Μισό μισό μισό να καταλάβω τι θες να πεις.

Πώς ένας απόφοιτος παιδαγωγικού πάει κατευθείαν αναπληρωτής; 22 χρονών μπορεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι φιλε όλοι αυτοί γίνανε δάσκαλοι με ένα και μόνο στόχο, ένα όραμα, ένα όνειρο.. να τρουπώσουν στο δημόσιο και ... ζμπούτσαμ όλα

όσο το όνειρο δε λαμβάνει σάρκα και οστά λογικό είναι να γκρινιάζουν.

 

Υ.Γ 1 μετρημένα τα ψωμιά του θέματος που άνοιξες

Υ.Γ 2 Περιμένω τον πρώτο που θα μου πει ας γινόσουν δάσκαλος κι εσύ

Υ.Γ 3 ξέρεις κανένα που να μη γκρινιάζει;

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αερολογίες για άλλη μια φορά. Σας ακούω: Πώς γίνεται ένας απόφοιτος Παιδαγωγικού να γίνει δάσκαλος στα 22 του χωρίς προϋπηρεσία; Με τρελαίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Αερολογίες για άλλη μια φορά. Σας ακούω: Πώς γίνεται ένας απόφοιτος Παιδαγωγικού να γίνει δάσκαλος στα 22 του χωρίς προϋπηρεσία; Με τρελαίνετε;

μη τρελένεσαι. Υπάρχει μεγάλη απορόφηση στον κλάδο. Δε χρειάζεται προϋπηρεσία. Είναι πολλοί που δε βρήσκαν δουλειά ξεκίνησαν 2ο πτυχίο παιδαγωγικό και τώρα δουλεύουν.

Πολύ γνωστό μου πρόσωπο στα 30 ξεκίνησε παιδαγωγικό (σαν 2η πτυχίο) και την επόμενη χρονιά μπήκε σε σχολείο. Νομίζω πρόπερσι μπήκε. Σε νησί βεβαία σε μια γωνιά της ελλάδας αλλά πήγε τρέχοντας. Συμπτωματικά χθες μιλούσαμε στο τηλέφωνο.

Παρόλο αυτά άλλο λέει ο TS, άλλο σχολιάζεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Μισό μισό μισό να καταλάβω τι θες να πεις.

Πώς ένας απόφοιτος παιδαγωγικού πάει κατευθείαν αναπληρωτής; 22 χρονών μπορεί;

σιγα τα αυγολέμονα. θα παει για 2 χρονια ωρομισθιος και στα 24 θα ειναι αναπληρωτης. Εγω οσα ατομα ξερω απο τα 24 ειναι αναπληρωτες

Μόλις τώρα, Bitbit είπε

μη τρελένεσαι. Υπάρχει μεγάλη απορόφηση στον κλάδο. Δε χρειάζεται προϋπηρεσία. Είναι πολλοί που δε βρήσκαν δουλειά ξεκίνησαν 2ο πτυχίο παιδαγωγικό και τώρα δουλεύουν.

Πολύ γνωστό μου πρόσωπο στα 30 ξεκίνησε παιδαγωγικό (σαν 2η πτυχίο) και την επόμενη χρονιά μπήκε σε σχολείο. Νομίζω πρόπερσι μπήκε. Σε νησί βεβαία σε μια γωνιά της ελλάδας αλλά πήγε τρέχοντας. Συμπτωματικά χθες μιλούσαμε στο τηλέφωνο.

Παρόλο αυτά άλλο λέει ο TS, άλλο σχολιάζεις εσύ

οχι και εκεί θελω να καταληξω. Ότι απο τη στιγμη που το παιδαγωγικο εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση εστω ως αναπληρωτης γιατι τοση γκινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

μη τρελένεσαι. Υπάρχει μεγάλη απορόφηση στον κλάδο. Δε χρειάζεται προϋπηρεσία. Είναι πολλοί που δε βρήσκαν δουλειά ξεκίνησαν 2ο πτυχίο παιδαγωγικό και τώρα δουλεύουν.

Πολύ γνωστό μου πρόσωπο στα 30 ξεκίνησε παιδαγωγικό (σαν 2η πτυχίο) και την επόμενη χρονιά μπήκε σε σχολείο. Νομίζω πρόπερσι μπήκε. Σε νησί βεβαία σε μια γωνιά της ελλάδας αλλά πήγε τρέχοντας. Συμπτωματικά χθες μιλούσαμε στο τηλέφωνο.

Παρόλο αυτά άλλο λέει ο TS, άλλο σχολιάζεις εσύ

Με τρελαίνουν οι αερολογίες και συγγνώμη που εκφράστηκα έτσι. Ο TS αναφέρεται σε κάποιον να πάει να κάνει επίτηδες κάποιο πτυχίο Παιδαγωγικής για να τρυπώσει σε σχολείο. Μάλιστα αυτό δεν το ξέρω. Μαθηματικός είμαι και δεν νομίζω να ισχύει και για απόφοιτους μαθηματικού αυτό.

Λάθος κατάλαβα, σορρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Με τρελαίνουν οι αερολογίες και συγγνώμη που εκφράστηκα έτσι. Ο TS αναφέρεται σε κάποιον να πάει να κάνει επίτηδες κάποιο πτυχίο Παιδαγωγικής για να τρυπώσει σε σχολείο. Μάλιστα αυτό δεν το ξέρω. Μαθηματικός είμαι και δεν νομίζω να ισχύει και για απόφοιτους μαθηματικού αυτό.

