Προς το περιεχόμενο

Το νέο τηλεχειριστήριο της Samsung ενσωματώνει ηλιακό φορτιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Εμένα πάλι δεν με κάνει καθόλου εντύπωση. Όπως οι αριθμομηχανες ετσι κι αυτά θα εχουν συλλέκτη φωτός και θα λειτουργούν. Δεν νομίζω να υπάρχουν χαοτικές διαφορές στις απαιτήσεις ενέργειας. Εξάλλου 2020 εχουμε.

2021

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση ότι ο μόνος λόγος που βγαίνουν τέτοια προϊόντα είναι ώστε να γίνει είδηση και να γίνει "δωρεάν" διαφήμιση.

Δωρεάν δεν είναι, εφόσον υπάρχει το κόστος RnD, το οποίο όμως νομίζω ότι είναι πολύ μικρότερο από το να πλήρωνε η samsung (κι η κάθε samsung) μια παγκόσμια αναφορά (διαφήμιση).

2 μπαταρίες το χρόνο χρειαζόμαστε σύμφωνα με την Samsung. Οπότε στα 10 5 χρόνια (ευχαριστώ και τον dukas77), 10 μπαταρίες, οι οποίες στοιχίζουν 10€ 2€ (μου ξέφυγε, ευχαριστώ τον menthol1979) στο ΙΚΕΑ.. Δηλαδή όλη η ιστορία γίνεται για 2€ στα 10 5 χρόνια.. Μάλιστα..

Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τα NASA και την ανάπτυξη του στυλό που γράφει σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας ενώ οι Ρώσοι χρησιμοποιούν.. μολύβια.

Και μη μου πείτε για τον πλανήτη, γιατί η κατασκευή του τηλεχειρηστήριου έχει μεγαλύτερο περιβαντολλογικό κόστος από ένα απλό.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μανία που έχει πιάσει τελευταία τις εταιρίες με τις μπαταρίες ΑΑΑ αντί των ΑΑ.

Προσωπικά, κάθε φορά που αγοράζω μπαταρίες ΑΑΑ, αισθάνομαι κορόιδο! Διότι έχουν το περίπου το ίδιο κόστος με τις ΑΑ, όμως μόνο το 1/3 της χωρητικότητας τους! https://en.wikipedia.org/wiki/AAA_battery

Οι ΑΑΑ έχουν διάμετρο 10.5mm ενώ οι ΑΑ 14mm! Σιγά τη διαφορά μεγέθους! 3.5mm για τριπλάσια αυτονομία.

Σταματήστε να βγάζετε συσκευές που χρησιμοποιούν ΑΑΑ μπαταρίες!

 

Επεξ/σία από solution1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, GoMaR said:

Οδηγιες της samsung:
Οταν χανετε / σας πεφτει το τηλεκοντρολ, να φροντισετε να ειναι με την μερια του πανελ προς τα πανω. Αλλιως εκτος απο το τηλεκοντρολ θα παει χαμενη και η φορτιση 


 

Murphy's Law, θα πέφτει πάντα με το πάνελ προς τα κάτω, όπως οι φέτες ψωμιού/φρυγανιές με το βούτυρο προς τo πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με το φως τη λαμπας σου δουλευει ΟΡΙΑΚΑ εαν ειναι κοντα στο φωτιστικο μονο το κομπιουτερακι χειρος σου. Σιγα να μην φορτισεις μπαταριες.

Παρεμπιπτωντως,  το πανελακι αυτο δεν παιζει να ειναι ουτε 0,3W. Για να φορτισει μια μπαταρια τυπου ΑΑΑ θελει με φουλ ήλιο κοντα σε ολοκληρη ημερα.

Οκ. Η καταναλωση μπαταριας ειναι εξαιρετικα μικρη σε εαν τηλεχειριστηριο αλλα να φορτισει μεσα στο σπιτι και ειδικα με λαμπες LED που τωρα πια εχουμε δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση.

Τζαμπα σκουπιδια ανακυκλωσης των panels δημιουργουν. Με μια επαναφορτιζομενη μπαταρια κανεις λιγοτερο ζημια στο περιβαλλον.

