Προς το περιεχόμενο

Το νέο τηλεχειριστήριο της Samsung ενσωματώνει ηλιακό φορτιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε τηλεχειριστήριο είναι κατασκευασμένο από 28% ανακυκλωμένο πλαστικό.

Με τις νέες σειρές τηλεοράσεων 4K και 8K QLED του 2021, η Samsung κυκλοφορεί και ένα νέο Eco τηλεχειριστήριο που όπως ισχυρίζεται θα μειώσει κατά πολλούς τόνους τα πλαστικά απορρίμματα που δημιουργούνται ετησίως. Η νοτιοκορεάτικη εταιρία αναφέρει επίσης ότι θα συνεχίσει τις προσπάθειές της για τη μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Κοιτάζοντας το Eco Remote από την εμπρόσθια όψη του, μοιάζει με οποιοδήποτε άλλο One Remote που έχει κυκλοφορήσει η Samsung παλαιότερα.  Στην πίσω πλευρά όμως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αφού το Eco Remote ενσωματώνει ένα μεγάλο πάνελ ηλιακών κυψελών που μπορεί να φορτίσει την εσωτερική μπαταρία. Το τηλεχειριστήριο είναι κατασκευασμένο από 31 γραμμάρια πλαστικού και η Samsung αναφέρει ότι το 28% αυτού προέρχεται από ανακυκλωμένο τερεφθαλικό πολυαιθυλένιο (PET).

samsung-eco-remote-2.jpg.dd0b37af02d616d8c5a9db69b49d480c.jpg

Η Samsung εκτιμά ότι το τηλεχειριστήριο Eco θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περίπου δύο χρόνια προτού εξαντληθεί η μπαταρία και χρειαστεί πλήρη φόρτιση. Συνολικά, η εσωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία έχει σχεδιαστεί για να διαρκεί περίπου επτά χρόνια, περίπου δηλαδή όσο και ο μέσος κύκλος ζωής μιας τηλεόρασης. Η ηλιακή φόρτιση σίγουρα θα εξοικονομήσει τον χρήστη από την αγορά μπαταριών ΑΑΑ με την πάροδο των ετών ενώ επίσης αξιοσημείωτη είναι και η μείωση των πλαστικών απορριμμάτων. Σε κάθε περίπτωση, το Eco τηλεχειριστήριο διαθέτει και θύρα USB-C στο κάτω μέρος, σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος να το φορτίσει γρηγορότερα.

Η Samsung συνεχίζει επίσης τις οικολογικές της προσπάθειές και στο χώρο της συσκευασίας.

Με την εξάλειψη του μελανιού με βάση το λάδι και την επέκταση των φιλικών προς το περιβάλλον συσκευασιών σε όλα τα μοντέλα Lifestyle και QLED TV, η Samsung προσφέρει μια βιώσιμη λύση που μπορεί να ανακυκλώσει έως και 200.000 τόνους κουτιών ετησίως και να τα μετατρέψει σε είδη διακόσμησης για το σπίτι.

Μετά την αποσυσκευασία της τηλεόρασης, ο χρήστης μπορεί να σαρώσει έναν κωδικό QR πάνω στο κουτί για να βρει οδηγίες σχετικά με τον τρόπο δημιουργίας της συσκευασίας σε κάποιο αντικειμένο που ίσως να ήθελε να κρατήσει στο σπίτι. Η Samsung συνεργάστηκε με την Dezeen για έναν διαγωνισμό που ενθάρρυνε τους ανθρώπους να βρουν έξυπνους τρόπους επαναχρησιμοποίησης των κουτιών από χαρτόνι.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω σε σας, αλλά σε μας το παιδί ρίχνει κάτω το τηλεχειριστήριο  5 φορές την μέρα. Δεν θα επιζήσει στα χέρια του τέτοιο πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Άργησε πάρα πολύ.... Το είχα απορία εδώ και 10 χρόνια στο γιατί δεν βγαίνουν τηλεκοντρόλ με ηλιακό φορτιστή....

γιατι υπαρχει η duracell/energizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, esertas said:

Δεν ξέρω σε σας, αλλά σε μας το παιδί ρίχνει κάτω το τηλεχειριστήριο  5 φορές την μέρα. Δεν θα επιζήσει στα χέρια του τέτοιο πράμα.

+ μερικές φορές που μας πέφτει από τα χέρια όταν μας παίρνει ο ύπνος. 😛

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πιο αχρηστο θα μπορουσε να βγει.

Ποτε ακριβως βλεπει ο ηλιος τα τηλεχειριστηρια σας?