Λάθος κατάλαβα, σορρύ.

γιατι αναφερθηκα εγω σε καθηγητες. Εγω ειπα οτι αν εισαι δασκαλος εχεις 99% πιθανοτητες να πας ως δασκαλος αναπληρωτης ακομα και απο τα 22.. ΖΩΑΡΑ ΚΑΝΟΥΝ. 8 μηνες παιρνουν 850 ευρω και τους υπολοιπους 4 μηνες παιρνουν επίδομα. Γι αυτο ρωτησα. Γιατι τοση γκρινια απο πλευρας τους? εδω ακομα και το 2009 που ειχε γινει ΑΣΕΠ και καποιοι μονιμοποιηθηκαν δεν τους εχουν καλεσει ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

γιατι αναφερθηκα εγω σε καθηγητες. Εγω ειπα οτι αν εισαι δασκαλος εχεις 99% πιθανοτητες να πας ως δασκαλος αναπληρωτης ακομα και απο τα 22.. ΖΩΑΡΑ ΚΑΝΟΥΝ. 8 μηνες παιρνουν 850 ευρω και τους υπολοιπους 4 μηνες παιρνουν επίδομα. Γι αυτο ρωτησα. Γιατι τοση γκρινια απο πλευρας τους? εδω ακομα και το 2009 που ειχε γινει ΑΣΕΠ και καποιοι μονιμοποιηθηκαν δεν τους εχουν καλεσει ολους

Κάτσε το να έχεις πτυχίο παιδαγωγικής σου δίνει αυτόματα μπουστάρισμα; Δλδ μόνο δημοτικά καλούν; Δεν καλούν φυσικούς, πληροφορικούς κλπ; Αν είναι έτσι τότε συμφωνώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Κάτσε το να έχεις πτυχίο παιδαγωγικής σου δίνει αυτόματα μπουστάρισμα; Δλδ μόνο δημοτικά καλούν; Δεν καλούν φυσικούς, πληροφορικούς κλπ; Αν είναι έτσι τότε συμφωνώ μαζί σου.

φιλε μου οσους συμμαθητες μου, τελειωσαν παιδαγωγικο, προσλαμβανονται ως αναπληρωτες καθε χρονο.  Στα Δημοτικα. Μιλαω για δασκαλους δασκαλους.

Για το αλλο που ρωτας, οι πληροφορικαριοι, οικονομολογοι χρειαζονται τη Παιδαγωγικη επαρκεια της ΑΣΠΑΙΤΕ και μπορει να μη διοριστουν ουτε ως αναπληρωτες ΟΥΔΕΠΟΤΕ. Ωρομίσιοι και αν...

 

Καλα κατι φυσικοι, μαθηματικοι το ξερεις οτι μπορει να μη διοριστειτε ΠΟΤΕ ουτε ως ωρομισθιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

φιλε μου οσους συμμαθητες μου, τελειωσαν παιδαγωγικο, προσλαμβανονται ως αναπληρωτες καθε χρονο.  Στα Δημοτικα. Μιλαω για δασκαλους δασκαλους.

Για το αλλο που ρωτας, οι πληροφορικαριοι, οικονομολογοι χρειαζονται τη Παιδαγωγικη επαρκεια της ΑΣΠΑΙΤΕ και μπορει να μη διοριστουν ουτε ως αναπληρωτες ΟΥΔΕΠΟΤΕ. Ωρομίσιοι και αν...

 

Καλα κατι φυσικοι, μαθηματικοι το ξερεις οτι μπορει να μη διοριστειτε ΠΟΤΕ ουτε ως ωρομισθιοι

Χαχααχα το φαντάζομαι δεν ρώτησα για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Χαχααχα το φαντάζομαι δεν ρώτησα για αυτό.

εγω ξερω ατομο στα 29, εδωσε κατατακτηριες για παιδαγωγικο, το τελειωσε στα 33 και στα 34, με 2 πτυχια, μαστερ που ειχε ηδη και ξενη γλωσσα , για πλακα τον πηραν ως αναπληρωτη και μαλιστα στην Αθηνα. Και οι αποφοιτοι παιδαγωγικου γκρινιαζουν, γιατι δεν γινεται ΑΣΕΠ να μονιμοποιηθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι συνηθως τους στελνουν σε τιποτα ακρες της Ελλαδας και με 850 Ε δε σου περισσευει τιποτα αφου πρεπει να νοικιασεις και σπιτι ,αλλα και καθε χρονο αλλαζεις τοπο,φανταζομαι δε σου περναει απο το μυαλο...

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, m.gial said:

Και οι αποφοιτοι παιδαγωγικου γκρινιαζουν,

Κι ο σκοπός του topic είναι γκρίνια για την γκρίνια των παιδαγωγών? 😛

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Κι ο σκοπός του topic είναι γκρίνια για την γκρίνια των παιδαγωγών? 😛

οχι ακριβως. αλλα για ποιο λογο ενω ειναι μια πολυ καλη επιλογη, για επιλογη σχολης το να περασεις δασκαλος, μερικοι την αμφισβητουν και αυτοι που την επιλεγουν , γκρινιαζουν γιατι δεν μονιμοποιουνται, ενώ επι της ουσιας ειναι αναπληρωτες και καθε χρονο προσλαμβανονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...