Είσαι εντελώς λάθος φίλε. Έχω το Logitech k750 (solar panel) και η ευκολία πού προσφέρει είναι απίστευτη. Φορτίσει κανονικότατα μέσα στο σπίτι, εννοείται λάμπες led 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, solution1 είπε

2 μπαταρίες το χρόνο χρειαζόμαστε σύμφωνα με την Samsung. Οπότε στα 10 χρόνια, 10 μπαταρίες, οι οποίες στοιχίζουν 10€ στο ΙΚΕΑ..

 

Οι 10 μπαταρίες του ΙΚΕΑ κοστίζουν νομίζω ούτε καν 10 αλλά περίπου 2€ αλλά αλλού είναι το θέμα. "Εφευρέσεις" εντυπωσιασμού για βιγκαν-ούγκανα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, eri77 είπε

Είσαι εντελώς λάθος φίλε. Έχω το Logitech k750 (solar panel) και η ευκολία πού προσφέρει είναι απίστευτη. Φορτίσει κανονικότατα μέσα στο σπίτι, εννοείται λάμπες led 

Για μέτρα επιφάνεια των panels στο K750 σε σχεση με το panel του χειριστηριου.

 Και υπολόγισε ότι το πληκτρολόγιο είναι συνήθως ακριβώς κάτω από το φως του φωτιστικού γραφείου σου και τον υπολοιπο χρόνο κάτω από το φως του δωματίου ή σε δωμάτιο σχετικά φωτεινό συνήθως.

Υπολόγισε ότι το χειριστήριο εκτός από πολύ πιο μικρό panel βρίσκεται πεταμένο σε καναπέδες ή τακτοποιημενο σε κάποια θήκη στην καλύτερη περίπτωση ενώ κατά την χρήση του συνηθως σε κατά κανόνα σκοτεινό δωμάτιο.

Επίσης το πανελακι του βρίσκεται από πίσω κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να το έχεις ανάποδα. Κάτι που κανένας δεν κάνει ειδικά κατά την χρήση του και επιπλέον θα φθειρει τα πλήκτρα του.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μια εντελώς άκυρη ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"διαρκεί περίπου επτά χρόνια, περίπου δηλαδή όσο και ο μέσος κύκλος ζωής μιας τηλεόρασης."

όταν λέμε μέσος; δηλαδή μπορεί να είναι 5-9 χρόνια; ή 4-10; Αν θέλουν να γίνουν οικολόγοι ας αυξήσουν αυτό τον μέσο όρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν ξέρετε τι γράφετε όλοι κατ’ εμέ έπρεπε να είναι Power Bank με μεγάλη μπαταρία να έχει  ηλιακό πάνελ& σεληνιακό πάνελ να φορτίζει και από την υπέρυθρη ακτινοβολία το βράδυ, ανεμογεννήτρια για να φορτίζει την μπαταρία εναλλακτικά με το πάνελ και το καλοκαίρι να λειτουργεί και σαν ανεμιστήρας να σου δροσίζει τα αρ@@.

Επεξ/σία από alexpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Οδηγιες της samsung:
Οταν χανετε / σας πεφτει το τηλεκοντρολ, να φροντισετε να ειναι με την μερια του πανελ προς τα πανω. Αλλιως εκτος απο το τηλεκοντρολ θα παει χαμενη και η φορτιση 


 

Θα βάλουμε τζαμάκι για να μην σπάει !

1 ώρα πριν, NiVa013 είπε

Χαζομάρες, ας το έκαναν σαν το φακό χωρίς μπαταρίες που το παίζεις πάνω-κάτω!!!!

Έτσι ακριβώς, φαντάζομαι να μπαίνει η σύζυγος στο σαλόνι και εσυ να παίζεις πάνω κάτω το τηλεχειριστήριο για να φορτίσει,......αγάπη μου δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως στάθηκα σε αυτό πιο πολύ: "Συνολικά, η εσωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία έχει σχεδιαστεί για να διαρκεί περίπου επτά χρόνια, περίπου δηλαδή όσο και ο μέσος κύκλος ζωής μιας τηλεόρασης. "

Δηλαδή κάθε 7 χρόνια να σκάμε 1500άρια για τηλεοράσεις ας πούμε (εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος)...

Επεξ/σία από panoulix
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...