Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ρούτερ σε Access Point

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να μετατρέψω το ρούτερ που διαθέτω https://www.tp-link.com/us/home-networking/dsl-gateway/archer-d5/ σε access point για να μεταδίδω το σήμα που λαμβάνω άλλο ρουτερ. Έχω κοιτάξει σχετικά βιντεάκια άλλα ίσως έχει πειραχτεί κάποια ρύθμιση και μου το εμφανίζει νεκρό, οτι δεν έχει ιντερνετ το σήμα υπάρχει αλλά δεν συνδέεται. Τι θα μπορουσα να κάνω;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Super Moderators

σε  access point ή σε repeater? θα παιρνει ασυρματα ή ενσυρματα;

7 hours ago, jimnikol said:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να μετατρέψω το ρούτερ που διαθέτω https://www.tp-link.com/us/home-networking/dsl-gateway/archer-d5/ σε access point για να μεταδίδω το σήμα που λαμβάνω άλλο ρουτερ. Έχω κοιτάξει σχετικά βιντεάκια άλλα ίσως έχει πειραχτεί κάποια ρύθμιση και μου το εμφανίζει νεκρό, οτι δεν έχει ιντερνετ το σήμα υπάρχει αλλά δεν συνδέεται. Τι θα μπορουσα να κάνω;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα ήθελα να παίρνει ασύρματα αν γίνεται αυτό, αλλιώς ενσύρματα. Δεν γνωρίζω την ακριβή διαφορά του repeater από το access point, απλά θέλω το σήμα που θα πιάνει να το μεταδίδει πιο μακριά

Γίνεται να το μετατρέψω σε repeater;; δλδ το σήμα που που λαμβάνει να αυξάνει την ένταση του; πώς ρυθμίζεται αυτό; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Super Moderators
16 hours ago, jimnikol said:

Θα ήθελα να παίρνει ασύρματα αν γίνεται αυτό, αλλιώς ενσύρματα. Δεν γνωρίζω την ακριβή διαφορά του repeater από το access point, απλά θέλω το σήμα που θα πιάνει να το μεταδίδει πιο μακριά

Γίνεται να το μετατρέψω σε repeater;; δλδ το σήμα που που λαμβάνει να αυξάνει την ένταση του; πώς ρυθμίζεται αυτό; 

repeater- παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα/ενσυρματα.

access point= παιρνει ενσυρματα δινει ενσυρματα /ασυρματα.

δεν ξερω αν μπορει να παιξει ως repeater.ως access point ναι μπορει να παιξει και θα παιξει εννοειται και καλυτερα

για να παιξει ως access point ας πουμε οτι εχεις το χ adsl/vdsl modem router το οποιο εχει Ip 192.168.1.1. τοτε το archer το βαζεις πχ 192.168.1.200 και του κλεινεις τον Dhcp. τα ενωνεις μεταξυ τους με ethernet φτιαχνεις το ασυρματο και εισαι Ready.

ΠΡΟΣΟΧΗ. σε μερικα adsl/vdsl modem router πχ του οτε η 4η lan ειναι iptv οποτε δεν θα το βαλεις εκει .μπορεις να την κανεις κανονικη ethernet αλλα ας το αφησουμε προς ωρας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κατάλαβα, αυτά τα βήματα τα έχω κάνει απλώς βλέπω οτι μάλλον αλλο είναι το πρόβλημα γιατι μου δείχνει ότι δεν έχει ιντερνετ. Έχω συνδέσει το ρουτερ το οποίο θελω να το κάνω access point στην lan4/wan με το μοντεμ που έχω ίντερνετ και σε μια αλλη lan εχω συνδέσει το λαπτοπ. Μπαίνω στις ρυθμίσεις του archer και στο status μου δειχνει disconnected, το DHCP disable και έχω αλλάξει όπως είπες το IP. Δοκιμάζω να μπω απο το wifi του κιν και μένει στο obtaining IP adress.. και δεν συνδέεται

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γεια σας παιδια, απο την στιγμη που η μετατροπη του router σε AP ειναι δυνατη, τι παραπανω ρυθμισεις πρεπει να αλλαξουμε; (οπως dhcp, channels κλπ)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.