Εδω καλα καλα δεν τα βρισκουμε που ειναι θαμμενα κατω απο μαξιλαρια και καναπεδες.

Εαν μαλιστα τα αφησεις και στον ηλιο το καλοκαιρι παιζει να τα βρεις και παραμορφωμενα και να μην λειτουργουν.

Οτι να ναι. Να χαμε να λεγαμε.

 

  • Like 10
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, SeNNinhA said:

Ότι πιο αχρηστο θα μπορουσε να βγει.

Ποτε ακριβως βλεπει ο ηλιος τα τηλεχειριστηρια σας?

Εδω καλα καλα δεν τα βρισκουμε που ειναι θαμμενα κατω απο μαξιλαρια και καναπεδες.

Εαν μαλιστα τα αφησεις και στον ηλιο το καλοκαιρι παιζει να τα βρεις και παραμορφωμενα και να μην λειτουργουν.

Οτι να ναι. Να χαμε να λεγαμε.

Ειχα ακριβως την ιδια απορια.

Πρωτου ομως πεταξω κι εγω την εξυπναδα μου, εψαξα, ρωτησα κι εμαθα οτι οι ηλιακοι φορτιστες δουλευουν και σε εσωτερικους χωρους, με το φως ενος δωματιου.

Φυσικα η αποδοση δεν ειναι καθολου η ιδια, ομως δουλευουν.

Κι αν το σκεφτεις λιγο καλυτερα, απο τη φυσικη που μαθαιναμε, φως = ενεργεια.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να έβγαζε κάτι με kinetic charge και κανά πυκνωτάκι μέσα, δε θα χρειαζόταν ποτέ μπαταρίες (που έχουν και το μειονέκτημα πως ενίοτε χαλάνε και σου χαλάνε τις επαφές).

 

Υ.Γ. Εμένα το μεγαλύτερο άχτι μου είναι που δεν κάνουν φωτιζόμενα τα κουμπιά, λες κι είναι τόσο δύσκολο να βάλεις ένα λεντάκι πια.

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγιες της samsung:
Οταν χανετε / σας πεφτει το τηλεκοντρολ, να φροντισετε να ειναι με την μερια του πανελ προς τα πανω. Αλλιως εκτος απο το τηλεκοντρολ θα παει χαμενη και η φορτιση 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hetfield είπε

Ειχα ακριβως την ιδια απορια.

Πρωτου ομως πεταξω κι εγω την εξυπναδα μου, εψαξα, ρωτησα και εμαθα οτι οι ηλιακοι φορτιστες δουλευουν και σε εσωτερικους χωρους, με το φως ενος δωματιου.

Φυσικα η αποδοση δεν ειναι καθολου η ιδια, ομως δουλευουν.

Με το φως τη λαμπας σου δουλευει ΟΡΙΑΚΑ εαν ειναι κοντα στο φωτιστικο μονο το κομπιουτερακι χειρος σου. Σιγα να μην φορτισεις μπαταριες.

Παρεμπιπτωντως,  το πανελακι αυτο δεν παιζει να ειναι ουτε 0,3W. Για να φορτισει μια μπαταρια τυπου ΑΑΑ θελει με φουλ ήλιο κοντα σε ολοκληρη ημερα.

Οκ. Η καταναλωση μπαταριας ειναι εξαιρετικα μικρη σε εαν τηλεχειριστηριο αλλα να φορτισει μεσα στο σπιτι και ειδικα με λαμπες LED που τωρα πια εχουμε δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση.

Τζαμπα σκουπιδια ανακυκλωσης των panels δημιουργουν. Με μια επαναφορτιζομενη μπαταρια κανεις λιγοτερο ζημια στο περιβαλλον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, esertas είπε

Δεν ξέρω σε σας, αλλά σε μας το παιδί ρίχνει κάτω το τηλεχειριστήριο  5 φορές την μέρα. Δεν θα επιζήσει στα χέρια του τέτοιο πράμα.

Thats the point....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν με κάνει καθόλου εντύπωση. Όπως οι αριθμομηχανες ετσι κι αυτά θα εχουν συλλέκτη φωτός και θα λειτουργούν. Δεν νομίζω να υπάρχουν χαοτικές διαφορές στις απαιτήσεις ενέργειας. Εξάλλου 2020 εχουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να βγάζανε qi enabled device για ασύρματη φόρτιση μέσω κάποιυ pad ισως. Τώρα θα είναι σε φάση "αγάπη μου, που είναι το τηλεκοντρόλ; Στο μπαλκόνι κρεμασμένο στα μανταλάκια να φορτίσει"

Επεξ/σία από rocco84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...